Na topie

Core, Pentium i Celeron - Intel szykuje ofensywę nowych procesorów dla PC

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Intel planuje urozmaicić swoją ofertę dla komputerów stacjonarnych. W ofercie producenta pojawią się kolejne modele Coffee Lake Refresh, również z niższych segmentów cenowych.

  • Core, Pentium i Celeron - Intel szykuje ofensywę nowych procesorów dla PC
A A

Procesory Intel Coffee Lake Refresh nie wprowadziły rewolucyjnych zmian, ale i tak stanowią lepszą propozycję od poprzednich modeli Coffee Lake. Nic więc dziwnego, że powoli zaczynają opanowywać kolejne segmenty rynku – zaczęło się od topowych jednostek dla entuzjastów, później pojawiły się słabsze modele bez układu graficznego, ale to nie koniec, bo w planach producenta są kolejne jednostki.

Według najnowszych przecieków, producent planuje wydać kolejne układy z serii Core i3 (4-rdzeniowe), Core i5 (6-rdzeniowe) i Core i7 (8-rdzeniowe). Na szczególną uwagę zasługują modele Core i5-9600, Core i5-9500 oraz Core i3-9300, które uzupełnią lukę między obecnymi jednostkami.

Intel procesor

To jednak nie koniec, bo w ofercie „niebieskich” pojawią się również modele Celeron (2-rdzeniowe) i Pentium (2-rdzeniowe/4-wątkowe). Układy znajdą zastosowanie głównie w ekonomicznych konfiguracjach do domu i biura, aczkolwiek Pentiumy pewnie zainteresują też graczy z mocno ograniczonym budżetem.

Model Rdzenie/
wątki
Taktowanie/
Turbo
Pamięć L3 TDP Cena
Core i9-9900K 8/16 3,6/5,0 GHz 16 MB 95 W $488
Core i9-9900KF 8/16 3,6/5,0 GHz 16 MB 95 W $488
Core i9-9900T* 8/16 1,7 / ? GHz 16 MB 35 W ?
Core i7-9700K 8/8 3,6/4,9 GHz 12 MB 95 W $374
Core i7-9700KF 8/8 3,6/4,9 GHz 12 MB 95 W $374
Core i7-9700T* 8/8 3,6/4,9 GHz 12 MB 35 W ?
Core i5-9600K 6/6 3,7/4,6 GHz 9 MB 95 W $262
Core i5-9600KF 6/6 3,7/4,6 GHz 9 MB 95 W $262
Core i5-9600* 6/6 3,1/ ? GHz 9 MB 65 W ?
Core i5-9600T* 6/6 2,3/ ? GHz 9 MB 35 W ?
Core i5-9500* 6/6 3,0/ ? GHz 9 MB 65 W ?
Core i5-9500F* 6/6 3,0/ ? GHz 9 MB 65 W ?
Core i5-9500T* 6/6 2,2/ ? GHz 9 MB 35 W ?
Core i5-9400 6/6 2,9/4,1 GHz 9 MB 65 W $182
Core i5-9400F 6/6 2,9/4,1 GHz 9 MB 65 W $182
Core i5-9400T* 6/6 1,8/ ? GHz 9 MB 35 W ?
Core i3-9350KF 4/4 4,0/4,6 GHz 8 MB 91 W $173
Core i3-9320* 4/4 3,7/ ? GHz 8 MB 65 W ?
Core i3-9300* 4/4 3,7/ ? GHz 8 MB 65 W ?
Core i3-9300T* 4/4 3,2/ ? GHz 8 MB 35 W ?
Core i3-9100* 4/4 3,6/ ? GHz 8 MB 65 W ?
Core i3-9100F* 4/4 3,6/ ? GHz 8 MB 65 W ?
Core i3-9100T* 4/4 3,1/ ? GHz 8 MB 35 W ?
Pentium G5620* 2/4 4,0/ - GHz 4 MB 54 W ?
Pentium G5600F* 2/4 3,9/ - GHz 4 MB 35 W ?
Pentium G5600T* 2/4 3,3/ - GHz 4 MB 54 W ?
Pentium G5420* 2/4 3,8/ - GHz 4 MB 54 W ?
Pentium G5420T* 2/4 3,2/ - GHz 4 MB 35 W ?
Celeron G4950* 2/2 3,3/ - GHz 2 MB 54 W ?
Celeron G4930* 2/2 3,2/ - GHz 2 MB 54 W ?
Celeron G4930T* 2/2 3,0/ - GHz 2 MB 35 W ?
*specyfikacja nieoficjalna
(K - odblokowany mnożnik; F - bez zintegrowanej grafiki; T - wersja energooszczędna)

Wygląda więc na to, że Intel chce jeszcze bardziej urozmaicić swoją ofertę i przyciągnąć większą liczbę klientów przed premierą konkurencyjnych modeli AMD. Cóż, do czasu opracowania 10-nanometrowych jednostek chyba tylko tyle mu pozostaje (oczywiście pod warunkiem, że upora się też z ograniczoną podażą 14-nanometrowych układów).

Przy okazji warto dodać, że producent planuje również wydać nowe modele dla wydajnych laptopów. Tutaj w końcu czeka nas wprowadzenie 8-rdzeniowych jednostek.

Źródło: Twitter @ momomo_us

Odsłon: 7017 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij

Procesory w marketplace

  1. wojciechu15
    Oceń komentarz:

    18    

    Opublikowano: 2019-02-19 20:02

    Kolejne modele bez znaczenia gdzie za kilkaset mhz więcej w stosunku do poprzedników każą dopłacić patologiczne pieniądze i nikt nawet na nie nie spojrzy.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-26 11:04

      miejmy nadzieję na sukcesywny wzrost produkcji ryzenów, oby TSMC i GF dało radę :) bo właśnie to jest wąskie gardło, i blokada dla niektórych producentów, którzy wolą produkcję w większej skali. do tej pory te wymagania spełnia(ł ?) jedynie intel.

      Skomentuj

  2. Eryk333
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2019-02-19 20:26

    Puchy nic nowego jedynie ceny w górę Pentiumy po 500zł szok.

    Skomentuj

    1. Yamaraj6
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-02-20 09:16

      Beka bo w tej cenie to można zeszłoroczne Ryzeny 5 dostać, które orają te pentiumy na każdej płaszczyźnie.

      Skomentuj

      1. raffal81
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2019-02-20 14:39

        Szkoda tylko że sprzedałem ryzena 2200G bo robił mi problemy na LINUXIE, przeglądając fora, okazało się że nie tylko mi. Sprzedany i kupiony Pentium, wszystko działa, dziękuje do widzenia ;]

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-02-26 11:06

          co konkretnie nie tak? ciekaw jestem bo ryzena kupuję w wakacje wraz z całym desktopem.

          Skomentuj

  3. PIRAT_PL
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-02-19 21:56

    Niestety skończyły się czasy gdzie AMD goniło Intela.
    Teraz Ryzeny pokazują pazur i niestety bądź stety licząc opłacalność zestawów to prawie w każdym budżecie opłaca się brać procki AMD. Przy dużej przewadze cenowej różnica wydajnościowa konkurencyjnych modeli AMD wypada znacznie lepiej.
    Jeśli Intel nie zejdzie z cenami to coś czuję że ich pozycja na rynku procesorów do PC znacznie spadnie.
    Z resztą z czasem i dostawy dla producentów laptopów coś czuję że przy obecnym stanie rzeczy szala przechyli się na korzyść AMD.
    Także dziwię się że Intel nie zaczyna podejmować konkretniejszych kroków a kombinuje z kolejnymi procesorami które zapewne nie będą korzystniejsze od rywali.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2019-02-19 23:16

      Ja nie wiem jak Wam trzeba wytlumaczyc fakt że intel ma od kilku miesięcy rekordowe dochody i totalnie nie ma dla nich znaczenia to czy kowalski będzie zastanawial sie nad zakupem pentiuma za 500zl czy ryzena.

      Intel nie traci żadnej pozycji na rynku. Oni mają teraz takie zapotrzebowanie na procki że nie sa nawet w stanie ich dostarczyc a jednoczesnie przerzucic sie na 10nm.
      Mają wieloletnie kontrakty na swoje produkty z najwiekszymi firmami na calym swiecie.
      AMD ich nawet nie goni - AMD odgryza sobie kawałek tortu gdzie pod niebiosy wychwalają ich procesory ludzie szukający taniego rozwiązania do domu.

      Skomentuj

      1. PIRAT_PL
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2019-02-20 07:41

        kitamo a czytałeś mój komentarz ze zrozumieniem czy ja piszę po chińsku?
        Pisałem że traci pozycje na "rynku procesorów PC" o ogólnej pozycji nawet słowem nie wspomniałem. Przy takiej opłacalności cen procków ich zarobki na dostawach procesorów pod gotowe zestawy i laptopy też może się nieco skurczyć kwestia aby AMD dało dobre ceny hurtowe dużym firmom. Co do rynku profesjonalnego jak serwery i inne to nie mam takiego obycia bo nie śledzę za bardzo tej kategorii.
        A to że Intel ma domowych składaczy PC na końcu listy klienteli to żadna nowość od kilku jak nie kilkunastu lat. Wiadomo że lepiej zajmować się większym rynkiem a i mało który domownik wymienia sprzęt co 2-3 lata.

        Skomentuj

        1. indianad
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2019-02-20 09:05

          Ale AMD nie da dobrych cen. Wystarczy zobaczyć co dzieje się na rynku GPU. AMD robi pod siebie wypuszczając każdą następną kartę. Oby nie przełożyło się to na Ryzeny.

          Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2019-02-20 09:50

          @pirat a ja mowie CI ze ich pozycja na rynku PC nie spadnie a jest wręcz przeciwnie chyba ze masz własną definicje PC o której nikt nie wie.
          AMD nie da nikomu dobrych cen - AMD nie będzie sprzedawało produktów uderzając w minimalne zyski - oni tez mają inwestorów i sa na giełdzie. Od tego ile maja przychodu zależy ich notowanie giełdowe a to ono jest najważniejsze.
          Nie ma czegos takiego ze AMD będzie sprzedawało procesory dwa razy taniej.
          Nie ma czegos takiego ze intel musi prosić producentow laptopow żeby oni brali od nich procesory - rynek to wymusza i to producenci laptopow idą do intela i proszą o jak najlepsze ceny bo muszą mieć laptopy na intelu bo to jest marka którą muszą mieć oklejone swoje laptopy.

          Tak samo jest z konsolami - jako sprzedawca nie mogę nic wymusić na Sony. Jak sony krzyknie ze konsole będą po 3 tysiące to będą po 3 tysiące i musze je mieć na sklepie. Nie mogę sobie pozwolić na to by nie mieć tego produktu nawet jeśli bym na nim zarabiał niewiele bo umowy są kiepskie.
          Sony daje 1 rok gwarancji na swoje produkty, nawet tu w Europie. Nie ma bata by dawali więcej. I co zrobisz? nie zamówisz? nie sprzedaż? nie kupisz?

          Tak to niestety wygląda.

          Intel ma z firmami umowy podpisane na 5-10 lat nawet a ich największym odbiorcą i tak jest wojsko i firmy rządowe.

          Jeśli idzie o domowych uzytkownikow to procesory intela i tak schodzą bardzo dobrze. Zapotrzebowanie i zainteresowanie caly czas jest obecne.

          Skomentuj Historia edycji

        3. mjwhite
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-02-20 11:54

          A co tu czytać? Słowami "Także dziwię się że Intel..." pokazałeś że g...o wiesz.

          Skomentuj

      2. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-02-26 11:22

        Czy EPYC 2 na bazie którego jest obecnie tworzony super komputer dla Departamentu Energii USA to tanie rozwiązanie do domu? :D

        Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-26 11:20

      Jeśli masz na myśli technologię, to fakt, teraz intel goni amd. niestety nawet przy obecnych problemach z produkcją u intela, to intel produkuje znacznie więcej niż amd, w dodatku we własnych fabach gdzie nie musi konkurować z innymi zamawiającymi. produkcja zlecona przez intela na zewnątrz jest marginesem.

      Skomentuj

  4. arnakus
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2019-02-20 05:35

    Raczej nie " Intel chce jeszcze bardziej urozmaicić swoją ofertę" tylko wykorzystać wszystkie odpady produkcyjne do maksimum.

    Skomentuj

  5. forerun668
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2019-02-20 07:17

    Intel jest niezniszczalny. Nawet jakby sprzedawał 3 razy drożej to ma swoich niezawodnych fanów. Syndrom sztokholmski jest mocny w tej sytuacji.

    Skomentuj

    1. indianad
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2019-02-20 07:41

      Jeśli chodzi o syndrom sztokholmski to jedyne do czego można go przypasować to "fani" AMD. Dziękuję i dobranoc.

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-26 11:38

      Intel nie jest niezniszczalny. Chciałeś raczej powiedzieć, że x86 jest niezniszczalne, ale to też jest dziwne myślenie.

      zauważcie, że x86 pomimo prób, nie uchowało się na smartfonach. dlaczego dlaczego i jeszcze raz dlaczego? odpowiedź jest prosta. jest to oprogramowanie, które przez lata było tworzone na x86, i bardzo ciężko je ot tak przenieść na inną architekturę. nawet windows10 for ARM jakoś nie może się przebić, nawet pomimo hucznie zapowiadanej emulacji win32api, że niby to ma nie być implementacji instrukcji x86.

      a co do oprogramowania, spójrzmy na takiego linuxa, ale też na ...... androida, gdzie podstawą tworzenia aplikacji jest wirtualna maszynka, która odrywa aplikację od architektury, coś na wzór JVM.

      ale ciągnąc problem dalej, MS doskonale zdaje sobie sprawę z uwiązania do x86, i od lat usiłuje z tej architektury uciec. Pierwszą próbą było ...... Metro. problem w tym, że przy okazji zepsuli interfejs użytkownika. tyle że Metro w zamierzeniu wymagało rekompilacji programu na architekturę A B czy C. Niestety to zepsuli, bo zamiast dalej pociągnąć sprawę bazując na Windows8, to się zaczęli wygłupiać z Windows10, i ....... utknęli na aplikacjach uniwersalnych, które kopiują ideę takich aplikacji z ...... androida. Pomysł niezły, ale zrobiony fatalnie. znów ten metropodobny interfejs użytkownika.

      na raz robi się albo jedno, albo drugie. MS chciał zrobić wszystko naraz, co się niestety mści. a przy okazji zrywa ze zgodnością wstecz. efekt? dzięki MS i windowsowi, x86 nadal się mocno trzyma, i na ten rynek oprócz intela i amd, nikt inny nie wejdzie, nie zrobi rewolucji w cenie, nie zrobi konkurencji. nadal główne skrzypce będą grali inwestorzy, i maksymalizacja marży kosztem nas, klientów.

      jeszcze słówko o AMD które niby robi pod siebie wypuszczając kolejne GPU. Akurat moim zdaniem jest na odwrót, i to NV odgrzewa kotlety, aby czym prędzej zapchać luki do których wpycha się AMD, i w sumie dobrze. jednak AMD póki co pcha się głównie tam, gdzie jest największy zysk, bo tych rynków jeszcze nie wysycił. czyli segment biznesowy, serwerowe procki EPYC, i grafiki do obliczeń biznesowych. także ostatni Radeon VII to tak naprawdę przerobiona grafika biznesowa, tak samo jak GTX 1xx0 to też pascale, które były projektowane dla biznesu :) a do rynku konsumenckiego zostały po prostu przystosowane :)

      na koniec. ja kibicuję AMD, bo dzięki temu Intel i Nvidia są tańsze.

      Skomentuj

  6. DragonRed
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-02-20 12:58

    Intel już na prawdę wisi na żyletce bo oferta procesorów do 4 a może nawet i 6wątków w procesorze staje się całkowicie zbędna.Tym co nie wiele starczy do szczęścia i grania dalej są dalej na swoich już wysłużonych Buldożerach , które spełniają swoją rolę lepiej jaki jakikolwiek procesor Intela w ilości wyżej wymienionych wątków.
    Buldożer czym starszy tym lepiej się prezentuje , a że jego już starość dopada i wersji 3 modułowej potrafi mieć spadki fps w Metro Exodus do 18 to u Intela mamy prawdziwą katastrofę bo taki świeży i3-8100 czy już podstarzały i5-4460 zaliczają klopsa ze spadkami fps do 11 i 6.Tylko sześć sztuk procesorów z tej listy na samej górze jeszcze spełnia swoją powinność ale niedługi 8r/8w także dołączą do "mistrzów" jeżeli chodzi o rywalizację w maksymalnym i minimalnym fps w grach.Jeżeli ktoś gra w wymagające gry to wie o tym , że już teraz w grach , w niektórych miejscach nawet ponad 30 wątkowe procesory potrafią być wykorzystywane ponad 60% dla wszystkich wątków.Ale będzie lament jak co raz to nowsze gry będą wykorzystywać już 16 wątków w CPU.
    No ale jak ktoś kupuje CPU Intela w cenie do 1000złotych to nie dziwne , że od razu jest głęboko w czarnym oku.
    Tak wygląda porównanie Dobrego Wina jakim jest FX-6100 z 4wątkowymi CPU od Intela w Metro Exodus.Złom wygrywa z procesorami , które praktycznie powinny być lepsze od niego to jak nazwać procesory Intela?
    https://uploads.disquscdn.com/images/b76eecaeba761de6cf78adf2ba70c40d9d293f57574e969a0ec87715feaed6af.png

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-02-20 13:50

      Z taką fantazją to powinieneś książki pisać :)

      Skomentuj

    2. indianad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-20 14:12

      Ale się uśmiałem. "Ale będzie lament jak co raz to nowsze gry będą wykorzystywać już 16 wątków w CPU." - masz jakieś pojęcie o grach ale od strony programistycznej?

      Skomentuj

      1. forerun668
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-02-20 14:45

        640kb wystarczy.

        Skomentuj

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-02-21 00:13

        wlasnie gram w metro i tak ono wykorzustuje te 8 wątków ze łolaboga. ;)

        Skomentuj

    3. raffal81
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-02-20 14:44

      Hahahah padłem, co za wyobraźnia :D

      Skomentuj

  7. celorum
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-20 18:28

    Jakie nowe procesory?!! Które z nich niby są nowe?! To stare, gnijące, odgrzewane 5 razy kotlety Skylake.

    Skomentuj

  8. Ciekawski_
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-02-21 09:48

    Wydawanie nowego CPU 2C/2T w dzisiejszych czasach to lekkie przegięcie. Tym bardziej, że to na siłę obcięty 2C/4T.
    No chyba, że Intel stworzy nową półkę - CPU w cenie do 25$.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-02-26 11:40

      nie, nie tworzy nowej półki :) 2C/4T to obecnie minimum dla nowego CPU, nawet odgrzewanego kotleta.

      ktoś tu słusznie napisał, że te wszystkie nowe serie to maksymalizacja użycia odpadów. no cóż, coś w tym jest :)