Procesory

Intel Core i7-9700K podkręcony do 5,5 GHz na wszystkich rdzeniach - jest spory potencjał na OC

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory Intela mają wprowadzić małą rewolucję w mainstreamowej platformie. W końcu doczekamy się tutaj 8 rdzeni, a ponadto możemy liczyć na bardzo dobry potencjał na OC.

Przed nami premiera procesorów Intel Core i7-9700K i Core i9-9900K, a więc pierwszych 8-rdzeniowych modeli z generacji Coffee Lake. Nowe jednostki przyniosą jeszcze wyższą wydajność, ale oprócz tego mają cechować się lepszym potencjałem na podkręcanie. Na jakie OC możemy liczyć?

Pierwsze informacje na temat potencjału nowych jednostek ujawnił chiński serwis ZOL. Redaktorzy wykorzystali próbkę inżynieryjną 8-rdzeniowego/8-wątkowego modelu Core i7-9700K, na której zainstalowali chłodzenie wodne (niestety nie wiadomo jakich gabarytów). Za platformę testową posłużyła płyta główna ASRock Fatal1ty Z370 Professional Gaming i7.

Intel Core i7-9700K - podkręcanie Cnebench R15

Po mocnym zwiększeniu napięcia zasilającego, redaktorom udało się zwiększyć zegar z 3,6 do 5,5 GHz (na wszystkich rdzeniach). Uzyskana częstotliwość przełożyła się na 250 punktów w benchmarku Cinebench R15 w trybie jednowątkowym i 1827 punktów w trybie wielowątkowym (wynik można więc porównać do 8-rdzeniowego/16-wątkowego modelu Ryzen 7 2700X).

Intel Core i7-9700K - podkręcanie Cnebench R15
Do podkręcania procesora wykorzystano płytę główną z chipsetem Z370 (modele te również są kompatybilne z nowymi jednostkami)

Wygląda więc na to, że nowe jednostki rzeczywiście zaoferują lepszy potencjał na podkręcanie (warto bowiem zauważyć, że potencjał zwykłych modeli Core 8000 kończył się w okolicach 5,0 GHz). Duże znaczenie może odgrywać zastosowanie lutowanego odpromiennika ciepła, który pozwoli efektywniej przekazywać ciepło z krzemowego jądra.

Źródło: ZOL

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    davidoff
    19
    "Duże znaczenie może odgrywać zastosowanie lutowanego odpromiennika ciepła, który pozwoli efektywniej przekazywać ciepło z krzemowego jądra." no przecież wg INTELA to glut lepszy... co się stało? AMD zaczyna deptać po piętach?
    • avatar
      Reyqer
      16
      1,536V to dla mnie nie potencjał OC tylko żyłowanie poza zasięg normalnych użytkowników. Przy takim napięciu seria 8 też tyle kręciła.

      Interesuje mnie raczej ile pójdą przy ~1,35V
      • avatar
        maraz
        2
        Już mnie troche zaczyna irytować ten Intel, próbuje na siłe być wydajnością przed AMD i w sumie udaje mu sie to jakoś ale widze że się męczy i pomysłów zaczyna brakować chyba bo w przyszłym roku Zen 2
        • avatar
          Dudi4Fr
          1
          Czyli 8 rdzeniowy Intel OC na 5.5GHz bez HT wyrównuję się z 2700X bez OC, Intel naprawdę doszedł do graniach możliwości ich architektury Core. Trzeba będzie wrócić do podstaw i zrobić coś od zera jak Zen.

          Ciekawe tylko czy to chłodzenie wodne to jakieś AIO, custom loop czy wyciągnęli znowu to ustrojstwo z Computex na 1200W. Patrząc na te 1,536V, ciężko mi uwierzyć że to idzie na jakimś normalnym AIO.
          • avatar
            zeniu
            0
            I wszystko jasne - engineering sample, ultra wysokie vcore, ultra chłodzenie. Realnie 5 GHz max.
            • avatar
              Fourth Illusion
              0
              ja wiem 8086k kreca sie do 5.3 przy znosnych napeiciach, wiec 5.5 teoretycznie tezm ozliwe
              • avatar
                wild0ne
                0
                Wychodzi na to i7 9700k może być DOA bo @5.5 bez HT robi zbliżony wynik do i7 8700k posiadając dwa rdzenie więcej, do tego będzie droższy.

                Sensowna opcja to jedynie i9 który powinien mieć ok 2400 w CB @5.5
                • avatar
                  rahl_r
                  0
                  cyt:
                  "Uzyskana częstotliwość przełożyła się na 250 punktów w benchmarku Cinebench R15 w trybie jednowątkowym i 1827 punktów w trybie wielowątkowym"

                  Czyli albo fake, albo nie wszystkie rdzenie były na chodzie w teście multicore. Dla porównania 7820x robi 193/1734 bez kręcenia. A to nawet starsza architektura, z mniejszą ilością cache i wolniejszymi zegarami. Po pełnym CL 8/16 spodziewam się takich wyników bez OC.