Na topie

„Chcesz prywatności? Zapłać”, mówi Sheryl Sandberg z Facebooka

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: Facebook Na Topie Prywatność

Sheryl Sandberg postawiła sprawę tak jasno, jak to tylko możliwe – potwierdziła, że jeżeli produkt jest za darmo, to produktem jest użytkownik. Można się jednak kłócić o to, czy wybrała na to najlepszy moment.

„Chcesz prywatności? Zapłać”, mówi Sheryl Sandberg z Facebooka

A A

Mówi się, że jeżeli produkt jest za darmo, to produktem jest użytkownik. Do tej pory jednak niewiele było na tyle odważnych osób u władz firm oferujących takie produkty, które powiedziałyby o tym wprost. Zdaje się jednak, że w ramach kolejnego rozdziału niekończącej się opowieści o problemach Facebooka zrobiła to właśnie jego dyrektorka ds. operacyjnych, Sheryl Sandberg.

W wywiadzie dla NBC pani Sandberg stwierdziła, że użytkownicy powinni płacić za prywatność, która jest (w tym rozumowaniu) przywilejem. Dodała, że jeśli kiedykolwiek miałaby się pojawić w ustawieniach portalu opcja „nie chcę, aby moje dane były wykorzystane do tworzenia profilu reklamowego”, to byłaby to opcja płatna. Na razie jednak nie ma niczego takiego w planach.

Sheryl Sandberg zwróciła tym samym uwagę na fakt, który często pozostaje przemilczany. To, że z usługi można korzystać za darmo, nie oznacza, że jej autorzy czy właściciele mają pracować „charytatywnie”. Zatem także Facebook musi zarabiać, a najlepszym (to znaczy najprostszym i najskuteczniejszym) sposobem jest właśnie wyświetlanie spersonalizowanych reklam.

Wszystko to, co powiedziała Sandberg ma sens. Równocześnie jednak budzi kontrowersyjne – najpewniej właśnie dlatego, że wprost uświadamia użytkowników na temat tego, jak działają tego typu usługi, czyli że to ich dane są głównym produktem Facebooka. 

Wymaga jednak podkreślenia fakt, o którym wspomniała też Sandberg, mianowicie, że nie są sprzedawane konkretne informacje – dane osobowe nie są przekazywane reklamodawcom. Zarabianie na informacjach o użytkownikach polegać ma jedynie na zwiększeniu skuteczności reklam, co z kolei daje bezpośredni zysk obsługującemu je i dającemu przestrzeń na nie Facebookowi.

Bardziej niż o prywatność gra toczy się więc o jej poczucie. Facebook zapewnia, że prywatność użytkowników jest chroniona, pomimo że spersonalizowane reklamy mogą dawać inne wrażenie.

Źródło: Fortune, NBC News. Ilustracja: mohamed_hassan/Pixabay (CC0)

Odsłon: 7322 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij
 1. Niepiskoj
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-04-09 12:43

  "Sandberg stwierdziła, że użytkownicy powinni płacić za prywatność, która jest (w tym rozumowaniu) przywilejem"

  Może nie przywilejem ale trzeba sobie zdać wreszcie sprawę że w życiu nie ma nic za darmo.

  Skomentuj

  1. BariGT
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-04-09 12:57

   Bzdura. FB mam bo uzywam go tylko do komunikacji jako ze ma go teraz kazdy, ale ani jedna informacja o mnie nie jest tam prawdziwa. Teraz idz handluj z tym :D

   Skomentuj

   1. lataj
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-04-09 13:10

    Skoro uważasz że mimo lipnego profilu zgadzasz się żeby kopiowali twoje rozmowy, zdjęcia, flimiki i nie wiadomo co z tym robili to twoja sprawa. Rozumiem zbierać dane do tworzenia profilu reklamowego, ok na tym zarabiają, ale cała reszta to już przegięcie.

    Skomentuj

   2. Satanski
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2018-04-09 15:05

    A co, jeśli któryś z Twoich znajomych powiązał swoje konto FB z kontaktami w telefonie, gdzie ma podane Twoje prawdziwe dane? Tu znajdą numer telefonu, tam adres email, potem powiążą to z adresem zamieszkania z jeszcze innego źródła i profil gotowy. Również nie podaję nigdzie prawdziwych danych, ale podejrzewam, że i tak niewiele to daje.

    Skomentuj

  2. anarchist
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-04-10 08:13

   Bzdura...

   To tylko myśl mająca nakłonić ludzi do płacenia za wszystko i wyciągania od nich kasy.

   Skomentuj

 2. plebann
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-04-09 12:50

  No, to potwierdził, że kupa śmierdzi.
  I co teraz?

  Skomentuj

 3. Dragonik
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2018-04-09 13:27

  Jeśli prywatność jest chroniona to w żadnym wypadku nie ma możliwości spersonalizowanych reklam.

  Skomentuj

  1. Szejku1111
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-04-09 16:05

   Nie znam się ale się wypowiem :D Reklamodawcy bazują na danych statystycznych a nie jednostkowych a to, że w jakiś sposób trafiasz do tej bazy danych to tylko i wyłacznie wynik Twojej aktywności w internecie. Zresztą, co za różnica, że reklamodawca wie, że lubisz Martyne Wojciechowską skoro wchodząc na jej fp i tak Cię może tam znaleźć?

   Skomentuj

   1. benutzer
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-09 21:49

    Różnica jest taka, że statystyczny user wchodzący na ten profil będzie dostawał reklamy powiedzmy National Geografic czy Got Talent. Jak zaczniesz wchodzić na profil Cejrowskiego, to będą ci wciskać świece Caritasu, t-shirty redisbad czy Voice of Poland.

    Skomentuj Historia edycji

 4. sabaru
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-04-09 13:27

  Czyli co jeżeli nie zapłacę im za ochronę moich danych to oni je przekażą innym czyli ukradną? Dobrze to rozumiem?

  Skomentuj

  1. benutzer
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-04-09 20:57

   To czy podałeś prawdziwe informacje czy nie jest najmniej istotne. Nikt za to złamanego grosza nie zapłaci. Facebook śledzi jakie strony odwiedzasz, czym się interesujesz, jakie filmy oglądasz, jakie profile odwiedzasz, jakich masz znajomych, gdzie mieszkasz. Potem na podstawie twoich zachowań gdy będziesz szukał samochodu, mieszkania, restauracji, filmu, żony czy kochanki podrzuci ci takie a nie inne reklamy. Dzięki temu kupisz Pepsi a nie CocaCole lub dresy Diverse a nie garnitur Vistula.

   Powiedzmy, że lubisz sporty extreme, base jumping itp. Pomyśl sobie czy takie PZU nie chciałoby w przyszłości mieć takich informacje jak będziesz kupował OC? Czy twój wybór w jakiejkolwiek sprawie w przyszłości będzie świadomy? Czy dokonasz go tylko dlatego bo setki razy widziałeś taką a nie inną reklamę?

   Moim zdaniem bolesne jest nie to, że Facebook śledzi, ale że milionom Januszy nie przeszkadza, że są śledzeni i przez to pozbawieni prawa do racjonalnego podejmowania jakichkolwiek decyzji.

   Skomentuj

 5. Skaza
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-04-09 16:33


  Chcesz prywatności na FB, to zapłać... Ale nawet po zapłaceniu nie masz absolutnie żadnej gwarancji, że nasza prywatność będzie respektowana.

  Skomentuj

 6. sn00p
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-04-09 17:21

  Ja odkąd istnieje FB bardziej czuję przymus jego posiadania niż przyjemność. Mimo że mam nieprawdziwe dane na swoim kocie, niestety nie mogę się go pozbyć. Loguję się przez niego do wielu aplikacji jak Spotify, Alięxpress, DiFm Radio. Przeklęty FB! :) Jesteśmy na to g***o skazani :)

  Skomentuj

  1. anzeh
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-04-09 23:41

   Serio skazani? Nie widziałem żadnego wyroku w tej sprawie. Konta na Facebooku nigdy nie posiadałem, pewnie dlatego że nie czuję przymusu jego posiadania.

   Skomentuj

   1. Rhavir
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-11 20:26

    DOKŁADNIE !!!

    Też nie mam kont na społecznościowym "shicie" - ze znajomych mam mało - ALE - są prawdziwi i się z nimi spotykam w realu.

    Skomentuj Historia edycji

 7. szpak333
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-04-09 23:41

  Ghostery nie boli, jest darmowy i choć na trochę nie da żeby taki FB, Google i im podobni widzieli nasze poczynania w sieci

  Skomentuj

 8. usuniety_0cf2b982c173
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-04-10 08:05

  Facebook i prywatność? Hahaha nawet jak zapłacisz to i tak będą sprzedawać wasze dane.

  Skomentuj

 9. wojtek_pl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-04-11 09:18

  Najprościej nie mieć konta na FB. I/lub nie klikać wszędzie 'lajków', bo to jest monitorowane i dorzucane do statystyk. I sprzedawane.

  Skomentuj

 10. aaadi
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-04-11 10:48

  TANSTAAFL, albo po Polsku "Nie ma darmowych obiadów" - zawsze podnosi się krzyk kiedy ktoś to próbuje ludziom uświadomić :-D

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!