Na topie

Ile filmów usunął YouTube w trzecim kwartale 2018 roku?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Internet Tematyka: YouTube Producenci: Google

Odpowiedź na to pytanie przynosi najświeższy raport YouTube Community Guidelines Enforcement. Trzeba przyznać, że było tego naprawdę sporo.

 • Ile filmów usunął YouTube w trzecim kwartale 2018 roku?
A A

Firma Google opublikowała raport YouTube Community Guidelines Enforcement za trzeci kwartał 2018 roku. Ma to być dowód na to, że administracja tej popularnej platformy robi sporo, by była ona wolna od materiałów promujących przemoc czy też przedstawiających fałszywe informacje. Dowód całkiem – dodajmy – przekonujący.

W ciągu wspomnianych trzech miesięcy z YouTube’a zostało usuniętych ponad 7,8 miliona filmów i 1,6 miliona kanałów (z 50,2 milionami filmów), a także 224 miliony komentarzy.

Co warte podkreślenia, większość tych nieodpowiednich materiałów wyleciała z serwisu w sposób automatyczny, to znaczy, że naruszenia zostały wykryte przez algorytmy. Ręcznie administracja wycofała „jedynie” 1,5 miliona filmów i milion komentarzy.

YouTube removals stats
Licząc od najczęstszego, powody usuwania filmów to: spam, nagość, bezpieczeństwo dzieci, liczne naruszenia, podszywanie się, propagowanie przemocy oraz nękanie.

Należy również zwrócić uwagę na to, że większość z tych automatycznie usuniętych filmów znikła z platformy zanim ktoś w ogóle zdążył je zobaczyć – dotyczy to aż 74,5 proc. przypadków. Wyraźnie więc widać, że (nieustannie poprawiane) algorytmy działają tak, jak powinny.

Jest to niezwykle ważne w przypadku serwisu o tak dużym zasięgu jak YouTube. Oczywiście naturalną rzeczą jest, że zdarzają i będą zdarzać się przypadki, że pewne filmy jednak pozostaną niezauważone przez algorytmy czy zespół moderacyjny. Dlatego warto flagować takie materiały, gdy się na nie natknie. Przypominamy też o bezpiecznej dla najmłodszych aplikacji YouTube Kids, od niedawna dostępnej w polskiej wersji. 

Źródło: Google, ghacks, Engadget. Ilustracja: ElisaRiva/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3158 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. KENJI512
  Oceń komentarz:

  15    

  Opublikowano: 2018-12-17 09:52

  Ciekawe ile zniknęło za "nietolerancję" :P

  Skomentuj

  1. Cacek93
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-12-17 12:22

   Teraz się mówi "mowa nienawiści" pod którą podepniesz wszystko. Każda cenzura jest ograniczeniem wolności.

   Skomentuj

  2. pablo11
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-12-17 12:34

   Pewnie nie tak dużo jak nam się wydaje. Sądzę, że więcej za prawa autorskie, mowy nienawiści nie opłaca się kasować. Więc tak jak pornografia jest sprawdzana głównie przez automat.

   Skomentuj

  3. Sharimsejn
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-12-17 13:24

   YouTube niczym się nie różni od Facebooka. Kontrola "wybiórcza" :)

   Skomentuj

 2. pablo11
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-12-17 12:36

  Pytanie też, ile filmów zostało pozbawione monetyzacji przez obecność na nich praw autorskich wielkich organizacji zajmujących się obroną praw autorskich

  Skomentuj

 3. ryhard
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-12-17 15:58

  Masoni z Google się panoszą ;-) https://innemedium.pl/wiadomosc/ukryta-masonska-symbolika-w-popularnych-portalach-spolecznosciowych

  Skomentuj

 4. kkastr
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-18 11:04

  Cenzura jest dziś osiągnięciem, powodem do dumy. Ciekawie historia zakręca swe koła. Czym to się różni od niegdysiejszego ministerstwa cenzury? Czym od dawnego indeksu ksiąg zakazanych? Czym od współczesnej cenzury książek szkolnych? Świat się zmienia, ale niektóre rzeczy pozostają zawsze takie same.

  Skomentuj

 5. Daj chipsa
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-12-19 19:02

  Mi ostatnio wyłączyli monetyzację i w sumie nie wiem dlaczego bo tylko około 5% filmów z 1100 miało roszczenia z Content ID i właściciele praw na nich zarabiali. Na kanale mam głównie muzykę z gier F2P którą można dowolnie używać bez ograniczeń oraz materiały z gier. Kanał nie miał ostrzeżeń o naruszenia praw autorskich ani wytycznych dla społeczności. Usunąłem te filmy z roszczeniami oraz inne i w sumie poleciało 250 filmików. Jak mi nie włączą monetyzacji to chyba będzie koniec kanału.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!