Na topie

Baidu wdraża platformy AMD Epyc w celu napędzania swoich centrów danych

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: AMD Epyc Procesory AMD Producenci: AMD

W zeszłym tygodniu firma Microsoft postanowiła wykorzystać układy AMD Epyc w ramach usług Azure. Teraz nowe procesory wykorzysta firma Baidu.

 • Baidu wdraża platformy AMD Epyc w celu napędzania swoich centrów danych
A A

Od premiery procesorów AMD Epyc minęło dopiero pół roku, a już kolejny gigant wdraża nowe platformy do swoich usług. Tym razem nowymi układami zainteresowała się firma Baidu - wiodący dostawca internetowych wyszukiwarek w języku chińskim oraz lider w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), który ogłosił dziś natychmiastową dostępność napędzanych technologią AMD usług w obszarze właśnie sztucznej inteligencji, „big data” oraz chmur obliczeniowych, tj. usług ABC.

Wykorzystanie mocy obliczeniowej i zestawu zaawansowanych funkcji AMD Epyc w 1-procesorowej platformie pozwala firmie Baidu efektywnie optymalizować i dostarczać swoim klientom usługi z dziedziny masowego przechowywania danych. Firma Baidu planuje poszerzyć wykorzystanie procesorów AMD Epyc w swoich globalnych centrach danych już w pierwszym kwartale 2018 roku.

„Oferując niezwykłą wydajność w systemach 1-procesorowych platforma AMD Epyc zapewnia elastyczność i duże możliwości obliczeniowe w naszym centrum danych, a to z kolei pozwala nam jeszcze bardziej efektywnie dostarczać usługi klientom. — powiedział Liu Chao, starszy dyrektor w Baidu Systems Technologies Department. — Misją Baidu jest czynić złożony świat prostszym dzięki technologii i dlatego nieustannie rozglądamy się za możliwościami wykorzystania najnowszych, przełomowych technologii, innowacji i rozwiązań. Procesory AMD Epyc zapewniają firmie Baidu nowy poziom efektywności energetycznej i potężne możliwości obliczeniowe.”

„Firma Baidu to od dawna rozpoznawalny pionier w dziedzinie innowacji w centrach danych, który wykonuje kolejny krok na tej drodze wraz z zastosowaniem procesorów AMD Epyc. Dzięki wykorzystaniu innowacji w 1-procesorowych platformach ich strategia ABC nabiera tempa. — powiedział Scott Aylor, wiceprezes korporacji i główny menedżer w AMD Enterprise Solutions. — To ekscytujące doświadczenie móc pracować ramię w ramię z Baidu w celu odkrywania nowych możliwości procesorów AMD Epyc i maksymalizacji ich wykorzystania wśród zadań, które zlecają klienci tej firmy.”

Dzięki obsłudze 128 linii PCIe procesor AMD Epyc zapewnia 2,6-krotnie większe zagęszczenie kanałów I/O niż konkurencyjne rozwiązania (Intel Xeon Scalable Processor) i umożliwia firmie Baidu osiągnięcie niedoścignionego poziomu skalowalności i efektywności energetycznej w dziedzinie wydajnych rozwiązań x86. Połączenie wydajności rdzeni procesorów Epyc i tej liczby interfejsów komunikacyjnych w 1-procesorowej konfiguracji stanowi idealną platformę dla następnej generacji usług w chmurze przygotowywanych przez Baidu.

Źródło: AMD

Odsłon: 3743 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
 1. Eternal1
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2017-12-13 15:19

  "Dzięki obsłudze 128 linii PCIe procesor AMD Epyc zapewnia 2,6-krotnie większe zagęszczenie kanałów I/O niż konkurencyjne rozwiązania Intel Xeon Scalable"

  Jak widać, KAŻDY element się liczy.

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2017-12-13 17:19

   No bo nie dość że taniej, to można zastosować więcej 1070 zamiast mniej droższy 1080Ti, co przekłada się na kolejne oszczędności.

   Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-12-13 17:22

    Zastanawia mnie tylko , co to Baidu tam takiego robi, że moc obliczeniowa jest im aż tak potrzebna. Bo do zwykłych serwerów to raczej takich rozwiązań się nie stosuje. No chyba, że jestem w błędzie i tam przez te PCI-E podpięte są SSD i karty Sieciowe.
    Ale była tu jakaś wspominka o AI, więc i to i to możliwe.

    Skomentuj

    1. mjwhite
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2017-12-13 17:27

     Przecież nie chodzi o moc obliczeniową tylko o liczbę I/O. Wyraźnie to zaznaczono. Jaka moc obliczeniowa skoro to serwery 1 procesorowe.

     Skomentuj

     1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-12-13 20:32

      ”AMD Epyc zapewniają firmie Baidu nowy poziom efektywności energetycznej i potężne możliwości obliczeniowe.”

      Skomentuj

    2. albi37
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2017-12-14 06:56

     Ano "zwykłe serwery" to już przeżytek - dziś znaczenie mają chmurki - a tu moc obliczeniowa jest już bardzo ważna. Pamiętajmy, że Google też zaczynało jako wyszukiwarka, a dziś robi wszystko.

     A jeżeli chodzi o same zasady działania wyszukiwarki to analiza big data jest dziś tu niezbędna - a to może się wiązać już z mitycznym AI

     Skomentuj Historia edycji

  1. KMyL13
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-12-13 18:14

   Ja tam sądzę, że oni (może i nieoficjalnie) trochę kupili, przetestowali, wyszło im, że na tym zyskają, po czym oficjalnie poinformowali o skorzystaniu z oferty AMD.

   EDIT: Nikt jednak nie powiedział, że Intel za jakiś czas nie wyda coś lepszego. Pytanie tylko: kiedy to zrobią? A jeśli nawet zrobią to szybko: to czy nie przesadzą z ceną :)

   Skomentuj Historia edycji

   1. mjwhite
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-12-13 19:47

    moim zdaniem wcale tak nie zrobią, po prostu podzielą się rynkiem. To że amd wydało jakieś rozwiązanie (na przykład procesor z dużą liczbą linii pcie) nie znaczy że intel zaraz będzie je kopiował i też koniecznie wydawał jakiś procesor.
    Intel ma swój plan rozwoju amd ma swój. Dla intela najważniejszy na przyszły rok w serwerach jest cascade lake z optane jak ram, niby 59% szybsze od dotychczasowych rozwiązań.

    Skomentuj

 2. WhiteDrag0n
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-12-13 17:05

  A niebiescy dalej będą sądzić, że wielkie instytucje kierują się modą, zamiast opłacalnością... Że intel jest najlepszy, a AMD jest fuj. No i moje ulubione: dla korporacji nie liczy się cena, a wyłącznie wydajność. Dopłacić +50% do Xeona oferującego +10% wydajności, na pewno każda firma na to pójdzie...

  Skomentuj

  1. mjwhite
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2017-12-13 17:23

   A jeśli owy xeon to 1% ceny całego servera?
   Wtedy firma dopłaca 0,5% więcej ceny do xeona za 10% wyższą wydajność, a to już chyba dobry deal?

   Skomentuj

   1. Tabalan
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-12-13 19:18

    Nie, to nie jest dobry deal. Xeony mają mniej linii PCIe oraz obsługuje mniejszą ilość pamięci RAM, więc aby na Intelu osiągnąć porównywalny wynik (urządzenia I/O + RAM) to musisz zainwestować w większą liczbę serwerów.

    Skomentuj

    1. mjwhite
     Oceń komentarz:

     -3    

     Opublikowano: 2017-12-14 07:15

     nie musisz, możesz kupić 4S albo 8S

     Skomentuj

 3. wojciechu15
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-12-13 18:17

  Pomijając to czy lepsze rozwiązania ma firma niebieska czy czerwona, trochę tendencyjne te newsy. Już któryś o tym jak to ktoś wykorzystał epyca i jaki on super. Być może to prawda, ale czy nikt już nie stosuje intela, że tylko jedna strona jest pompowana na portalu?
  Może mi się tylko wydaje, ale cały czas mam takie wrażenie.

  Skomentuj

 4. Gatts-25
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-12-13 21:54

  O INTELU dlatego nikt nie pisze bo on jest wszędzie zaimplementowany.Te wiadomości na temat serwerowych CPU od AMD tylko pokazują jak NIEBIESCY tracą tort kawałek po kawałeczku bo jak widać INTEL mimo widocznej przewagi w litografii jaką stosuje do swoich CPU nie może udowodnić przewagi wydajności konkretnej bo właśnie ,w niektórych zastosowaniach znacznie przegrywa nie mówiąc o ilości linii PCI EX.
  Najważniejsze ,że w czwartym kwartale 2018 roku kiedy GF będzie w pełni gotowe na wdrożenie 7nm LP firma AMD będzie miała istotny dodatkowy plus wdrożenia tej technologii a mianowicie po raz pierwszy w historii będzie mogła korzystać z lepszego procesu produkcji niż sam INTEL sobie wyprodukuje dlatego czekam na jakąś informację ,że NIEBIESCY jednak część swoich CPU zaczną produkować właśnie w GF albo TSMC.

  Skomentuj

  1. Ciekawski_
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-12-13 22:12

   Mimo, że kibicuję AMD (dla zdrowej konkurencji), to jednak nie wydaje mi się aby 10nm Intela było gorsze od 7nm GF. Te cyferki w nazwach procesów od dawna nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
   Co jednoczenie nie oznacza, że AMD będzie miało gorsze CPU. Tu zdecyduje architektura, a tą na dzień dzisiejszy lepszą ma chyba AMD. Intel nadrabia właśnie lepszym procesem. Gdy procesy produkcji się mniej więcej zrównoważą (10nm Intel ~ 7nmGF) to przewaga architektury AMD się zmaterializuje w postaci Ryzen2. Tak ja to widzę.

   Skomentuj Historia edycji

  2. albi37
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-12-14 07:29

   Nie zgodzę się, że AMD nagle gdzieś się pojawiło, bo na rynku serwerów byli cały czas i Opterony zawsze cieszyły się olbrzymią popularnością - co w ostatnich latach nie przenosiło się na rynek konsumencki. Co może świadczyć o strategii firmy - nastawianie się na dużych klientów. Mając słabszy sprzęt musieli wypracować inną przewagę konkurencyjną.

   Po wdrożeniu nowej architektury - kolejny sukces, bo rozwiązania AMD są po prostu dziś konkurencyjne praktycznie na wszystkich polach walki i łączą to ze swoimi doświadczeniami - stąd jeszcze większe zainteresowanie rozwiązaniami AMD.

   Warto wspomnieć, że około 2015 roku rynek informatyczny się bardzo zmienił - z jednej strony NVidia zrewolucjonizowała obliczenia równoległe i szeroko pojęte AI. Z drugiej strony zaczęła się moda na IoT - a tak naprawdę w tym roku zaczęły być dopracowywane platformy chmurowe do tych rozwiązań. Połączenie tych dwóch technologii pozwala na ideę wdrożenie gdzie się da cyfrowych bliźniaków i to pewnie w najbliższym czasie się zacznie.
   Tak więc, na rynku przetwarzania danych jest masa miejsca, nieosiągalne do zaspokojenia zapotrzebowanie dla żadnego z producentów i masa technologii, które trzeba obsłużyć. Ten rynek nigdy nie rozwijał się dynamiczniej.

   A co do Intela to chciałbym przypomnieć, że kupił Alterę, a logika programowalna ma coraz większe zastosowania w AI - ma ogromny potencjał, ale przez wzgląd na trudność tych rozwiązań jest jeszcze mało popularna. ALE - Intel bardzo popularyzuje te rozwiązania, jak i skupia się na tworzeniu swoich rozwiązań do AI i propagowania ich - wraz z udostępnianiem swoich kursów i szkoleń.
   Sądzę, że kolejna generacja FPGA znów zrewolucjonizuje rynek elektroniki i informatyki - a tu AMD nie jest żadną konkurencją.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!