Na topie

Intel poszerza ofertę procesorów 8 gen Coffee Lake i wprowadza kolejne chipsety z serii 300 [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Nowe CPU 8 generacji uzupełniają wcześniejszą ofertę producenta, która była adresowana głównie do graczy i entuzjastów. Teraz klienci będą mogli przygotować tańsze konfiguracje.

  • Intel poszerza ofertę procesorów 8 gen Coffee Lake i wprowadza kolejne chipsety z serii 300 [AKT.]
A A

Premiera mobilnych procesorów 8 generacji Coffee Lake-H i Coffee Lake-U to nie wszystko co przygotowali dla nas „niebiescy”. Na rynku debiutują również kolejne jednostki z generacji Coffee Lake-S, które znajdą zastosowanie w komputerach stacjonarnych.

Podobnie jak wcześniejsze modele, nowe układy bazują na mikroarchitekturze Skylake i zostały wykonane w usprawnionej 14-nanometrowej litografii (14nm++). Teraz zainteresowani mają jednak większy wybór, szczególnie w przypadku standardowych jednostek oraz energooszczędnych konstrukcji.

Intel Coffee Lake-S - nowe procesory

W ofercie producenta łącznie pojawiło się dziewięć nowych modeli: standardowe Core i3-8300, Core i5-8500 i Core i5-8600, a także energooszczędne odpowiedniki Core i3-8100T, Core i3-8300T, Core i5-8400T, Core i5-8500T, Core i5-8600T i Core i7-8700T.

Wersje standardowe charakteryzują się współczynnikiem TDP na poziomie 62/65 W, natomiast w energooszczędnych został on obniżony do 35 W (kosztem niższych taktowań). Procesory są kompatybilne z płytami głównymi z podstawką LGA 1151 i chipsetami z serii 300.

Intel 300 - nowe chipsety

Nowe chipsety H310, B360, H370 i Q370

No właśnie, oprócz procesorów, na rynku debiutują również tańsze płyty główne pod LGA 1151 – w segmencie konsumenckim pojawią się modele H310 (segment ekonomiczny), B360 (segment średni) i H370 (segment średnio-wysoki), ale oprócz tego planowane jest wypuszczenie biznesowych modeli Q370 (ze wsparciem dla technologii vPro).

Intel Coffee Lake-S - nowe funkcje

Co nowego wprowadzono w chipsetach? Przede wszystkim zintegrowany kontroler USB 3.1 10 Gb/s i Wi-Fi 802.11ac, ale jest też obsługa pamięci Intel Optane, technologii Smart Sound i RST dla nośników PCIe (za wyjątkiem ekonomicznych H310). Warto jednak wspomnieć, że nowe płyty główne nie pozwalają na podkręcanie układów z odblokowanym mnożnikiem (tak jak high-endowe modele Z370).

Aktualizacja 03.04.2018 15:25

Wraz z nowymi modelami Core i7, Core i5, Core i3, producent po cichu wprowadził do oferty również układy z serii Pentium Gold i Celeron. Poniżej znajdziecie porównanie specyfikacji wszystkich desktopowych procesorów z rodziny Coffee Lake-S.

Model Rdzenie
/wątki
Taktowanie
/Turbo
Pamięć L3 Grafika TDP Cena
Core i7-8700K 6/12 3,7/4,7 GHz 12 MB UHD 630 95 W $359
Core i7-8700 6/12 3,2/4,6 GHz 12 MB UHD 630 65 W $303
Core i7-8700T 6/12 2,4/4,0 GHz 12 MB UHD 630 35 W ?
Core i5-8600K 6/6 3,6/4,3 GHz 9 MB UHD 630 95 W $257
Core i5-8600 6/6 3,1/4,3 GHz 9 MB UHD 630 65 W $224
Core i5-8600T 6/6 2,3/3,7 GHz 9 MB UHD 630 35 W ?
Core i5-8500 6/6 3,0/4,1 GHz 9 MB UHD 630 65 W $202
Core i5-8500T 6/6 2,1/3,5 GHz 9 MB UHD 630 35 W ?
Core i5-8400 6/6 2,8/4,0 GHz 9 MB UHD 630 65 W $182
Core i5-8400T 6/6 1,7/3,3 GHz 9 MB UHD 630 35 W ?
Core i3-8350K 4/4 4,0/ - GHz 8 MB UHD 630 91 W $168
Core i3-8300 4/4 3,7/ - GHz 8 MB UHD 630 62 W $147
Core i3-8300T 4/4 3,2/ - GHz 8 MB UHD 630 35 W ?
Core i3-8100 4/4 3,6/ - GHz 6 MB UHD 630 65 W $117
Core i3-8100T 4/4 3,1/ - GHz 6 MB UHD 630 35 W ?
Pentium Gold G5600 2/4 3,9/ - GHz 4 MB UHD 630 54 W $93
Pentium Gold G5500 2/4 3,8/ - GHz 4 MB UHD 630 54 W $82
Pentium Gold G5500T 2/4 3,2/ - GHz 4 MB UHD 630 35 W ?
Pentium Gold G5400 2/4 3,7/ - GHz 4 MB UHD 610 54 W ?
Pentium Gold G5400T 2/4 3,1/ - GHz 4 MB UHD 610 35 W ?
Celeron G4920 2/2 3,2/ - GHz 2 MB UHD 610 54 W $52
Celeron G4900 2/2 3,1/ - GHz 2 MB UHD 610 54 W $42
Celeron G4900T 2/2 2,9/ - GHz 2 MB UHD 610 35 W ?

Jesteśmy ciekaw czy jednostki Pentium Gold powtórzą sukces poprzednich modeli Pentium G45xx/4600, które często były wybierane do nowoczesnych i niedrogich komputerów.

Źródło: Intel

Odsłon: 8498 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij

Procesory w marketplace

  1. mjwhite
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-03 11:23

    A gdzie pentiumy 5xxx ?

    Skomentuj

    1. putout
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-03 13:01

      4xxx zbyt dobrze się sprzedają

      Skomentuj

    2. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-04-03 16:46

      Też wyszły! (już dodane do newsa)

      Skomentuj

  2. xGatki
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-03 14:41

    Kiedy płyty/procki bedą dostępne w sklepach?

    Skomentuj

    1. Dudi4Fr
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-03 18:58

      Z prockami zależny od modelu ale płyty już są w większości sklepach.

      Skomentuj

  3. MrAve
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-03 16:31

    Wystarczyło, że AMD realnie zaczęło podgryzać Intela po tyłku i już zwiększył się ruch na rynku CPU. Przesiadłem się z i7 na R7 i ceny platformy (poza pamięciami rzecz jasna) były bardzo akceptowalne, powiedziałbym nawet, że ludzkie.
    Jeśli chodzi o Intela, to wypluwanie kolejnych wersji-wersji-wersji swoich procesorów by wypełnić wszystkie możliwe luki przypomina raczej zabieg tymczasowy. IMHO, Intel potrzebuje nowej platformy. Mnie cieszy fakt, że na x370 mogę w niedalekiej przyszłości przesiąść się na odświeżony R7 2xxx.

    Skomentuj

    1. Finear
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-04-03 18:34

      >Mnie cieszy fakt, że na x370 mogę w niedalekiej przyszłości przesiąść się na odświeżony R7 2xxx.

      pytanie po co? bo na tych płytach dużej różnicy w wydajności i tak nie zobaczysz. tyle z tego jednego socketu do 2020 roku

      Skomentuj

  4. Massai
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-03 18:39

    Hyhy, my tu gadu gadu o prockach, a eth poleciało na ryj, trudność w górę i bidne allegro zawalone używanymi grafikami ;-)
    Już nawet na 1080ti nie opłaca się kopać :-)

    Skomentuj

    1. Barubar24
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-04-03 19:52

      etc, bitcoin nie poleciało na ryj, tylko ci co mieli zostać wydymani, zostali i tak to działa.

      Skomentuj

  5. celorum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-03 20:47

    Ktoś wie, po co komukolwiek te głupkowate procesory z końcówką T? Każdy procesor można spowolnić mnożnikiem i obniżyć napięcie, by miał te TDP 35W. W razie potrzeby można ustawić go na maksymalny zegar. Ale tych głupkowatych procesorów nie można ustawić na normalne takty. Więc po co one? Po co kupować i3, który jest wolniejszy od pentiuma?

    Skomentuj

    1. wojciechu15
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-03 21:21

      Nie procesor czy pomysł jest głupkowaty, tylko takie wypowiedzi jak twoja. Jest wiele zastosowań dla takich jednostek, a te "głupkowate procesory" mają zablokowaną możliwość podniesienia wyżej taktowania, by bronić platformy na nich oparte i zaprojektowane do pracy z takim TDP przed głupotą ludzi, którzy drapiąc się po głowie uradzą, by np pasywnie chłodzonej jednostce ustawić na sztywno wyższe zegary.

      Skomentuj

    2. kola01
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-04 09:05

      Kolego @celorum, to nie są "głupkowate" procki tylko Twoja wiedza na ich temat jest żadna. Procki z literką "T" są przeznaczone do urządzeń, od których wymaga się niskiego poboru prądu np do komputerów AIO, do nettopów a nawet czasem do notebooków. Te procki pracują na dużo niższym napięciu i są ograniczone prądowo aby się nie grzały a obsługująca je płyta nie wyzionęła ducha. Biosy w tych urządzeniach już mają z góry zdefiniowane bardzo niskie ustawienia napięć zasilania CPU a sam użytkownik nie ma wpływu na te ustawienia. Sam mam takiego procka w malutkim nettopie i sprawuje się bardzo dobrze. Procek jest tak chłodny, że wystarczy mu niewielkie pasywne chłodzenie. Oczywiście do typowego domowego składaka polecałbym raczej procki bez "T" chyba, że komuś zależy bardziej na wysokiej kulturze pracy niż na wydajności.

      Skomentuj Historia edycji

  6. zeniu
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-03 22:13

    H310 są tak poobcinane względem choćby B360 że tym razem pójdą chyba już do absolutnie budżetowych zestawów.

    Skomentuj

  7. mjwhite
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-04 06:53

    "Jesteśmy ciekaw czy jednostki Pentium Gold powtórzą sukces poprzednich modeli Pentium G45xx/4600, które często były wybierane do nowoczesnych i niedrogich komputerów."

    Może być ciężko, te nowe są zauważalnie droższe. Za 99$ jest 2200g, 4C + lepsze grafa.

    Skomentuj

  8. marcadir
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-04 08:25

    Rychło w czas... Intel z tą platformą kombinuje jak koń pod górę... niecały miesiąc temu wymieniałem sprzęt i wybierałem pomiędzy i5-8400 a ryzenem 1600x... ostatecznie wybrałem ryzena bo różnica w cenie niewielka... tanich płyt pod kawę nie szło kupić...
    Dodatkowo nie rozumiem tego taktowania... intel dla i5-8400 podaje 2,8 i 4,0 GHz w turbo... różnica spora, w testach widać że praktycznie cały czas procek idzie na taktach turbo... czy każda kawa 8400 tak działa, czy po prostu intel zabezpieczył się przed gorszym sortem procków?

    Skomentuj

    1. Finear
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-04 10:29

      >czy każda kawa 8400 tak działa, czy po prostu intel zabezpieczył się przed gorszym sortem procków?

      to standard w każdym cpu z turbo boost, w testach jest cały czas obciażenie, normalnie procek pracuje na 2.8 wiec oszczedza energie a kiedy jest duże obciażenie turbo leci do 4.0

      Skomentuj

  9. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-04 11:02

    Co by tu nie napisać po prostu jest to pożywka dla zbliżających się CPU AMD RYZEN REFRESH.