Na topie

Jak zaktualizować SSD

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD Tematyka: Vademecum

Podpowiadamy jak zaktualizować oprogramowanie w nośniku SSD. Proces nie jest skomplikowany, a pozwoli wyeliminować błędy, poprawić funkcjonalność i wydajność dysku.

 • Jak zaktualizować SSD
A A

Dysk SSD to jeden z tych podzespołów, który potrafi znacznie poprawić komfort użytkowania komputera. Czasami jednak nośnik wymaga aktualizacji oprogramowania. Jak tego dokonać?

Nowe oprogramowanie zazwyczaj ma na celu poprawę dostrzeżonych błędów i/lub zwiększenie wydajności, funkcjonalności oraz żywotności dysku SSD. Informacje o dostępnych poprawkach zwykle znajdziemy na stronie producenta w sekcji plików lub wsparcia technicznego.

Jak zaktualizować frimware SSD

Zanim przystąpimy do procesu aktualizacji oprogramowania, wcześniej należy wykonać kopię zapasową zapisanych danych – najlepiej umieścić ją na innym nośniku lub dysku zewnętrznym. Co prawda aktualizacja nie usuwa danych, ale w razie niepowodzenia operacji, dane mogą zostać bezpowrotnie utracone.

ADATA SSD ToolBox

Aktualizacji zazwyczaj można dokonać z poziomu dedykowanego oprogramowania producenta (np. ADATA SSD ToolBox, Crucial Storage Executive, GOODRAM Optimum SSD czy Samsung Magician).

Oprogramowanie samodzielnie sprawdzi czy dysk posiada aktualną wersję firmware i czy zalecana jest aktualizacja, a następnie automatycznie przeprowadzi proces aktualizacji (może być tutaj wymagane ponowne uruchomienie komputera).

Źródło: inf. własna

Odsłon: 7641 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  28    

  Opublikowano: 2019-01-28 09:47

  Mam wrażenie, że pan Paweł zaczął pisać, po czym nagle spieszyło mu się do klopa i puścił tyle, ile miał...

  A jest wiele ważnych informacji, np.:
  1. Jakich sterowników napędów SATA używamy, bo np. firmware Samsunga nie zaktualizuje się na dysku bootowalnym, gdy używamy sterowników AMD na platformach FX (Bulldozer/Steamroller), trzeba instalować sterowniki Microsoftu.
  2. Po aktualizacji firmware jest niewielkie ryzyko, że UEFI nie rozpozna nowego dysku i będziemy musieli przeprowadzić naprawę systemu (podobnie jest przy nowym BIOSie) - tak jest w trybie UEFI, w trybie Legacy nie ma problemu.
  3. Korekta sprzętu w UEFI to z reguły jeden restart podczas ładowania systemu, więc ktoś uważny może się przestraszyć, że się system restartuje podczas ładowania.

  Skomentuj

  1. Silver
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-02-06 20:10

   Ja dodam inny powód - nie ma gwarancji, że aktualizacja będzie działać prawidłowo. U mnie po zaktualizowaniu dysku Crucial M550 po kilku uruchomieniach dysk zdechł - upaliła się sekcja zasilania. Zaznaczam, że to był dysk w laptopie więc nie ma mowy o złych zasilaczach...

   Skomentuj

 2. lantar8
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-28 13:07

  Nie znalazłem informacji jak zaktualizować mój SSD na maku

  Skomentuj

  1. tarzinio
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-01-29 06:53

   A masz w ogóle dysk ssd? Czy tylko wbudowana pamięć?

   Skomentuj

 3. lantar8
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-28 13:07

  Nie znalazłem informacji jak zaktualizować mój SSD na maku

  Skomentuj

 4. kitamo
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-28 14:06

  ten artykuł to kpina. rozumiem ze adata zapłaciła ale za cos takiego to ja kazał bym Wam na ich miejscu płacic.

  Skomentuj

 5. gacek585
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-01-28 16:51

  Już raz zaktualizowałem dysk goodrama do nowszego FW. Skontaktowałem sie z supportem goodrama dlaczego mój dysk ma starszy firmware niż testowany na benchmarku. W odpowiedzi otrzymałem link do pobrania softu. Po aktualizacji musiałem odesłać dysk na reklamację bo transfery spadły o połowę :)

  Skomentuj

 6. Danketch
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-28 18:01

  Tak się składa że regularnie mam kontakt z dyskami SSD Adata Su800. Ciekaw jestem czy komuś udało się zaktualizować firmware su800 przy pomocy wspomnianego w artykule toolboxa. Mi zawsze program mówi, że firmware dysku jest aktualny (nawet jeśli nie jest)

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!