Na topie

Kompromitacja Prezesa PZPNu

Autor:
Martyna Szweda

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Kategoria: Gry Gry komputerowe Tematyka: e-Sport

Tego chyba nikt się nie spodziewał. W 2018 roku, kiedy e-sport powoli wkracza na sportowe Areny, wielka postać polskiego sportu wykazuje się nie tylko niechęcią, ale też totalną ignorancją tematu. Efekt: wstyd. Po prostu wstyd.

 • Kompromitacja Prezesa PZPNu
A A

Wszystko zaczęło się od decyzji biznesowej byłego prezesa Legii Warszawa - Bogusława Leśnodorskiego. Były działacz sportowy zapragnął spróbować swoich sił w biznesie bardziej wirtualnym i podjął się nowych inwestycji - najpierw doszło do przejęcia  kanału „Abstrachuje.TV”, następnie biznesmen postanowił włożyć swoje pieniądze w e-sport, a konkretnie w drużynę Ago Gaming.

Pochwalenie się nowymi inwestycjami w internecie nie przysporzyło działaczowi sympatii – na pewno nie w osobie Zbigniewa Bońka – prezesa PZPNu i  legendy polskiego futbolu. Były piłkarz bardzo jednoznacznie skomentował poczynania swojego kolegi. 

Po przeczytaniu wpisu na Twitterze można odnieść delikatne wrażenie, że pan Zbigniew Boniek nie do końca ma pojęcie o temacie w jakim zabiera głos. Nie jestem pewna czy kiedykolwiek widziałam zawody e-sportowe oparte o „siedzenie godzinami i walenie w joystick”. Szkoda - to mogłoby być nawet zabawne.

Pan prezes chyba nie chce przyjąć do siebie, że nie tylko piłka nożna wymaga treningu, dyscypliny, odpowiedniej strategii a także - siły charakteru. Nie wspominając już o sztabie psychologów trenerów i menedżerów stojących za sukcesem e-sportu.

Bardziej bolesne jest chyba porównanie wirtualnych rozgrywek do „świadectwa pewnej patologii”. Określenie to dość enigmatyczne raczej przysporzyło Bońkowi wrogów, niż zjednało przyjaciół. Już minęły czasy, kiedy siedzenie przed komputerem było domeną socjopatów i miłujących się w kodowaniu „dziwaków”. Dzisiaj profesjonalny gracz to pełnoprawny sportowiec, który na e-sporcie po prostu zarabia. Gdzie tu patologia?

Przed nami IEM Katowice. Może organizatorzy powinni zaprosić  pana Zbigniewa Bońka i pozwolić mu przyjrzeć się tej jakże emocjonującej patologii z bliska. Może pan prezes wyrobi sobie własną opinię i zamiast spoglądać przez pryzmat zazdrości samemu złapie za „joystick” i spróbuje pobiegać na wirtualnej murawie?

Odsłon: 8345 Skomentuj newsa
Komentarze

42

Udostępnij
 1. kitamo
  Oceń komentarz:

  12    

  Opublikowano: 2018-01-05 09:50

  cały PZPN to patologia.

  Skomentuj

 2. Boniek_PZPN
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2018-01-05 09:59

  Słownik języka polskiego PWN: sport «ćwiczenia i gry mające na celu rozwijanie sprawności fizycznej i dążenie we współzawodnictwie do uzyskania jak najlepszych wyników» Zatem coś takiego jak e-sport jest przeciwieństwem tej definicji! Czy granie godzinami w lol/cs/overwatch itp. rozwija w jakikolwiek sprawność fizyczną?

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   19    

   Opublikowano: 2018-01-05 10:04

   dlatego zwie się to e-sport

   Sport elektroniczny (e-sport, ang. electronic sports) – forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Rywalizacja między zawodnikami (graczami) odbywa się zarówno w formie rekreacyjnej, jak i na turniejach gier komputerowych.

   szachy też uznawane są za rodzaj sportu a są przeciwieństwem tradycyjnej definicji sportu.

   Skomentuj Historia edycji

   1. Sharimsejn
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-01-12 17:19

    Tak. Szachów nie ma na Olimpiadzie na przykład więc trochę to wyjąłeś znikąd. Niech e-sport będzie i się rozwija. Popieram to w 100% ale nie pod sztandarem Olimpiady i innych dziedzin gdzie prym wiodą tylko dyscypliny związane z ruchem. Prosta sprawa niech stworzą e-Olimpiadę gdzie będą co 4 lata zawody z różnych gier. Jedna wielka impreza. Jedyne co muszą zrobić organizatorzy obecnych turnieji to połączyć siły.

    Skomentuj

    1. Jasiek123123
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-01-29 10:42

     Bonkowym tokiem rozumowania to Curling tez nie jest sportem...mimo ze jest na olipiadzie...co za roznica czy sie macha szczotka czy klawiatura i myszka...

     Skomentuj

  2. ohoho
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-01-05 11:33

   Przy kilku grach idzie sie nizle spocic :)

   Skomentuj

   1. patol1984
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-10 12:09

    Ja chyba najbardziej się pociłem przy starcrafcie, żeby ogarnąć kilka baz i kilka armii jednocześnie nie raz odchodziłem od komputera zlany potem xD

    A co do bońka, toć to już stary pryk, co się dziwić, że ma takie podejście, dziadki tak mają.

    Skomentuj

  3. tls01
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-01-06 18:50

   Skoro już mamy się czepiać i rzucać definicjami, to:
   Sprawność fizyczna – umiejętność rozwiązywania przez człowieka zadań ruchowych lub zdolność do efektywnego i ekonomicznego wykonania pracy mięśniowej.
   A to się bardzo dobrze wpasowuje w e-sport.

   "Czy granie godzinami (...) rozwija w jakikolwiek sprawność fizyczną?"
   Tak. Poruszanie kursorem, czy celownikiem oraz wciskanie klawiszy to jest zadanie ruchowe. Nawet śmiesznie brzmi to zdanie. (-:
   Warto jeszcze dodać, że nie wygląda to tak, że e-sportowiec siedzi przed komputerem z cieknącą śliną z kącika ust, tylko wykonuje nawet kilkaset akcji w ciągu minuty. To chyba jest "zdolność do efektywnego i ekonomicznego wykonania pracy mięśniowej".

   Skomentuj

  4. KMyL13
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-01-07 01:46

   Tak więc w oparciu o ową definicję powiedz mi: czy gra na fortepianie i branie udziału w konkursie Chopinowskim to sport?

   Czy (podobnie rozumując) gra na flecie to sport?

   A jeśli pójść dalej: czy konkursy kucharskie (gdzie się macha patelnią itp.) to też sport?

   Skomentuj Historia edycji

 3. Zircon1987
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2018-01-05 10:01

  Czego się dziwić, pokolenie komuchów już tak ma.

  Skomentuj

 4. Satanski
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-01-05 10:22

  Jako były "socjopata" i "dziwak" oświadczam, że nigdy nie waliłem w joystick ;-)

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2018-01-05 11:01

   waliłeś, ludzie widzieli

   Skomentuj

   1. NanoXen
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-01-05 16:31

    może walił joystick (bez "w") ;)

    Skomentuj

   2. Satanski
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-01-05 21:49

    To potwarz!

    Skomentuj

 5. Qjanusz
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-01-05 10:23

  Porównanie e-sportu do patologii z pewnością jest nietaktem, lub wręcz przejawem jakiejś buty lub pychy.

  Z drugiej strony porównywanie złapania za „joystick” i pobiegania na wirtualnej murawie, z faktycznym wysiłkiem fizycznym też nie jest do końca racjonalne. Zwłaszcza, jeżeli skierowane jest do osoby, która ma na swoim koncie konkretne osiągnięcia "rzeczywiste", a nie "wirtualne".

  Myślę że Boniek nie patrzy na zjawisko przez pryzmat zazdrości, tylko przez pryzmat pewnej dezaprobaty wyrażanej w stosunku do osób niezdolnych do wysiłku fizycznego, tylko co najwyżej do takiego udawanego na ekranie.

  Skomentuj

  1. Himoto
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-01-09 03:56

   Tylko że wiesz iz tak z lekka 50% zawodowych graczy by pana bońka w zwykłym sprincie zostawiło lata świetlne ztylu :D to że jest Prezesem PZPN nie znaczy że ten człowiek ma jeszcze jakąś kondycje :) A zawodowi e-sportowcy już niestety ale dość sporo ćwiczą [niektórzy nawet 3h dziennie].

   Skomentuj

 6. hex3n
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-01-05 10:29

  Boniek ma 100% racji. Rozumiem że są zdolni młodzi gracze, którzy zarabiają na tym pieniądze i są sławni. Ale ich fani to znerwicowane dzieciaki, które próbują pójść w ich ślady i najchętniej rzuciły by szkołę i całe dnie grały. To doprowadza do chorób psychicznych i patologicznych zachowań. Rodzice nie wiedzą gdzie się zwrócić o pomoc bo problem nadal jest nowym zjawiskiem. youtube.com/watch?v=3XoI5o07S4c

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-01-05 11:02

   Ty widziales fanów piłki nożnej?
   w większości jest to patologia poniżej minimum społecznego.

   Z reszta tu chodzi o cos innego - Boniek nie porównał sportu do esportu tylko napisał że esport to patologia i bezsens.
   Czy to ze jest z PZPN oznacza ze z automatu trzeba przyznać mu rację bo esport to nie jest sport w definicji tego znaczenia?
   przecież ta fala hejtu zwiazana jest z czyms innym.

   Skomentuj Historia edycji

 7. czarnobrody
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-01-05 10:30

  Gdzie ta kompromitacja, dobrze napisał. W najmniejszym stopniu nie potępiam tych zabaw zwanych e-sportem, ale z definicją sportu nie ma to nic wspólnego, ktoś powyżej już ją zresztą zacytował.
  A dodam, że dla mnie Pan Boniek to najlepszy prezes jakiego ten związek miał. Robiący coś także dla samej idei a nie tylko dla kasy.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Radzi0
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2018-01-05 10:42

   Podpisuję się pod tym co powiedziałeś. "E-sport" to nic innego jak twór, który wpasowuje się w dzisiejsze standardy ale nie ma nic wspólnego ze sportem! Równie dobrze możemy powiedzieć, że panowie pod monopolowym też uprawiają sport, któremu się poświęcają przez całe życie, po przecież tam rywalizacja też jest zażarta... Nie każdy potrafi walić tyle wódy czy innego trunku, to wymaga lat ćwiczeń!

   Skomentuj Historia edycji

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2018-01-05 11:03

    ale szachy uznane są oficjalnie za sport a nie mają nic wspólnego z definicją sportu.

    Skomentuj

    1. kombajn
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-01-05 11:31

     Szachy powstały w 6 wieku naszej ery a za sport są uznawane jakoś niecałe 20 lat. Za 20 lat po wszystkich aktualnych e-sportowych grach i graczach! nie będzie nikt pamiętał.

     Skomentuj

     1. klosz007
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-01-07 22:05

      Sami zawodnicy zapomną o e-Sporcie jak będzie trzeba iść do pracy, zarabiać pieniądze na utrzymanie rodziny itp.
      Generalnie uważam że uprawianie e-sportu (czyli semi-zawodowe granie w gry komputerowe) oraz kibicowanie temu to takie zajęcie na poziomie max późnego liceum.

      Skomentuj

  2. kitamo
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-01-05 11:09

   przecież Ty nawet nie zrozumiales tego co on napisał - po co porównujesz e-sport do sportu?
   Boniek napisał ze esport to patologia i bezsens. Nikt nigdzie nie próbuje zrobić z e-sportu prawdziwego sportu.
   po prostu jego kolega, były działacz zainwestował w e-sport.

   Czy to ze kiedyś był prezesem Legii oznacza że wolno mu tylko inwestować w prawdziwy sport?

   Skomentuj

   1. kokosnh
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-01-05 12:10

    Może przez patologię miał na myśli to co się wyprawia na zawodach? Głównie w bardziej zręcznościowych grach. Póki tego nie wyeliminują, to rzeczywiście nie wygląda to dobrze.
    Nie chcę tu oczerniać całego e-sportu, ale patologia tam jest i daje zły obraz całemu środowisku niestety.

    Coś jak z kolarstwem, złapią jednego i od razu cała dyscyplina dostaje, że każdy się wspomaga, tylko jednego złapali.

    Skomentuj

 8. Eternal1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-01-05 10:54

  Gracz piłki nożnej - zdrowy, silny, wysportowany, kondycja, dobra rzeźba, płaski brzuch, powodzenie u kobiet.

  Gracz komputerowy - zasiedziały tryb życia, przemęczony kręgosłup, przemęczone oczy, warunki gry które w żadnym stopniu nie sprzyjają dobrej rzeźbie ciała ani ogólnie zdrowiu.

  Gram w gry na PC, lecz trzeba w tym znaleźć złoty środek.
  Im więcej czasu spędzałem przed monitorem tym gorzej czuło się moje ciało. A przecież zawodowi gracze e-sportowi spędzają wiele godzin każdego dnia na treningach. Współczuję.

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-01-05 11:11

   ale co ma piernik do wiatraka a w szczególności do wypowiedzi Bońka?
   co ma decyzja biznesowa byłego prezesa legii do piłki nożnej?
   Jakby zainwestował w produkcje kaloszy to wszyscy to Boniek by go hejtował że nie zainwestował w produkcję obuwia sportowego dla piłkarzy?

   Skomentuj

  2. oxyhd
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2018-01-05 11:21

   Pasha?

   Granie nie eliminuje tego, że nie można mieć dobrej budowy ciała.
   Wszystko zależy od tego jaki tryb życia ma dany człowiek.
   Sam gram ale czas na trening przed pracą i wieczorem znajdę.

   Mówisz, że spędzanie przed komputerem źle wpływa na ciało. To prawda lecz:

   - siedzenie 8 godz. przy komputerze grając (trenując) przy tym zarabiając

   - siedzenie 8 godz. w biurze (np. jako grafik komputerowy)

   Te dwa tryby zbytnio nie różnią się od siebie.

   Skomentuj Historia edycji

 9. Radical
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-01-05 10:54

  Joystick? Waliłbym!

  Skomentuj

 10. MAT32
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-01-05 11:06

  Dobrze przynajmniej następnej maciory do dojenia nie będą mieli.

  Skomentuj

 11. brendyman
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-01-05 11:20

  "Po przeczytaniu wpisu na Twitterze można odnieść delikatne wrażenie, że pan Zbigniew Boniek nie do końca ma pojęcie o temacie w jakim zabiera głos." Czyli jak 95% ludzi na Twitterze i 99,9% wszystkich "komentujących" w Internecie.

  Skomentuj

  1. kombajn
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-01-05 11:39

   A w którym miejscu napisał coś co świadczy o nieznajomości tematu? W tym w którym mówi że esport to są duże pieniądze? Czy w tym w którym mówi że ten "sport" sprowadza się do ślęczenia przed kompem godzinami? Boniek ma już swoje lata i pamięta powstanie komputerów dlatego napisał o joysticku bo kiedyś był to stały element komputera do grania.
   A że napisał że to patologia to się z tym zgadzam. Sport promuje zdrowy tryb życia i wysiłek fizyczny. Esport jest odwrotnością sportu bo de facto promuje zachowania mające negatywny wpływ na zdrowie. A więc jeśli zaliczyć esport do sportu to esport jest patologiczną odmianą sportu.

   Skomentuj Historia edycji

    1. kombajn
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-01-05 14:38

     A co ma piernik do wiatraka? Na całym świecie sportowcy maja swoich fanów których inspirują do uprawiania sportu co pozytywnie wpływa na ich stan zdrowia. Esportowcy promują tryb życia który jest dewastujący dla organizmu i nie ma się tu o co spierać.
     P.S. Sprawdź sobie co znaczy słowo patologia zamiast się obrażać

     Skomentuj

     1. miedzianek
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-01-05 21:28

      Graj w nogę, pal papierosy/pij wódkę i czasami zjedz fastfooda-jesteś sportowcem!
      Graj w gry komputerowe, odżywiaj się zdrowo, uprawiaj sport, nie pij i nie pal-patola

      Nie zamykajmy się w stereotypach :)

      Skomentuj

 12. wasptak
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-01-05 12:53

  Boniek to burak jakich mało ale akurat w tej kwestii trudno się z nim nie zgodzić.

  e-sport to patologia, a wprowadzenie tego czegoś na olimpiadę - jak rzekomo ma to już niedługo nastąpić - to po prostu jakiś przykry żart...

  Skomentuj

 13. Vassago
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-01-05 13:12

  "Dzisiaj profesjonalny gracz to pełnoprawny sportowiec" Buhahaha! Powiedzcie to jakiemukolwiek sportowcowi który przez lata, codziennie przez wiele godzin trenuje fizycznie jakąś dyscyplinę w pocie czoła to was wyśmieje.

  Skomentuj

 14. czerwonyznajomy
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-05 20:32

  Esport jest świetny, szkoda tylko że csy to żart nie esport.

  Skomentuj

 15. Darkmen67
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-06 03:33

  Równie dobrze mógłbym panu Bońkowi powiedzieć, że bieganie godzinami za napompowanym kawałkiem skóry aby go kopnąć jest patologią :) Pozdrawiam

  Skomentuj

  1. kombajn
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2018-01-06 16:15

   No i? Pierwsze wzmianki o grze zbliżonej do dzisiejszej piłki nożnej pochodzą z 12 wieku a za oficjalny sport z regułami i zawodami została uznana pod koniec wieku 19. E-sport może i zostanie uznany za sport za jakieś 600 lat na razie to taka zabawa na której najlepsi mogą zarobić trochę grosza ale ze sportem nie ma to nic wspólnego ;)

   Skomentuj

 16. xfire25
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-01-06 21:41

  wychodzi na to że za sport uznaje się tylko te rywalizacje gdzie zawodnicy używają mięśni poniżej głowy. No No.

  Skomentuj

 17. Geralt
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-01-10 10:46

  Nie wiem czym sie tak oburzyliscie w wypowiedzi Bonka. Ma takie zdanie. To zdanie mozecie podzielac lub nie (kazdy moze miec swoje zdanie). Wg mnie jest to oczywiscie rywalizacja, ktora zostala nazwana e-sport, jednak moim zdaniem miesci sie w sporcie tylko jesli mocno naciagniemy definicje:). Nie zmienia to faktu, ze 'profesjonalni' gracze tez poswiecaja duzo czasu cwiczeniu sie w tej rywalizacji.

  Zreszta co za roznica czy uznamy to za sport czy nie? Tak czy inaczej jestem przeciwny dodawaniem tego rodzaju rywalizacji na olimpiade:). A to czy ktos chce w to inwestowac czy nie to juz kwestia gustu.

  Skomentuj

 18. MOnster78
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-01-16 22:58

  lubię gry ale trochę miał rację z tą patologią, siedzeniem przed kompem godzinami i brakiem ruchu. Jest to rywalizacja, ale ze sportem ma tyle wspólnego co papierosy Sporty.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!