Na topie

600 zł za Jaguara, czyli „mikro”-transakcje w Gran Turismo 6

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry PlayStation 3

Kategoria: Gry Gry na konsole Gry PlayStation 3 Producenci: Polyphony Digital SONY

Ci, którzy będą chcieli wypełnić swoje wirtualne garaże najlepszymi brykami bez większego wysiłku, będą musieli przygotować naprawdę sporo pieniędzy.

Gran Turismo 6 gra

AA

Zaledwie dwa tygodnie temu informowaliśmy, że w Gran Turismo 6 pojawią się tak nielubiane przez wielu graczy mikrotransakcje. Już wówczas pomysł ten nie spotkał się z najcieplejszym przyjęciem graczy, a jak się okazuje – to jeszcze nie było najgorsze.

Dziś poznaliśmy przelicznik punktów w grze na realne pieniądze. Mamy złą wiadomość - ci, którzy mają w planach wypełnienie swoich wirtualne garaży najlepszymi brykami bez większego wysiłku w grze, będą musieli przygotować naprawdę sporo pieniędzy.

Od listopada wiadomo, że gracze będą mogli nabyć wirtualną walutę w czterech opcjach – o wartości 500 tysięcy, miliona, 2,5 miliona i 7 milionów i następnie wykorzystać ją na zakup nowych samochodów lub części do nich. Na PlayStation Store kredyty zostały dziś zaktualizowane o ceny. Jak to wygląda możecie zobaczyć poniżej.

Cennik kredytów w mikrotransakcjach:

  • 500 tysięcy – 4,99 €
  • 1 milion – 9,99 €
  • 2,5 miliona – 19,99 €
  • 7 milionów – 49,99 €

Sporo. Nawet więcej niż sporo. Przy okazji poznaliśmy także wirtualne ceny poszczególnych samochodów – i tu zaczyna się coś, co najlepiej można określić chyba jako „nieporozumienie”. Najdroższe auto – Jaguar XJ13 został bowiem wyceniony na 20 milionów kredytów. Jeśli ktoś będzie chciał więc nabyć je od razu, będzie musiał liczyć się z wydatkiem rzędu 150 euro, co po przeliczeniu daje przeszło 600 złotych. 600 złotych za spikselizowaną wersję pojazdu. Oczywiście pozostaje jeszcze opcja uzbierania tej sumy w grze – dzięki zwycięstwom itp. Ostateczne pytanie brzmi jednak – czy to wciąż „mikro”-transakcje?

Na koniec przypomnijmy, że gra Gran Turismo 6 ukaże się wyłącznie w wersji przeznaczonej na konsolę Sony PlayStation 3, a jej premiera odbędzie się 6 grudnia bieżącego roku.

Źródło: Eurogamer, Gran Turismo

Odsłon: 10862 Skomentuj newsa
Komentarze

56

Udostępnij
  1. Varso
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2013-12-04 22:36

    Za 600 zeta to już można kupić sobie jakiegoś malucha czy innego klekota i pojeździć sobie po jakiejś kopalni piachu ;)

    Skomentuj

    1. vitapy
      Oceń komentarz:

      13    

      Opublikowano: 2013-12-04 22:38

      OK, ale w realu nie ma "zacznij od nowa" po kraksie ;)

      Skomentuj

    2. d i l
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2013-12-04 22:51

      @up maluch, kopalnia piachu - wyższa szkoła jazdy ;)
      Można też wypożyczyć na tydzień Nissana (jakiegoś na pewno) i mieć realne GT Academy :)

      Skomentuj

      1. volvo
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2013-12-04 23:07

        15 tys kaucja i 1.5 tys za dzien. nie starczy 600 zl :(

        Skomentuj

        1. Shaybeck
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2013-12-05 14:27

          za jaki samochód ?

          Skomentuj

          1. Michur
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2013-12-05 17:29

            za volvo:)

            Skomentuj

        2. kot-kreskowy
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2013-12-06 10:08

          Może mu o Micrę chodziło;)

          Skomentuj

  2. Pener
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2013-12-04 22:36

    no to się popisali

    Skomentuj

  3. Jurgen_
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2013-12-04 22:45

    Za 600 zł inaczej bym sobie zycie ulozyl...

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2013-12-07 20:44

      tak niewiele jest warte ?! ;)

      Skomentuj

  4. bebcio
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2013-12-04 22:59

    Za 600 zł to ja bym miał miesiąc dobrego imprezowania na weekendach :)


    Skomentuj

    1. Artik
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2013-12-04 23:06

      Chyba nie imprezujesz bo byś takich głupot nie pisał. Jedna impreza to się zgodzę.

      Skomentuj

      1. vitapy
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2013-12-04 23:12

        Jak komuś wystarcza puszka Coli i słomka, to się przez miesiąc pobawi ;)

        Skomentuj

        1. Diabeu
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2013-12-05 02:40

          albo pryta za garażem

          Skomentuj

          1. Lubiem placki
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2013-12-09 11:15

            Ja wcale nei chodzę na imprezy :D

            Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2013-12-05 09:15

      Chyba mowisz o dyskotekach szkolnych ;)

      Skomentuj

    3. Flynn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-12-05 20:26

      Łohoho! Się gimbaza zbiegła co za 20zł drinka dla szpanu w podrzędnych klubach kupuje!

      150zł na weekend żeby dobrze się bawić? No jeśli komuś tyle nie wystarcza, to mu chyba rodzice za dużo pieniędzy dają w ramach kieszonkowego. Zaraz polecą teksty, że "na jednej "imprze" to przecież można i 15 piw wypić albo 40 drinków". No chyba, że ktoś za "miesiąc imprezowania" wziął imprezowanie codzienne - wykluczone dla większości (mam nadzieję) ze względu na pracę ;).


      Co do newsa - poniosło ich i to całkiem zdrowo. To już premium do BF4 jest mocnym przegięciem, a Ci tutaj z setkami dolarów wyskakują...

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2013-12-07 20:46

        w gimanzium to czasami trzeba długo stawiać kolejki żeby w końcu "coś złowić" :)

        Skomentuj

  5. stupidisco111
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2013-12-04 23:04

    Cóż ..żyjemy w czasach, w których czasami wartość pieniądza jest ....dziwna a zarazem szokująca i chora
    Wirtualny przedmiot w grze może mieć wartość 28,000 $... Zbitek pixeli składających się na miecz... prawie 100 tys ....

    - Dzien Dobry ,chciałbym kupić to auto ale czy mógłbym zapłacić MIECZEM? To dopiero kuriozalna sytuacja.

    Źródło: http://kotaku.com/64-year-old-woman-sues-over-destroyed-virtual-item-wort-1449925103

    A jeżeli chodzi o mikrotransakcje. Ja wyznaję zasadę:
    Niech sobie one będą, ale niech w żaden sposób nie rzutują na rozgrywkę, niech nie czynią jej PAY2WIN
    Ludzie nie na takie pierdoły przepuszczają kupę pieniędzy. Chociażby chodząc nadal na mecze naszej reprezentacji w piłkę nożną :)
    Gusta są różne.

    Skomentuj

    1. moorell
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2013-12-05 10:03

      Nie do końca się zgodzę z tym "Niech sobie one będą".

      Problem w tym, że mikropłatności mają swoje skutki uboczne. Zauważ, że aby "zachęcić" graczy do kupna za realne pieniądze, dostępność danego przedmiotu w grze musi być utrudniona jeśli chodzi o standardowe, bezpłatne kanały. Np. ciekawe czy w przypadku wspomnianego Jaguara 20 mln kredytów nie będzie po prostu ceną zaporową? Od razu zaznaczę, że nie, nie jest to poprawna sytuacja, przynajmniej nie dla mnie. Gram w gry aby się nimi bawić i mieć przyjemność spędzając nad nimi czas. Dlatego też większość zawartości gry powinna być osiągalna w normalny sposów w rosądnym czasie. Jeśli tak nie jest to nieuzasadnione, długie grindowanie staje się nieakceptowalne i gra definitywnie ląduje w kategorii "wyrzuciłem kasę w błoto - nie kupuj tego dziadostwa nigdy więcej".
      Oczywiście nic nie jest czarno-białe i czasem mikro płatności są OK, jednakże tak jak się to stało z DLC boję się, że i tu pójdzie to w kierunku golenia graczy z pieniędzy.

      Skomentuj

      1. moorell
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2013-12-05 10:10

        Jeszcze tylko odnośnie tematu zbytnio zawyżonych cen i trybu multi. Co jest lepsze:
        - ludzie wygrywają bo mają lepsze przedmioty w grze, kupione za realne pieniądze lub wygrindowane przez wiele miesięcy,
        - ludzie wygrywają bo mają skilla, a każdy, po rozsądnym czasie grindowania, ma dobry sprzęt?

        Zaznaczę tylko tu, że nie chodzi mi o to, że każdy ma _ten_sam_ sprzęt. Różnorodność można zapewnić wprowadzając w grze multum podobnych jakościowo przedmiotów. Możliwość kompletowania sprzętu i wyboru najbardziej pasującego zestawu do indywidualnego stylu gracza powinna zapewnić unikalność (w jakiś tam zakresie).

        Skomentuj

        1. XaRaDaS
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2013-12-05 11:27

          Weź pod uwagę, że tutaj bardziej rozpatrujemy kwestię kogo stać na takie coś, są ludzie i nie raz się spotkałem w grach MMO, że po capie jedna osoba nagle w jeden dzień miała maksymalny lev. Każdy się zastanawiał jak to zrobił, a odpowiedź była prosta - stać go było na wywalenie 10000 euro, konto potem sprzedał za marne 6000 euro. W mikro płatnościach musi być balans, żeby nie przesadzić.

          Skomentuj

          1. moorell
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2013-12-05 13:09

            Nie do końca wiem jak mam rozumieć Twoją wypowiedź.

            To, że są ludzie których stać na kupno całego konta za 10k$ dla mnie nic nie znaczy. Jeśli kupuję grę za ~50E to oczekuję, że kupiłem ją _całą_ w stanie w pełni nadającym się do grania, czytaj: bez zawaratości za którą muszę dopłacić. Nie interesuje mnie, że są kolesie którzy są w stanie wybulić 150E za pojedyńczy, wirtualny samochód. Jest to część gry i dla mnie powinna być osiągalna w grze bez dodatkowych opłat. Owszem ten Jaguar zapewne jest: kosztuje raptem 20 mln kredytów. No i tu pojawia się pytanie jak długo zajęłoby mi uzbieranie tej kwoty. Czy dla gościa który od poniedziałku do piątku pracuje i ma dzieciaki jest to w ogóle osiągalne w rozsądnym czasie? Nie mówię tu o pojedyńczych dniach, ale też nie chcę wylądować w systuacji gdy ten gadget będzie wymagał ode mnie grania codziennie przez najbliższy rok. Zauważ, że to tylko _jeden_ samochód. Są zapewne też i inne. Nie mogę spędzić 20-stu lat na zdobywaniu 20-stu wirtualnych samochodów. Tutaj właśnie granica pomiędzy zabawą a goleniem z kasy się dla mnie pojawia. Nie będę piracił, nie będę więcej komentował - po prostu o tej grze zapomnę, nie kupię jej. Kropka.

            A szkoda.

            Skomentuj

          2. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2013-12-07 21:09

            chodziło mu za pewne o to że gra ma być przyjemnością i współzawodnictwem na umiejętności a nie grubość portfela.
            takie kupowanie stanowi nieuczciwą konkurencję dla tych których na to nie stać a ponad to zniechęca do normalnego grania bo po co mam tracić ileś tam godzin na granie skoro i tak nie osiągnę tego co ktoś inny w 2minuty.

            Skomentuj

          3. moorell
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2013-12-09 09:54

            Jeśli tak jest to jesteśmy po tej samej stronie barykady.

            Skomentuj

  6. cyferluu
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-12-04 23:18

    spoko niech sobie i będzie skórka za 600zł tylko niech ta skórka nie daje aż takiej prewagi w grze za którą i tak płaci się nie mało, w końcu nie dostajemy jej za darmo tak?

    Skomentuj

  7. d i l
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2013-12-04 23:41

    Kolejna seria zmierza w złą stronę. Czekam na Project Cars - może w końcu jakieś wyścigi również na PC nieodstające od GT/Forza.

    Skomentuj

  8. Ratheal
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-12-04 23:59

    Za 600 zeta to ja mogę kupić sobie prawdziwego Jaguara...w skali 1:50 ale zawsze :)

    Skomentuj

    1. kuba104
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2013-12-05 00:23

      No widzisz. A w grze miałbyś spikselowanego i nawet padem mógłbyś nim sterować. Kto to widział takie rzeczy, że samochody po ekranie jeżdżą! :D

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2013-12-07 21:11

        myślę że ten 1:50 za 600zł też byłby by kierowany jakimś padem

        Skomentuj

    2. Rangoo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2013-12-05 13:18

      Za 200 z hakiem można mieć Jaguara w skali 1:18!
      http://www.amazon.de/Maisto-31807-Jaguar-farblich-sortiert/dp/B001I45MI2
      Używkę nawet poniżej 50 zł. ;)

      Skomentuj

  9. drumlin
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2013-12-05 00:51

    Prawda jest taka że pazerność twórców nie zna granic. Nie ma bata jakim jest piractwo na PC i lecą sobie w najlepsze. Ale najgorzej mię wkurza brak równych zasad prawda jest taka że jesteśmy biedniejsi i żal mi naszych dzieciaków co tracą czas próbując dorównać cwaniakom z zachodu co maja kasę. Nie chce by bogacze weszli do wirtualnego świata z swoją forsą wystarczy że w realu jestem nikim ale na serwerze jestem Bogiem. Mikropłatności jedynie co do wizualnych elementów i tyle jak chcą dorobić pazerne mendy. Nie gram w żadne gry gdzie są mikropłatności kilka razy się nadziałem myślałem a co tam ale to nie ma sensu lepiej sobie z kumplami przez hamahi zagrać.

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2013-12-05 08:03

      100% racji.

      Skomentuj

      1. mynameisBON
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2013-12-05 08:36

        99% -"mię"?

        Skomentuj

      1. drumlin
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2013-12-07 21:23

        dokładne to biznes i klientów się poważnie traktuje a jak się ich doi po chamsku to mają cie w dupie a na tępych gimbusach daleko nie zajedzie. I jest dokładne jak piszesz jak coś mię wkurwia to se robię sam lepsze na przykład system musiałem cały zmodyfikować bo nie spełniał moich oczekiwań z grą nie tak łatwo szukam normalne bez mikropłatności albo wole już z kumplami prze hamachi zagrać. Masz sposób myślenia marketingowców z EA. Zrozum że ludzie maja godność nie są jak ty a godność nie pozwala im akceptować jawnego olewania.

        Skomentuj

    2. Kessarath
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-12-07 11:57

      @drumlin - wielki plus dla Ciebie.
      Ja skończyłem z MMORPG, bo gra którą "kochałem" stała się zwykłą dziwką, która za odpowiednią kwotę da Ci wszystko. Lineage 2 R.I.P.

      PS: Liczę, że The Elder Scrolls Online w ramach tego, że przynajmniej na początku będzie ABONAMENT, zachowa równowagę.

      Pozdro dla myślących.

      Skomentuj

  10. Sony156
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2013-12-05 02:28

    Chore jak te całe konsole i ceny gier.

    Skomentuj

  11. faro666
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2013-12-05 06:49

    za 600 zł miał bym zapas cebuli na 15 lat

    Skomentuj

    1. drumlin
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-12-20 23:30

      lubie cebule

      Skomentuj

  12. nicor999
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2013-12-05 07:30

    Jak to przeczytałem to zastanawiam się kiedy zrezygnują z mikropłatności i wprowadzą leasing na samochody wirtualne. Mogliby wtedy tłumaczyć się tym, że rozgrywka jest bardziej rzeczywista. Skoro nie chcesz kupować od razu za gotówkę to możesz na raty lub zrobić płatną wypożyczalnie :P. Zresztą można by zrobić dobry biznes jeżeli można by otworzyć taką prywatną wypożyczalnie w grze i wypożyczać innym samochody :P

    Szczerze to chyba najlepszym rozwiązaniem są gry z abonamentem jeżeli już chcą pobierać jakiekolwiek opłaty. Bo ciekaw jestem ile kasy by trzeba wydać poza ceną gry, żeby mieć wszystkie auta i co tam jeszcze jest dostępne.

    Odbiegając trochę od poważnego podejścia, widzę dwóch kolegów i jeden z nich się chwali, że kupił Jaguara, po czym na prośbę pokazania wskazuje na monitor lub telewizor z włączoną grą :D

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2013-12-07 21:16

      "widzę dwóch kolegów i jeden z nich się chwali..."

      poznaniak z krakusem :D

      Skomentuj

  13. zbychoo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-12-05 07:38

    Sprzeczność widzę w artykule. Jeżeli gracze nie lubią mikropłatności, to powinni być zadowoleni, że mało kto będzie mógł kupić sobie drogie auto, bo będzie mu szkoda na to pieniędzy ...
    W artykule narzeka się na istnienie mikropłatności jak i na wysokie ceny aut, które można kupić przez owe płatności ...

    Skomentuj

  14. Begrezen
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2013-12-05 08:21

    A ja jestem za tym by te "mikro"płatności były drogie :) Takie rozwiązanie powoduje, że większość osób będzie musiała grać by otrzymać np. nowy samochód, a o to przecież chodzi w grze (by grać), prawda?:)

    Podsumowując:
    GT6 to gra z mikropłatnościami z których mało kto skorzysta =(prawie) GT6 bez mikropłatności :)

    Ja jestem szczęśliwy :)

    Skomentuj

    1. mynameisBON
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2013-12-05 08:39

      Cos w tym jest... w koncu kupujemy gre... zeby grac.

      Skomentuj

    2. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-12-07 21:21

      właśnie większość nie będzie chciała grać bo szkoda będzie wysiłku na coś co zwykły 'bobek' kupi sobie za kieszonkowe.

      Pamiętam jak wyszło diablo i czytałem w gazecie secret service że jakiś tak koleś osiągnął wysoki 40 level tłukąc potwory, a ja miałem już 47 (grałem całe dnie i noce :) i rozpierała mnie duma! Bo miałem coś zdobyte wielkim wysiłkiem i nie możliwe do osiągnięcia w inny sposób (przynajmniej na początku)

      Skomentuj

  15. hideo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-12-05 09:04

    nie będę korzystać z mikropłatności bo są drogie a w każde GT gra się i zdobywa kasę w wyścigach żeby kupić auta, te mikropłatności to tylko dla szybkich bogaczy którzy bez grania chcą natychmiast mieć najszybsze auta

    Skomentuj

  16. midarktemp
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-12-05 10:01

    A przepraszam autor tekstu to jakiś dzieciak który musi mieć najlepsze autka w godzinkę po odpaleniu gry? Ja nie widzę problemu bo grając i tak w naturalny sposób owe punkty uzbieramy. A im droższe w sklepie wirtualnym tym mniejsza szansa właśnie na to, że ludzie się rzucą na autka za prawdziwą kasę.

    Skomentuj

  17. chmielx12
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-12-05 10:25

    Chyba sobie żarty robią. Myślą, że gra ma szanse na rynku ?

    Skomentuj

    1. KMyL13
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-12-05 11:48

      Oczywiście, że ma szanse. A ten pomysł IMO nie jest głupi (: skoro mikropłatności w większości kojarzą się z jakimiś dodatkami kojarzącymi się z pojęciem "szpan" albo "wyróżnianie się" to NA PEWNO znajdą się trochę takich osób, które choćby dla szpanu utopią w tych mikrotransakcjach kupę forsy.

      Natomiast młodzi (i młodsi) fani GT będą się śmiać/pokazywać środkowy palec i nie wydadzą w sklepiku ani grosza.
      No chyba, że ta "podstawowa waluta" będzie się zbierała, jak emerytura na kontach w ZUS- hmmmmmmm, wtedy może być gorzej :S

      Skomentuj

  18. chibi90
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2013-12-05 11:11

    Będą cracki i zaoszczędzimy tysiące ^^

    Skomentuj

  19. Xivos
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-12-05 13:15

    Na pewno pojawi się jakiś ciekawy sposób za załatwienie sobie tej wirtualnej gotówki w inny sposób. To, że jest to konsola to nie znaczy, że problemem będzie podłączenie pendriva z odpowiednim programem, mogącym zmienić ilość gotówki. Nie wiem jak to jest na PS4, ale na X360 I XONE nie ma z tym problemu.

    Skomentuj

  20. hex3n
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-12-05 16:08

    Jeśli nadal ktoś uważa że gry na konsole są lepsze od tych na PC to wizyta u psychologa jest absolutnie nieunikniona...

    Skomentuj

  21. Pankracy666
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-12-05 17:03

    TRAGEDIA. Tylko tyle można na ten temat napisać.

    Skomentuj

  22. kot-kreskowy
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-12-06 10:22

    Można się burzyc ale suma sumarum to genialne rozwiązanie dla twórców. Oni żyją w nieco innych delikatnie mówiąc, bardziej bogatych społeczeństwach i środowiskach więc mają inny przelicznik ceny. Kraje typu pl ceny bolą. Ale co ma taki Białorusin powiedzieć? tragedia. O ile zdobycie 20mln pkt będzie realne to spoko, wcześniej też się zbierało:) Już niebawem będzie wiadomo co i jak.

    Skomentuj

  23. kamil330i
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-12-06 17:33

    Chyba jak konsola by kosztowała 1000zł...