Na topie

Nowe panele słoneczne o efektywności 29%

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Nauka Tematyka: Na Topie

Wyglądają zupełnie tak samo jak inne, ale w ich wnętrzach drzemie technologia, dzięki której są niemal dwa razy bardziej efektywne. Co wyjątkowego mają panele słoneczne Insolight?

 • Nowe panele słoneczne o efektywności 29%
A A

Aktualnie wykorzystywane panele słoneczne rzadko oferują większą efektywność niż 17-19 proc., co sprawia, że pomimo olbrzymiego potencjału samego rozwiązania, nie jest ono opłacalne w tych częściach świata, gdzie nasłonecznienie nie jest szczególnie duże. Naukowcy z firmy Insolight powstałej przy Politechnice Federalnej w Lozannie (EPFL) twierdzą, że mogą to zmienić.

Zaprojektowane przez Insolight panele słoneczne zamieniają światło słoneczne w energię elektryczną, cechując się przy tym efektywnością na poziomie 29 proc. Taki wynik pozwala już zdecydowanie poważniej rozważać instalację.

Insolight panel team

Tak duża skuteczność jest owocem zastosowania (opatentowanego) systemu optycznego, którego zadaniem jest kierowanie skupionego światła słonecznego na miniogniwo fotowoltaiczne – zainspirowane rozwiązaniem z satelitów. Kosmiczna technologia jest droga, ale naukowcy z Insolight opracowali specjalne szkło, które pozwoliło na umieszczenie soczewek optycznych spełniających swoje zadanie za znacznie mniejsze pieniądze.

Insolight panel info

Naukowcy wymyślili konstrukcję, w której ogniwa słoneczne mogą zajmować mniej niż 0,5 proc. powierzchni panelu słonecznego i przesuwać się tak, by podążać za promieniami słonecznymi. Technologia skupiająca zwiększa również efektywność działania przy zachmurzeniu. Równocześnie udało się zachować kształt i wielkość, co pozwala instalować te panele zupełnie tak samo jak inne.

Prototyp paneli słonecznych Insolight powstał dwa lata temu. Od tego czasu udało się przetestować i rozwinąć system w taki sposób, że dziś jest już gotowy do masowej produkcji, a następnie debiutu na rynku. Według twórców może pomóc on w obniżeniu domowych rachunków za prąd nawet o 30 proc.

Źródło: SlashGear, EPFL

Odsłon: 5708 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij
 1. musslik
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-02-21 10:19

  Nie po to tyle wysiłku branża naftowa i wydobywcza włożyła by teraz każdy mógł mieć prąd za darmo ;)

  Skomentuj

 2. franiux
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2019-02-21 10:21

  U nas ma być węgiel przez kolejne 200 lat. A nie jakieś tam panele, paniee, po co to komu.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-02-26 10:44

   akurat węgiel jest bardzo cennym surowcem, jego palenie jest marnotrawstwem. węgiel powinien zostać dla przyszłych pokoleń.

   ale niestety dziwi mnie państwopis, które nijak nie wspiera źródeł odnawialnych. chyba nielicznym wyjątkiem są geotermy toruńskie.

   Skomentuj

 3. tomi911
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2019-02-21 10:54

  Prąd z paneli NIE jest za darmo! Jest dużo droższy od prądu z węgla czy gazu.
  Jeśli byłby to opłacalny interes, to natychmiast znalazłyby się firmy produkujące prąd z paneli.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Leader86
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2019-02-21 10:57

   A kto Ci powiedzial ze jest za darmo ?

   Oczywiscte ze elektrownie (dowolnego typu) maja znacznie nizszy koszt na MW niz panele sloneczne.

   Nic nowego nie odkryles, a tylko zrobiles z siebie posmiewisko z takimi infantylnymi tekstami.


   Skomentuj

  2. musslik
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-02-21 14:36

   Solarna produkcja energii elektrycznej już jest dużo tańsza niż z węgla wiadomo, że nie zastąpi konwencjonalnych elektrowni nie oznacza ze udział OZE w miksie energetycznym musi wrosnąć tak by nasze rachunki za prąd nie wrosły.

   Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2019-02-21 16:22

    Produkcja energii elektrycznej z węgla to ok 6gr/KWH. 10KW zestaw zajmuje jakieś 60m^2. czyli rocznie jest z niego powiedzmy 10%*1100*60= 6600KW energii, powiedzmy przy dużej sprawności przetwarzania w siec pójdzie 5000KW. 5000*0,06= 300zł. 40 000/300zł= 133lata.
    No rzeczywiście produkcja energii z PV jest tańsza, o ile inwerter nie spali Ci się po najbliższej burzy i razem z ogniwami wytrzyma 133lata.
    Nawet gdybym się w którymś parametrze pomylił 2krotnie, to okres zwrotu po cenach prądu z węgla jest gigantyczny. Oczywiście są pewne sprawy których tutaj nie rozważałem, jak np. niska sprawność systemu energetycznego, która trochę podwyższa cenę energii z węgla. Także budowa elektrowni węglowych, ale te nie są tak drogie jak te solarne.

    A i nie przewidziałem tańszej opcji użytkowania fotowoltaiki bez podłączanie do sieci/przy podłączeniu DC(jeszcze takie coś nie istnieje, ale pewnie nie długo się to zmieni). Bo zakup samych paneli i prostej przetwornicy to już nie 40tyś tylko 15tyś. Reszta to projekty inwerter zysk po stronie energetyki i zysk po stronie firmy montującej.

    Skomentuj

    1. pablo11
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-02-21 16:34

     Oczywiście cena się zmienia, jeśli nie uwzględnimy kosztu produkcji prądu z węglówek, tylko cenę jaką my płacimy za prąd, a to już nie jest 6gr tylko np. 60groszy. Ale nadal nie jest to obiecany przez monterów czas zwrotu, może przy przyjęciu bezawaryjnej pracy, przy dotacji obejmującej większość kosztów montażu całej instalacji, ona rzeczywiście się nam zwróci po kilku latach.

     Skomentuj

     1. owatanka
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-02-21 17:59

      Nie bierzesz pod uwage ze sa ogniwa o sprawnosci 15% i sa koncentryczne 3 lub 4 krzyzowe o sprawnosci 44% "sharp imm 302x i soitec 4j 297x".

      Dodatkowo jako klient nie kupisz kilowata energi za 6 groszy tylko za 49-68 groszy jak zauwazyles cena paneli spada a ich wydajnosc stale rosnie , chiny juz sa najwoekszym na swiecie producentem energi z fotowoltaiki mimo ze tez nadal sa najwiekszym producentem energi z wegla...

      Skomentuj

     2. rahl_r
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-02-21 19:53

      @pablo11
      Najbardziej mi się podoba jak ktoś kto nie ma pojęcia o temacie myśli, że jest ekspertem i wypisuje bzdury:
      W Polsce zestaw o mocy 10kW wytworzy średnio 10MWh rocznie:
      https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=ceaa8afc-d91d-4d05-85ac-56ff8b8afb28&plant=ecf70fe3-2e0f-4fc9-bc7f-a6440683e8d6&splang=pl-PL#

      kWh kosztuje 60gr a nie jak wstawiłeś w wyliczeniu 6gr
      czyli realny czas spłaty to około 7 lat.

      P.S. Przeciętny Inverter wytrzymuje 15-20 lat bez najmniejszych usterek, urządzenia te są budowane z myślą o jak najwyższej trwałości i odporności na przepięcia i EMP.

      Skomentuj Historia edycji

     3. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-21 21:42

      W Obecnym momencie to jest bliżej 50gr, podałem cenę przyszłościowo raczej. Problem polega na tym, że te 50groszy po części to opłaty stałe, których nie idzie pominąć, no chyba że używasz solarów Offline, ale wtedy koszt montażu rośnie...
      Tak no, chińskie inwertery oferują świetną wytrzymałość, no ale to też zależy od położenia domu powiedzmy, może Ci się udac, ze będzie te 15 lat działał.

      Co do tego 10MWh to w sumie mieści się w granicy błędu 5MWh*2, aczkolwiek nie wierzę w takie osiagnięcie w prądzie mierzonym po stronie wyjścia z falownika, bo polega to na przyjęciu prawie idealnych warunków. Można oczywiście np. zrobić sobie panele fotowoltaiczne, które będą ustawiać się w kierunku słońca, ale wtedy inwestycja rośnie w koszty.
      Oczywiście możesz się ze mną zgadzać albo nie, dla mnie te reklamy firm sa kija warte.

      Skomentuj

     4. rahl_r
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-02-21 22:46

      Kolego, znowu piszesz bzdury i wychodzi twoja pobieżna znajomość tematu (widzę u ciebie efekt K-D). Link który podałem to realna instalacja z wartościami jakie oddaje do sieci. Twoja wiara nie ma tu nic do rzeczy, takie są fakty.
      Tutaj możesz sprawdzić setki takich instalacji w różnych krajach:
      https://tinyurl.com/y2of3696

      Każdy inverter jaki podłączasz do sieci musi spełniać sporo ostrych norm, nie jest istotne kto go produkuje, certyfikowany sprzęt wszędzie kosztuje podobnie.
      Niektórzy producenci mają droższe modele, ale ich opłacalność jest słaba (płacisz 20-50% za dodatkowe 1% sprawności + jakieś mało użyteczne dodatki).

      60gr było wzięte z twoich wyliczeń, tylko delikatnie ci się przesunął przecinek. A ty łyknąłeś wynik bezkrytycznie bo pasował do twoich wydumanych teorii.

      Aktualna cena to średnio 55gr bez kosztów stałych.

      Skomentuj Historia edycji

    2. musslik
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-02-21 18:52

     Przy dzisiejszych cenach węgla kamiennego i uprawnień do emisji dwutlenku węgla nowe bloki węglowego, jak forsowany przez Ministerstwo Energii blok w Elektrowni Ostrołęka, potrzebowałyby zarabiać ponad 300 zł/MWh aby pokryć wszystkie koszty inwestora.
     6gr taaa ;)

     Skomentuj

     1. darioata
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-02-21 20:03

      Blok 1000 MW w elektrowni Ostroleka jest potrzebny bo ten region jak i cala Wschodnia Polska zawsze byla zaniedbywana przez wszystkie rzady w Trzeciej RP.
      Jakies 10 lat temu miala w tym rejonie powstac Linia Elektroenergetyczna ktora miala z elektrowni atomowej z Litwy sprowadzac tam prad ale nigdy do budowy jej nie doszlo.
      Jak nie powstanie nowy blok energetyczny ci ludzie w polnocno-wschodniej Polsce beda przy swieczkach siedziec latami bo nie beda mieli skad pradu brac!
      Teraz we Wschodnia Polske musza byc pompowane miliardy na rozwoj bo ludzie tam mieszkajacy nie moga wiecznie zyc garnuszku reszty Polski!
      Wschodnia Polska i Zachodnia Polska to jest jak RFN i NRD! W Zachodniej Polsce place sa kilkakakrotnie razy wzysze bo sa zaklady pracy inwestycje a we Wschodniej Polsce jeszcze furmanki na drogach mozna spotkac!
      Polska to nie tylko Gdansk, Warszawa, Krakow, Wroclaw, Katowice ale i Olsztyn, Bialystok, Lublin, Rzeszow i Przemysl. I tym ludzom tam mieszkajacym trzeba dac taka sama szanse rozwoju bo inaczej wiecznie bedziemy tam pakowac pieniadze zeby oni z glodu nam nie poumierali!

      Skomentuj Historia edycji

     2. owatanka
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-21 22:32

      Racja rozbudowa elektrowni jest nadal konieczna , gazowe , weglowe , niestety panele fotowoltaiczne zmniejszaja swoja wydajnosc im blizej nocy , sa takie ktore nadal pracuja i potrafia generowac prad nawet w nocy wychwytujac swiatlo odbite od ksiezyca czy swiatlo gwiazd a w pochmurne dni uzywaja swiatla podczerwonego niestety tylko drogie panele to potrafia a ich nocne dzialanie generuje minimalne ilosci energi , panele fotowoltaiczne swietnie dzialaja w zimowe sloneczne dni kiedy sa chlodzone i zwiekszaja swoja efektywnosc , wiec potrzebne sa elektrownie lub ewentualnie elektrownie szczytowo przepompowe gromadzace nadmiar energi w dzien i oddajace w nocy.

      Skomentuj

     3. musslik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-22 07:27

      Nikt nie neguje konieczności budowy konwencjonalnych elektrowni ale potrzebę równoczesnego inwestowania w OZE bo to w rym momencie najtańsza energia elektryczna. Wiatraki na lądzie już teraz produkują prąd dwukrotnie taniej niż gazowe elektrownie. Brakuje nam też "magazynów energii" o fatalnym stanie infrastruktury przesyłowej nie wspominając...

      Skomentuj

     4. musslik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-22 12:50

      *węglowe

      Skomentuj

 4. noctus
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-02-21 11:33

  zwiększono wydajność konwersji a jak jest z wydajnością z powierzchni, bo coś widzę że mogą być straty na łaczeniu soczewek

  Skomentuj

  1. sosite
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-02-21 11:44

   Wydaje mi się, iż nie będzie to problemem ponieważ "klej" między poszczególnymi soczewkami wygląda na zdjęciach na turbo cienki. No i zdecydowanie zwiększyli efektywność względem różnych pór dnia dla "stałych paneli" tworząc trochę hybrydowe rozwiązanie ;)

   Skomentuj

   1. DrMjut
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-21 13:24

    "turbo cienki" XD padłem.

    Skomentuj

 5. Lister
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-21 13:30

  O tyle żadna nowość, że od wielu lat w Australii działają wysokowydajne panele z soczewkami. różnica jet taka, że soczewki są duże, układ grzeje się jak sto diabłów, i całość podąża za słońcem.
  Sam też swego czasu zrobiłem z folii aluminiowej lejek, zwiększając dwukrotnie wydajność maleńkiego panelu. Teraz widzę, że gdyby połączyć to z ich soczewkami, można by stworzyć zupełnie nieruchomy panel o niższych kosztach niż tradycyjny.
  Ale, no właśnie, obawiam się że wytrzymałość takiego systemu może być o połowę krótsza od obecnych 25-30 lat, więc w sumie nie wiem, czy to taki opłacalny pomysł.

  Skomentuj

 6. Kapitan Nocz
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-02-21 13:45

  podsumowując, zmniejszono powierzchnię fotowoltaiki do 5% procent wcześniejszej powierzchni, zwiększono efektywność 30% (ogólną, z powierzchni, nie wiadomo), to jaką moc można teraz uzyskać z takiego panelu? Bo takiej informacji mi najbardziej brakuje w tym niusie. Bo nie wydaje mi się, żeby z 5% wcześniejszej powierzchni dało się sumarycznie osiągnąć więcej mocy niz z konwencjonalnego panelu.

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-02-21 16:28

   Kluczowym elementem nie jest uzysk z powierzchni, a uzysk z każdego wydanego złotego. W każdym kraju jest tyle wolnej przestrzeni na dachach, że czy 10% czy 30%, wielkiego znaczenia to nie ma.

   Skomentuj

 7. darioata
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-21 19:46

  Prawda jest taka ze takie panele to bogaty na swojej willi sobie moze zainstalowac a nie zwykly Kowalski!
  Przecietna instalacja fotowoltaniczna to koszt 30 tysiecy zlotych czyli koszty maja szanse sie zwrocic za 15-20 laty! Do tego oczywiscie doliczyc koszty konserwacji takiej instalacji i jak sie jakis panel, dwa spiedziela to kolejne kilka tysiecy trzeba bedzie wydac na nowe. Do tego nalezy doliczyc koszt co kilka lat wymiany akumulatorow ktore ten prad beda magazynowac. Potrzebny jest oczywiscie tez falownik, poniewaz prad wytwarzany z paneli jest pradem stalym ktory i tez moze zdechnac po klilku latach i kolejny koszt nowego falownika trzeba doliczyc.
  Wiec faktyczny koszt instalcji fotowoltanicznej rozliczony na lata to moze byc nawet 40-50 tysiecy!
  Takze inwestycja oplacalna dla rodzimy Kulczykow a nie przecietnego Kowalskiego!
  Jedyna droga do obnizenia rachunkow jest atom!
  Powinno powstac w Polsce co najmniej 10 elektrowni atomowych ktore powinny dzialac przez 100 lat aby przecietny Kowalski mogl placic mniej za prad!
  A co z odpadami? Proste sprzedamy Ruskim i krajom trzeciego swiata i niech robia z nim co chca!
  Po atomowkach jedyna sluszna droga sa elektrownie termonuklearne jak ten budowany we Francji ktory nazywa sie Project Iter. Jest to eksperymentalny reaktor ale jak testy sie powioda to za 50-100 lat bedzie mozna inwestowac w tego typu elektrownie bo wytworza one o wiele wiece energii niz atomowki i zapewnia prad dla calego swiata na jakies 500 lat!

  Skomentuj

 8. rahl_r
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-02-21 20:05

  Najważniejszą kwestią jest cena takich paneli, sprawność jest znacznie mniej istotna.
  Przy kalkulacji instalacji przeciętne panele o sprawności 18-19% stanowią około 40-45% kosztu instalacji, jeśli przekroczymy próg 60% cała inwestycja staje pod znakiem zapytania (nawet w Polsce, a mamy u nas bardzo korzystne rozliczenia z operatorami w programie Prosument)
  Oczywiście mowa o małych instalacjach, poniżej 10kW. Wyższy próg (10-50kW) jest trochę mniej opłacalny, ale nadal ma dodatni bilans.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)