Na topie

Co to jest A2DP i AVRCP

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Kategoria: Mobile Akcesoria Mobilne RTV Słuchawki BT Tematyka: Bluetooth SIG

Co oznacza standard A2DP i AVRCP w odniesieniu do bezprzewodowej komunikacji Bluetooth? Opisujemy dwa popularne standardy.

 • Co to jest A2DP i AVRCP
A A

Standard Bluetooth to technologia bezprzewodowej komunikacji, którą coraz częściej wykorzystuje się do przesyłania dźwięku. Warto tutaj wyróżnić profile A2DP i AVRCP.

Co to jest A2DP

A2DP (ang. Advanced Audio Distribution Profile) to standard bezprzewodowego przesyłania monofonicznego lub stereofonicznego dźwięku wysokiej jakości za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Sygnał audio jest tutaj generowany przez źródło, odbierany i dekodowany przez odbiornik zgodny z A2DP, a następnie odtwarzany jako sygnał dźwiękowy. Rozwiązanie szczególnie sprawdzi się przy połączeniu smartfonów ze słuchawkami lub zestawami głośnomówiącymi.

Standard A2DP jest obsługiwany przez wszystkie najpopularniejsze wersje mobilnych systemów operacyjnych (Android, iOS i Windows Phone). Co ważne, pozwala on na transmisję sygnału pomiędzy urządzeniami różnych producentów (pod warunkiem, że są one zgodne z A2DP). Najnowsza wersja A2DP 1.3 oferuje lepszą synchronizację urządzeń, a ponadto korzysta z dobrodziejstw standardu Bluetooth 2.1 + EDR. Warto jednak wspomnieć, że A2DP zostało zastąpione lepszą technologią aptX / aptX HD.

Co to jest AVRCP

AVRCP (ang. Audio/Video Remote Control Profile) to standard odpowiedzialny za bezprzewodowe sterowanie różnymi sprzętami A/V za pomocą jednego kontrolera. Ustanawiane jest tutaj podwójne połączenie - nadajnik wysyła dźwięk i informacje do odbiornika, natomiast odbiornik wysyła polecenia do nadajnika. AVRCP jest powszechnie wykorzystywany w samochodowych systemach informacyjno-rozrywkowych.

Najnowsze wersje standardu pozwalają na przeglądanie i sterowanie wieloma sprzętami A/V. W wersji AVRCP 1.6 dodano funkcję wykrywania liczby elementów w katalogu bez konieczności pobierania całej listy oraz funkcję pobierania okładek za pośrednictwem protokołu BIP (wykorzystywanego np. przez smartwatcha Fitbit Blaze). AVRCP 1.6 jest wspierany w urządzeniach mobilnych zgodnych z Andrioid 8.0 Oreo.

Źródło: Wikipedia, Bluetooth

Odsłon: 24863 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. klosz007
  Oceń komentarz:

  18    

  Opublikowano: 2019-01-28 20:36

  OMG !!!!!!!!!!

  aptX i aptX HD to nie jest żadna "nowsza technologia" która "zastąpiła" coś w A2DP lecz dwa kodeki spośród obecnie stosowanych do kompresji dźwięku w profilu A2DP. Inne możliwe kodeki to SBC (bazowy, obowiązkowo musi być zaimplementowany w każdym urządzeniu obsługującym profil A2DP), AAC, AptX LL (low latency) i LDAC.

  Kodeki aptX/aptX LL/aptx HD to licencjonowany produkt firmy CSR (obecnie należy do Qualcomm) zaś LDAC to wynalazek SONY.

  Warto dodać że kodeki aptX, aptX HD i LDAC są częścią AOSP od wersji 8 więc jeśli tylko producent telefonu nic nie kombinował to każdy posiadacz telefonu z Androidem Oreo i Pie ma je w swoim telefonie. Oczywiście aby działały to i "drugi koniec" musi je obsługiwać.

  W produktach Apple zaś nie spotkamy nic oprócz standardowego SBC i AAC.

  Skomentuj

  1. anemusek
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2019-01-28 21:54

   Dokładnie. Autor zupełnie nie rozumie o czym pisze.
   A2DP to tzw profil Bluetooth czyli protokół komunikacyjny pozwalający zapewnić zgodność transmisji urządzeń, a AptX, AAC, SBC, LDAC czy inne to kodeki służące do kompresji dźwięku przesyłanego tym protokołem.

   Skomentuj Historia edycji

  2. klosz007
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-01-28 21:59

   Nie napisałem nic o Windows bo nie sprawdzałem nigdy dokładnie ale stack Bluetooth wbudowany w Windows 10 na pewno obsługuje aptX.

   Zaś AVRCP jest także a może przede wszystkim obsługiwany przez słuchawki BT posiadające sterowanie odtwarzaniem (start/stop/pauza następny/poprzedni) gdyż właśnie za pomocą tego profilu przekazywane są komendy do odtwarzacza (telefonu itp.).

   Skomentuj

 2. kropak
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2019-01-28 20:52

  Z komentarza na górze :) można więcej się dowiedzieć niż z tego artykułu :D na siłę pisany czy jak?

  Skomentuj

  1. klosz007
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2019-01-28 22:01

   Ja wyczuwam jakiś wstęp do sponsorowanego artykułu. Ale jak zobaczyłem że aptX zastępuje A2DP no to nie można zareagować na takie herezje.

   Skomentuj

   1. klosz007
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-01-28 22:02

    nie zareagować :-P

    Skomentuj

 3. jsq.olecko
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-28 22:16

  Coś jest wspomniane o jakiś "dobrodziejstwach" standardu BT v2.1..... w sumie po nim było już 6 kolejnych wersji

  Skomentuj

  1. klosz007
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-29 23:47

   Na 2.1 to chyba nawet nowsze kodeki nie pójdą (typu aptX HD czy LDAC) ze względu na zbyt niską przepustowość...

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!