Na topie

Gemius gromadził salda rachunków klientów mBanku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Dobra wiadomość jest taka, że nie przypisywał konkretnych kwot do użytkowników. Jednak nie zmienia to faktu, że doszło do naruszenia prywatności.

Gemius gromadził salda rachunków klientów mBanku

A A

Gemius monitoruje aktywność użytkowników na stronach internetowych, aby później przygotowywać raporty na temat polskich internautów. Okazuje się jednak, że czasem gromadzi tych informacji zbyt wiele.

Jeden z czytelników Zaufanej Trzeciej Strony poinformował redakcję o swoim odkryciu, że Gemius pobiera dane o saldzie rachunku podczas korzystania z bankowości internetowej mBanku. Możliwe więc, że na serwery firmy poleciały też informacje na temat waszych stanów konta. Najpewniej było tak, jeżeli spełniacie te dwa warunki:

  1. Korzystacie z bankowości internetowej mBanku i wchodziliście w „Historię operacji”.
  2. Nie korzystacie z narzędzi blokujących skrypty Gemiusa.

Gemius na temat całego zamieszania milczy. Tymczasem mBank wyłączył wszystkie jego skrypty wewnątrz swojego serwisu transakcyjnego i wystosował oficjalny komunikat o następującym brzmieniu:

„Rzeczywiście w trakcie korzystania z serwisu bankowości elektronicznej, podczas wykonywania określonej operacji, przeglądarka przekazywała do wykorzystywanego przez bank narzędzia analitycznego Gemius nadmiarowe dane. Informacje te, wysyłane były w formie anonimowej – nie pozwalającej na powiązanie z rzeczywistym klientem – wyłącznie do firmy Gemius, z którą bank ma podpisaną stosowną umowę.

Bezpośrednio po zgłoszeniu, skrypty analityczne zostały wyłączone. Obecnie żadne dane nie są przekazywane do Gemiusa. Trwają analizy mające potwierdzić przyczynę tej sytuacji.

Był to błąd, za który bardzo przepraszamy”.

W oświadczeniu mBanku jest bardzo ważny zapis. Jeżeli przekazane informacje są zgodne z prawdą, salda rachunku nie da się powiązać z konkretnym klientem. Dzięki szyfrowaniu połączenia najpewniej żadne dane nie przedostały się też na zewnątrz. Choć może przynosić to ulgę, niesmak niestety pozostanie.

Źródło: Zaufana Trzecia Strona. Foto: gosiak1980/Pixabay

Odsłon: 4851 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
  1. rbialo
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-04-07 15:35

    Jednego zabrakło - jakie to narzędzia blokujące skrypty Geminusa?

    Skomentuj

    1. krecik88
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2017-04-07 15:46

      np Ghostery, noscript

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-11 12:04

      gemiusa i innych szpiegów zapychaczy możesz wykurzyć następującymi widłami i pochodniami:
      1. adblock (trzeba sobie dorobić reguły)
      2. ublock plus reguły zewnętrzne
      3. noscript
      4. umatrix
      5. ghostery
      a resztę sobie doczytaj na grupie :)

      Skomentuj

  2. Pavlo30
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-04-07 15:43

    To idę zamknąć konto w mbanku wraz z małżonką, patologia...

    Skomentuj

    1. Enthu5iast
      Oceń komentarz:

      18    

      Opublikowano: 2017-04-07 15:46

      Masz małżonkę na koncie w mBanku? Nieźle...

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2017-04-07 17:04

        idzie i zamknie małżonkę razem z kontem w ciemnej piwnicy.

        Skomentuj

    2. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-07 20:24

      Idziesz zamknąć małżonkę i posadzić ją w "koncie"?

      Skomentuj

  3. szpak333
    Oceń komentarz:

    15    

    Opublikowano: 2017-04-07 16:14

    Znak naszych czasów :( w tej chwili mam komunikat z Ghostery

    7 Tropicieli
    znajduje się na
    www.benchmark.pl

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-04-07 19:12

      Benchmark ogólnie ma syf w z tymi reklamami. Po tym, co sie działo m.in. na tej stronie musiałem zainstalować na telefonie firefoxa z ublockiem.

      Skomentuj

    2. drcocaina
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-04-07 21:37

      No takie życie - kiedyś w kiosku płaciłeś 9,99 zł za czasopismo teraz oglądaj reklamy i inwigilacja. Zarabiać trzeba jakakolwiek by to nie była forma.

      Skomentuj

      1. wiktorn86
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-04-08 00:25

        No tak, bo w czasopismach to reklam nie było.

        Skomentuj

    3. MaNiAc
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-04-08 21:54

      7 powiadasz, hmmmmm...

      BadJohny - 18
      Ghostery - 9
      Adguard - 11
      uBlock - 10

      Benchmark to jedna wielka reklama i jeszcze skomlą by je wyłączyć...

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-11 12:05

        no niestety, dokładnie na tej stronie umatrix pokazuje mi liczbę 21. heh, "oczko" :D

        edit no niestety nie oczko, po zaczytaniu całości blokuje 37 elementów.

        Skomentuj Historia edycji

    4. MaNiAc
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-04-08 21:54

      7 powiadasz, hmmmmm...

      BadJohny - 18
      Ghostery - 9
      Adguard - 11
      uBlock - 10

      Benchmark to jedna wielka reklama i jeszcze skomlą by ich nie wyłączać...

      Skomentuj

  4. GLI75
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2017-04-07 16:52

    Hahahahahaha!!! Wyłączcie Adblock-a, mówili. Dajcie nam zarobić na reklamach, mówili... :>

    Skomentuj

  5. Marucins
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-04-07 17:02

    Gem.. co?
    Od dawien dawna uBlock i uMatrix matrix zajmują się tą witryną.

    A właśnie... jak już jesteśmy przy podobnych incydentach to kilak dni temu - gdy bawiłem się z obejściem edycji postów, abym dalej nie był zasypywany toną spamu na Blotku to uMatrix pokazywał okropnie dużo różnych witryn na Benchmarku.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-11 12:07

      aktualnie 37 :)

      Skomentuj

  6. Marucins
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2017-04-07 19:27

    Wojciechu Kulig NIE SPAĆ!
    Jeszcze nikt od was nie napisał o szanowanej polskiej firmie, która tak kocha graczy i zawsze z nimi jest szczera od pierwszej zapowiedzi gry po wersje finalne że ostatnio postanowiła zastrzec słowo CYBERPUNK i wiecie co, UE powiedziała tak. ZASTRZEGŁA!

    Tak, tak CDPR ma patent na słowo Cyberpunk w odniesieniu do kategorii takich jak: gry wideo, filmy i seriale, ale także nagrody, imprezy rozrywkowe czy parki rozrywki.

    Jak to ktoś ładnie ujął - "Na całe szczęście "Cebulpunk" jest jeszcze wolny."
    Parodia. najpierw żerowali na twórczości i świecie Sapkowskiego a teraz Brucea Bethke.

    źródło: http://www.ign.com/articles/2017/04/06/cd-projekt-red-explains-cyberpunk-trademark

    Skomentuj

    1. drcocaina
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-07 21:24

      Wojciech Kulik - dla mnie najbardziej wkurzający redaktor -zawsze pcha paluchy tam gdzie jest GÓWNO - SZACUNEK. Lektura jego artykułów wymagana, a rzetelność pracy dla mnie nie podważalna i mówię to jako odbiorca treści.

      Skomentuj Historia edycji

      1. Marucins
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-08 22:55

        Również za takiego go odbieram. Temu podrzuciłem Mu ten temat, wiem że utrzymuje poziom "Blotka" na swoim miejscu.

        Skomentuj

    2. wiktorn86
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-08 00:33

      Gdzie jest urząd skarbowy jak go potrzeba? :D

      Skomentuj Historia edycji

    3. hexenisalive
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-08 10:38

      Zastrzegają żeby nie mieli problemów.
      Never go full retard.

      Skomentuj

  7. Gregor-34
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-07 19:38

    Zawsze wiedziałem że Geminus to Szambo, jest taka strona gemiusa ,gemius optout i po pobraniu plików cookies Geminus nas nie śledzi ale czy to działa ?

    Skomentuj

  8. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-04-07 20:26

    Wszyscy internauci powinni zrobić zrzutkę na hakera który rozpieprzył by tę firemkę w drobny mak..

    Skomentuj

  9. Pepec9124
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-04-08 06:14

    Zewnętrzne skrypty na krytycznych stronach banku ? Brawo. Będę mBank omijać z daleka.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-08 20:18

      Jak to się ma do szyfrowanego połączenia, serio nie mieści mi się w głowie takie postępowanie, zastanawiam się też czy w umowie otwarcia rachunku jest taka informacja...mBank zszedł na psy już dawno, ale teraz...