Na topie

Apple może kupić Tesla Motors za 75 miliardów dolarów

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Motoryzacja Tematyka: Motoryzacja Tesla Producenci: Apple

To tylko plotki, ale jeśli przyjrzeć się im uważniej - naprawdę mają sens.

Tesla Apple

AA

Kilka dni temu pisaliśmy, że Apple pracuje najprawdopodobniej nad własnym samochodem z napędem elektrycznym. Internetowy specjalista Jason Calacanis twierdzi jednak, że w rzeczywistości może być jeszcze ciekawiej. Amerykanin uważa, że gigant z Cupertino może w ciągu najbliższych osiemnastu miesięcy zdecydować się na nabycie firmy Tesla Motors – lidera tego sektora. 

Transakcja miałaby opiewać na kwotę 75 miliardów dolarów, a przypomnijmy, że największy dotąd zakup Apple wynosił 3 miliardy (za Beats Electronics). Biorąc jednak pod uwagę potencjał drzemiący w tej branży, inwestycja ta szybko mogłaby się gigantowi zwrócić. Co więcej, Calacanis nie jest sam – podobne głosy możemy usłyszeć z różnych stron.

Choć wydaje się czymś niemożliwym, przejęcie Tesla Motors w zasadzie jest całkiem prawdopodobne. Po pierwsze firma Apple (a szczególnie jej dyrektor generalny – Tim Cook) od wielu już lat wydaje się mieć obsesję na punkcie ekologii. 

Po drugie Elon Musk (a więc właściciel Tesla Motors) nigdy nie miał nic przeciwko odsprzedawaniu swoich projektów.

I wreszcie po trzecie: Apple ma te pieniądze – według oficjalnych informacji gigant z Cupertino posiada 178 miliardów dolarów w gotówce, które tylko czekają aby je zainwestować. A tak przyszłościowy sektor jak ten samochodów elektrycznych i tzw. Connected Cars (samochody podłączone do sieci) jest chyba dobrym celem inwestycji.

Sprawa wygląda więc następująco: Apple ma pieniądze, a Elon Musk – rewolucyjną technologię, która szybko mogłaby je pomnożyć. Myślicie, że Apple, nieznane raczej z dużych inwestycji, zrobiłoby dla Tesla Motors wyjątek?

Źródło: Value Walk, inf. własna

Odsłon: 8563 Skomentuj newsa
Komentarze

34

Udostępnij
  1. Malcolm Feth
    Oceń komentarz:

    62    

    Opublikowano: 2015-02-18 21:40

    Mam nadzieje ze nie. Niech apple zostanie tam gdzie jest i nie paskudzi innych segmentow obgryzionymi jablkami ;)

    Skomentuj

    1. Amdowiec
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2015-02-19 12:59

      Za 178 mld dolców to lepiej by prawie cały dług Polski spłacil.
      Mogliby wtedy przenieść swoje fabryki tutaj, i za darmo musielibyśmy w nich robić.
      Kraj nazywałby się po swojsku - Jabłko.
      To by było dopiero opłacalna i inwestycja.

      Skomentuj

      1. barwniak
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2015-02-19 13:40

        W PL za te pieniądze, to nie dało by się nawet dokończy planowanej sieci Autostrad i dróg ekspresowych, a czeka jeszcze tysiące obwodnic miast :)

        Skomentuj

  2. asfasfds2332
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-18 21:43

    google też ma pieniądze
    też wszystko kupuje
    to dlaczego nie google

    Skomentuj

    1. darekry
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-02-19 11:38

      Page i Musk to dobrzy znajomi. Google zainwestowało ostatnio miliard dolarów w inny projekt Muska - SpaceX.

      Dlaczego Google nie kup Tesli? Bo nie musi.

      Dlaczego Apple nie kupi Tesli? Bo ich nie stać na wyłożenie 75-100mld dolarów na firmę, która w tym kwartale zanotowała stratę prawie $100mln. rada nadzorcza zjadłaby Tima na śniadanie za takie zakupy.

      Tesla i Musk są w stanie się obronić przed wrogim przejęciem. Posiadają wiele strategicznych partnerstw (Panasonic, Mercedes, Toyota) oraz wielu inwestorów (Draper Fisher Jurvetson).

      Skomentuj

        1. severian
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-02-19 16:40

          Ale widzisz różnicę pomiędzy telefonem za 1000 dolców a samochodem za tysięcy sześćdziesiąt?

          Skomentuj

  3. kremowykac
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2015-02-18 21:43

    Ile Musk firm sprzedał i za jaki pieniądze to się w głowie nie mieści. Czuję, że Apple spapra te samochody ale fani jabłuszka i tak kupią.
    Gdzie oni trzymają te 178 miliardów dolarów w gotówce? Chyba, że chodziło o cyferki gdzieś na kontach.

    Skomentuj

  4. Detrioux
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2015-02-18 21:46

    Już widzę jak wszystkie światowej "sławy" firmy mówią, ile mają pieniązków w banku.

    Skomentuj

    1. darekry
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-19 11:44

      to się nazywa raport kwartalny i oszustwa w tym karane są ogromnymi grzywnami oraz więzieniem.

      Inna sprawa - Apple posiada te pieniądze w rajach podatkowych (nie fizycznie na kontach w tamtych bankach) i sprowadzenie takich środków do USA oznacza dla nich duże podatki albo kosztowe operacje unikania tych podatków.

      Skomentuj

  5. Maxdamage
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2015-02-18 21:58

    Biorąc pod uwagę że 100 milionów dolka to paleta zapakowana mniej więcej do pasa banknotami 100$, to apple musiałoby mieć skarbiec z 1780 takich palet.

    Kiedy autor zda sobie sprawę z niedorzeczności takiej sytuacji to skausuje odp. zdanie ;)

    Skomentuj

    1. eltar
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2015-02-18 22:24

      A Ty naprawdę myślisz, że oni to trzymają w żywej gotówce? W skarpecie?
      Wiesz zapewne, że istnieje coś takiego jak konto bankowe. Tak, wiem niektórzy w Polsce uważają, że konto bankowe jest zbędne (nie twierdzę, że Ty) ale na świecie takie coś jak konto jest popularne.
      Myślę, że autor (a w sumie Apple) pisząc o "gotówce" ma na myśli kasę leżącą na koncie a nie zainwestowaną w jakieś inwestycje długoterminowe (akcje, obligacje, itp.).

      Skomentuj

      1. Maxdamage
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-02-19 08:52

        "Gotówka – forma pieniądza w fizycznej postaci: monety i banknoty, charakteryzująca się najwyższym stopniem płynności"

        Więc jeśli autor artykuły napisał "gotówka" to ma na myśli "żywa gotówka", albo ma downa.

        Po drugie: nie wywyższaj się jak nie rozumiesz sensu wypowiedzi i nie potrafisz wyłapać sarkazmu.

        Skomentuj

        1. Paweł Kowalski
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-02-19 10:00

          dla wszystkich powyższych polecam wygooglowac sobie definicje słowa sarkazm...

          Skomentuj

  6. Vyzygota
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-02-18 22:45

    I tym sposobem Apple zdobędzie patenty do Tesla Batteries. NAJGORZEJ!!!

    Skomentuj

  7. mardun
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-02-18 22:49

    Super ! W końcu samochód elektryczny zostanie "wynaleziony" i ten rynek się rozwinie :)

    Skomentuj

    1. Hedrox
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-18 22:58

      Chyba nigdy nie słyszałeś o Tesli model S

      Skomentuj

  8. verul
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-02-18 22:51

    Pieknie. Niebawem mozna bedzie sie spodziewac opatentowania kola, kierownicy, swiatel i lakieru.

    Skomentuj

  9. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-02-18 23:08

    Jak tak się stanie, to my Polacy takimi samochodami jeździć nie będziemy. O ile na smartfona, tablet, komputer itd. można wyłożyć procentowo więcej pieniędzy niż na produkty konkurencji, tak na samochód nikt nie wyłoży np. 100 000zł, żeby był to samochód Apple.
    Mam nadzieje, że są to tylko plotki i nic takiego nie będzie miało miejsce oraz że Elon Musk będzie chciał posiadać taką firmę i ją cały czas rozwijać.

    Skomentuj

    1. mikovitz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-02-18 23:50

      100tys? Chyba nie znasz cen takich samochodów. Za 100tys to sobie możesz dzisiaj kupić Renault Zoe i do tego ok 400zł miesięcznie za wynajem akumulatorów. iCar jeżeli powstanie musi kosztować duuuuuużo więcej.

      Skomentuj

      1. AndreoKomp
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2015-02-19 00:30

        100tys. zł więcej, niż za samochód od konkurencji :) Za markę, a nie za cały samochód.

        Skomentuj

      2. Madzina
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-02-19 10:55

        500.000 za samochód + 100.000 za Apple :D

        Skomentuj

        1. AndreoKomp
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-02-19 14:31

          Raczej miałem na myśli taką sytuacje:
          200.000 za samochód + 100.000 za Apple :)
          A jak cena jaką zaproponowałeś to:
          500.000 za samochód + 300.000 za Apple :)

          Skomentuj

  10. Tyskie89
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-18 23:11

    Nieeeeee kiedys chcialbym kupic tesle... :(

    Skomentuj

  11. Nalovp
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-18 23:51

    Tesla przynosi ogromne straty...Zakup tesli przez apple może być strzałem w dziesiątkę i wybawieniem dla firmy.
    Ps.gdyby kupilo to google to już oni wiedzieliby jak wykorzystać ten 17" ekran na reklamy :D

    Skomentuj

  12. MaxDamageDA
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-02-19 00:05

    "...dochody budżetu państwa mają wynieść 297 mld 252 mln 925 tys. zł..." - to o nas na 2015.

    Oni mają więcej w gotówce...

    W głowie mi się to nie mieści jak w 30 lat ( szybko jak na taki kapitał ) z dwóch gości powstał taki moloch.

    Skomentuj

    1. Mavis
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-02-19 00:56

      "I wreszcie po trzecie: Apple ma te pieniądze – według oficjalnych informacji gigant z Cupertino posiada 178 miliardów dolarów w gotówce"

      "...dochody budżetu państwa mają wynieść 297 mld 252 mln 925 tys. zł..." - to o nas na 2015.

      Oni mają więcej w gotówce... "

      Nie wiem czy mnie uczono innej matematyki ale wydaje mi sie ze 178mld

      Skomentuj

      1. podnietek
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-02-19 01:20

        Dolarów?

        Skomentuj

    2. MatiGca
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-19 15:57

      Tylko Polska ma ponad 110 mld dolarów w gotówce (dosłownie nazywa się to rezerwami walutowymi) A jeśli mówiąc o dochodzie macie na myśli pkb to polska w 2013 miała 439-525,9 mld (zależy od metody badania)(dane bank światowy) dolarów to więcej niż np Norwegia.

      Skomentuj

  13. Nalovp
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-19 10:04

    Tesla się sypie i tyle w temacie.Codziennie przejeżdżam obok salonu tesli i parking jest zawsze pełny poserwisowych aut.W moim miescie modelu tesla S jeździ okolo 6000 sztuk,a zgłoszeń gwarancyjnych było ponad 30 tysięcy.
    Oni się już wypstrykali z kasy i idą na dno,co kwartał notują 100mln dolarow strat.Model tesla S jest tylko dla bogatych,a apple chciałoby zacząć od auta elektrycznego typu nissan note,który byłby dla przeciętnego (nie kowalskiego) amerykanina.

    Skomentuj

    1. darekry
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-19 11:52

      Tesla ma marżę na poziomie 20%. 25 licząc sprzedaż kredytów ZEV.

      Oczywiście uwzględniając fundusz na naprawy gwarancyjne.

      nie notują 100mln strat co kwartał, tylko w ostatnim kwartale. biorąc pod uwagę ilość nowych stacji Supercharge, nowej fabryce baterii, modernizacje linii produkcyjnej i nakłady na rozwój, to całkiem nieźle.

      Przypominam, że Ford nie tak dawno zbankrutował...

      Skomentuj

  14. XaRaDaS
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-19 10:37

    To byłby straszny cios dla motoryzacji, natomiast co do patentów, które posiada Tesla Motors to apple nie będzie ich mogła zablokować, bo Elon już je upublicznił praktycznie i każdy kto chce może od niego uzyskać wszelkie informacje. Zresztą pytanie, czy patenty są na firmę czy na Elona ?

    Skomentuj

    1. darekry
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-19 11:42

      na firmę. Elon posiada tylko 30% udziałów i jak sam powiedział, że gdyby decyzja o uwolnieniu patentów się nie spodobała radzie, to mogą go zwolnić.

      Skomentuj

  15. cyberant
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-02-19 12:10

    To byłoby straszne!

    Mam nadzieję że Musk nie sprzeda Tesli takiemu trollowi patentowemu jak Apple... Zabiłoby to całą branżę samochodów elektycznych. Musk jest zwolennikiem ekologicznych rozwiązań i robi coś w tym kierunku, a Apple tylko udaje że ma coś wspólnego z ekologią.

    Gdyby Apple kupił Teslę, to inne firmy zostałyby zasypane tonami oskarżeń o kradzież własności intelektualnej, a samochody od Apple byłyby drogie, ładnie wystylizowane i totalnie bezużyteczne w krajach bez infrastruktury Apple..

    Ładowanie tylko na stacjach Apple, serwis tylko w zakładach Apple, nawet opony byłyby niestandardowe... żeby co roku zmieniać, serwisować, łatać w zakładach wulkanizacyjnych Apple...

    Apple to śmierć samochodów elektrycznych.