Na topie

Informatycy na celowniku fiskusa

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: IT Na Topie Praca Software i prawo

Fiskus doszedł do wniosku, że informatycy nadużywają prawa do korzystania z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu i stara się wzywać ich do zwrotu ulgi – nawet za pięć lat do tyłu.

  • Informatycy na celowniku fiskusa
A A

Od początku tego roku 50-procentowe koszty są tylko dla wybranych – zmiany, które weszły w życie, pozbawiły tej ulgi między innymi webdeveloperów, grafików tworzących ulotki, projektantów znaków graficznych czy też twórców prezentacji multimedialnych. Fiskus doszedł do wniosku, że nadużywać tego prawa mogli oni już wcześniej i upomina się teraz „o swoje”.

Jak informuje Rzeczpospolita, w ostatnich tygodniach wyraźnie zwiększyła się intensywność kontroli pracowników, którzy odliczają lub odliczali 50-proc. koszty uzyskania przychodu z tytułu praw autorskich. To przede wszystkim (szeroko pojęci) inżynierowie i informatycy. 

Jeszcze do niedawna fiskus ufał pracodawcom i pracownikom, nie mając nic przeciwko ustalaniu podziału na zwykłe wynagrodzenie oraz to za prawa autorskie. Właściwie już od końcówki ubiegłego roku zmienił jednak podejście i nawet w przypadku uzyskania wcześniej korzystnej interpretacji, kwestionuje odliczanie kosztów autorskich przez niektórych informatyków.

Jedyną „bronią” w walce z fiskusem może być porządna dokumentacja (ale i ta bywa dla urzędników nieprzekonująca). Jeśli się nie wygra, może zostać wydany nakaz zwrotu ulgi – albo przez pracownika (jeśli on sam odliczał 50-proc. koszty), albo przez pracodawcę. Maksymalnie za pięć lat wstecz.

Źródło: Rzeczpospolita, inf. własna. Foto: adam_gorka/Pixabay (CC0)

Odsłon: 7262 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. wychcio96
    Oceń komentarz:

    26    

    Opublikowano: 2018-04-24 11:24

    500+ się samo nie opłaci

    Skomentuj

  2. Smuga
    Oceń komentarz:

    23    

    Opublikowano: 2018-04-24 11:28

    Cyrk. Stworzyć prawo i precedens, a potem próbować na tym zarobić okradając własnych obywateli. To ku**stwo w najczystszej postaci. Jak już zmienić to na przód, a nie wstecz - pomysłodawca tego powinien zostać rozstrzelany.

    Skomentuj

  3. Finear
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2018-04-24 12:09

    hajs na zasiłki sie musi zgadzac
    a kobiet na rynku pracy co raz mniej 500+ dobra zmiana 10/10

    Skomentuj

  4. miedzianek
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-04-24 12:54

    Od kiedy prawo działa wstecz?

    Skomentuj

    1. Wojciech Kulik
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-24 12:59

      To nie prawo chodzi, a o jego interpretację.

      Skomentuj

    2. axelbest
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-04-24 13:01

      Tu chodzi nie o prawo, bo te nie zmieniło się, a o interpretację. Ale tak... nadal uważam że to whoorestwo bo i tak samo zrobili z bitcoinowcami. Prawo się nie zmienia, ale interpretacja tak i to na 5 lat wstecz.... no to jest chore. W 5 lat można dorobić się sporo, kupić mieszkanie za granicą, wyjechać i co? Nagle pojawia się na X tysięcy zł do dopłacenia dla urzędu? Paranoja. Ale przecież niedługo wybory, trzeba mieć kasę dla pasożytów i nierobów - by Ci o jak najmniejszym IQ mogli głosować na największych krętaczy w polszy.

      Skomentuj Historia edycji

    3. taki_jeden
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-04-24 13:10

      Od nigdy, z małymi wyjątkami.

      Tu ta zasada nie ma nic wspólnego. Fiskus będzie sprawdzał czy wszystkie Twoje rozliczenia były prawidłowe do 5 lat wstecz, jeśli jesteś informatykiem. Ale to nie oznacza, że prawo działa wstecz. Niektórzy nadużywali tych kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% nawet jak im się to nie należało. I to niezależnie od ostatnich zmian. Nowelizacja interpretacji jest skutkiem takich nadużyć. A nie sposobem by teraz na nowo przeliczyć wszystkim podatki i wrzucić kary.

      Nie wchodzę tu w szczegóły czy ów ustawa jest poprawna czy nie (bo np nie rozumiem czemu spod tego zapisu są wyjęci webdeweloperzy). W każdym razie weryfikować będą, bo były nieprawidłowości, a nowa interpretacja jest po to żeby zapobiec takim praktykom (tudzież żeby było jaśniej jak się rozliczać) w przyszłości. Raczej żadnemu webdeweloperowi nie każą zwracać kasy, bo od teraz jest wykluczony.

      Skomentuj Historia edycji

      1. axelbest
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-04-24 13:50

        No dobra... zmienili prawo - odnośnie KUP od 2018-ego roku, ale nadal chcą doić obywateli na 5 lat wstecz.

        Wyobraź sobie taką sytuację (czysto hipotetyczna), żyjesz sam, raz w roku idziesz do sklepu i kupujesz telewizor. Wedle prawa podatek już jest w cenie telewizora (vat). Po 5 latach masz 5tv w domu, lecz nagle zmienia się interpretacja, że w gospodarstwie domowym może być jednak tylko 1 tv i za pozostałe 4 masz zapłacić podatek. Wkurzysz się?

        Natomiast jeśli zmiana interpretacji nastąpiłaby jawnie i to z przyszłym rokiem, wiedziałbyś że Twoje stare tv są bezpieczne i nowego już nie kupisz.

        Zmiana interpretacji prawa wstecz to czyste wujostwo, bo mogli przecież zmienić to tak, by nowa interpretacja weszła od przyszłego roku. Wtedy byłby wilk syty i owca cała... no tylko szkoda, że u nas w rządzie same świnie.

        Napisałeś "Raczej żadnemu webdeweloperowi nie każą zwracać kasy, bo od teraz jest wykluczony." no to przeczytaj artykuł raz jeszcze - bo mowa jest o 5-ciu latach wstecz. To że teraz w branży IT ucięto przywileje to jeszcze ujdzie, ale zmiany interpretacji wstecz .... żenada.

        Skomentuj Historia edycji

        1. taki_jeden
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2018-04-24 16:14

          Twój przykład jest z czapy. Zupełnie nie rozumiesz tematu. Ta interpretacja nie jest inna niż była, tylko doprecyzowana. A została doprecyzowana w reakcji na to, że szersza interpretacja była nadużywana, do obniżania sobie podatków, kiedy nie powinieneś. Zrozum, że to nie nowa interpretacja sprawia, że komuś ta wyższa stawka uzyskania przychodu się nie należy. Ona się nie należała już wcześniej. I tego będą po prostu dochodzić. A doprecyzowanie ma zapobiec niejasności w przyszłości.

          "Napisałeś "Raczej żadnemu webdeweloperowi nie każą zwracać kasy, bo od teraz jest wykluczony." no to przeczytaj artykuł raz jeszcze - bo mowa jest o 5-ciu latach wstecz. To że teraz w branży IT ucięto przywileje to jeszcze ujdzie, ale zmiany interpretacji wstecz .... żenada."

          No i co że jest mowa o 5 latach wstecz? Każdy przypadek będzie rozpatrywany oddzielnie. To nie działa tak, że teraz każdej osobie, która pracowała na stanowisku informatycznym w ciągu ostatnich 5 lat, wyślą kwit do zapłaty. Po prostu będą sprawdzać 5 lat wstecz czy we wszystkich przypadkach podatek został należycie odprowadzony. Jak ktoś pracował na stanowisku informatycznym i zmieniał tonery w drukarkach pani Zosi z księgowości, a miał 50% uzyskania przychodu to będzie musiał zapłacić zaległy podatek. Myślę, że każdy programista czy to softu czy webowy nie ma czego się obawiać. Bardzo łatwo jest określić czy ktoś tworzył swój autorski kod i podlega on prawom autorskim. Wystarczy, że napisałeś jakiś skrypt w javascripcie i to już jest Twój autorski kod. Nikt nie będzie takich ludzi szarpał. Tu chodzi o takie mendy jak wspomniałem wyżej. Informatyk, który odpowiadał na maile, albo zmieniał tonery, albo podłączał nowe komputery do prądu i instalował windowsa. No taki nie powinien brać 50% kosztów uzyskania przychodu.

          Skomentuj Historia edycji

          1. miedzianek
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-04-25 23:16

            'nawet w przypadku uzyskania wcześniej korzystnej interpretacji, kwestionuje odliczanie kosztów autorskich przez niektórych informatyków.'

            Czyli US komuś wydał pozytywną interpelację, a teraz się z niej chce wymigać. Ot co

            Skomentuj

  5. dariozpata
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-04-24 20:07

    I bardzo dobrze że ktoś się wziął za tych nierobów! Pieniędzy na zasiłki socjalne muszą być znacznie wyższe! Bo my POlacy nie chcemy już 500+!!! My chcemy już 1000+ plus zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 2000 zł na rękę dla każdego kto od dłuższego czasu nie może znaleźć pracy!!! A takich ludzi potrzebujących jest bardzo dużo!!!
    Ja jestem jednych z tych ludzi!!! Dla ludzi z moim wykształceniem pracy po prostu nie ma!!! I zasiłek mi się należy!!!

    Skomentuj

    1. Smuga
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-04-25 11:10

      Panie Kiepski - proszę ciszej.

      Skomentuj

    2. benutzer
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-25 18:35

      Niedawno chłopie pisałeś o ludziach pracujących w niedziele, żeby sobie znaleźli inną pracę i że to wcale nie jest takie trudne. I że ty masz fajną i nie musisz pracować w niedzielę. Teraz piszesz, że jednak masz niefajną i że ciężko ci znaleźć inną. Zresztą jak czyta się twoje teksty, to nie dziwota, że nikt ciebie nie chce zatrudnić.

      PS. Jestem pracującym. Takich nierobów jak ty to bym do pierdla wsadził. A jak nie masz fajnej roboty, to jedź na zachód jak 3 miliony innych Polaków i nie płacz że ci źle i zasiłek masz za mały.

      Skomentuj

      1. hjgvcygv
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-04-26 10:30

        To Darioz, on jest trollem ;)

        Skomentuj

  6. wisnia_pc
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-24 20:44

    Co do grafików nie mają się czym przejmować ponieważ "istotny w tym wypadku nie jest wykonywany przez Was zawód, a fakt, czy powstałe w jego wyniku dzieło jest chronione zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z niej wprost wynika, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia".

    Skomentuj

  7. Obiektor
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-04-26 14:49

    wielu jest oburzonych? hmmm to właśnie ci co okradli fiskusa i teraz się boją ;) bo jak zawsze się rozliczałeś uczciwe to czego się boisz? o to pytanie.

    Skomentuj

    1. pg123
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-05-04 17:44

      Miłośnicy bandy złodziei rozkradającej Polskę przez 8 lat byli zadowoleni. bo i im pozwalali kraść. Teraz "raj" dla cwaniaków się skończył to bredzą o zagrożonej demokracji i łażą na czarne marsze.

      Skomentuj

    2. anzeh
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-05-08 15:01

      W ogóle nie rozumiesz o co chodzi. Firmy zamawiały ekspertyzy prawne za dziesiątki tysięcy i na tej podstawie wprowadzały te rozliczenia. A pan urzędnik przychodzi i mówi że to co do wczoraj było zgodne z prawem, od dzisiaj już nie jest zgodne z prawem bo on wczoraj po południu zmienił interpretację. I za jego zmianę interpretacji człowiek który myślał że rozlicza się prawidłowo ma zapłacić karę za 5 lat wstecz.
      Na koniec wychodzi premier i opowiada jak to rząd mocno wspiera przedsiębiorczość. Kurtyna.