Ciekawostki

Te roboty są niesamowite - nowe filmy od Boston Dynamics

opublikowano przez w dniu 2019-09-25

Roboty Boston Dynamics nie przestają zaskakiwać ani zachwycać. W sieci pojawiły się dwa nowe filmy prezentujące je w akcji. Widzimy jak Spot opuszcza laboratorium, a Atlas popisuje się sprawnością, jakiej mógłby mu pozazdrościć niejeden człowiek.

Spot - robot Boston Dynamics trafi do sprzedaży

Choć konstrukcje Boston Dynamics rzeczywiście zachwycają i to od dawna, dotąd firmie nie udało się osiągnąć komercyjnego sukcesu. Teraz wreszcie jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej: startuje powoli sprzedaż czworonożnego robota Spot i pierwsi klienci już go testują. Jakie są możliwości tej maszyny? Osiąga prędkość 5 km/h i może poruszać się przez 90 minut na jednym ładowaniu, bez trudu radzi sobie z nierównym terenem i omija przeszkody na swojej drodze, a do tego ma dwa porty na ładunek i dźwiga nawet 14 kg.

Spot został zaprojektowany z myślą o wielu różnych zastosowaniach. Dobrze sprawdza się na przykład wszędzie tam, gdzie dla człowieka jest zbyt niebezpiecznie. Może patrolować ulice, brać udział w misjach poszukiwawczych czy też monitorować elementy konstrukcyjne i place budowy… Zresztą zobaczcie jego prezentację przygotowaną przez Boston Dynamics:

Atlas - supersprawny humanoid

Z kolei Atlas to humanoid, który w przeszłości robił wrażenie swoimi skokami i zdolnością utrzymywania równowagi w niesprzyjających warunkach. Robot wykorzystuje do tego całe swoje „ciało” i efekty są naprawdę imponujące.

Od czasu ostatniego filmu Atlas został wzbogacony o nowe technologie, dzięki którym jeszcze szybciej wykonuje „sztuczki”, jest w stanie ich robić jeszcze więcej i do tego rzadziej mu coś nie wychodzi. Zobaczcie, jak w najnowszej wersji robot prezentuje się w akcji:

I co o tym myślicie?

Źródło: Boston Dynamics, The Verge

marketplace

Komentarze

11
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Patrząc na Atlasa, wojny robotów juz blisko. Jednak wciąż wadą wszystkich urządzeń bezprzewodowych, są fatalne baterie....
  Zaloguj się
 • avatar
  90 min działania Spot'a, a potem co, 180 minut ładowania? Zdecydowanie czas najwyższy by pojawiły się dużo lepsze akumulatory. No dobra, na filmie widać, że można mu od razu zmienić aku, no ale to powinien robić drugi robot, a nie człowiek :>
  Zaloguj się
 • avatar
  Skynet is comming.
 • avatar
  youtube.com/watch?v=dKjCWfuvYxQ
  Zaloguj się
 • avatar
  Żyjemy w ciekawych czasach. Wszędzie mówi się o robotyzacji i automatyzacji. W szkołach, w mediach, w filmach. Wszyscy jesteśmy karmieni wizją postępu, w którym coraz więcej robotów będzie wyręczało ludzi ze wszystkiego. A nam pozostanie pławienie się w samych przyjemnościach. Ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Bo zamiast wszystko automatyzować to ciągle sprowadza się miliony robotników do Europy, albo przenosi produkcję i wykorzystuje miliony Azjatów. I to nie koniecznie dobrze wykwalifikowanych. Postęp na zachodzie sprowadza się do tego, że monotonne, męczące prace (np. montaż smartfonów w fabryce) rozpuszczeni Europejczycy nie chcą już wykonywać. Ale z owoców takiej pracy wcale nie chcą rezygnować. Każdy chce mieć najnowszego smartfona i inne gadżety. Na razie to jeszcze jakoś działa, ale Azjaci nie robią na nas z dobroci serca, tylko dla własnych korzyści. Za 50 lat to my będziemy tanią siłą roboczą, a w Azji będą gadać o robotyzacji.
 • avatar
  jakos sam spot nie robi na mnie wiekszego wrazenia, ot lazik programowalny. Sama idea robotyki super, ale to jeszcze nie to
  Zaloguj się
  -3