Oprogramowanie

Blender 2.80 z mnóstwem nowości i zmian już do pobrania

opublikowano przez w dniu 2019-08-01

Już jest! Twórcy oficjalnie udostępnili program Blender 2.80 – wersja będąca owocem dwóch lat intensywnych prac zawiera wiele nowości i zmian względem wydania 2.79, które docenią zarówno obecni, jak i nowi użytkownicy.

Blender to potężne, a całkowicie bezpłatne narzędzie do tworzenia grafiki statycznej oraz animacji 2D i 3D. Program to darmowa alternatywa dla 3DS MAX, która po ostatniej aktualizacji stała się jeszcze przyjemniejsza w obsłudze i oferuje jeszcze większe możliwości. 

Co nowego w Blender 2.80?

Choć przeskok w numeracji jest niewielki, wersja 2.80 przynosi mnóstwo zmian, a pierwsze widoczne są zaraz po uruchomieniu programu. Mianowicie: całkowicie przeprojektowany został interfejs – tak, by użytkownik mógł się w pełni skoncentrować na swoim projekcie. Nowy, ciemniejszy motyw, nowoczesne ikony, menu szybkiego dostępu do ulubionych narzędzi i większy porządek na ekranie to niektóre z kluczowych zmian. 

Blender 2.80 interfejs

Przestrzeń robocza zmienia się w zależności od tego, nad czym się pracuje, a każda z nich może być też oczywiście dostosowana do konkretnych potrzeb. Dzięki licznym paskom narzędzi, widżetom i przyciskom funkcyjnym realizowanie projektów stawać ma się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

Wiele podziało się też „pod maską”. Przede wszystkim pojawił się nowy silnik renderujący Eevee, który działa w czasie rzeczywistym i wykorzystuje moc obliczeniową tak procesora, jak i karty graficznej. Bardzo szybkie działanie i duże możliwości to jego najważniejsze atuty.

Co poza tym? Ano między innymi: przeprojektowany Grease Pencil do dwuwymiarowych animacji, poprawione wprowadzanie tekstu, sprawna edycja grupy obiektów, wsparcie dla WebM i gITF oraz obsługa takich funkcji jak Cryptomatte, BSDF czy Random Walk Subsurface. A to wciąż dopiero mały wycinek nowości – z wszystkimi możecie zapoznać się na oficjalnej stronie.

Darmowy program do modelowania 3D i renderingu: pobierz Blender (download):

Pobierz Blender

Co to jest Blender?

Blender to dostępny zupełnie za darmo (także do zastosowań profesjonalnych), ale bardzo rozbudowany program do modelowania 3D i renderingu. Jest rozwiązaniem uniwersalnym, które sprawdza się zarówno przy grafice statycznej, jak i animacji – znajduje wiele praktycznych zastosowań, dzięki licznym narzędziom i funkcjom. Nieduże wymagania sprzętowe to kolejny atut tej aplikacji, a na liście znajduje się też intuicyjna obsługa. Poniższa kolekcja filmów pozwala poznać najważniejsze funkcje i nauczyć się podstaw obsługi Blendera:

Źródło: Blender

marketplace

Komentarze

2
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    To może jakiś mały teścik procesorów i kart graficznych w nowej wersji?
    Zaloguj się