Na topie

Procesory Intel Kaby Lake na pierwszych zdjęciach i screenach - premiera coraz bliżej

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Układy Kaby Lake zaoferują jeszcze lepszą wydajność i efektywność energetyczną od obecnych Skylake. Jakich modeli należy się spodziewać?

  • Procesory Intel Kaby Lake na pierwszych zdjęciach i screenach - premiera coraz bliżej
A A

Czekacie na nowe procesory Intela? Pod koniec sierpnia zadebiutowały pierwsze modele z rodziny Kaby Lake – przeznaczone dla urządzeń mobilnych, ale na ich desktopowe odpowiedniki przyjdzie nam poczekać do początku przyszłego roku. Okazuje się, że niektórzy już teraz mają dostęp do próbek inżynieryjnych nowych układów i nie omieszkali się tym pochwalić światu.

Procesory Kaby Lake można nazwać usprawnionymi modelami z generacji Skylake – nadal mamy do czynienia z mikroarchitekturą Skylake, ale do ich produkcji wykorzystano proces technologiczny 14nm+ (udoskonalony 14 nm). Wersje desktopowe będą współpracować z obecnymi płytami głównymi z podstawką LGA 1151 i chipsetem z serii 100 (po aktualizacji UEFI), a także nowymi modelami z serii 200. Nowością ma być też wsparcie dla szybszych pamięci DDR4-2400.

Model Rdzenie/wątki Taktowanie/Turbo Pamięć L3 Kontroler pamięci TDP
Core i7-7700K* 4/8 4,2/4,5 GHz 8 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
91 W
Core i7-7700* 4/8 3,6/4,2 GHz 8 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
65 W
Core i7-7700T* 4/8 2,9/ ? GHz 8 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
35 W
Core i5-7600K* 4/4 3,8 / ? GHz 6 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
91 W
Core i5-7600* 4/4 3,5/ ? GHz 6 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
65 W
Core i5-7600T* 4/4 2,8/ ? GHz 6 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
35 W
Core i5-7500* 4/4 3,4/ ? GHz 6 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
65 W
Core i5-7500T* 4/4 2,7/ ? GHz 6 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
35 W
Core i5-7400* 4/4 3,0/ ? GHz 6 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
65 W
Core i5-7400T* 4/4 2,4/ ? GHz 6 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
35 W
*specyfikacja nieoficjalna

Co prawda producent bardzo niechętnie ujawnia informacje o swoich nowych układach, ale wcześniejsze przecieki sugerują pojawienie się dziecięciu modeli (przynajmniej na początku).

Intel Core i5-7600K procesor  Intel Core i5-7600K procesor
Intel Core i5-7600K

Z myślą o entuzjastach przygotowano modele Core i7-7700K i Core i5-7600K – obydwa dysponują odblokowanym mnożnikiem, więc można je dodatkowo podkręcić.

Mniej wymagających klientów powinny zainteresować standardowe modele Core i7-7700, Core i5-7600, Core i5-7600 i Core i5-7400. Oprócz tego producent planuje wydać cztery modele o obniżonym poborze energii elektrycznej: Core i7-7700T, Core i5-7600T, Core i5-7500T oraz Core i5-7400T.

Intel Core i3-7300 procesor  Intel Core i3-7300T procesor  Intel Pentium G4260
Intel Core i3-7300, Core i3-7310T i Pentium G4620

W sieci pojawiły się też pierwsze przecieki o trzech słabszych modelach Core i3-7300, Core i3-7310T oraz Pentium G4620 - wszystkie trzy najprawdopodobniej pojawią się w późniejszym terminie, ale próbki inżynieryjne już krążą po rynku azjatyckim.

Model Rdzenie/wątki Taktowanie/Turbo Pamięć L3 Kontroler pamięci TDP
Core i3-7300* 2/4 4,0/ ? GHz 4 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
51 W
Core i3-7310T* 2/4 3,4/ ? GHz 3 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
35 W
Pentium G4620* 2/2 3,8/ ? GHz 3 MB DDR4-2400
DDR3L-1600
51 W
*specyfikacja nieoficjalna

Przy okazji warto wspomnieć, że wraz z premierą nowych procesorów na rynku pojawią się również płyty główne z serii Intel 200 (o oznaczenaich nowych modeli pisaliśmy w tym newsie). Pozostaje wiec tylko czekać na kolejne przecieki i oczywiście oficjalną premierę.

Źródło: WCCFTech, Tech4Gamers, MyDrivers

Odsłon: 8485 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij

Procesory w marketplace

  1. bodziokrak
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2016-10-17 16:01

    Mają rozmach sk...yny

    Skomentuj

  2. Komendator
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2016-10-17 16:02

    Rewolucji technologicznej nie ma;/ Cenowo zapewne także.

    Skomentuj

    1. ElFi_
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2016-10-17 17:01

      Chętnie bym poczytał co by Cię zadowoliło? Jaki powinien być nowy procesor?

      Skomentuj

      1. BariGT
        Oceń komentarz:

        10    

        Opublikowano: 2016-10-17 17:04

        Lutowana czapka na początek, jak w Sandy i S2011.

        Skomentuj

      2. dsp32bt
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2016-10-18 11:17

        AVX512 i 6 rdzeni w wersji konsumenckiej i7 przy zachowaniu ceny.

        Skomentuj

        1. ElFi_
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2016-10-19 12:23

          Tylko po co zwykłym konsumentom AVX512 i 6 rdzeni? Dla tych co potrafią to wykorzystać jest HEDT.
          Lutowana czapka? Raczej też dla wąskiej grupki entuzjastów, da 100-200MHz więcej co przy 4500MHz stanowi 2% ogólnej wydajności więcej - zaiste rewolucja....

          Skomentuj

  3. Macieyerk
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2016-10-17 16:07

    Przejścia na kabylake dla kogoś kto ma i5/i7 skylake nie ma sensu . Dla osoby planującej przejście ze starszej platformy albo z i3 ma jakiś sens . Jeżeli AMD nie wykaże się Zenem to takie przyszłe generacje procesorów nas czekają.

    Skomentuj

  4. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-10-17 16:33

    Będzie chociaż 15% więcej wydajności zegar w zegar z i5 2500k i i7 2600k? Nie ma co się specjalnie dziwić intelowi od dłuższej chwili nie maja praktycznie żadnej konkurencji na rynku CPU :(

    A AMD siedzi i robi nowe slajdy...

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2016-10-17 17:33

      zależy od aplikacji niektórych będzie pewnie 100% więcej.

      Skomentuj

      1. tazik21
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2016-10-17 22:29

        np. w super Pi będzie 100% więcej u AMD zapewne -1000% mniej wydajności względem i3.

        Intel to jest potęga czeka nas kolejne +2 % większej wydajności (ogólnej) co przełoży się na 800 fps w DOOM, 2000 fps w CS go.

        Najlepsze będzie, gdy przyjdzie czas na GAME+ Xsplite(lub podobny program) będzie płacz.

        Skomentuj

    2. kokosnh
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2016-10-17 18:13

      w full HD przy grach bardziej obciążających CPU będziesz mieć ponad te 15% już przy SB vs SL

      przy wyższych rozdzielczościach, lub bardziej obciążających GPU grach, różnice są zbyt małe aby inwestować.

      Tylko pamiętaj że tu już masę różnych czynników wchodzi, np SB ma PCI-e 2.0, co przy Full HD daje zwykle 2-4% straty, lecz przy 4K jest zwykle równo z 3.0
      Pamięć DDR 3 vs DDR 4 itp
      nawet jak niby jest zegar w zegar, to dużo z tej różnicy, robią inne rzeczy.

      Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2016-10-17 22:01

          było już kilka gier że nawet haswell był dużo szybszy od sb.

          Skomentuj

    3. Franz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-10-18 12:38

      Na wstępie zaznaczam, że ja nie bronię Intela i też w pierwszej chwili nie satysfakcjonuje mnie wzrost wydajności nowych generacji procesorów, czy kart grafiki. Po zastanowieniu patrzę na to trochę inaczej.

      Marzy się Wam duży przyrost wydajności kolejnych generacji podzespołów?
      To dobrze zastanówcie się, czy na pewno tego chcecie.
      Bo nie chcecie widzieć drugiej strony medalu, czyli tego co mimo pozytywnego szybkiego postępu było zmorą lat 90-tych - bardzo duży wzrost wydajności podzespołów i szybkie wykorzystanie tego przez programistów powodowało, że po roku, półtora komputer był zbiorem przestarzałych części nie pozwalających odpalić nowych gier i programów.

      Czy pasowałaby Wam perspektywa konieczności wymiany całego komputera co chwila, bez możliwości odsprzedaży poprzednich części, bo byłyby nikomu niepotrzebne ze względu na za słabą wydajność?

      Obecnie jak masz pieniądze to wymieniasz, jak masz mniej lub komputer nie jest dla Ciebie najważniejszy możesz latami używać procesora, karty grafiki i RAM.

      Każda sytuacja ma swoje wady i zalety.
      Szybki postęp jest fajny, ale tylko dla bogatych - dotyczy to nie tylko Polski, ale USA i Europy Zach. - nie wszyscy tam żyją w dostatku.

      Skomentuj Historia edycji

  5. BariGT
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2016-10-17 17:01

    Czy ja dobrze widzę domyślną tapetę windows7? :D

    Skomentuj

      1. Dudi4Fr
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-10-17 19:59

        Intel nigdy nie powiedział że seria 7 nie bedzie działać na win7. Intel nie bedzie wspierał serii 7 na win7 ale to to samo jadro co 8 (8.1) oraz 10 wiec nie powinno być problemow chyba że jakieś protokoły są dostępne tylko w W10 wtedy może być nie przyjemnie. Ale o to trzeba zapytać jakiegoś inżyniera z M$ czy intela.

        Skomentuj

      2. mjwhite
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-10-18 07:13

        win 7 na pewno się uruchomi na kaby, jedynie jakieś zaawansowane funkcje procesora mogą być nie wspierane(nie dostępne). A tak w ogóle to najbardziej martwiłbym się o stery do chipsetów serii 200 tych do win 7 może już nie być.

        Skomentuj Historia edycji

  6. sn00p
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2016-10-17 17:05

    To co wyprawia Intel od około 5 lat to chore manipulacje i głupie nazwy. Jeśli jeszcze nie teraz to z pewnością za jakiś czas takie procesory jak Snapdragon czy a10 fusion przegonią topowe, desktopowe cpu od Intela :)

    Skomentuj

  7. Evenement
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-10-17 18:59

    Może w końcu będzie się opłacało wymienić i5 2500k

    Skomentuj

  8. bartekr93
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-10-17 19:45

    Czy tylko ja widzę, że na zdjęciu ten pentium dostał HT? Pentium 3,8GHz z HT brzmi ciekawe. Rewolucja w tanich CPU się szykuje. Ciekawe jaka różnica będzie pomiędzy i3 4GHz, a tym Pentiumem cenowo, jak i wydajnościowo.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2016-10-17 22:02

      podobno pentium ma mieć HT, być może zastąpi te słabsze i3 (te z 3MB L2) a te lepsze zostaną jako i3.

      Skomentuj

  9. roman106
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-10-17 21:29

    ERROR!
    "wcześniejsze przecieki sugerują pojawienie się dziecięciu" - raczej "dziesięciu".

    Skomentuj

  10. tommo1982
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-10-17 22:27

    Planuję zakup komputera. Będę go składał od podstaw i planowałem na początku połączyć Intela z GeForce. Ostatecznie po dłuższym namyśle odpuściłem sobie i zmieniłem na AMD. Po co mi dedykowana karta graficzna skoro i tak nie będę grał w wymagające gry. APU jest dla mnie dużo lepsze. Wbudowany układ graficzny jest wystarczający, nie potrzeba dodatkowej karty graficznej. Lepiej kupić wyższy model jak A10, a pieniążki zainwestować w lepsze pamięci RAM.

    Ostatnio tylko Intel i Intel, bo ma lepszą wydajność od procesorów AMD. Po głębszym zastanowieniu to zakup zestawu na Intelu okazałby się dużo droższy od AMD.

    Skomentuj

  11. jwq007
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-10-18 00:18

    bardzo dużo ludzi kupuje na wyrost, to fakt, sam mam takich ziomków na pęczki, nie wiem jak u Was w tej materii

    Skomentuj

  12. kristof080
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-10-18 05:21

    Bo Polska to przedziwny kraj. 5 fps wiecej i juz mamy wydajnosciowego potwora.