Na topie

Android Oreo z nieco ponad 1% rynkowych udziałów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Mobile Systemy operacyjne Tematyka: Aktualizacja Androida Android 8 Google Android Producenci: Google

Wprawdzie jest to najnowsza wersja systemu rozwijanego przez Google, ale liczy sobie już przecież kilka miesięcy. W związku z tym tak niska popularność nikogo nie powinna cieszyć.

 • Android Oreo z nieco ponad 1% rynkowych udziałów
A A

Swoim zwyczajem, Google opublikowało kolejną porcję statystyk przybliżających popularność poszczególnych wersji systemu Google Android. Niestety, większych zaskoczeń nie należy się spodziewać.

Niestety, ponieważ Android Oreo zdobywa rynkowe udziały w bardzo powolnym tempie. W wyniku tego kontroluje obecnie jedynie 1,1% ogółu urządzeń korzystających z platformy rozwijanej przez Google. Wprawdzie jest to jej najnowsza wersja, ale liczy sobie już przecież kilka miesięcy.

Małym pocieszeniem może być fakt, że na fotel lidera wskoczył wreszcie Nougat (28.5%). Za nim plasuje się Marshmallow (28.1%) oraz Lollipop (24.6%).

Android statystyki
dane obejmujące 7-dniowy okres kończący się 5 stycznia

Tak niski wynik osiągnięty przez najnowszą wersję systemu nie dziwi, niektórzy z producentów nie wydali jeszcze aktualizacji dla flagowych smartfonów. Trudno przypuszczać, aby w przyszłym miesiącu wynik był zdecydowanie wyższy. Podobną drogę przechodzili również poprzednicy.

Źródło: developer.android

Odsłon: 3449 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. Adriian
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-02-07 11:07

  Google chce za wszelką cenę dogonić z numeracją Windowsa i iOS, ale widać rynek ostro weryfikuje ten głupi pomysł.

  Skomentuj

 2. Boniek_PZPN
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-02-07 11:07

  Inna sprawa - czy naprawdę konieczne jest tworzenie rokrocznie nowej wersji Androida? Nie lepiej pracować nad nim dłużej, a w międzyczasie sukcesywnie dbać o wdrażanie łatek bezpieczeństwa do aktualnego wydania? Producenci się spinają z update tylko przy flagowcach (cza dbać o marketing cyferek, średniaki i niska półka mogą sobie czekać i czekać...

  Skomentuj

  1. bartekmustach
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-02-07 14:43

   Oczywiście, że trzeba dbać o marketing cyferek, bo to cyferki nakręcają sprzedaż. Niestety, taka jest smutna prawda i dzisiejsze realia - liczy się czysty zysk.

   Średnia i niska półka cenowa smartfonów w zdecydowanej większości kończy "aktualizację oprogramowania" na premierowej wersji, a ostatnie trendy wskazują, że nawet wersje flagowe zaczynają mieć problem z szybkim uzyskaniem najnowszej wersji systemu. Dobrym przykładem jest Samsung, który jeszcze nie wprowadził Oreo do swoich flagowych telefonów, a już zaczynają się pojawiać informacje o nowej S9, który na przywitanie będzie miał zainstalowany najnowszy system.

   Niestety wszystko zmierza do tego, że kupując telefon urządzenie dożywotnio zostanie ożenione z daną wersją oprogramowania. Rynek się zmienia na gorsze z roku na rok, a klienci coraz częściej widzą od producentów środkowy palec, przy czym płacą coraz więcej. Gdzie te czasy, kiedy średnia półka cenowa to były kwoty +/- 500 zł, a wypasione telefony kosztowały do 1500 zł...

   Skomentuj

 3. Dudi4Fr
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-07 13:17

  Czyli u Andka po staremu, nawet nowy system wdrażania aktualizacji Oreo nie pomógł. Jak zawsze system zyska na popularności w połowie roku kiedy ludzie zaczną kupować nowe telefony (S9, G7, U12, Xperia ZXZs64, 1+6 itd) z zainstalowanym Oreo na dzień dobry.

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-02-10 17:04

   System aktualizacji Treble najpierw musi być zaimplementowany w danym telefonie, aby później można było z niego korzystać. Sam się tam nie pojawi. Niestety jak na razie wielu producentów smartfonów się do tego nie pali. Przykładowo Xiaomi powiedziało, że to jest zbyt duże ryzyko "uceglenia" smartfona, gdy nad aktualizacjami nie będą mieli pełnej kontroli. Trochę ich rozumie, skoro Microsoft przy masie standardów typu IBM PC/AT, BIOS/UEFI w tym ACPI potrafił "uceglić" komputery aktualizacją Windows 10. Tyle, że w przypadku PC odzyskanie systemu jest znacznie prostsze i istnieje do tego celu wiele narządzi. To w świecie smartfonów nie ma żadnych wymaganych standardów kompatybilności pomiędzy urządzeniami więc efekt jest jaki jest. Ale za to mamy pełno bardzo ciekawych rozwiązań, z których niestety żadne nie jest otwartym standardem.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!