Na topie

Ford i Intel prezentują samochodowy kokpit przyszłości

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Motoryzacja Tematyka: Ford Internet Rzeczy Motoryzacja Producenci: intel

Wspólny projekt badawczy ma zwiększyć możliwości personalizacji w samochodach i tym samym poprawić komfort kierowcy i pasażerów.

Mobii

AA

Firmy Intel i Ford po raz kolejny łączą siły we wspólnym projekcie badawczym. Cel – zdefiniowanie przyszłości personalizacji w samochodach.

Projekt Mobii (Mobile Interior Imaging) ma na celu poprawienie komfortu kierowców i pasażerów, co z kolei będzie owocem zwiększenia możliwości personalizacji w samochodach. Firmy Intel i Ford rozpoczęły w tym celu wspólne prace badawcze, podczas których poszukiwane są nowe zastosowania dla kamer i czujników montowanych wewnątrz pojazdów. Aby spełnić założenia, tworzone jest specjalne oprogramowanie umożliwiające na przykład rozpoznawanie twarzy kierowcy i automatyczne dostosowywanie ustawień samochodu do jego preferencji, jak również zdalne zajrzenie do jego wnętrza (za pomocą smartfona). Całość opiera się głównie o sterowanie gestami i głosem.

W projekcie Mobii udział biorą konstruktorzy Forda oraz etnografowie, antropologie i inżynierowie Intela. Współpraca zaowocować ma bowiem nie tylko przyjemniejszą, ale i bardziej intuicyjną obsługę systemów samochodowych. Obok zwiększenia komfortu kierowcy i pasażerów, nowe technologie Forda i Intela mają również pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo. Przykład? Gdy kamera nie rozpozna siedzącej za kierownicą osoby, automatycznie zrobi zdjęcie i wyśle je na smartfona właściciela samochodu. Ten może następnie wybrać na co pozwala kierowcy (uruchomienie silnika, rozmowy telefoniczne, przekraczanie prędkości itp.), a na co nie. Co ciekawe – chroniona ma być również prywatność. Dlatego też gdy zostanie wykryta obecność pasażerów, nie wszystkie informacje zostaną wyświetlone na głównym panelu.

Ford podkreśla, że technologie wykorzystujące kamery zewnętrzne są już mocno rozwinięte. Teraz więc czas skoncentrować się na kamerach wewnętrznych, aby rozwiązania utworzyły całość. „Naszym celem w projekcie Mobii jest zbadanie interakcji kierowcy z technologią w samochodzie i znalezienie sposobu na to, by owa interakcja była bardziej intuicyjna” — powiedział Paul Mascarenas, CTO i wiceprezes Ford Research and Innovation. „Wykorzystanie obrazów z wnętrza pojazdu jest na razie w fazie badawczej, jednak obserwacje pomogą nam ulepszać doświadczenia użytkowników w dłuższej perspektywie”.

O planach firmy Intel odnośnie do sektora motoryzacyjnego pisaliśmy już dość obszernie w artykule Niezwykła przyszłość motoryzacji. Amerykański producent nie ukrywa, że w najbliższych latach zamierza mocno skoncentrować się na technologiach samochodowych, a przede wszystkim tzw. Connected Cars. „Intel, jako lider nowych technologii i innowacji, rozumie wyzwania stojące przed producentami samochodów i jest mocno zaangażowany w partnerstwo przy tym bezprecedensowym przedsięwzięciu” — powiedział Doug Davis, wiceprezes Internet of Things Group w Intelu. „Project Mobii jest doskonałym przykładem współpracy Intela z Fordem w celu zwiększenia bezpieczeństwa i zapewnienia bardziej intuicyjnej obsługi samochodów”.

Źródło: Intel

Odsłon: 9058 Skomentuj newsa
Komentarze

30

Udostępnij
 1. Sochu
  Oceń komentarz:

  19    

  Opublikowano: 2014-06-30 13:36

  Kolejna technologia do szpiegowania i podglądania człowieka. Niedługo nigdzie już nie będziemy sami.

  Skomentuj

  1. playground
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2014-07-02 12:29

   Paranoik...

   Skomentuj

   1. BiskupSROMu
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-07-03 13:44

    Naiwniak...

    Skomentuj

 2. Sochu
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-30 13:36

  Kolejna technologia do szpiegowania i podglądania człowieka. Niedługo nigdzie już nie będziemy sami.

  Skomentuj

  1. Sochu
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2014-06-30 13:37

   ... nie wiem czemu 2 razy to dało...

   Skomentuj

   1. Guteck
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2014-06-30 13:50

    Błąd matrixa ;)

    Skomentuj

    1. luq529
     Oceń komentarz:

     5    

     Opublikowano: 2014-06-30 14:21

     deja vu xD

     Skomentuj

     1. R2rrO
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-06-30 17:08

      Dziś większość rzeczy jest robiona tylko dla pieniędzy. Pasja i obiektywizm - już dawno sprzedali się marketingowym pasożytom, za garść srebrników.

      Skomentuj

     2. TheXanvis
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-06-30 19:53

      Chciałbyś pracować za darmo i nie mieć za co jedzenie kupić itp itd? Oni tu pracują i zarabiają, robią coś dla nas, poświęcają swój czas na różne testy i artykuły żebyś ty mógł to czytać tak samo jak i inni. To jest też ich praca. Jeśli tak mówicie, że biorą tylko za to kasę to pokażcie jacy wy jesteście dobrzy i pójdźcie do pracy np. pisząc programy lub robienie stron, róbcie to 8 godzin dziennie i za darmo. Chcielibyście tego? Każdy pracuje dla pieniędzy żeby potem mieć za co wyżyć. Za darmo nikt pracować nie będzie.

      Skomentuj

     3. TheXanvis
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-06-30 19:54

      Dodam jeszcze jedno. Gdyby nie brali za to kasy i za nic innego nie było by już żadnych konkursów w których możesz wygrać coś od nich ;) a tego chyba nikt nie chce.

      Skomentuj

     4. R2rrO
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2014-06-30 20:11

      Chłopcze, ale test, recenzja czy cokolwiek innego, opłacona przez danego producenta z konkretnymi wytycznymi jak ma to wyglądać - tego niemożna nazwać uczciwa pracą.
      Na Benchmarku, takich pseudo testów jest mnóstwo (a przynajmniej było swojego czasu).
      Nie pisz bzdur, bo nikt nikomu nie każe pracować za free...

      Skomentuj

     5. TheXanvis
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2014-06-30 20:20

      To po co się czepiać za wyświetlenia i reklamy? Reklamy są wszędzie, a wyświetlenia są bo ludzie to czytają. Nie wiem co wam nie pasuje w tym serwisie...

      Skomentuj

     6. R2rrO
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-06-30 22:07

      "Nie wiem co wam nie pasuje w tym serwisie..."

      Skoro nie wiesz i nie jesteś w ogóle w temacie - to najpierw nadrób zaległości, a dopiero później zabieraj się za komentowanie :)

      Zresztą jakie możesz mieć o tym pojęcie, skoro dopiero co się zarejestrowałeś i masz zaledwie 17lat. Sporo faktów Ci umknęło i sporo rzeczy jeszcze nie rozumiesz :)

      Skomentuj

     7. TheXanvis
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-07-01 09:41

      Na tym koncie się niedawno zarejestrowałem ;) A na serwisie jestem już długo. Miałem inne konto ale nieszczęśliwie straciłem dostęp do emaila bez możliwości jego odzyskania więc wolałem założyć nowe konto :)

      Skomentuj

     8. R2rrO
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-07-01 23:20

      Wiec tym bardziej jestem zaskoczony, że tego zjawiska nie dostrzegłeś (o którym była mowa).

      Skomentuj

  2. evo78
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2014-06-30 21:46

   plebs taki szpiegowany, tajemnice takie odkryte

   Skomentuj

 3. felislynx.silae
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-06-30 14:46

  Słabo to wygląda. Ciekawszy jest projekt AndroidCar.

  Skomentuj

 4. topiq
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2014-06-30 14:56

  Zapomnę się ogolić i tyle z jazdy ;)

  Skomentuj

 5. c.bool3
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2014-06-30 15:09

  Przecież ta kamera ogranicza widoczność. Po co dawać tak wysoko, po co w ogóle dawać kamerę. Niektóre samochody mają wysoko zegary i te obwódki od zegarów, zabiera to troche widoczności niepotrzebnie, tu jest podobnie. Bezsens.

  Skomentuj

 6. Mulciber
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2014-06-30 15:45

  To teraz hakerzy będą kraść samochody...

  Skomentuj

  1. orbital
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-07-01 15:12

   Hakerzy sprawią, że samochody będą jeździły same do nich, pod dom. :-)

   Skomentuj

 7. topiq
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2014-06-30 16:06

  Innowacją byłby wg mnie HUD na szybie, aktywny GPS bezpośrednio na szybie rzucany na obraz rzeczywisty, rozpoznawanie znaków i wyświetlanie ich na HUD. Czasem zdarza mi się nie zauważyć jakiegoś ograniczenia, a GPS nie zawsze ma właściwe ograniczenia. Często znaki są słabo widoczne, czasami nie widać linii na drodze. Takie wyświetlanie linii pomocniczych osi jezdni i pobocza. Nie trzeba by odrywać wzroku od jezdni na świecący wyświetlacz, gdzie wzrok musiałby się przyzwyczajać do innej jasności choćby w nocy. No ale najważniejsze to, że kamerkę zainstalowali :/ Szczególnie przydatne w USA...

  Skomentuj

  1. R2rrO
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-06-30 17:21

   Spokojnie, do tego tez dojdą :)
   Najpierw muszą zarobić na tym, że wmontowali tablet w deskę rozdzielczą i kamerkę do szpiegowania hahaha.

   Tak na serio, to zgadzam się z Tobą w 100%. Wszystko w aucie może zostać po staremu, zegary mechaniczne, prawdziwe przełączniki i pokrętła (a nie jakieś dotykowe popierdółki) - a wszystko co najważniejsze, wyświetlane na szybie, która dodatkowo mogłaby się przyciemniać w zależności od ilości światła, które na nią pada (oślepianie reflektorami i słońce - przestałby być problemem).
   Nic więcej nie trzeba.

   Skomentuj

   1. orbital
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-07-01 15:11

    Przyciemnianie przedniej szyby jest wbrew prawu. Np. Fotoradar by nie mógł Cie sfotografować jakbyś jechał z taką (prawie-jak) wenecką szybą :-)

    Skomentuj

    1. R2rrO
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2014-07-01 23:25

     Też prawda - aczkolwiek, chyba nikt by nie protestował ;) zważywszy na to, że fotoradary to już nawet w krzakach ustawiają ;)
     Myślę jednak, że można by było jakoś to rozwiązać.

     Skomentuj

 8. ECRYGIGS
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-06-30 18:07

  Wolał bym tą Toyote na wodór niż Forda z podglądem na facjatę!

  Skomentuj

 9. mpsk2
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-06-30 18:13

  Kamera w samochodzie przed twarzą kierowcy? Podziekuję NSA.

  Skomentuj

 10. mardun
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2014-06-30 18:14

  Generalnie to i tak jest 100 lat za teslą, tam już dawno jest następna generacja tego co tu pokazują. Pooglądajcie jakieś video.

  Skomentuj

 11. michael85
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-06-30 21:02

  Niech ford zacznie produkować normalne samochody a nie temperówki.

  Skomentuj

 12. Bartusiak69
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-06-30 21:51

  Słaby ten kokpit , chyba że ma ukazywać nie długą przyszłość.
  Już bardziej kokpit z filmu ("taxi") przypomina mi kokpit przyszłości :D .

  Dla mnie zaś kokpit przyszłości będzie bez kierownicy albo takiej wysuwanej w razie W . :P

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!