Na topie

Arctic Alpine Passive - bezgłośne chłodzenia już dostępne w sprzedaży

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Chłodzenie

Modele Alpine 12 Passive i Alpine AM4 Passive to jedne z najtańszych pasywnych chłodzeń dla procesorów. Radiatory poradzą sobie jednak tylko z najsłabszymi procesorami.

  • Arctic Alpine Passive - bezgłośne chłodzenia już dostępne w sprzedaży
A A

Firma Arctic wprowadziła do oferty chłodzenia Alpine Passive, które sprawdzą się przy budowie całkowicie bezgłośnych komputerów. Co w nich takiego wyjątkowego?

Tak naprawdę mamy do czynienia z pokaźnym radiatorem, który został wykonany z anodyzowanego aluminium (dodatkowe anodyzowanie ma wspomagać odprowadzanie ciepła).

Co istotne, nie znajdziemy tutaj żadnych wentylatorów, więc konstrukcja działa całkowicie pasywnie i nie generuje nawet najmniejszego hałasu.

Alpine AM4 Passive

Alpine Passive występuje w wersjach dla procesorów pod gniazda Intel LGA 115X (Alpine 12 Passive) oraz AMD AM4 (Alpine AM4 Passive). Obydwie poradzą sobie ze schłodzeniem układów o współczynniku TDP do 47 W, aczkolwiek w przypadku obudów bez żadnego wentylatora już modele o TDP >35 W mogą się przegrzewać i obniżać taktowanie.

Arctic Alpine Passive - wydjaność

Na jaką wydajność możemy liczyć? Wprawdzie chłodzenia zapewniają trochę wyższe temperatury niż referencyjne coolery, ale za to są całkowicie bezgłośne (a przynajmniej na to wskazują testy producenta na przykładzie procesorów Intel Core i3-7300T i AMD A12 9800E).

Jeżeli jesteście zainteresowani chłodzeniami, obydwa modele już są dostępne w sprzedaży w cenie około 50 złotych. Czy warto? To już zależy od Waszych wymagań.

Źródło: Arctic

Odsłon: 4779 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-24 08:31

      a anodyzowanie i czarny kolor radiatora nie daje zupełnie nic jeśli chodzi o lepsze oddawanie ciepla :)
      po to anodyzują żeby ładnie wyglądał a nie jak zwykły kawałek aluminium za 10zł.

      Skomentuj

  1. Doctor
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-07-23 16:45

    50 zł to grosze i nawet rozważałbym zakup tego sprzętu, ale potem doczytałem że nawet słabiutkiego Pentium G4560 to nie schłodzi, więc sorry ale takie coś to śmieć.

    Ryzena 2400G też nie schłodzi, więc nie wiem kto by takie coś kupił.

    Skomentuj

    1. force
      Oceń komentarz:

      -10    

      Opublikowano: 2018-07-23 17:49

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Człowieku idź do lekarza. W testach masz i3-7300t i A12. Oba procesory są małowydajne z racji ograniczenia wydzielanego ciepła, a ty przytaczasz zabytek 4 generacje temu G4560 albo 2400G. Lecz się ale na nogi bo na głowę niestety za późno.

      Skomentuj

      1. Doctor
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2018-07-23 18:20

        "zabytek 4 generacje temu G4560"

        "Lecz się ale na nogi bo na głowę niestety za późno."

        ??? xD

        Skomentuj

      2. CrisPL
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-07-23 18:24

        Rozumiem, że gadasz sam ze sobą? Bo tobie się przyda leczenie psychopato.

        Skomentuj

  2. mesjan
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-07-23 16:46

    Ciekaw jestem jakie temperatury miałyby wiatrakowe duże chłodzenia po zdjęciu wiatraków.

    Skomentuj

    1. Berry
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-23 18:29

      Na pewno nieporównywalnie lepsze. Mam jak to napisał force zabytek G4560 + Cooler Master HYPER TX3 bez wiatraka w dobrze wentylowanej budzie, temp. przy przeglądaniu internetów 50, w stresie nie przekracza 70 ;)

      Skomentuj

      1. zakius
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-23 20:27

        no właśnie różnie z tym bywa, bo standardowe radiatory często mają bardzo gęsto żeberka utrudniając naturalny ruch powietrza, za to w drugą stronę: radiator zaprojektowany pod pasywne działanie z niskoobrotowym wentylatorem potrafi dać bardzo dużą różnicę

        Skomentuj

        1. mesjan
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-07-23 22:59

          Dlatego chętnie bym zobaczył test benchmarka porównujący to chłodzenie pasywne z innymi wiatrakowymi bez wiatraków. czy istnieje takowe które potrafi bez podkręcenia proca wyrobić bez wiatraka (mowa o tych najwydajnieszych). Plus z porównaniem do standardowego chłodzenia stockowego.

          Skomentuj Historia edycji

          1. Berry
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-07-24 00:27

            Ja mam szybę i LED (jeden kolor, nie choinkę) - ładnie prezentuje się radiator bez wentylatora. Wiadomo, jak się kiedyś szarpnę na używkę i7 to wentylator będzie musiał musowo wrócić, bez względu na wrażenia estetyczne ;)

            Skomentuj

          2. Cleaner_1980
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-07-24 11:41

            Ja złożyłem 2 lata temu znajomemu kompletnie pasywny komputer na I7 6700 do edycji muzyki.
            Fractal D5 - dobra, jednak nie najlepsza do pasywnego PC
            Thermalright HR22
            Seasonic Fanless 460W

            Testowałem latem w OCCT i temperatury były wysokie, powyżej 80C, jednak w normalnych warunkach około 60-70C

            Temat przerabiałem dosyć dokładnie, jako że wcześniej budowałem dla siebie pasywne LC.

            Z powszechnie dostępnych (w rozsądnej cenie) radiatorów ten ma najswobodniejszy przepływ powietrza i jako jeden z nielicznych nadaje się na pasywne wykorzystanie (tutaj oczywiście sama obudowa ma ogromne znaczenie)

            Są też rozwiązania typowo do pasywnego chłodzenia, zdecydowanie droższe od standardowych

            Tylko kilka przykładów:
            NoFan CR95
            NoFan CR100
            Zalman FX100
            Zalman FX70 - nie polecam do topowych procesorów

            Ciekawie prezentuje się też Phononic HEX 2.0 Thermoelectric z ogniwem Peltiera jednak jego faktyczna wydajność jest mi nieznana

            Skomentuj

  3. wojciechu15
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-23 20:03

    Ok, tylko co daje brak wentylatora? Przecież można ustawić go na minimalne obroty i będzie i tak zupełnie niesłyszalny, a wydajność nieporównywalnie wyższa.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-24 08:30

      są budy które maja taką budowę że powietrze przemieszcza sie w określonym kierunku. Wtedy można stosować sam radiator bez wentylatora który zawsze szumi nawet na najniższych obrotach.

      Mielem komputerek w malutkiej budzie który był bezgłośny. Nawet na najniższych obrotach słyszałem w nim wentylator na CPU (boxowy) choc nie był on praktycznie potrzebny. Niestety boxowy radiator nie jest przystosowany do konwekcyjnego oddawania ciepła więc wieczorem jak siedziałem cicho w necie to słyszałem cały czas to chłodzenie i denerwowało mnie. Pozniej zamontowałem spartana bez wentyla i w końcu była cisza.
      Niektórzy lubią takie całkowicie bezgłośne konstrukcje.

      Skomentuj

  4. losiaczek1
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-07-23 20:14

    Sam przerabiałem pasywne chłodzenie wiele razy i mogę powiedzieć, że funkcjonuje dobrze tylko w niszowych zastosowaniach. Zresztą po co stosować pasywne chłodzenie jak musi mieć dobrze schłodzona obudowę. Jak upchniemy pasywny zasilacz kartę graficzną to w obudowie mamy piekarnik. Ostatecznie i tak trzeba zainstalować jakiś wiatrak. Lepiej zastosować kilka niskoobrotowych wiatraków.

    Skomentuj

  5. raffal81
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-24 07:15

    Jedynie ładnie wygląda, a jako takie temperatury, które nie umordują nam procesora będziemy mieli tylko wtedy, jeżeli nic w obudowie dodatkowo nie będzie podgrzewało powietrza.

    Czyli IGPU i nic więcej w środku, aczkolwiek po pewnym czasie jak buda nie będzie wentylowana, to i tak się zagrzeje. A wystarczy wolnoobrotowy wentylator, który tak naprawdę może być niesłyszalny z odległości 50cm.

    Skomentuj Historia edycji

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-24 09:56

        Tylko ze nie do każdej obudowy da sie wsadzić wolnoobrotowy wentylator.
        Bez sensu jest porównywać tradycyjne ATX z np micro atx.
        w tradycyjnym ATX gdzie można pozwolić sobie na zamontowanie wolnoobrotowego wentylatora 120mm można ustawić jego prace na 400rpm.
        Sprobuj to zrobić z boxowym radiatorem intela żeby nie było go słychać w micro atx gdzie zakres pracy to 800-2500rpm i przy 800 słychać jego pracę w tak małej budzie.

        Skomentuj Historia edycji

          1. raffal81
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-07-24 16:11

            Ja miałem tak małą obudowę że żaden nie chciał pasować :D
            Ale owszem są takie specjalne do mini itx :

            noctua NH-L9i

            Ale i on był sporo za duży :D

            Skomentuj Historia edycji

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-07-24 16:53

            oczywiście że są mniejsze ale w obudowie którą miałem żadne dostępne na rynku praktycznie nie dawało rady a jeśli już to predkosc obrotowa 1200rpm co zaczynało hałasować.
            W ten obudowie nie nadawał się po prostu tradycyjny wentylator do chłodzenia CPU bo miał za mało miejsca i to potęgowało hałas nawet na wolnych obrotach - dlatego zdecydowałem się na chłodzenie pasywne bo jeśli działa to po co zmieniac.