Technologie i Firma

Jeśli laptop, to jakiej firmy? Ranking Laptop Mag

przeczytasz w 2 min.

Jaki jest najlepszy producent laptopów? Z najnowszego rankingu serwisu Laptop Mag wynika, że Lenovo. Dlaczego akurat on i jakie firmy uplasowały się na kolejnych dziewięciu pozycjach? Sprawdźmy!

Aktualizacja 2018: Jest już nowa edycja rankingu producentów przenośnych komputerów. Który z nich tworzy najlepsze laptopy do pracy, który oferuje bardzo dobre laptopy gamingowe, a który ma w swojej ofercie bezbłędną odpowiedź na pytanie o to, jaki ultrabook kupić? Wszystko to, jak co roku, postanowił podsumować serwis Laptop Mag. 

Najlepsza marka laptopów 2018

Jak wybrać laptopa? Przede wszystkim należy uwzględnić swoje potrzeby. I choć niektórzy zdają się nie przywiązywać do tego większej wagi, prawda jest taka, że marka nie jest bez znaczenia. Według rankingu Laptop Mag najbardziej opłaca się dziś postawić na konstrukcję marki Lenovo. Zdobyła ona mniej punktów niż rok wcześniej (86 vs 90), ale wciąż zajmuje pozycję lidera.

Lenovo to obecnie najlepszy producent laptopów

Najmocniejsze strony Lenovo to 1) szeroka oferta, wśród której łatwo jest znaleźć model dostosowany do swoich potrzeb (od biznesowych ThinkPadów, przez potężną kolekcję komputerów uniwersalnych oraz gamingowe Legiony, po konwertowalne Yogi), 2) bardzo atrakcyjny stosunek ceny do oferowanych możliwości i 3) wysoka jakość wykonania (potwierdzana pozytywnymi ocenami w recenzjach). Nieźle wypada też pod względem estetyki produktów i innowacyjności, a największym zarzutem jest dbałość o klienta (która mogłaby być nieco lepsza).

Laptop producent Lenovo

Na podium plasują się również HP i Dell

Solidny awans z czwartej pozycji na drugą zaliczyła firma HP, która przegrała z Lenovo tylko jednym punktem. Świetna stylistyka, dobra relacja cena-jakość i minimalnie lepsza obsługa klienta to właśnie jej atuty. W recenzjach laptopy tego producenta wypadają jednak nieco gorzej, choć na pewno nie można powiedzieć, że kiepsko.

Laptop producent HP

Na najniższym stopniu podium, podobnie jak rok wcześniej, stanął Dell. Jego najmocniejsze strony to innowacyjność i wyśmienite wsparcie klienta. Największym minusem jest zaś nierówność, bo choć ma w swojej ofercie doskonałe laptopy biznesowe z serii XPS i godne uwagi modele dla graczy spod znaku Alienware i Inspiron Gaming, to (głównie w tańszych modelach) zdarzają mu się wpadki w postaci kiepskich ekranów czy klawiatur.

Laptop producent Dell

Acer i ASUS tuż za podium, a Microsoft wygrywa z Apple

Na czwartym miejscu ex aequo uplasowały się marki Acer i ASUS – obie chwalone przede wszystkim za szeroki wybór modeli i atrakcyjny stosunek ceny do możliwości: za nieduże pieniądze można mieć naprawdę solidny komputer do domu, do biura i na podróż. Laptopy Acera lepiej wypadają w recenzjach i są nieco bardziej innowacyjne…

Laptop producent Acer

…ASUS natomiast nadrabia to doskonałą stylistyką i nieco lepszym wsparciem klientów.

Laptop producent ASUS

Ciekawostką mogą być natomiast miejsca szóste i siódme, które zajmują (w tej właśnie kolejności) Microsoft i Apple. Ten pierwszy zdobył o 11 punktów więcej niż rok wcześniej i awansował z 10. miejsca. Drugi z kolei stracił 6 punków i spadł z 5. pozycji (będąc w latach 2011-2016 liderem rankingu). 

Microsoft przede wszystkim dostarcza na rynek dopracowane i innowacyjne laptopy – zdecydowanie za drogie i czasem nienaprawialne, ale jednak bardzo dobre…

Laptop producent Microsoft

…Firma Apple tymczasem zupełnie straciła gdzieś swoją innowacyjność, a nadal wysoko się ceni. Jej mocne strony to natomiast: pierwszorzędna obsługa klienta i nienaganna jakość wykonania.

Laptop producent Apple

Razer, MSI i Samsung zamykają zestawienie

Do kogo należą trzy ostatnie miejsca? To Razer (największe plusy: stylistyka i moc połączona z mobilnością, największe minusy: niewielka innowacyjność i zbyt wysokie ceny)…

Laptop producent Razer

...Następnie: MSI (największe plusy: jakość wykonania i nie najgorsza oferta, największe minusy: obsługa klienta i nieciekawe projekty)…

Laptop producent MSI

...I wreszcie: Samsung (największe plusy: obsługa klienta i stawianie na Chromebooki, największe minusy: stosunek ceny do jakości, stylistyka i ogólna jakość).

Laptop producent Samsung

Oczywiście są to tylko wnioski, do jakich doszli testerzy z serwisu Laptop Mag. Pokrywają się z tym, co sami zauważyliście? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy macie swoich ulubionych producentów laptopów i jeśli tak, to za co ich cenicie.

Źródło: Laptop Mag, Engadget. Foto: Tomasz Bazylinski/Tookapic/Pexels

Komentarze

45
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    raffal81
    16
    Powiem tylko jedno NIGDY LENOVO, jak działa to ok, jak przestanie to.... koszmar i piekło.
    • avatar
      Nutaharion
      6
      ASUS i gwarancja na poziomie 3/5 xD?
      Polecam cokolwiek do nich zgłosić to w 5 dni będzie odebrane i przywiezione z powrotem już naprawione.
      Powiem, że w moim sercu zawsze ASUS bo cokolwiek się stanie to szybki kontakt, jutro kurier i zaraz sprzęt znowu do użytku.
      • avatar
        Piorun
        3
        U mnie podium wyglądałoby tak:
        1. Dell
        2. Asus
        3. Lenovo
        • avatar
          olszi
          3
          "Tegoroczny ranking przynosi pewną ogromną zmianę. Firma Apple, która przez ostatnie sześć lat zajmowała pozycję lidera, teraz poleciała ostro w dół – dopiero na piąte miejsce. Powód? Przede wszystkim wysokie ceny, przeciętna innowacyjność oraz nieudany pomysł z eliminacją podstawowych portów w MacBookach Pro."

          Tak jakby w poprzednich latach było inaczej, ten ranking to komedia, tak samo jak wszystkie inne w których produkt apple jest w czołówce.
          • avatar
            madzielaa
            2
            ja aktualnie do serwisu lenovo nic nie mam, miałam kilka sytaucji w których była potrzebna interwencja serwisu, ale wszystko przebiegło szybko i bezproblemowo
            • avatar
              Sham1
              2
              W swoim zawodzie miałem do czynienia z serwisami większości tych firm. HP i Lenovo oddają produkty do naprawy zewnętrznym serwisom, które są certyfikowane wyłącznie po testach online, także serwis różni się diametralnie zależnie od lokalizacji. Dell na przestrzeni lat bardzo mocno spadł ze swoimi usługami, ich obecni technicy to kpina, w firmie często się zdarzało, że naprawiając jedną usterkę tworzyli kilka kolejnych i tak w koło Macieju, bez możliwości wymiany towaru (email do przedstawiciela regionalnego firmy Dell załatwił problem, ale wciąż - porażka na szeroką skalę). Acer i serwis ASPLEX we Wrocławiu, znowu gubienie śrubek, zbijanie urządzeń na chama, słaba kontrola jakości, brak szkoleń dla pracowników wewnątrz firmy. Apple... Błagam, jaki serwis dla firm? Co do reszty producentów się nie wypowiem, bo nie miałem okazji administrować firmy, gdzie znajdowały się w jakieś znacznej ilości.
              • avatar
                madzielaa
                1
                ja też nie mogę im nic zarzucić, wprawdzie mój komp psuje się dosyć rzadko, ale kilka tygodni miałam możliwość przetestowania ich usług i wywiązali się naprawdę nieźle
                • avatar
                  MrOsamaful
                  0
                  Jakaś kpina i nieporozumienie. Lenovo w ogóle powinno być wykluczone z tego rankingu, żeby nie promować tego szajsu.
                  • avatar
                    derekpl
                    0
                    Ech - w polsce argumentem jest cena a nie jakosc przez co producenci pchaja plastik fantastich aby jak najbardiej zredukowac cene. Ja mam lenovo seria T zlego slowa nie powiem sprzet praktycznie nie zniszczalny wczesniej HP elitebook takze zero problemow. Kiedys mialem budrzetowego Acer'a - nigdy wiecej budrzetowego sprzetu. Praktycznie kazdy producent ma linie biznesowa ktora kosztuje wiecej ale za to materialy jak i gwarancja jest inna ale to kosztuje. Co do Apple - nalezalo im sie drogie a portow jak na lekarstwo fakt wykonanie i materialy bardzo dobre
                    • avatar
                      Sander Cohen
                      0
                      Nie wiem co wy robicie z tymi komputerami ale ja mam od 4 lat Lenovo Y580 i zero problemow. Na pokladzie i7, GTX660 i 16GB RAM, jedyne co w nim zrobilem to zamienilem HDD na SSD Samsung 840 PRO, a HDD przelozylem w kieszen napedu DVD. Wszystko pracowalo pod Win 8, a teraz juz od dawna pod Win 10. Bateria trzyma nadal dosc dlugo jak na swoj wiek. Kupiony w PL w Xkom. Wczesniej mialem Toshibe A100 Core 2 Duo T7200, GF 7600 i 4GB RAM pod Win XP a pozniej Win 7. Kupiony w 2008 roku, jako glowny komp dzialal do 2013, pozniej przelezal w szafie i sprzedalem go w 2016 roku jeszcze dzialajacego. Kupiony w Vobis.
                      • avatar
                        mati306
                        0
                        Też nie rozumiem tych negatywnych komentarzy w stosunku do lenovo. Swojego Y510P mam już od bodajże 4 lat. Raz upadł na ziemię w torbie, ostatnio przypadkowo wylałem na klawiaturę sok, ale dalej działa bez problemu. Dostęp do części pod pokrywą mógłby być troszkę lepszy, jednak do podstawowego wyczyszczenia w zupełności wystarczy. Jedyny mankament, to jakieś lekkie zwarcia na metalowej obudowie, przez co są szumy w mikrofonie.
                        • avatar
                          robocomp
                          -1
                          lubię lenovo nie tylko za sam sprzęt, który jak dla mnie jest jednym z lepszych na rynku ale także usługi serwisowe. Słyszałem, że mieli problemy w kilku oddziałach, stąd te negatywne komentarze, ale ja z niczym takim się nie zetknąłem
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Ja polecam firmę krzak.
                            • avatar
                              WhiteDrag0n
                              0
                              Widzę tutaj sporo hejtów na Lenovo, więc chciałem się spytać - jakie modele laptopów polecacie osobiście? 15,6", możliwie coś z 8GB RAMu DDR4, dyskiem SSD 256GB, procesorem od i3 wzwyż oraz w miarę dobrą kartą graficzną (sama integra to moim zdaniem zdecydowanie za mało). Przedział cenowy 2000-2500zł. Bo co jak co, ale lepszego stosunku możliwości do ceny to chyba żadna inna marka nie ma.
                              • avatar
                                helganin
                                0
                                Acer za 7200zł od półtora miesiąca czyli od zakupu 2x w serwisie bo przegrzewa się procesor. Wymienili 2x płytę główna nie patrząc nawet że to może być chłodzenie. Wczoraj przyszedł zobaczymy ale sądze że znowu na wysyłke pójdzie :/
                                • avatar
                                  Artik
                                  0
                                  Posiadam dwa laptopy firmy MSI z serii GE70 już przeszło 3 i 4 lata.
                                  Sprzęt może już nie do gier, i do tego nie służy ale i7, 16GB DDR3, GTX 765M, i 256GB SSD.
                                  Następnymi moimi laptopami będą an 90% znowu modele firmy MSI.
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Z biznesowych modeli bardzo lubię Asusy z uwagi na gwarancje on site, dell już troche gorzej, do firmy zamówiłem naprawę bo USB przestało działać, w ciągu 2 dni przyjechał serwisant z nowa płytę, podmienił i gotowe.

                                    Najszybciej zadziałał serwis Apple, dock belkina z apple store padł, zadzwoniłem, dostałem mailem list przewozowy dla kuriera na zepsuty dock, nowy przyjechał następnego dnia.
                                    Nawet nie wnikali co nie teges, nie działa, znaczy że nie działa.
                                    • avatar
                                      BeeTrain
                                      0
                                      Również mam Lenovo , model Z510, już leciwy ale mam go ponad 3 lata i nic nie było naprawiane, po roku miałem coś takiego że potrafił się sam wyłączać jakby odcinało zasilanie całkowicie ale nie wiem co to było i jak to się naprawiło, może reinstallem windowsa. Laptop katowany codziennie, czasami granie po kilkanaście godzin dziennie i nic się nie dzieje, żadne pasty ani nic nie wymieniane od zakupu. Jedynie sam dodałem sobie 4GB ramu bo na starcie miał 4GB ale tak poza tym to wszystko okej.
                                      • avatar
                                        helganin
                                        0
                                        Laptop zakupiony 16.03.18 był już 2 razy w serwisie Acer, przyszedł 4.05 i już dzisiaj (9.05) usterka nadal wystepuje (przegrzewanie procesora). Nawet napisałem kolesią z serwisu na czym powinni sie skupić (tak grzecznie) a oni i tak swoje bo wiedzą lepiej :/
                                        • avatar
                                          fransisso
                                          0
                                          Wcale się nie dziwie, że Lenovo Legion jest na podium. W zależności od konfiguracji, ma całkiem przystępną cenę. Do tego nieźle się prezentuje. Najdroższa wersja jest chyba za ponad 4 tysiące, a najtańsza za około 3. Czyli laptop dla każdego, kto chciałby pograć i szuka też laptopa na co dzień
                                          • avatar
                                            betho
                                            0
                                            Ale Dell to też całkiem spoko sprzęt. Może nie jest tak mocny jak Legion, ale na uczelnie, czy jako taki laptop domowy, to w sam raz. W zależności ile chcemy wydać, ale też nie ma jakiś strasznych cen. Jak po necie szperałem, to na Matrix Media znalazłem DELL Latitude za 1399, chyba też tam Legiona widziałem.
                                            • avatar
                                              izaanka
                                              0
                                              co by tu dużo nie mówić, laptopy to dobra sprawa. Sama teraz szukam, a tutaj mam przynajmniej wszystko w jednym miejscu. Jestem ciekawa co z laptopami Vaio. bo kiedyś było o nich bardzo głośno, a teraz jakby trochę ucichło.
                                              • avatar
                                                testerjakości
                                                0
                                                I tak się wszystko kiedyś psuje. Dobrze, więc kupując laptop zwracać też uwagę na części i ich producenta. Z mojego doświadczenia wynika, że w tym temacie całkiem nieźle radzi sobie enan.
                                                • avatar
                                                  niepokorny666
                                                  0
                                                  Mam 3-y Lenovo Z 510, Thinkpada x240 i Legiona (uzywa syn), nigdy mnie żaden nie zawiódł, i o dziwo w Z510 bateria po 5 latach nadal pokazuje 90% sprawnosci. Znajomy raz korzystał z serwisu Lenovo i za freee mu naprawili kompa którego sam upuścił , wiec to chyba konkurencja pisze bzdury. Polecam tą firmę z całego serca.