Bezpieczeństwo

Ostrzeżenie przed szkodnikiem ukrywającym się w postaci wtyczki dla przeglądarki

opublikowano przez Damian Szymański w dniu 2013-08-14

Firma ESET w swoim najnowszym raporcie przestrzega przez trojanem skrywającym się w postaci wtyczki do przeglądarek.

eset logo szkodnik trojan js/chrome.fbook raport ostrzeżenie

W najnowszym raporcie dotyczącym najpopularniejszych zagrożeń bezpieczeństwa komputerowego, firma ESET przestrzega przed trojanem, który jest w ostatnim czasie bardzo aktywny i ukrywa się pod postacią rozszerzeń do przeglądarek internetowych.

Eksperci z laboratorium antywirusowego firmy ESET ostrzegają przed złośliwym koniem trojańskim nazwanym JS/Chromex.FBook, który szturmem wdarł się do pierwszej dziesiątki najaktywniejszych zagrożeń komputerowych ubiegłego miesiąca. Trojan ukrywa się pod postacią niewinnego rozszerzenia dla przeglądarek Chrome i Firefox. Jego celem jest zainfekowanie jak największej liczby komputerów, co ważne szkodnik do realizacji tego zadania wykorzystuje Facebooka i jego użytkowników.

Szkodnik JS/Chromex.FBook instaluje się na komputerze ofiary jako zwykła wtyczka do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox i od tego momentu przechodzi w stan aktywności, oczekując, aż użytkownik odwiedzi swój profil w serwisie społecznościowym Facebook. Wtedy też zagrożenie przystępuje do działania i publikuje na osi czasu swojej ofiary oraz na tablicach jego znajomych swoje wpisy.

Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy ESET, podkreśla, że każdy z tych wpisów wygląda tak, jakby został opublikowany przez samego użytkownika. W treści wpisów zagrożenie umieszcza odnośnik do zewnętrznej witryny. Jeśli któryś ze znajomych ofiary nieopatrznie kliknie w taki link, może nieświadomie dołączyć do grona zainfekowanych JS/Chromex/FBook - wystarczy tylko, że wyrazi zgodę na instalację niewinnie wyglądającego dodatku do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox.

eset raport lista zagrożeń lipiec 2013

Według Kamila Sadkowskiego z firmy antywirusowej ESET ryzyko infekcji maleje, jeśli użytkownik posiada program antywirusowy lub stosuje odpowiednią aplikację ochronną do zabezpieczania swojego konta na Facebooku. Jeśli jednak użytkownik nie używa żadnego z tych rozwiązań, a zagrożenie przeniknie do komputera, najłatwiej pozbyć się go usuwając z przeglądarki niechcianą wtyczkę. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli korzystacie z serwisu społecznościowego Facebook.

Źródło: ESET

marketplace

Komentarze

9
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pierwsza zasada bezpieczeństwa w Sieci: nie zgadzać się na instalację czegoś, czego sami nie uruchamialiśmy.
  Druga: nie mieć fejsbuka.
 • avatar
  Ogólnie nie godzić się na nic podczas instalacji programów na te super "dodatki" w szczególności na pseudo przeglądarkę o nazwie Delta, Qvo6, itd. Są to typowe malware.
  Zaloguj się
 • avatar
  a ten "niewinnie wyglądający dodatek do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox" nosi jakąś nazwę???

  Tak, aby każdy wiedział czego unikać.
  Zaloguj się
 • avatar
  Radzę instalować więcej dodatków... i nie czytać tego co się instaluje na kompie... Delta search i inne toolbary oraz dodatki instalowane razem z innym oprogramowaniem są wszędzie i przed tym nikt nie ochroni..
 • avatar
  Z tym Fejsem to same problemy.