Na topie

Intel zapowiada procesory Core 9000 - odgrzewanie kotletów czas zacząć? [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Nowe jednostki nadal będą zaliczać się do generacji Coffee Lake-S, więc nie powinniśmy się spodziewać rewolucji.

  • Intel zapowiada procesory Core 9000 - odgrzewanie kotletów czas zacząć? [AKT.]
A A

Procesory Intel Core 8. generacji zadebiutowały już kilka dobrych miesięcy temu, ale nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wiadomo jednak, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i już pracuje nad modelami z 9. generacji.

Wzmianki o nowej serii procesorów pojawiły się w oficjalnym dokumencie producenta, który informuje o postępach prac z wdrażaniem poprawki dla luk Meltdown i Spectre. Można zatem go uznać za wiarygodne źródło informacji.

Intel Core 9. gen

Wśród wymienionych modeli pojawiło się kilka nowych jednostek: 6-rdzeniowe Core i5-9600K, 9600, 9500, 9400, 9400T, a także 4-rdzeniowe Core i3-9100 i 9000. Wszystkie zostały również wyposażone w układ graficzny GT2 (odpowiednik UHD Graphics 630).

Scoobe Doo - mem

Niestety, wymienione procesory nadal należą do generacji Coffee Lake-S, co może sugerować, że będziemy mieli do czynienia z tzw. odgrzewanymi kotletami - tymi samymi modelami w odświeżonej odsłonie. Jak będzie w praktyce? Tego pewnie dowiemy się w ciągu kilku miesięcy, już po premierze "nowej" generacji.

Aktualizacja 03.07.2018 19:00

Producent udostępnił też specyfikację procesorów z serii Core 9000 - tak jak podejrzewaliśmy, zmiany nie są zbyt znaczące (sprowadzają się do ciut wyższych zegarów w nowej serii). Zerknijcie zresztą sami.

Model Rdzenie/wątki Taktowanie/
Turbo
Pamięć L3 Grafika Kontroler pamięci TDP Cena
Core i7-
8086K
6/12 3,7/4,0 GHz 12 MB UHD 630  DDR4-2666 95 W $425
Core i7-
8700K
6/12 3,7/4,7 GHz 12 MB UHD 630  DDR4-2666 95 W $ 359
Core i7-
8700
6/12 3,2/4,6 GHz 12 MB UHD 630  DDR4-2666 65 W $ 303
Core i5-9600K 6/6 3,7/4,5 GHz 9 MB (GT2) DDR4-2666 95 W ?
Core i5-8600K 6/6 3,6/4,3 GHz 9 MB UHD 630  DDR4-2666 95 W $ 257
Core i5-
9600
6/6 3,1/4,5 GHz 9 MB (GT2) DDR4-2666 65 W ?
Core i5-
8600
6/6 3,1/4,3 GHz 9 MB UHD 630  DDR4-2666 65 W $213
Core i5-
8600T
6/6 2,3/3,7 GHz 9 MB UHD 630 DDR4-2666 35 W $213
Core i5-
9500
6/6 3,0/4,3 GHz 9 MB (GT2) DDR4-2666 65 W ?
Core i5-
8500
6/6 3,0/4,1 GHz 9 MB UHD 630 DDR4-2666 65 W $192
Core i5-
8500T
6/6 2,1/3,5 GHz 9 MB UHD 630 DDR4-2666 35 W $192
Core i5-
9400
6/6 2,9/4,1 GHz 9 MB (GT2) DDR4-2666 65 W ?
Core i5-
8400
6/6 2,8/4,0 GHz 9 MB UHD 630 DDR4-2666 65 W $ 182
Core i5-9400T 6/6 1,8/3,4 GHz 9 MB (GT2) DDR4-2666 35 W ?
Core i5-
8400T
6/6 1,7/3,3 GHz 9 MB UHD 630 DDR4-2666 35 W $ 182
Core i3-
9100
4/4 3,7 GHz 6 MB (GT2) DDR4-2400 65 W ?
Core i3-
8100
4/4 3,6 GHz 6 MB UHD 630  DDR4-2400 65 W $ 117
Core i3-
8100T
4/4 3,1 GHz 6 MB UHD 630 DDR4-2400 35 W $ 117
Core i3-
9000
4/4 3,7 GHz 6 MB (GT1) DDR4-2400 65 W ?
Core i3-9000T 4/4 3,2 GHz 6 MB (GT2) DDR4-2400 35 W ?

Źródło: Intel

Odsłon: 9248 Skomentuj newsa
Komentarze

32

Udostępnij
  1. albi37
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-07-03 17:18

    Intel czuje oddech AMD na plecach - mnie to cieszy :)

    Skomentuj

      1. urejt
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2018-07-04 09:39

        A właśnie, że intel robi wrażenie jakby robił w portki. Intel nigdy nie wypuszczał nowej generacji z wydajnością +2,5% na zegarach. No cóż, tonący nawet brzytwy się chwyci.

        Moim zdaniem nowa seria nie pomoże intelowi zbyt wiele.

        Skomentuj

      2. kombajn
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-07-04 11:25

        Finear żeby wypuścić coś zupełnie nowego to musieli by to coś najpierw mieć, nieprawdaż? A tak na dobra sprawę to ostatnią generacją wnoszącą coś nowego był Skylake a tych nowości nie było znowuż tak wiele, ba pod względem iGPU nastąpił nawet regres w stosunku do Broadwell. Coffee Lake dołożył tylko więcej rdzeni bliźniaczo podobnych do tych z Kaby Lake którą to rodzinę należało by tak na dobra sprawę nazwać po prostu Skylake refresh.

        Skomentuj

          1. kombajn
            Oceń komentarz:

            5    

            Opublikowano: 2018-07-04 12:20

            Słowo klucz "wielu przedziałach cenowych". Sam siedzę na Ryzenie 5 2400G bo u Intela za podobne pieniądze nie dostałbym APU czy też zestawu 4R/8W + grafika klasy GT1030/RX550. Ludzie potrzebujący 8-16 rdzeni też nie mają nic ciekawego w ofercie Intela w rozsądnych pieniądzach. A jeżeli ktoś będzie potrzebował 32 rdzeni jak w nadchodzącym Threadripperze za 1500 euro to już w ogóle nie ma o czym mówić.

            Skomentuj

          2. Po1nter
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-07-04 16:40

            Still Intel dla mnie wydaje lepsze procesory i dopóki i5-8600k i i7-8700k nie będzie miał widocznie wydajniejszego przeciwnika dopóty procesory czerwonych mnie nie interesują. I to pieprzenie o chwytaniu się brzytwy przez Intela możecie sobie między bajki włożyć. Bo wypisujecie takie bzdury jak byście nie mieli oczu podobnie jak psychofani PISu. Na pierwszy rzut oka widać, że Intel czeka na to co pokaże AMD żeby zaraz wydać procesor wydajniejszy. Do serii i7-7700k mieliśmy cztery rdzenie. AMD wprowadził 6? Żaden problem pół roku nie mija Intel wprowadza 6 wydajniejsze od AMD ale oczywiście łapie się brzytwy o i9 nawet nie wspomnę. Prawda jest taka. AMD jest dla fanów marki albo dla ludzi o relatywnie niskim budżecie. Celując w półkę średnio wyższą nie zrozumiem i nawet nie próbuję zrozumieć ludzi stawiających na AMD.

            Skomentuj Historia edycji

          3. kombajn
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-07-04 19:49

            Mi chodzi tylko o to że Intel wyciska ostatnie soki z w kółko odświeżanej architektury, mając gigantyczną obsuwę z wprowadzeniem 10nm podczas gdy konkurencja przygotowuje się do przejścia na 7nm z realnymi planami na 5nm w niedalekiej przyszłości. A te twoje trochę wydajniejsze procesory mają kosmicznie wyżyłowane zegary i pobierają bardzo dużo prądu. Intel obniża zegary "bazowe" które wcale nie są bazowe (bo pod obciążeniem włącza się turbo dla wszystkich rdzeni) żeby na papierze TDP się zgadzało. Obejrzyj sobie
            https://www.youtube.com/watch?v=yVnCCMI--Bo&
            ~10 minuty jest mowa o poborze prądu. Dwa zestawy z taką samą grafika (1080Ti). Zestaw z Ryzenem 7 2700X pobrał 380-410W z gniazdka a zestaw na i7-8700K pobrał 420-444W. Procesor Intela pracował z zegarem 5GHz a AMD z zegarem 4,2GHz. i7 wygrał ale średnio o raptem ~4% (cześć z 35 gier wygrał Intel w części był remis a część padła łupem AMD). 4% wydajności przy zegarze o 800MHz wyższym (czyli o 19% wyższym niż AMD) z poborem prądu wyższym o 30-40W. No normalnie szał. Faktycznie zastrzeżenia względem Intela to są bajki i pisanie bzdur. Że o sztucznym uśmiercaniu platformy żeby wycisnąć dodatkowe pieniądze za nowe płyty główne nie wspomnę (dopiero co padł rekord podkręcania i7-8700k na płycie z chipsetem Z270 który to według Intela nie obsługuje tych procesorów).
            P.S. Zestaw Intela pobrał 30-40W więcej z gniazdka pomimo tego że na papierze procesor ma TDP 95W podczas gdy CPU AMD ma deklarowane TDP 105W. Fakt oba procesory były podkręcone pod korek.
            P.S.2 Pierwsze procesory 6 rdzeniowe AMD wydało w 2010r

            Skomentuj

          4. Po1nter
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-07-05 08:43

            Wciąż argument o ilości pobieranego prądu to dla mnie osobiście żaden argument czy on pobierze 40W więcej czy mniej to w żaden sposób nie przekłada się na wydajność która mnie interesuje najbardziej. To jest parę złotówek w rachunku za prąd różnicy. Temperatury powiesz. Co z tego że wysokie i siedzi tam glut? Działa? Działa. Jest wydajność jest. Mam dobre chłodzenie powietrzne z którego jestem zadowolony (Macho) i nie widzę problemów. Na jeszcze wydajniejszych ta temperatura spadnie. A co do 6rdzeni chodziło mi o fakt, że w końcu AMD wydał 6 rdzeni nadających się do czegoś bo te stare FXy to obaj dobrze wiemy do czego się nadawały.

            Skomentuj

          5. kombajn
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-07-05 12:07

            No ja wiem, bo miałem taki procesor konkretnie Phenoma II X6 1045T. Był to najlepszy procesor jaki mięłam na przestrzeni lat. Platforma stabilna jak skała, nic się nie przegrzewało, nawet przy 100% obciążeniu w czasie konwertowania filmów (które zasuwało aż miło) temperatury nie przekraczały 60 stopni, w grach również sprawował się wyśmienicie. Nikt mi nie wmówi że to były złe procesory. Nie wiem czy którykolwiek z późniejszych komputerów czy to na i7 Sandy Bridge czy obecnie na Ryzenie 5 2400G był tak respansywny jak tamten na X6 1045T (a to był drugi w kolejności z najsłabszych wariantów).

            Skomentuj

          6. BrumBrumBrum
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-07-06 16:05

            tia...... odgrzewany kotlet G9 to jest pewnie paranoja :P

            Skomentuj

      3. Eternal1
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-07-04 12:42

        >"gdyby tak czuli oddech na plecach to by wypuścili coś kompletnie nowego"

        Skoro przez lata, zamiast na rozwój całą kasę przewalili na prochy i dziwki? Podobno sejf miał być pełny gotowych technologii - a okazał się pusty. Nowej architektury brak, ledwie co zatrudnili do pomocy człowieka od AMD, Jim Keller-a odpowiedzialnego za K8 i ZEN.
        Oddech konkurencji sprawił że w kilka miesięcy podnieśli ilość rdzeni o połowę po tym jak przez 6 lata jechali na 2C-4C. Półtorej roku po premierze ZEN, wypuszczają 8C, skoro nie ma nowej architektury ani nowego procesu, ratują się tym czym mogą.
        Żałosne jeśli pomyśleć że przez lata mieli monopol i co kwartał chwalili się wciąż rosnącymi, ogromnym, miliardowymi zyskami.

        Skomentuj Historia edycji

        1. Po1nter
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-07-04 16:43

          Żenujące jest to co napisałeś. Totalny brak dedukcji i myślenia.

          Skomentuj

      4. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-06 15:59

        może po prostu nie mają nic nowego do wypuszczenia teraz, a prawdziwe nowości są w jakichś projektowych krzakach, tak jak była swego czasu Vega w AMD :)

        Skomentuj

    1. eninede
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-07-03 20:11

      hah... chyba jak go na tych plecach niesie

      Skomentuj

  2. rlistek
    Oceń komentarz:

    18    

    Opublikowano: 2018-07-03 17:31

    Ci co mają stare procki wymienią na nowszy, ci co mają w miarę nowe oleją i poczekają na większy przeskok wydajnościowy. Co za problem? Nikt rozsądny chyba nie wymienia procesora co generację.

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      11    

      Opublikowano: 2018-07-03 17:59

      Zwłaszcza, że do wymiany procka dochodzi wymina płyty z Z370 na 390, choć róznice miedzy nimi sa żadne.

      Skomentuj

  3. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2018-07-03 19:12

    Tak czy inaczej za rok czasu już po premierze ZEN2 rynek mainstream będzie miał nowego lidera w wydajności na Watt , wydajności jednowątkowej i wielowątkowej.Pytanie jest czy Intel będzie w stanie na tą serię odpowiedzieć w 2020roku bo przy obecnej ich architekturze procesorów słabo widzę architekturę CORE od Niebieskich.
    Buldozer przy i7-2600k będzie wyglądał jak wydajny procesor.
    Pozostaje tylko czekać na ten dzień gdy będzie sporo porównań.

    Skomentuj

      1. Reyqer
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-07-03 22:27

        Ja też jestem dobrej myśli. ZEN2 powinien przynieść sporo. Jeśli sama zmiana z 14nm na 12 dała ~10% to przejście ZEN+12nm -> ZEN2 7nm będzie bardzo ciekawe.

        Czekamy (R)

        Skomentuj Historia edycji

    1. Smuga
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-07-04 08:21

      Rok to jednostka czasu tak na marginesie. Jak mówisz ile co waży to też dodajesz "waży 10 kilo wagi"... ?

      Skomentuj

    2. Po1nter
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-07-04 16:45

      Pozwól że zachowam SS z tego co napisałeś i wyślę Ci to w PW za rok dwa. Ślepa wiara nigdy nikomu na dobre nie wyszła.

      Skomentuj

  4. Vengir
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-03 19:47

    Czyli i3-9000 ma wydajność i3-9100, tylko gorszą grafikę zintegrowaną?

    Skomentuj

    1. jacy4
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-07-04 13:02

      Tak. To już nawet odgrzewany kotlet nie jest, to jest ten sam kotlet ale podany na innym talerzu.

      Skomentuj

  5. eninede
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-07-03 20:08

    W takim razie wyglada na to, ze Intel ma konsumenckie:
    seria i3, i5, i7, i9, core, core 2, pentium, celeron... i po co to wszystko?

    Skomentuj

  6. kitamo
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-07-03 21:10

    Szkoda że nie piszecie o 8700k podkręconym do 7,34Ghz który pobił rekord w superpi ;) i to na płycie z którą jest niekompatybilny.

    Skomentuj

    1. musslik
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2018-07-03 22:26

      Tak udało się ale na 3 jajkach bez HT

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-05 00:28

        rekord pobity ale najważniejsze jest to ze udało się to zrobić na plycie która nie powinna w ogole go uruchomić :)

        Skomentuj

  7. mutissj
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-03 23:11

    układ zintegrowany graficzny (iGPU)
    ze Skylake odgrzewają już czwarty raz...

    1. HD530
    2. HD630
    3. UHD630
    4. GT2

    Skomentuj

  8. xxx.514
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-04 12:26

    It's over 9000! Dobra dobra, rewolucja to przyjdzie, jak wreszcie dopracują ten prototyp, nad którym niedawno rozpoczęli prace i o czym można było ostatnio wywnioskować z artykułów. Mogliby coś zrobić z i9 na 2066, bo to żenujące, żeby specjalnie skalpować procesor celem wymiany pasty do zębów na coś odpowiedniego. I znowu czekać na ruch AMD, byleby ZENy2 przyniosły jakiś ruch w tej bitwie; choć z drugiej strony AMD nie ma już wiele do poprawienia w obecnej architekturze.

    Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-04 12:57

      ZEN2 to co innego niż obecny ZEN+, ten jest jedynie lekko poprawioną architekturą ZEN(v1).
      Architektura ZEN jest udana i świeża, jeszcze WIELE będzie miała iteracji/inkarnacji.

      Skomentuj

      1. xxx.514
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-07-04 15:27

        Owszem, zmniejszenie litografii, uprzątnięcie bramek na krzemie i kolejne optymalizacje - wydaje mi się, iż jeszcze można tam coś robić. Z tego co udało mi się doszukać, w oficjalnych zapowiedziach był ZEN, ZEN+ i ZEN2.

        Skomentuj

        1. entropic
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-07-06 16:16

          potwierdzili takze zen3 i zen5 (pomijaja zen4 z jakichs tam przesadowych wzgledow z liczba 4)

          Skomentuj

  9. Wasek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-05 02:28

    W specyfikacji jest błąd. i7-8086K Ma 4,0GHz/5,0GHz.

    Skomentuj

  10. htm72
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-05 17:56

    Stagnacja P