Procesory

Zdjęcia procesorów Intel Comet Lake - nowe modele niekompatybilne ze starymi płytami głównymi

opublikowano przez w dniu 2019-12-31

Czekacie na premierę nowych procesorów Intela? Niektórzy już teraz mają dostęp do ich próbek inżynieryjnych, co jest źródłem kolejnych przecieków.

Intel przygotowuje się do premiery procesorów Comet Lake, które zastąpią obecne modele Coffee Lake. Wprawdzie do pojawienia się układów pozostało jeszcze trochę czasu, ale niektórzy już teraz mają dostęp do nowych jednsotek.

Ostatnio poznaliśmy specyfikację nowych procesorów. W planach są 4-, 6-, 8- i 10-rdzeniowe modele, które mają zaoferować lepsze osiągi od odpowiedników z poprzedniej generacji. Niestety, do obsługi jednostek konieczne będą też nowe płyty główne z chipsetami z serii 400.

Zdjęcia procesorów Intel Comet Lake

Na premierę nowej generacji musimy jeszcze trochę poczekać, ale próbki inżynieryjne procesorów już są w obiegu.

Intel Core i5-10500 ES

Intel Core i5-10500 ES

Jeden z użytkowników chińskiego forum Baidu opublikował zdjęcia próbki inżynieryjnej modelu Core i5-10500 (QSRK). Jednostka została wyposażona w 6 rdzeni/12 wątków i pracuje z taktowaniem bazowym 3,0 GHz, więc trochę niższym niż zakłada specyfikacja. Warto zwrócić uwagę na wcięcia w laminacie, który uniemożliwią montaż procesora w innym gnieździe (a więc też na starszych płytach głównych).

Intel Core i5-10600K ES

Intel Core i5-10600K ES

W innym wątku ujawniono zrzuty ekranowe z aplikacji CPU-Z, które ujawniają specyfikację modelu Core i5-10600K. Do dyspozycji oddano 6 rdzeni i 12 wątków, ale o wyższym taktowaniu i wyższym TDP. Według autora, procesor oferuje wydajność zbliżoną do modelu Core i7-8700K (też oferującego 6 rdzeni/12 wątków, więc ta informacja akurat nie powinna nas dziwić).

Pozostało jedynie przypomnieć, że procesory Intel Comet Lake mają zadebiutować w 2020 roku (według nieoficjalnych informacji, będziemy musieli na nie poczekać do końca kwietnia lub początku maja).

Źródło: Baidu

Warto również zobaczyć:

marketplace

Komentarze

41
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kurczę intel dalej się zachowuje jakby konkurencji nie miał.
  Zaloguj się
  22
 • avatar
  To już nie jest zwykła chciwość, to głupota - kolejne wcielenie 8700K nie wnosi niczego istotnego i teraz kiedy Intel jest totalnie w D. za konkurencją powinien liczyć bardziej na tych co chcialiby odswiezyc swoje 9xxx bez zmiany płyty niż liczyć na tych co zbuduja komputery od nowa bo nowe Ryzeny są lepsze pod każdym wzgledem.
  Zaloguj się
  13
 • avatar
  Mam tak zwane Deja Vu :) Czytając o tej premierze mam wrażenie jak bym czytał jakiś archiwalny news sprzed 5 lat :) INTEL zaczyna mi się kojarzyć z powiedzenie: Inny stan umysłu :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Standard Intela czyli jeden wypust jeden refresh i kolejna podstawka (zawsze tak było) AMD zawsze dłużej wspierało podstawki :)
  Zaloguj się
 • avatar
  hihi to chichot AMD . Intel żyje we własnym świecie powodzenia To jest zupelnie jak z autami na gaz sąsiad się ze mnie śmiał że jeżdże na gaz i pewnego razu pyta skąd biorę kasę na nowsze auto co 5 lat bo mamy podobne zarobki i podobne domy a mu brakuje żeby wymienić jak usłyszał że jestem do przodu około 20 tyś. zł przez te 5 lat tylko dlatego że jeżdżę na gaz a nie na benzynę też kupił auto z instalacją.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ta totalna dominacja Intela na rynku ma cel. Teraz śmiało mogą napisać, że ich procesory nie mają sobie równych i każdy to kupi. Potem zwolnią tempo do poziomu AMD, po czym znów absolutnie zdominują rywala, żeby pokazać wszystkim jak zaciekle Intel walczy ze swoim wrogiem i koniec końców wygrywa dominator, a ludzie znów to kupią. Jakby cały czas robili tak samo, to ludziom by to się znudziło. Tu chodzi o uwagę konsumenta.
  Zaloguj się
  -7
 • avatar
  Strona dla przegrywów internetowych na www.bit.ly/SzukamDziewczyny
 • avatar
  Technicznie rzecz biorąc:

  Mobile
  Znaczna przewaga AMD w wydajności 3D iGP (istotna jedynie dla oszczędnych graczy mobilnych)
  Lekka przewaga intela w efektywności energetycznej (bardzo istotnej)

  Desktop
  Zauważalna przewaga AMD w większości zastosowań (wyższa całkowita wydajność)
  Lekka przewaga intela w części gier (niższe opóźnienia dostępu do RAM)

  HEDT
  Miażdżąca przewaga AMD (ThreadRipper)

  Serwer
  Miażdżąca przewaga AMD (EPYC)
 • avatar
  Czyli:

  i3 10320 = 6700k
  i5 10600k = 8700k
  i7 10700k = 9900k

  Czy jednak mają jakieś usprawnienia?
 • avatar
  już dawno temu zwątpiłem w intela.