Systemy operacyjne

Google będzie się trzymać z dala od Windowsów

przeczytasz w 1 min.

Bardzo restrykcyjne przepisy wprowadziło Google w szeregach swoich pracowników. Zabroniono im bowiem korzystania z systemów operacyjnych Microsoftu.

Stopniowo proces porzucania Windowsów trwa już od początku tego roku. Jako alternatywę firma przedstawia Mac OS'y, a przede wszystkim - Linuxy. W tej konkretnej sytuacji nie ma jednak (przynajmniej na pierwszym planie) podtekstu braku sympatii do Microsoftu. Jak podkreśla Google - chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo.

Najprawdopodobniej kroplą, która przelała czarę goryczy był chiński incydent, kiedy tamtejsi hackerzy dopuścili się ataków na komputery giganta, w których zainstalowany był system Windows XP wraz z przeglądarką Internet Explorer 6. W wyniku tego "szturmu" podejrzewa się, że mogły zostać upublicznione istotne informacje strategiczne.

Pracownicy głośno nie protestują przeciwko narzuconym zmianom, ponieważ spora ich część już dawno zrezygnowała z systemów Microsoftu. Ponadto koniecznie trzeba przypomnieć, że Google jest w środku zaawansowanych prac nad własnym systemem operacyjnym - Chrome OS - będącym rozbudowaną dystrybucją Linuxa, w związku z czym to zapewne właśnie z nim swoją przyszłość wiąże firma i jej pracownicy.

Źródło: Financial Times

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jeśli w polskim oddziale też to obowiązuje to będą mieli zgryz z Płatnikiem i ZUS naśle na nich jakichś antyterrorystów albo kontrolę skarbową ;->
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      zaraz EU uderzy google kilkoma miliardami kar. tak dla zasady ;p
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Fajnie by było gdyby te zabiegi google wpłynęły na popularność Linux'ów ogólnie, nie tylko samego ChromeOS...
        • avatar
          NomadDemon
          0
          wierz mi, wplyna
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Windows nie nadaje się do śmigania po necie, jeszcze benchmarka mogę oglądać, ale przelewy płatności to tylko restart na Linuksa

            a co do Windowsa w Google - wszystko potrzebne do pracy mają pod linuksem wiec po co im MS? jak jeszcze za niego płacić muszą, a piraty nie wchodzą w gre
            • avatar
              Gasek
              0
              Wątpię żeby wszyscy byli chętni żeby "rzucić" Windowsa.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Swietne maja wytlumaczenie, brzmi strasznie laicko. Jakos nie chce mi sie wierzyc, ze taki gigant uzasadnia awersje do windowsow z powodu atakow na komputery z archaicznym systemem. Rownie dobrze ktos moze stwierdzic, ze Win98 jest do niczego, bo w zeszlym tygodniu ktos mu sie wlamal...

                A tak na marginesie - w takim razie rozumiem ze chrome 11 pod winde w przyszlym tygodniu jednak nie bedzie? No bo na czym beda przegladarke rozwijac?
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  A dlaczego firma ktora, niedlugo wyda swoj OS ma kozystac z systemu konkurencji ? To chyba normalne prze przejda na swoj system operacyjny.
                  W M$ pewnie bedzie zakaz uzywania Chrome OS.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Gilczkwas1 "Windows nie nadaje się do śmigania po necie, jeszcze benchmarka mogę oglądać, ale przelewy płatności to tylko restart na Linuksa"


                    Windows nie nadaje się do "śmigania" po necie - toś mnie rozbawił - komentarz tygodnia. I jeszcze debil pisze, że płatności tylko robi pod Linuksem, - przynajmniej tyle wynika za skrótu myślowego "restart na Linuksa". Powiedz a może ty używasz Windows 98 bo wtedy ten twój bełkot miałby odrobinę sensu...

                    Śmieszy mnie jak czytam o tej wyższości tego Linuksa o jego bezpieczeństwie... Gdyby to darmowe gówienko było na kazdym PC na świecie to statystyki bezpieczeństwa wyglądałyby zupełnie inaczej. Łatwo jest krytykować Windows - przy większej liczbie kopii odsetek włamań, problemów z systemem jest normalnie większy.

                    • avatar
                      krzywyzielarz
                      0
                      Wreszcie jakaś naprawdę ciekawa decyzja Google.

                      Ciekawie by było jakby więcej deweloperów przesiadło się na lina albo pracowali multi-platformowo.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Co jak co, ale obecnie system Microsoftu jest bezkonkurencyjny dla przeciętnego użytkownika i gracza, nawet mimo wysokiej ceny.

                        Jednak w firmach wolne oprogramowanie, to moim zdaniem przyszłość.