Na topie

Wiemy jak rozwiązać problem z RTC w Windows 8

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Kategoria: Oprogramowanie Systemy operacyjne Benchmarki Tematyka: HWBot Windows 8

Serwis OCaholic postanowił przyjrzeć się bliżej sprawie RTC w Windows 8. Jak się okazało, znaleźli rozwiązanie problemu.

hwbot logo wyniki testów windows 8 unieważnione rozwiązanie problemu ocaholic

AA

Niedawno informowaliśmy o wykryciu przez serwis HWBot nieprawidłowości w systemie Windows 8, za które odpowiada mechanizm RTC. Jego nieprawidłowa praca na platformach z procesorami firmy Intel, doprowadziła do unieważnienia wyników testów z tego systemu. Jak się jednak okazuje, cały problem został już dokładnie rozgryziony i poznaliśmy także metodę jego wyeliminowania.

Wspomniany problem dotyczący mechanizmu RTC wywołał niemałą sensację w internecie. Wielu użytkowników zaskoczyła informacja o blokadzie wyników dodawanych z systemu Windows 8. Sprawa pierwotnie miała dotyczyć jedynie procesorów firmy Intel oraz systemu Windows 8.

Jak się okazało, cały problem na tapetę postanowił wziąć serwis OCaholic, który przyjrzał się zjawisku z bliska. Sprawę badał Christian Ney, a z pomocą przyszedł mu Franck Delattre - autor popularnego programu diagnostycznego CPU-Z, dostarczył on oprogramowanie, które umożliwiło podgląd na bieżąco zegarów ACPI, RTC, HPET i QPC.

Z ich obserwacji wynika, że podczas zmiany wartość podstawy zegara procesora Intel, zmianie ulegają także zegary RTC i QPC, natomiast dwa pozostałe ACPI i HPET już nie. Na platformie AMD w przypadku zmiany częstotliwości, wszystkie cztery zegary pozostały w takim samym stanie, co prawda błąd można wywołać, wprowadzając ręcznie pewne modyfikacje. Co ciekawe, w przypadku kiedy instalacja systemu Windows 8 została dokonana na platformie z procesorem AMD, a następnie przełożono dysk do komputera z procesorem Intel, wspomniany błąd również nie występował.

hwbot ocaholic błąd rtc widnows 8 zegary

Jak się okazało, wszystko rozbija się o opcję „useplatformclock”, którą przy rozruchu systemu uruchamia proces bcdedit.exe. Dlatego, aby usunąć ów problem, wystarczy na platformie z systemem Windows 8 i procesorem Intel z prawami administratora w terminalu wpisać polecenie „bcdedit /set {current} useplatformclock Yes”.

Niestety to zapewne nie koniec całej sprawy, bo wyniki w serwisie HWBot wciąż są blokowane, a teraz do blokady dołączyły również platformy z Windows 8 i procesorami AMD.

Źródło: Ocaholic, TechSpot, HWBot

Odsłon: 17664 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. liptons
  Oceń komentarz:

  16    

  Opublikowano: 2013-08-27 16:02

  Do czego to doszło, że korporacja tworzy gówno, a jego użytkownik sam ma sobie naprawiać jego nieprawidłowości, a producent?

  To tak jakby firma robiła samochody, w których nie da sie trąbić ale jak chcesz to możesz sobie rozebrać i naprawisz i masz :)

  W imie ojca i syna, znów microsoftu wina..

  Skomentuj

  1. kukucz
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2013-08-27 17:09

   To nie jest nieprawidłowość. To jest po prostu furtka, którą ktoś może wykorzystać do oszukiwania przy robieniu benchmarków.

   Obojętne czy będziesz miał ustawione useplatformclock Yes czy useplatformclock No, w codziennej pracy i przy robieniu benchmarków nic to nie zmieni. Ale jeśli masz platformę Intela, ustawisz bcd na useplatformclock No, to grzebiąc w biosie i w systemie odpowiednimi programami możesz dostać lepszy wynik na niektórych benchmarkach.

   Jeśli będziesz miał bcd z ustawieniem useplatformclock Yes, takie zmiany w bios i systemie nie polepszą wyników benchmarków.

   Więc co ci to przeszkadza ?

   Skomentuj

   1. zgf1a
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2013-08-27 17:49

    Hehe wlasnie, ale niektorzy nie rozumieja, ze system nie sluzy do benchmarkow...

    Skomentuj

 2. lukezaa
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-08-27 19:07

  "Jak się okazało, wszystko rozbija się o opcję „useplatformclock”, którą przy rozruchu systemu uruchamia proces bcdedit.exe."

  O ile wiem to bcdedit nie jest uruchamiany przy boot'owaniu tylko inny plik..

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-08-29 08:58

   Trochę redaktor popłynął z tym wpisem. Przy starcie W8 to uruchamiany jest co najwyżej proces bootmgr, dla którego dane konfiguracyjne są akurat zapisane w pliku bcd (Boot Configuration Data) lub systemowej partycji EFI i do ich edycji służy program bcdedit.exe. Dopiero później wywoływany jest program winload.exe.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!