Ciekawostki

Człowiek silny jak robot - ubieralna technologia Hyundai

z dnia 2016-05-14
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Podnoszenie setek kilogramów bez większego wysiłku? A może szybki powrót do zdrowia? Według Hyundai - jej nowy egzoszkielet zapewni i to, i to.

Mówi się, że roboty mogą odebrać nam miejsca pracy. A gdybyśmy tak, to my odebrali im jedną z najważniejszych zalet? Firma Hyundai zaprezentowała coś, co nazywa „ubieralnym robotem”, a co można też po prostu określić egzoszkieletem. Po jego założeniu człowiek otrzymuje dodatkową siłę, dzięki której – cytując producenta – „jest w stanie podnosić obiekty ważące setki kilogramów”, ponoć bez większego wysiłku.

Hyundai exo

Zastosowanie egzoszkieleta nie ma się jednak kończyć na oferowaniu dodatkowej siły pracownikom fabryk. Firma Hyundai ma nadzieję, że „ubieralny robot” znajdzie też zastosowanie w takich sektorach jak wojsko czy rehabilitacja ruchowa. I choć jest to zdecydowana przesada, warto w tym miejscu dodać, że sam południowokoreański producent porównuje swoje nowe dzieło do… pancerza Iron Mana.

Hyundai exo dłoń

Producent opiera swój nowy projekt na zaprezentowanym w ubiegłym roku egzoszkielecie H-LEX (Hyundai Lifecaring ExoSkeleton), który powstał z myślą o osobach, mających problem z chodzeniem. Ten tutaj jednak znacznie poszerza jego możliwości. Oczywiście Hyundai to nie jedyna firma, rozwijająca tego typu rozwiązania. Nie tak dawno pisaliśmy o Panasonicu i jego egzoszkieletach, mających przybliżać nas do koncepcji człowieka, a może raczej: pracownika 2.0.

Hyundai exo noga

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Ponownie więc rodzą się pytania, o to, czy poszerzanie naturalnych zdolności człowieka na pewno jest czymś dobrym. Z jednej strony likwiduje to nasze ograniczenia, z drugiej jednak daje (między innymi pracodawcom) narzędzie do nadużyć („nie zmęczyłeś się, popracuj jeszcze trochę”). Niemniej, szczególnie egzoszkielety poprawiające jakość życia niepełnosprawnym i poszkodowanym z pewnością są koncepcją godną przyklaśnięcia. Dlatego też trzymamy kciuki.

Źródło: The Verge, Hyundai. Foto: Hyundai

marketplace

Komentarze

10
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jak wojownicy z Matrixa
 • avatar
  JAk w staklerze XD
 • avatar
  Jak w obcym :D
 • avatar
  He he na pierwszej fotce widać,że szkielet jest zbyt ciężki by go nosić dlatego jest podczepiony na lince.Druga sprawa zasilanie z kabla? Kolejny amazing a'la szajsung.
 • avatar
  Jak na wojownika z Matrixa to za mały (ten w Matrixie był wielkości tego z Avatara) - na ten ze stalkera zaś za duży i za bardzo rozbudowany.
  Prędzej jak ten z Fallouta.

  Inna sprawa - dopóki nie wymyślą (pewnie wymyślili ale istnieją "patenty" i ludzie którzy walczą o to żeby nie ujrzały światła dziennego) - małych ale pojemnych akumulatorów,silników na ogólnodostępne (dzicz,pustynia) paliwo czy nie zdobędą pomysłu jak zasilić taki szkielet na przynajmniej parę-naście godzin to technologia będzie stać.

  Tak samo jak gogle vr z prawdziwego zdarzenia (nie te wszystkie które potrzebują smartfonów) nie działają jak na razie bezprzewodowo a samochody "ekologiczne" potrafią przemierzyć TYLKO paręset kilometrów na jednym ładowaniu tak - taki szkielet może działać tylko na odległość przewodu który go zasila lub niedługi okres czasu na akumulatorze.

  Prototypy firmy Boston Dynamics jak na razie to właśnie - prototypy. Niby okej - mogą być po za zasilaniem. No ale są głośne i jak długo potrafią lecieć na paliwie które mają w baku...
  Zaloguj się
 • avatar
  Edge of tomorrow jak nic :D
 • avatar
  Powoli wchodzimy w coś co wydawało się fikcją :D Za ile lat Terminator ? :D
 • avatar
  "sam południowokoreański producent porównuje swoje nowe dzieło do… pancerza Iron Mana."

  Autor artykułu albo nie zna angielskiego albo celowo takie głupoty wypisuje. Hyundai w swoich reklamówkach mówi że został zainspirowany super bohaterem ale nie porównuje swojego produktu do pancerza Iron Mana !