Na topie

Koniec z brudnymi ekranami coraz bliżej

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka

I nie tylko ekranami. Naukowcy z University of Michigan opracowali bowiem wytrzymały i przezroczysty materiał, który jest w stanie skutecznie odpychać różnorakie ciecze i tym samym nie dopuszczać do brudzenia się jakichkolwiek przedmiotów.

  • Koniec z brudnymi ekranami coraz bliżej
A A

Wokół nas jest coraz więcej wyświetlaczy, którym brud nie służy, a które brudzą się bardzo łatwo. Problem ten chcą rozwiązać naukowcy z University of Michigan, którzy zaprezentowali coś bardzo ciekawego.

Naukowcom udało się stworzyć materiał omnifobowy odpychające rozmaite ciecze (wodę, olej, alkohole...). Samo w sobie nie byłoby to niczym wyjątkowym, ale ich wynalazek jest w dodatku bardzo wytrzymały, przezroczysty, gładki i przystosowany do wielu potencjalnych zastosowań przemysłowych: od ekranów urządzeń mobilnych, przez obiektywy kamer, po meble czy ściany.

„Mam dwulatka w domu, więc ten projekt to dla mnie coś więcej niż nauka” – powiedział prof. Anish Tuteja dowodzący zespołem. Wraz z resztą ekipy nie prowadził on testów na zasadzie „wymieszaj substancje i zobacz, co się stanie”, lecz wykorzystał oprogramowanie komputerowe, które (dzięki matematyce i bogatym zbiorom informacji) pozwalało przewidzieć efekt różnych kombinacji. 

Dlaczego zdecydowano się zerwać z tym schematem? Ponieważ „w przeszłości naukowcy brali bardzo trwałą substancję i drugą, mocno odpychającą. Ich wymieszanie niekoniecznie daje jednak trwałą i odpychającą powłokę” – powiedział Tuteja. Tymczasem mieszanka dwóch „niedoskonałych” składników może dać zachwycający efekt. 

Udało się odnaleźć dobre składniki i wymieszać je w odpowiednich proporcjach. Naukowcy twierdzą, że gotowy produkt będzie mógł zaliczyć komercyjny debiut w ciągu najbliższych dwóch lat. Początkowo materiał będzie dość drogi, ale z czasem ma poważnie stanieć (dzięki malejącym kosztom pozyskiwania najważniejszych składników, F-POSS i fluorowanego poliuretanu). Pozostaje więc tylko trzymać kciuki.

Źródło: ZME Science, Science Daily. Foto: Michigan Engineering

Odsłon: 6905 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
  1. Hans Olo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-04-14 12:48

    Problem nie zniknie, po prostu zostanie "odepchnięty" na inne elementy.

    Skomentuj

    1. KENJI512
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-04-14 14:25

      Lepiej przetrzeć ze stołu mokrą szmatką, niż z nowego monitora i walczyć ze smugami :P

      Skomentuj

      1. Michał 06
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-04-14 15:43

        Co wy robicie przed monitorami że macie na nich nieznane ciecze które tworzą smugi ? :P

        Skomentuj

        1. X.X.X
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-04-16 09:33

          wiem co robią za dużo fapania...

          Skomentuj

    2. MakankoBzykankoPukanko
      Oceń komentarz:

      16    

      Opublikowano: 2018-04-14 15:41

      Pluniesz na telewizor bo nie podoba ci się jakiś polityk albo celebryta to ci ekran odda śliną w oko coraz ciekawej się dzieje....

      Skomentuj

  2. Silver
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-14 19:45

    Ok pytanie w takim razie jak to nanosić? Do teflonu też nic nie przywiera dlatego takie bardzo "ekologiczne" kleje są na bazie azbestu, bo jako jedyne potrafią utwierdzić teflon na patelni. Tak - mam świadomość, że w tym przypadku wpływ temperatury ma ogromne znaczenie.

    Skomentuj

    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-16 01:48

      Azbest nie jest nieekologiczny. To jest minerał.
      Azbest jest tylko niebezpieczny wdychany w powietrzu, zjedzenie go nie zaskutkuje niczym strasznym, oprócz tego, że przy połykaniu trochę wyląduje w płucach.
      Dla płuc jest on niebezpieczny, bo jest częściowo traktowany jako ciało obce, a trudno się go pozbyć z płuc, przez co powoduje schorzenia.
      Zresztą ten na dachach też nie jest jakiś ultra niebezpieczny. Problemy ze zdrowiem mają Ci, którzy zajmowali się w robocie azbestem. np. w sieciach ciepłowniczych, izolację oklejano skorupą z cementu i azbestu. Używało się do tego celu sproszkowanego azbestu. Tam to się nawąchali tego azbestu i stąd wyszła jego szkodliwość, podobnie przy misji ratowniczej WTC część ekipy miała problemy zdrowotne. Z uwagi, że użyto niepalnego azbestu do budowy dołu konstrukcji.

      Skomentuj

      1. Silver
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-04-16 22:35

        Dzięki za rzeczowe sprostowanie. W sumie ma sens to co piszesz, skoro dopuszczono klej taki przy produktach mających kontakt z żywnością. Po prostu nie sprawdzałem jak to jest. Miło czasem powrócić do komentarzy i przeczytać produktywne posty.

        Skomentuj

  3. steelek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-15 11:55

    Przecież o przeźroczystym szkle to ja czytałem ładne kilka lat temu jak to polscy technolodzy opracowali technologie robienia praktycznie kazdej powierzchni hydrofobowa poprzez wypalanie laserem specjalnych wzorów na powierzchniach materiału. I też miało być w ciągu roku czy dwa dostepne w telefonach itp...

    Taaa....