Gadżety

Tanie sposoby na inteligentny dom

przeczytasz w 2 min.

Czy wiesz, że inteligentny dom wcale nie musi być taki drogi? Na początek przygody ze smart home wystarczy ci kilkaset złotych. Zobacz na co możesz liczyć przy mocno ograniczonym budżecie.

Ile kosztuje inteligentny dom? 

Aby zamienić swoje mieszkanie w prawdziwy smart home, musisz przygotować budżet na poziomie kilkunastu albo i kilkudziesięciu tysięcy złotych – mówimy o pełnej automatyce. Ale żeby wprowadzić pojedyncze „inteligentne” rozwiązania do swojego domu, wystarczy ci kilkadziesiąt albo kilkaset złotych. Tyle kosztują podstawowe akcesoria. Jakie na przykład i co dają tak na co dzień? Czytaj dalej!

Tanie akcesoria smart home dla komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa

Systemy smart home tworzy się przede wszystkim po to, aby poprawiać swój komfort życia na co dzień, oszczędzać na rachunkach za prąd i zwiększać poziom bezpieczeństwa – zarówno domowników, jak i przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu. Możesz zatroszczyć się o każdy z tych aspektów, wydając naprawdę niewiele pieniędzy. 

Tania kamera do monitoringu

Zacznijmy nietypowo, bo od końca. Tanim sposobem na poprawę swojego bezpieczeństwa jest kamera do monitoringu wewnętrznego. Weźmy na przykład model TP-Link Tapo C200, którego standardowa cena wynosi zaledwie 150 złotych. Testowaliśmy go i szybko okazało się, że to naprawdę nieduży wydatek jak za sprzęcik, który nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD – o bardzo dobrej jakości zarówno za dnia, jak i po zmroku. Łączy się przez Wi-Fi z siecią, dzięki czemu możesz oglądać wideo na żywo, z każdego miejsca, w którym jest Internet, a gdy zostanie wykryty ruch, od razu otrzymasz powiadomienie na swój telefon. 

TP-Link Tapo C200

Tani głośnik inteligentny

Za niewiele ponad stówkę możesz również sprawić sobie inteligentny głośnik i mamy tu konkretnie na myśli Google Home Mini Smart Chalk. To mały gadżet, który ma potencjał, by stać się twoim domowym asystentem. Odpowiada na pytania i wykonuje zadania, o które go poprosisz. Niestety nie obsługuje języka polskiego – miej to na uwadze, jeśli miałby to być dla ciebie problem. Plusem bez wątpienia jest natomiast prosty, minimalistyczny design. 

Google Home Mini

Inteligentne oświetlenie 

Inteligentne oświetlenie jest już zdecydowanie droższe, ale i efekt robi olbrzymie wrażenie. Spójrz choćby na taki zestaw Philips Hue White and Color Ambiance z dwiema „żarówkami” w zestawie. Możesz wygodnie – za pomocą aplikacji na telefon lub nawet samego głosu – wybrać jeden z ponad 16 milionów kolorów świecenia, a także wyregulować jasność. Innymi słowy: możesz zadbać o idealny nastrój i dopasowanie oświetlenia do wykonywanej czynności. Możesz też ustalać harmonogramy świecenia (choćby po to, by symulować swoją obecność w mieszkaniu i odstraszać potencjalnych włamywaczy).

Philips Hue

Smart plug, czyli inteligentne gniazdko

Niedrogim sposobem na smart home jest również inteligentne gniazdko. Przykładowo Xiaomi Mi Smart Plug WiFi kosztuje kilkadziesiąt złotych (ale uwaga: jest kompatybilny tylko z gniazdkami bez bolca uziemiającego). Po sparowaniu z aplikacją mamy możliwość zdalnego włączania i wyłączania przepływu prądu (a więc też włączania i wyłączania podłączonych urządzeń). Możemy też monitorować zużycie energii elektrycznej, aby wykryć sprzęty najbardziej wpływające na wysokość rachunków. 

Xiaomi Mi Smart Plug WiFi

Przedstawiliśmy cztery propozycje z różnych ekosystemów. Oczywiście najlepiej, gdy wszystkie gadżety w mieszkaniu pracują w obrębie tego samego – wtedy możesz kontrolować poszczególnymi elementami inteligentnego domu z poziomu jednej aplikacji. Naszym zamiarem nie było jednak kompletowanie systemu, lecz jedynie pokazanie, że na początek wcale nie potrzebujesz dużych pieniędzy. A jaki ty znasz prosty (i – przede wszystkim – niedrogi) sposób na smart home? Daj znać w komentarzu!

Artykuł powstał we współpracy z RTV Euro AGD.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    piomiq
    4
    Kamerka na pewno może się przydać do obserwowania dziecka w innym pokoju, do tego też przydałby się jakiś mikrofon.

    > Google Home Mini Smart Chalk.
    > To mały gadżet, który ma potencjał, by stać się twoim domowym asystentem.
    Chyba podsłuchiwaczem i wysyłaczem danych do Google'a, bo zapewne _musi_ być podłączony do Internetu aby poprawnie działać.
    Dziękuję bardzo za takiego asystenta.

    > Philips Hue White and Color Ambiance
    Co jest niby smart w tym, że sobie zmienię kolor czy jasność świecenia żarówki za pomocą smartfona albo głosu? Byłoby smart gdy ona sama dostosowywała kolor lub jasność do pory dnia, lub czynności jaką wykonuje. To jest zwykły regulator oświetlenia sterowany w zaawansowany sposób.

    > Xiaomi Mi Smart Plug WiFi
    Zastanawiam się do czego to się może przydać. Kiedy bym chciał zdalnie włączyć czy wyłączyć jakiś sprzęt - w sensie odciąć od prądu. Może żelazko, no ale ono ma zwykle uziemienie, a ta zabawka nie ma bolca. Listwa do której podłączam wiele urządzeń też zwykle ma wtyczkę z uziemieniem, bo musi być bezpieczna. Tu najlepsze jest chyba tylko to, że można monitorować zużycie energii elektrycznej. No ale tylko sprzętu, które nie potrzebuje uziemienia. Bieda smart gniazdko.
    • avatar
      Much_
      1
      Philips hue nie należy do tanich ale za to dobrych, ja polecam system aqara
      • avatar
        PITUCH3
        1
        Inteligentnie HUE, jest tanie ......
        • avatar
          rikusia01
          0
          Polska firma: BleBox. Sterowniki umieszczane w puszce pod gniazdkiem, włącznikiem światła i bezpośrednio przy urządzeniu. Mają możliwość zaprogramowania harmonogramu, zdalnego włączenia i wyłączenia oraz pomiaru ilości energii (po wprowadzeniu stawki pokazuje też przybliżony koszt zużytej energii). Co do komentarza piomiq zgadzam się z opinią o żarówkach, ale przy budowie np systemu na urządzeniach Fibaro (znów Polska firma) Motion Sensor ma też czujnik światła, który może automatycznie dopasowywać jasność światła bazując na aktualnych warunkach w pomieszczeniu, a czujnik ruchu może przykładowo sam światło zapalić po wykryciu ruchu w pomieszczeniu. Tyle tylko, że Fibaro to już spory wydatek.
          • avatar
            BasiaGru
            0
            Z inteligentnych rzeczy w domu ma jedynie iRobota, póki co nic więcej mi nie trzeba :D
            • avatar
              konkwistador
              0
              U nas pierwszy z inteligentnych sprzętów to akurat piekarnik electroluxa, od niedawna dopiero zresztą. Faktycznie sporo ułatwia, nie trzeba co chwila biegać do kuchni, a można zając się się dziećmi czy gośćmi. Choć na początku byłem sceptyczny co do tych funkcji.