Na topie

Kogo jeszcze można objąć abonamentem RTV?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
RTV

Kategoria: RTV Ciekawostki

Ludzie u władzy kombinują, kto jeszcze mógłby zapłacić abonament radiowo-telewizyjny. Widzowie i słuchacze mediów publicznych to za mało.

Kogo jeszcze można objąć abonamentem RTV?

A A

Prace nad nowymi przepisami dotyczącymi abonamentu RTV trwają i co chwilę słyszymy o kolejnych pomysłach. Przede wszystkim dotyczących tego, kogo jeszcze można by objąć tą opłatą.

Jeszcze do niedawna całkowicie naturalne wydawało się, że abonament RTV zapłacić musi osoba, która w domu posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, umożliwiający jej korzystanie z mediów publicznych. Teraz okazuje się, że już sam fakt posiadania urządzenia, które może pełnić funkcję odbiornika TV (nawet jeżeli w rzeczywistości bliżej mu do monitora, bo korzystamy na nim tylko z Internetu) jest wystarczający, by płacić.

To jednak dopiero początek. Telewizja Polska, Polskie Radio i agencje rządowe chciałyby bowiem rozszerzyć listę osób, które powinny uiszczać abonament RTV. Wśród nich znaleźć mieliby się na przykład internauci. Cóż z tego, że korzystają oni co najwyżej z Netfliksa czy Spotify – mają dostęp do mediów, więc na publiczne media, powinni dać pieniądze.

Polskie Radio oraz Telewizja Polska proponują również, by (tak jak w przypadku telewizorów w domach) wprowadzone zostało domniemanie, że każdy, kto posiada zarejestrowany samochód, ma w nim również odbiornik radiowy. Innymi słowy, każdy właściciel auta byłby w ten sposób zobowiązany do płacenia około 7 zł miesięcznie (opłata za radioodbiornik).

I można się tylko zastanawiać, czy nie łatwiej (i taniej) byłoby wprowadzić powszechny obowiązek opłacania mediów publicznych dla każdego dorosłego obywatela, ew. płatnika (lub gospodarstwa domowego), skoro i tak zaraz skończy się na tym, że zapłacić będziemy musieli wszyscy.

Źródło: Money, Rządowe Centrum Legislacji. Foto: Unsplash/Pexels

Odsłon: 4498 Skomentuj newsa
Komentarze

36

Udostępnij
  1. VHdvamFTdGFyYQ
    Oceń komentarz:

    38    

    Opublikowano: 2017-04-13 11:36

    Niech se ku*wa zakodują tę telewizję i radio i jak ktoś chce niech sobie ku*wa płaci. Nie mam zamiaru płacić za coś czego nie używam i nie mam zamiaru używać, bo mam urządzenie, które w teorii mi na to pozwala. Mam nóż w kuchni - to może niech na wszelki wypadek zgłoszą mnie pod nadzór kuratora, bo może kogoś potnę. Pie*dole co za patologia... i sami ja sobie wybraliście - idioci głosujący na PiS.

    Skomentuj

    1. Skaza
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2017-04-13 14:23


      Zakodowanie tzw. mediów publicznych to oczywiście rozsądne rozwiązanie, ponieważ każdy kto będzie skłonny oglądać np. TVP, wykupi abonament (na poczcie, w kiosku) i sprawa załatwiona. Pełna dobrowolność i demokratyczne rozwiązanie.

      Jest tylko jeden problem. Pieniądze. Nagle okazałoby się, że tak naprawdę jedynie niewielka część społeczeństwa jest zainteresowana mediami publicznymi i finansowaniem całej tej bandy, która znalazła sobie tam ciepłe posadki. Zatem...

      Płacić muszą wszyscy, w przeciwnym razie, niska konkurencyjność oraz niemałe koszta, szybko doprowadziłyby do upadku cały ten bajzel.

      Skomentuj

      1. VHdvamFTdGFyYQ
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-04-13 15:18

        "Jest tylko jeden problem."

        A czy to mój problem, że robią syf, którego nikt nie chce oglądać?

        Skomentuj

    2. androll
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-04-13 15:06

      Jestem apolityczny, ale czy PO tez nie grzebala tez przy tym abonamencie? Pytam, bo nie pamietam dokladnie.
      Oczywiscie z reszta wypowiedzi VHdvamFTdGFyYQ, nawet w takiej przyjaznej formie, jak najbardziej sie zgadzam.

      Skomentuj Historia edycji

      1. VHdvamFTdGFyYQ
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-04-13 15:22

        Akurat napisałem PiS, bo to oni teraz w tym grzebią. Nie ma to żadnego wpływu na to ile innych partii wcześniej czy później tworzyło jakieś cyrki. I proszę się nie doszukiwać w tym ostatnim zdaniu uwielbienia dla opozycji.

        Skomentuj

        1. androll
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-04-13 17:12

          Teraz rozumiem i dzieki za wyjasnienie, nie mniej jednak troche taki wydzwiek dla mnie w tym zdaniu byl, a czepilem sie go bo wlasnie najbardziej martwi i boli mnie podzial polskiego spoleczenistwa na obozy. Plynac lodzia w ktorej lewe i prawe wioslo ze soba nie wspolpracuje lub wrecz dziala odwrotnie sie nie da, a efekty takiego stanu rzeczy wlasnie widzimy. Pozdr.

          Skomentuj

    3. drumlin
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-15 17:51

      dobrze piszesz ale ta końcówka jest stronnicza. Nie prawda że to PiS bo wcześniej chyba że w pieluchy robiłeś i nie pamiętasz to uwierz starszym, ale zapędy na naszą swobodę miała każda władza. Taka twoja stronniczość prowadzi do podziału idealizowania i ciągłego zmieniania jednych na drugich a prawda jest taka że wszyscy kradną.

      Skomentuj

  2. DanyGee
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-04-13 11:37

    Pewnie, płaćmy!
    W ten sposób można opodatkować dosłownie wszystko!
    Podatek od skarpetek - każdy nosi? Bulić!
    Jak tu walczyć z takim syfem?

    Skomentuj

    1. VHdvamFTdGFyYQ
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2017-04-13 11:55

      Obawiam się, że jedynie następnymi wyborami. Iść i głosować, i nie pie*dolić, że mój głos i tak nic nie zmieni... bo tak pomyśli 20% społeczeństwa i dalej będzie to samo.

      Skomentuj

    2. adbacz
      Oceń komentarz:

      19    

      Opublikowano: 2017-04-13 12:29

      Kiedyś utworzyłem temat na forum, i koleś na takie pytanie odpowiedział: "Skoro dla Ciebie te 7 złotych to problem, to znajdź sobie pracę, w której będą Ci płacili 7 zł więcej miesięcznie - wyjdziesz na zero". Jeśli tak będziemy myśleć to "władza" wejdzie nam do mieszkania i zrobi co chce z naszym życiem.

      Skomentuj

    3. cyberant
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-04-13 14:36

      głosuj na JKM, on zniesie większość podatków... żyć będziemy sobie w Polsce krótko ale wesoło ;)

      Skomentuj

      1. franiux
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-04-13 15:50

        Jakby zniósł większość podatków i zasiłków to większość tych bałwanów co na pis głosowała musiałaby iść do pracy i pracować samemu na wszystko, od opłacenia szkoły po służbę zdrowia dlatego nikt kto głosi że zniesie podatki nigdy nie będzie rządził.

        Skomentuj

      2. diwad2510
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-04-13 20:34

        Znalazłem bratnią duszę w Polskim społeczeństwie.

        Skomentuj

  3. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-04-13 11:41

    trzeba było iśc na wybory i głosować nawet na kogo kolwiek a nie teraz jęczeć że naród wybrał tych co działają wbrew woli społeczeństwa. za dwa lata z kawałkiem pamiętajcie o tym. abonament rtv to mały pryszcz przy całej reszcie.

    Skomentuj Historia edycji

    1. DanyGee
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-04-13 11:46

      Przy następnych wyborach historia się powtórzy, bo to walka nie lewej z prawą, tylko góry z dołem. Jak ktoś nie rozumie zasad działania władzy niech odrobi zadanie domowe i przeczyta/obejrzy "Folwark Zwierzęcy" - tam jest cały mechanizm czarno na białym.

      Obojętnie kto nie będzie u władzy nadal my - żuczki - nie będziemy mieli wpływu na nic, bo władza dba, by nikt jej nie zaszkodził.

      Skomentuj

      1. VHdvamFTdGFyYQ
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-04-13 12:03

        Głosując z głową masz choć cień szansy, że coś się zmieni. Nie głosując wiesz, że na pewno nic się nie zmieni... To które jest lepsze?

        Skomentuj

        1. DanyGee
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-04-13 12:19

          Kolego...nie da się głosować z głową! Masz do wyboru dokładnie to samo, tylko inaczej ubrane i co innego >obiecującego

          Skomentuj Historia edycji

          1. VHdvamFTdGFyYQ
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-04-13 12:57

            W tym wypadku nawet krok wstecz jest lepszy od pozostania w miejscu.

            Skomentuj

          2. DanyGee
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-04-13 13:17

            Tak właśnie chcą, byś myślał. Że to Ty decydujesz. Więc niechaj Cię oświecę - nie, to nie Ty decydujesz. I z całą pewnością mogę Ci opisać jak będzie za dwa lata.
            1. Nie zmniejszy się ilość pieniędzy płynąca z Twojej kieszeni do cwaniaków. Jeśli zmniejszą Ci jeden podatek, zwiększą lub dodadzą drugi.
            2. Żaden bohater obiecujący Ci cuda nie spełni tych obietnic, bo władza to siatka zależności, nie zawsze czystych a wręcz rzadko czystych. To gra o dużą kasę i wpływy a tam nie ma reguł i honoru.
            3. Nadal będziesz dezinformowany w mediach publicznych.
            4. Nadal będziemy po katach narzekać jak nam źle, że powinniśmy głosować inaczej itd.
            5. I niestety nadal nie będziemy mieli odwagi wziąć sprawy w swoje ręce.

            Skomentuj

          3. Q'bot
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-13 15:02

            Rozwiązanie proste i szybkie - zamach stanu, bądź wojna domowa... Wszystko gładko się rozpadnie na kawałki ;)

            Skomentuj

          4. VHdvamFTdGFyYQ
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-04-13 15:46

            No właśnie o tym mówię... to nie ma sensu, oszukują, to tylko pozory itp... Potem frekwencja 15%... To jak ty chcesz coś zmienić? Naprawdę wystarczy, aby każdy się zapoznał z programami startujących partii i zagłosował wg własnego odczucia, który mu najbardziej pasuje. Nawet przed wyborami pojawia się mnóstwo stron z testami, na którą partię powinieneś głosować. Wystarczyłoby, żeby ludzie zagłosowali na taką, która ma najbardziej zbieżne poglądy... Tylko to trzeba przestać pieprzyć jak to źle, i że to bez sensu - przejrzeć programy, iść i zagłosować.
            Jak zagłosujesz na kogoś z kim zgadzasz się w 80% spraw to i tak będziesz bardziej zadowolony niż nie pójdziesz wcale i dostaniesz kogoś z kim zgadzasz się w 10%.

            Skomentuj Historia edycji

          5. Ashinek
            Oceń komentarz:

            5    

            Opublikowano: 2017-04-13 16:44

            No, ale to wymagałoby podjęcia jakiś kroków i wykazania się własnym myśleniem, a to może przewyższać przeciętnego obywatela

            Skomentuj

          6. patol1984
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-04-16 13:55

            @VHdvamFTdGFyYQ
            Aż jestem ciekaw na czyje hasła dałeś się nabrać.

            Przykro mi ale wybory to złudzenie, jeśli nie wyjdzie się na ulice i nie zrobi porządnego rabanu o sprawę to nic się nie zmieni na Twoją korzyść, obudź się.
            Te ich "darmowe" media są po to by podzielić społeczeństwo i nagłaśniać pseudo istotne sprawy a przyćmić te, które rzeczywiście mają duży wpływ na nasze życie.

            Skomentuj Historia edycji

  4. d i l
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-04-13 11:45

    Płatne kanały bez reklam, darmowe z reklamami - takie trudne? Z reklam mieliby dużo wyższe zyski niż z abonamentu. Na tyle wysokie, żeby utrzymywać kanały bez reklam. Nie będę płacić w te święta za Szklaną Pułapkę i Kevina Rozrabiakę. Nie i **uj

    Skomentuj

  5. HomeAudio
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-04-13 12:42

    Niestety wiedzą że jak by zakodowali "publiczne" TV to nikt by nie płacił za odkodowanie tego syfu... Więc jedyna opcja "skoku na kasę" - to okradanie biednych ludzi (tzn. wszystkich nas). Czemu nie zwiną w końcu tego kramiku "z dobrociami"? Komu to potrzebne?

    Skomentuj

  6. Yogii26
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-04-13 13:30

    A najlepsze w tym wszystkim jest to że ci co najwięcej oglądają i słuchają jakikolwiek z tych kanałów TVP to emeryci, którzy i tak są zwolnieni z opłacania tego haraczu :)

    Skomentuj

  7. topiq
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-13 14:48

    Jeszcze i za emerytów się wezmą ;) Proponuję jeszcze dorzucić abonament do biletów komunikacji autobusowej, w końcu pasażer jak jedzie autobusem też słucha radio ;)
    A tak serio, to już lepiej niech dołożą do PIT jakąś tam część, bo w końcu i tak wyjdzie, że każdy zapłaci a niektórzy nawet kilkakrotnie, w zależności ile osób pełnoletnich w gospodarstwie. Okaże się, że wyjdzie drożej niż w obecnym abonamencie.
    Nie pamiętam kiedy w aucie słuchałem publicznego radio. Zazwyczaj albo leci Zetka albo z pena mp3.

    Skomentuj Historia edycji

  8. 3ndriu
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-04-13 16:32

    Wkurza mnie sposób zdobywania funduszy, ale telewizja publiczna musi być utrzymywana z publicznych pieniędzy. Dlaczego więc utrzymywać tak nierentowne przedsięwzięcie? Po to by emitować programy których prawie nikt nie ogląda, a są wymagane w działalności państwa demokratycznego i kulturowego. Mówię tu np. o serwisach informacyjnych (wiem że mogą nie być obiektywne, ale znowu inny serwis może być nieobiektywny w drugą stronę), transmisje obrad czy magazyny kulturalne. Możliwość dostępu do takich rzeczy jest ważna.

    Skomentuj

    1. anemus
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-04-13 19:05

      Nie nie musi. W ogóle nie musi być takiego tworu. To pasożytnicze środowisko potrzebne tylko władzy jako tuba propagandowa. Wszystkie te teoryjki wymyślono by uzasadnić wyłudzanie publicznych pieniędzy dla wygodnego życia takich mafii. Pod hasełkami "kultura", "sztuka", "misja" można dowolnie trwonic pieniądze i nikt się nawet nie zapyta jak to tak.

      Skomentuj

  9. mufasa
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-04-13 17:39

    he he he jeszcze się dobiorą posiadaczom lepszych komórek do tyłka :D
    dlaczego?
    radia da się słuchać?
    da
    obejrzeć coś też się da

    Skomentuj

    1. VHdvamFTdGFyYQ
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-13 17:57

      Taaaa a potem sklep z częściami, bo może sobie złożyć...

      Skomentuj

  10. Miro75
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-04-13 18:40

    Czyli jak mam to rozumieć, że jak ktoś posiada samochód, internet i telewizor to będzie płacił potrójny abonament?

    Skomentuj

    1. supervisor
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-04-14 03:24

      Posiadasz też telefon, i pewnie tablet, i może czytnik książek. Twój pies może ma chipa wszczepionego, to też go można podciągnąć pod odbiornik.

      Skomentuj

  11. bruno57
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-04-15 19:47

    A traktorzyści.....?

    Skomentuj

  12. Rico71
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-04-24 12:06

    Ludzie przestańcie pitolić, że nie oglądacie, nie słuchacie i inne badziewie. Wszystkie kraje europejskie płacą na publiczną TV po to żeby w razie godziny W ktoś mógł nadawać komunikaty, a nie jak Ringer Adolf Springer toczył propagandę niemiecką. Ja nie oglądam WSIochowatego Augustówka, a kablówka zmusza mnie do płacenia abonamentu, w którym jest ten syf czerwono-ickowy. W Norwegi każdy płaci i nikt nie pitoli, że rządzą lewaki, prawicowcy, czy ci najgorsi po środku manipulujące BEZ KOŃCA.

    Skomentuj

  13. Rico71
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-04-24 12:06

    Ludzie przestańcie pitolić, że nie oglądacie, nie słuchacie i inne badziewie. Wszystkie kraje europejskie płacą na publiczną TV po to żeby w razie godziny W ktoś mógł nadawać komunikaty, a nie jak Ringer Adolf Springer toczył propagandę niemiecką. Ja nie oglądam WSIochowatego Augustówka, a kablówka zmusza mnie do płacenia abonamentu, w którym jest ten syf czerwono-ickowy. W Norwegi każdy płaci i nikt nie pitoli, że rządzą lewaki, prawicowcy, czy ci najgorsi po środku manipulujące BEZ KOŃCA.