Na topie

Informatycy na celowniku fiskusa

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: IT Na Topie Praca Software i prawo

Fiskus doszedł do wniosku, że informatycy nadużywają prawa do korzystania z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu i stara się wzywać ich do zwrotu ulgi – nawet za pięć lat do tyłu.

 • Informatycy na celowniku fiskusa
A A

Od początku tego roku 50-procentowe koszty są tylko dla wybranych – zmiany, które weszły w życie, pozbawiły tej ulgi między innymi webdeveloperów, grafików tworzących ulotki, projektantów znaków graficznych czy też twórców prezentacji multimedialnych. Fiskus doszedł do wniosku, że nadużywać tego prawa mogli oni już wcześniej i upomina się teraz „o swoje”.

Jak informuje Rzeczpospolita, w ostatnich tygodniach wyraźnie zwiększyła się intensywność kontroli pracowników, którzy odliczają lub odliczali 50-proc. koszty uzyskania przychodu z tytułu praw autorskich. To przede wszystkim (szeroko pojęci) inżynierowie i informatycy. 

Jeszcze do niedawna fiskus ufał pracodawcom i pracownikom, nie mając nic przeciwko ustalaniu podziału na zwykłe wynagrodzenie oraz to za prawa autorskie. Właściwie już od końcówki ubiegłego roku zmienił jednak podejście i nawet w przypadku uzyskania wcześniej korzystnej interpretacji, kwestionuje odliczanie kosztów autorskich przez niektórych informatyków.

Jedyną „bronią” w walce z fiskusem może być porządna dokumentacja (ale i ta bywa dla urzędników nieprzekonująca). Jeśli się nie wygra, może zostać wydany nakaz zwrotu ulgi – albo przez pracownika (jeśli on sam odliczał 50-proc. koszty), albo przez pracodawcę. Maksymalnie za pięć lat wstecz.

Źródło: Rzeczpospolita, inf. własna. Foto: adam_gorka/Pixabay (CC0)

Odsłon: 8053 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
 1. wychcio96
  Oceń komentarz:

  26    

  Opublikowano: 2018-04-24 11:24

  500+ się samo nie opłaci

  Skomentuj

 2. Smuga
  Oceń komentarz:

  23    

  Opublikowano: 2018-04-24 11:28

  Cyrk. Stworzyć prawo i precedens, a potem próbować na tym zarobić okradając własnych obywateli. To ku**stwo w najczystszej postaci. Jak już zmienić to na przód, a nie wstecz - pomysłodawca tego powinien zostać rozstrzelany.

  Skomentuj

 3. miedzianek
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-04-24 12:54

  Od kiedy prawo działa wstecz?

  Skomentuj

  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-04-24 12:59

   To nie prawo chodzi, a o jego interpretację.

   Skomentuj

  2. axelbest
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-04-24 13:01

   Tu chodzi nie o prawo, bo te nie zmieniło się, a o interpretację. Ale tak... nadal uważam że to whoorestwo bo i tak samo zrobili z bitcoinowcami. Prawo się nie zmienia, ale interpretacja tak i to na 5 lat wstecz.... no to jest chore. W 5 lat można dorobić się sporo, kupić mieszkanie za granicą, wyjechać i co? Nagle pojawia się na X tysięcy zł do dopłacenia dla urzędu? Paranoja. Ale przecież niedługo wybory, trzeba mieć kasę dla pasożytów i nierobów - by Ci o jak najmniejszym IQ mogli głosować na największych krętaczy w polszy.

   Skomentuj Historia edycji

   1. axelbest
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-24 13:50

    No dobra... zmienili prawo - odnośnie KUP od 2018-ego roku, ale nadal chcą doić obywateli na 5 lat wstecz.

    Wyobraź sobie taką sytuację (czysto hipotetyczna), żyjesz sam, raz w roku idziesz do sklepu i kupujesz telewizor. Wedle prawa podatek już jest w cenie telewizora (vat). Po 5 latach masz 5tv w domu, lecz nagle zmienia się interpretacja, że w gospodarstwie domowym może być jednak tylko 1 tv i za pozostałe 4 masz zapłacić podatek. Wkurzysz się?

    Natomiast jeśli zmiana interpretacji nastąpiłaby jawnie i to z przyszłym rokiem, wiedziałbyś że Twoje stare tv są bezpieczne i nowego już nie kupisz.

    Zmiana interpretacji prawa wstecz to czyste wujostwo, bo mogli przecież zmienić to tak, by nowa interpretacja weszła od przyszłego roku. Wtedy byłby wilk syty i owca cała... no tylko szkoda, że u nas w rządzie same świnie.

    Napisałeś "Raczej żadnemu webdeweloperowi nie każą zwracać kasy, bo od teraz jest wykluczony." no to przeczytaj artykuł raz jeszcze - bo mowa jest o 5-ciu latach wstecz. To że teraz w branży IT ucięto przywileje to jeszcze ujdzie, ale zmiany interpretacji wstecz .... żenada.

    Skomentuj Historia edycji

     1. miedzianek
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-04-25 23:16

      'nawet w przypadku uzyskania wcześniej korzystnej interpretacji, kwestionuje odliczanie kosztów autorskich przez niektórych informatyków.'

      Czyli US komuś wydał pozytywną interpelację, a teraz się z niej chce wymigać. Ot co

      Skomentuj

  1. Smuga
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2018-04-25 11:10

   Panie Kiepski - proszę ciszej.

   Skomentuj

  2. benutzer
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-04-25 18:35

   Niedawno chłopie pisałeś o ludziach pracujących w niedziele, żeby sobie znaleźli inną pracę i że to wcale nie jest takie trudne. I że ty masz fajną i nie musisz pracować w niedzielę. Teraz piszesz, że jednak masz niefajną i że ciężko ci znaleźć inną. Zresztą jak czyta się twoje teksty, to nie dziwota, że nikt ciebie nie chce zatrudnić.

   PS. Jestem pracującym. Takich nierobów jak ty to bym do pierdla wsadził. A jak nie masz fajnej roboty, to jedź na zachód jak 3 miliony innych Polaków i nie płacz że ci źle i zasiłek masz za mały.

   Skomentuj

   1. hjgvcygv
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-26 10:30

    To Darioz, on jest trollem ;)

    Skomentuj

 4. wisnia_pc
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-04-24 20:44

  Co do grafików nie mają się czym przejmować ponieważ "istotny w tym wypadku nie jest wykonywany przez Was zawód, a fakt, czy powstałe w jego wyniku dzieło jest chronione zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z niej wprost wynika, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia".

  Skomentuj

 5. Obiektor
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2018-04-26 14:49

  wielu jest oburzonych? hmmm to właśnie ci co okradli fiskusa i teraz się boją ;) bo jak zawsze się rozliczałeś uczciwe to czego się boisz? o to pytanie.

  Skomentuj

  1. pg123
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-05-04 17:44

   Miłośnicy bandy złodziei rozkradającej Polskę przez 8 lat byli zadowoleni. bo i im pozwalali kraść. Teraz "raj" dla cwaniaków się skończył to bredzą o zagrożonej demokracji i łażą na czarne marsze.

   Skomentuj

  2. anzeh
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-05-08 15:01

   W ogóle nie rozumiesz o co chodzi. Firmy zamawiały ekspertyzy prawne za dziesiątki tysięcy i na tej podstawie wprowadzały te rozliczenia. A pan urzędnik przychodzi i mówi że to co do wczoraj było zgodne z prawem, od dzisiaj już nie jest zgodne z prawem bo on wczoraj po południu zmienił interpretację. I za jego zmianę interpretacji człowiek który myślał że rozlicza się prawidłowo ma zapłacić karę za 5 lat wstecz.
   Na koniec wychodzi premier i opowiada jak to rząd mocno wspiera przedsiębiorczość. Kurtyna.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!