Ciekawostki

Laserowe 100 megabitowe łącze prosto na Marsa

opublikowano przez Karol Żebruń w dniu 2011-10-02

Zbyt wolne łącze sieciowe to nie tylko problem internautów. Również łączność w skali Układu Słonecznego cierpi z powodu niedostatecznej przepustowości. Aby rozwiązać ten problem, NASA chce wdrożyć technologię laserowej łączności międzyplanetarnej o przepustowości 100 megabitów na sekundę.

Choć naukowcy niedawno zaobserwowali szybsze niż światło cząstki elementarne, nadal komunikacja ograniczona jest przez prędkość światła. Dlatego połączenia pomiędzy sondami wędrującymi poprzez Układ Słoneczny i Ziemią nadal muszą ponosić konsekwencje bardzo dużych opóźnień. Ale co z przepustowością takich łączy?

NASA jako przykład podaje sondę Mars Recoinassance Orbiter (MRO), która ma na pokładzie urządzenie HiRISE do wykonywania zdjęć powierzchni czerwonej planety z bardzo dużą rozdzielczością. Transfer jednej fotografii zajmuje aż 90 minut, co w znacznym stopniu ogranicza szybkość wykonywania obserwacji naukowych.
 

HiRISE powierzchnia Marsa
Zdjęcie powierzchni Marsa z HiRISE (kolory sztuczne). Maksymalna rozdzielczość wykonywanych obrazów limitowana jest pojemnością bufora pamięci na pokładzie MRO, która wynosi około 3,5 gigabajta.

Sytuację można porównać do aparatu, który wyposażono w wolną kartę pamięci. Szybkość trybu seryjnego będzie limitowana prędkością zapisu na tej karcie. Tutaj limitem jest 6 megabitowe łącze Mars – Ziemia.

NASA finansuje projekt badawczy - Laser Communications Relay Demonstration (LCRD). Ma on pokazać, że dzięki technologii optycznej wykorzystującej laser można osiągnąć przepustowość rzędu setek megabitów na odległościach międzyplanetarnych. Umieszczone na satelicie urządzenie ma mieć rozmiary podobne jak obecnie wykorzystywane nadajniki radiowe.
 

Kosmiczna sieć 100 Mbps
Dane zostaną przesłane do satelity na orbicie wokół Ziemi, a następnie przekazane do jednej ze stacji nasłuchowych NASA.

Oczywiście zastosowanie światła jako nośnika sygnału nakłada pewne ograniczenia. Nadajnik i odbiornik muszą się widzieć. W Kosmosie nie jest to co prawda problemem, ale ze względu na destrukcyjne dla sygnałów świetlnych zakłócenia ziemskiej atmosfery konieczne będzie umieszczenie stacji przekaźnikowej na orbicie.

Przy przepustowości łącza rzędu 100 megabitów transfer danych będzie 16 razy szybszy - 5 zamiast 90 minut. NASA liczy także na umożliwienie strumieniowania wideo w jakości HD nawet z powierzchni Marsa.

Jeśli projekty odniosą sukces, NASA z pewnością zadba, by wszystkie kolejne sondy korzystały z łączności optycznej. Pierwszym takim urządzeniem z pewnością będzie sonda Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (planowany start w 2013 roku), która ma zapewnić transfer danych z okolic Księżyca z prędkością ponad 600 megabitów na sekundę.

Więcej o technologiach komputerowo-komunikacyjnych i badaniach kosmosu:

Źródło: NASA, HiRISE

marketplace

Komentarze

29
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tym czasem w Polsce:
  30km za Warszawą... WOW ! Super! Podnieśli mi prędkość z 1Mbit/s do 2Mbit/s normalnie szok :D

  Zaloguj się
 • avatar
  Niech odkryją na tym marsie coś po co będzie opłacało się lecieć to technologia magicznie ruszy z miejsca...
 • avatar
  ale ufoludki i tak z nami w cs'a nie pograją bo ping bedzie olbrzymi
  Zaloguj się
 • avatar
  Do roboty hakerzy czekamy na pierwszy kosmiczny wirus
 • avatar
  Robi wrażenie.
 • avatar
  Jak polecą na marsa za jakieś 3 tysiące lat (jeśli ziemia będzie istnieć) to odkryją pod powierzchnią zergów.Dojdzie do walk i Ludzie nazwą się Terranami.Za układu słonecznego wylecą protosi i rozwalą każdego.I po co to?Nie lepiej zostać na ziemi?
  Zaloguj się
 • avatar
  ping liczony w minutach :D
 • avatar
  Panie Karolu, "100-megabitowe", i naprawdę wypada pisać "o przepustowości 100 megabitów na sekundę". Samo "100 megabitów" to najwyżej może być rozmiar zdjęcia.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Ale za to jakie pingi!! :D
 • avatar
  Hehe tez mam 6mbit, teraz mogę powiedzieć że mam łącze tak szybkie jak w NASA, a tak na poważnie to jestem sceptyczny do tych laserów, pomiędzy ziemia a marsem jest napewno cała masa kosmicznych śmieci która mogłaby zakłócać wiązkę lasera i przekazywane dane, w końcu nie bez powodu wymyślono światłowody, ale życzę im jak najlepiej.
  Zaloguj się
  -4
 • avatar
  nareszcie moznabedzie sciagac filmy z pelna predkoscia internetu od marsjan :))
 • avatar
  Będziemy sobie mogli fejsbuka na marsie sprawdzić! hura!