SSD

Lexar szykuje piekielnie wydajny SSD pod PCIe 4.0 - ten model zdeklasuje dotychczasowe modele

z dnia 2019-12-16
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
12 komentarzy Dyskutuj z nami

Producent zapowiada transfery sięgające 7000 MB/s. Niestety, na premierę takich dysków będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Topowe dyski SSD pod PCI-Express 4.0 imponują wydajnością – dobrym przykładem tutaj może być Corsair Force MP600 lub Aorus NVMe Gen4 SSD. Wiemy jednak, że Lexar (marka firmy Micron) przygotowuje jeszcze szybszy model, który może zdeklasować wszystkie dotychczasowe konstrukcje.

Najwydajniejszy dysk SSD pod PCI-Express

Redaktorzy z serwisu The SSD Review odwiedzili Lexar Memory Museum and Quality Lab w Zhongshan (Chiny), gdzie producent zademonstrował prototypowy nośnik o roboczej nazwie Gen 4×4 NVMe SSD.

Lexar Gen 4x4 NVMe SSD

Wydajność? Robi wrażenie! W benchmarku CrystalDiskMark dysk zaoferował transfery sekwencyjne dochodzące do 6224 MB/s przy odczycie i 4246 MB/s przy zapisie. Dla porównania, obecne modele osiągają tutaj jakieś 5000 MB/s.

Lexar Gen 4x4 NVMe SSD

W teście IOMeter wyniki były jeszcze lepsze, bo odnotowano tutaj transfery odczytu przekraczające 7000 MB/s.

Dokładna specyfikacja nośnika nie została ujawniona. Wiemy, że na pokładzie znalazł się nowy kontroler wykorzystujący magistralę PCI-Express 4.0 x4 i protokół NVMe 1.4 (podobno nie jest to układ największych producentów), a także 96-warstwowe kości pamięci 3D TLC NAND. Dysk wykorzystuje niewielki radiator.

Lexar zapowiada premierę najwydajniejszego dysku SSD

Producent twierdzi, że jego nośnik zainteresuje najbardziej wymagających klientów. Według zapowiedzi, finalna wersja ma być lepsza od prototypu i bez problemu osiągnie transfery na poziomie 7000/4000 MB/s.

Jeżeli jesteście zainteresowani nośnikiem, musicie uzbroić się w cierpliwość. Premiera dysku została zaplanowana dopiero na drugi kwartał 2020 roku. W sprzedaży pojawią się trzy wersje pojemnościowe: 500 GB, 1 TB i 2 TB.

Źródło: The SSD Review

Warto zobaczyć również inne newsy o dyskach SSD:

marketplace

Komentarze

12
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Takie potworki przydają się najbardziej przy montażu video w 4K-8K gdzie wyższe transfery liniowe będą bardzo doczuwalne. W domowym komputerze odczuwalna różnica będzie mała. Sam przesiadłem się z ADATA SX8200 na Corsair MP510 i pomimo dość sporych różnic cyferkach, w codziennym użytkowaniu różnica jest minimalna.
  Zaloguj się
 • avatar
  Wygląda na standardową konstrukcje opartą o Phisona E18
 • avatar
  Ciekawe jak szybko odpali się na nim windows xp
  Zaloguj się
 • avatar
  liniowymi się podniecają, a czasy dostępu jakie? ma jakiekolwiek podejście do 3DXPoint?
 • avatar
  szybkość to jedno, ciekawe ile prądu będzie wyżerał. marna pociecha z wydajności, jak z komputera robi się głośna farelka. jak mam mieć głośno to kupię sobie serwer o wysokości 2U, 3U albo nawet i 4U do montażu w szafie rack 19" . przynajmniej z zasilaniem nie będzie problemu, 2x 2KW mocy.

  a poza tym. gdyby na takim SSD dało się ustawić połowę placu do pracy w trybie SLC, to byłaby rewelacja. to oczywiście kosztem wielkości. akurat by pasowało do modelu 2TB :)
 • avatar
  I Microsoft zostanie w du.... nie wyrobi już z aktualizacjami spowalniającami
 • avatar
  autorze, jedna uwaga - Lexar od 2017 roku nie należy do Microna
 • avatar
  Osobiście ciekaw jestem, co wymyśli Samsung.