Procesory

Intel w poważnym kryzysie - za produkcję jego procesorów będzie odpowiadać... Samsung

z dnia 2019-11-29
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
37 komentarzy Dyskutuj z nami

To pierwsza taka sytuacja w historii Intela, gdy musi zlecić produkcję swoich procesorów podwykonawcy - spekulowano tutaj o kilku firmach, ale sytuacja stała się jasna.

Firma Intel nadal ma problemy z niewystarczającą podażą swoich procesorów, przez co zdecydowała się przenieść część produkcji do innych zakładów. Według najnowszych, nieoficjalnych doniesień, „niebiescy” nawiązali współpracę z koncernem Samsung.

Problemy z niewystarczającą podażą ciągną się od 2018 roku. W ubiegłym tygodniu producent potwierdził utrzymywanie się trudnej sytuacji i zapowiedział zlecenie produkcji procesorów innym podmiotom – jest to pierwsza taka sytuacja historii firmy.

Samsung będzie produkować procesory dla Intela

Według serwisu Pulse News in Korea, Intel nawiązał współpracę z Samsungiem. Koreański koncern miałyby być tutaj najlepszym możliwym wyborem – oferuje odpowiednie moce produkcyjne i stanowi dobrą alternatywę dla TSMC (wykonującego chipy m.in. dla AMD). Ponadto w ciągu najbliższych lat planuje on potężne inwestycje w rozwój swoich fabryk i zwiększenie produkcji innych układów niż pamięci.

Na ten moment jeszcze nie wiadomo za jakie procesory odpowiadaliby Koreańczycy. Spekuluje się o najsłabszych układach z rodziny Atom, Celeron i Pentium – ich produkcja nie jest aż tak skomplikowana, więc można ją zlecić podwykonawcy. Zwolnione moce przerobowe Intel mógłby wykorzystać do wytwarzania wydajniejszych, bardziej skomplikowanych jednostek.

Aktualizacja 30.11.2019 10:10

Serwis WCCFTech uzyskał oświadczenie firmy Intel, która sugeruje nieprecyzyjną informację w przeciekach Pulse News in Korea. Co to oznacza? No właśnie dokładnie nie wiadomo.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

"List z zeszłego tygodnia informuje, że zwiększymy wykorzystanie fabryk, abyśmy mogli w firmie Intel produkować więcej procesorów. Wiadomości dotyczące wykorzystania przez nas fabryk procesorów są niedokładne."

Źródło: Pulse News in Korea, Overclock3D, WCCFTech

Warto również zobaczyć:

marketplace

Komentarze

37
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Piekło zamarzło... ale musi boleć Intela ofensywa AMD...
  Zaloguj się
  10
 • avatar
  @mjwhite i @ awsome dalej zaklinacie rzeczywistość i klepiecie swoją mantrę - może wam płacą, nieważne.
  Gdzie te teksty o bezsensowności PCIE 4.0 i o tym, że Intelek wejdzie od razu w PCIE 5 ? "Cieszycie się jak dzieci" z kolejnych kotletów 14nm++++ w dodatku z PCIE4.0 :D

  Intel ma problemy z produkcją już chyba 2 lata, nie pomogły $ na faby w Izraelu, 10nm leży i kwiczy (tylko mobile) - piszecie pierdoły o rekordowych zyskach celowo pomijając fakt, że tyłek Intelowi ratują umowy długoterminowe.

  Pytanie co robi klient kiedy dostawca nie ogarnia zapotrzebowania na produkt? - prosta odpowiedź szuka innego dostawcy.

  Już nawet Dell ma pretensje do Intela o słabą sprzedaż :)

  Pora wyciągnąć rękę z nocnika i zacząć myśleć, bo jeśli Lipton, GN, HU, Linus, Jay i inni mówią jednym głosem, to zdanie dwóch trolli niczego nie zmieni.

  Nie musicie silić się na kolejne posty i wywody, chyba że dla uspokojenia własnego sumienia i ego. Tyle w temacie, dziękuje.
  Zaloguj się
 • avatar
  Hahaha niezły paradoks... procesory amd są tak dobre że... intel nie nadąża z produkcją i co kwartał kosi rekordowe zyski...
  Zaloguj się
 • avatar
  Może tak nie najsłabszych, a ultraniskonapięciowych?
 • avatar
  intelowska mafia nie wyrabia z produkcją pomimo że ich udziały na rynku X86 maleją? Jak to możliwe? Tak to, że AMD w 2017 roku zmusili ich do podniesienia ilości rdzeni, po tym jak intel od pierwszego i7 z 2008 roku przez dekadę jechał na 4C/8T, a że klepią procki monolityczne, oznacza to znaczne obniżenie uzysku w produkcji.
  Zaloguj się
 • avatar
  Boze to powazny kryzys. Biedny Intelek bedzie musial płacić Samsungowi za produkcje bo sam nie wyrabia. Straszne rzeczy.
  Coz, wydaje sie ze Intel widzi ze musi wyciagnac teraz ile sie da i dlatego zleca produkcje komus innemu zamiast decydowac sie na budowe nowego Faba, co byloby rozwiazaniem o wiele bardziej przyszlosciowym. Ewentualnie zlecenie produkcji rozwiazaniem tymczasowym rownolegle z budowa.
  Jak dla mnie wiedza od dawna ze Core konczy sie potencjal i dlatego nie stawaiaja nic nowego.
  Zaloguj się
 • avatar
  taki kryzys że mają taki popyt że nie nadarzają z produkcją... kwintesencja dziennikarstwa w wykonaniu maziarza, gw i onet by się nie powstydzili