Na topie

Ewolucja systemu Mac OS na wideo

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki Tematyka: Mac OS X Producenci: Apple

Oto filmy, które przedstawiają, jak zmieniał się system Mac OS (obecnie macOS) od roku 1984 aż do dzisiaj, czyli od 1. do 23. wydania.

Ewolucja systemu Mac OS na wideo

A A

1 na 10 komputerów na świecie to sprzęt Apple z Mac OS (czy – zgodnie z obecnie promowaną formą – macOS). Nawet jeśli to niewiele, to nie można zlekceważyć wpływu, jaki ten system operacyjny miał i ma na rynek. W ciągu ostatnich tygodni w sieci pojawiły się dwa filmy, które podsumowują to, jak zmieniał się on na przestrzeni lat, uwydatniając najważniejsze z wprowadzanych nowinek.

Pierwsza wersja systemu Mac OS została udostępniona na początku 1984 roku. Wtedy też na dobre rozpoczął się wyścig pomiędzy Apple a Microsoftem, który w pewnym sensie toczy się nawet dzisiaj. Dzięki tej rywalizacji systemy operacyjne wyglądają i działają dziś tak ...jak wyglądają i działają. Z biegiem lat zyskiwały na funkcjonalności, intuicyjności obsługi i wyglądzie.

Mac OS doczekał się 9 głównych wydań, po czym w 2001 roku pojawił się jego następca, czyli Mac OS X, z czasem przekształcony w OS X, a następnie w macOS. Tak funkcjonuje do dzisiaj, co roku otrzymując nową wersję (obecnie najnowsza to macOS 10.13 „High Sierra”). Ze względu na taką politykę wydawniczą zmiany w kolejnych wersjach są nieco mniej wyraźne niż w kolejnych odsłonach Windows. 

O tym, jak konkretnie przebiegała ewolucja tego systemu, możecie przekonać się oglądając jeden z poniższych filmów (lub jeden i drugi, jeśli macie ochotę) – pierwszy jest dla tych, którzy mają nieco więcej czasu, drugi zaś dla tych, którzy na jego nadmiar nie narzekają:

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, sprawdźcie też: Ewolucja systemu Windows na wideo.

Źródło: 4096 i Apple Explained na YouTube. Ilustracja: StockSnap/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4416 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
  1. Q'bot
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-21 12:28

    Coś chyba linki do YT nie styknęły ;P

    Skomentuj

  2. mgkiler
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-21 12:52

    Pytanie. Czy jak ktoś ma Mac-a (stacjonarny) z lat 2007-2010 to może zupdatować system do Mac Sierra?

    Skomentuj

    1. Marucins
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-21 13:42

      Nie wolno!
      Co ty odwalasz, zwariowałeś?
      5 przykazanie Apple - wymieniaj sprzęt na nowy!

      Skomentuj

      1. mgkiler
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-08-21 14:00

        Pytam bo potrzebuje kupić jakiś tani stary Mac a nie wiem czy będę mógł zupdatować OS.

        w iPhonach to problemu nie ma. Nawet 5-6 letnie iPhony mają dostęp do najnowszego iOS.

        To nie Android, że brak aktualizacji... Telefon po roku już wsparcia nie ma.
        Apple dba o iOS.

        A pytam czy z MacOS jest podobnie.

        Skomentuj

        1. sambaverde
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-08-21 14:46

          Tu masz listę kompatybilnych maszyn:
          https://support.apple.com/en-us/HT201475

          Chyba nie będzie problemu, jeśli masz wystarczająco mocny sprzęt :)

          Skomentuj

        2. hexenisalive
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-08-21 14:46

          Zapytaj na myapple.pl

          Skomentuj

        3. Wiskas
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-08-21 18:41

          Za 250zl kup lenovo m58 badz m58p (~C2D3.16,4Gb 1333mhz,250hdd) do tego tanią grafe low profile kompatibilną z osx i system instalujesz bez problemów- konfiguracja naprawdę vaniliowa idzie jak burza.

          Skomentuj

        4. Marucins
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2017-08-21 18:58

          A jak to później chodzi, jak działa ten twój 5-6 telefon z najnowszym iOS?
          Wstydu oszczędź.

          Co do Androida to firmy nie tworzą soft na 5 słuchawek. Niestety. Ale gdyby każda z nich sprzedawała tylko 1 telefon rocznie w takiej cenie to wsparcie wyglądałoby zupełnie inaczej.

          Skomentuj

          1. hexenisalive
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-22 22:48

            Mam iPhone 5. Działa świetnie jak na 5-letni telefon z 1GB RAM. Średniaki z tego roku na Snapie 430 chodzą gorzej od niego...

            Skomentuj Historia edycji

        5. KrzychuG
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-08-21 23:09

          No nie bardzo, 11-ka to ostatnia wersja na 5s, czyli sprzecie z 2013. 4 lata to i tak sporo, zwlaszcza jesli porowna sie to do tego co oferuja poszczegolni producencie w przypadku Androida, ale z 5-6 to przesadziles.

          Skomentuj

  3. Eternal1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-21 15:28

    Takie hity jak WarcraftII, DukeNukem3D czy Hexen ogrywałem na Amidze1200 właśnie dzięki MacOS 8.1.

    Zgodność architektur CPU ówczesnych Amig i MAC-ów które korzystały z procesorów Motorolli MC680x0 sprawiała że emulacja MAC-a na Amidze 1200 (+MC68040/40MHz oraz 8MB EDO RAM) osiągała 98% szybkości oryginału. Oj grało się grało... :)

    Pamiętam że na tej samej Amidze, uruchomiłem:
    Workbench-a
    MacOS
    MS-DOS
    Wszystkie OS-y działały stabilnie - RÓWNOLEGLE - i to wszystko w czasach gdy nikt chyba nie marzył o maszynach wirtualnych.
    Oczywiście emulacja MS-DOS działała potwornie wolno bo MC68040 emulował X86.

    Skomentuj

    1. Wiskas
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-21 18:45

      No szacu , kolega wie co pisze, widać ze nie jedną wiosnę przeżył

      Skomentuj

    2. Marucins
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-21 18:59

      Piotrek to ty?

      Skomentuj

      1. Wiskas
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-08-21 21:29

        Eeeee, nie!

        Skomentuj

    1. shoken
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-21 21:48

      Linuksy niszowe? a w smartfonie co siedzi? android to linux,a na komputerze co siedzi? Ubuntu 16.04 a na laptopie co siedzi? fedora 26 ,a na serwerze co siedzi? centos 7 ... chyba windows to niszowy system.Mam go tylko na dwóch z czterech komputerów.

      Skomentuj

      1. Q'bot
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-08-22 12:24

        A ja mam na połowie telefonów ;P