Na topie

Powitajmy Sonyę - Linux Mint 18.2 wydany!

Autor:
Roman Chojnacki

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Oprogramowanie Systemy operacyjne Tematyka: Linux

Jeden z najpopularniejszych forków Ubuntu, czyli systemu spod znaku Pingwina, dostępny jest już w najnowszej wersji 18.2

  • Powitajmy Sonyę - Linux Mint 18.2 wydany!
A A

Ten tydzień jest wyjątkowo dobry dla fanów Linuksa. Najpierw wydano nową, najpewniej najważniejszą w tym roku, wersję jądra oznaczoną numerkiem 4.12, która wprowadza naprawdę wiele zmian, a zaraz potem swoją premierę miała Sonya, najnowsze wydanie Linuksa Minta. Jest to fork Ubuntu, który według danych DistroWatch jest najpopularniejszym systemem spod znaku Pingwina. Czemu tak jest i czy rzeczywiście jest lepszy od swojego protoplasty? Wkrótce omówimy to w osobnym tekście, teraz skupmy się na nowościach.

Logowanie

Pierwszą nowością jaką każdy zauważy po instalacji Sonyi jest LightDM, menadżer logowania, który zastąpił używanego do tej pory MDM. Dzięki tej zmianie Mint został wzbogacony o sesję gościa, a także lepsze wsparcie dla sterowników Nvidii i HiDPI. Dodatkowo LightDM jest dużo bardziej konfigurowalny od swojego poprzednika.

Mint 18.2 Logowanie

Przyprawy

Rewolucja nastąpiła także w Cinnamon Spices, serwisie przechowującym motywy, aplety i desklety, czyli tzw. “przyprawy” dla środowiska graficznego Cinnamon. Strona została przepisana na nowo, celem uczynienia jej bardziej estetycznej i intuicyjnej.

Mint 18.2 Przyprawy

Cynamon

W GUI z kolei nie dokonano przewrotu. Aktualizacja Cinnamonu ogranicza się do dodania kilku nowych opcji aranżacji ikon na pulpicie takich jak automatyczne rozmieszczenie czy nowe warianty sortowania.

Mint 18.2 Cynamon

Oprogramowanie

Półautorski zestaw domyślnych aplikacji X-Apps otrzymał szereg usprawnień, które nie sposób wymienić w krótkim newsie. Nie są to jednak ogromne zmiany. Większość z nich polegało na wprowadzaniu pomniejszych usprawnień w interfejsie czy ogólnie w nawigacji, a także usunięciu drobnych bugów.

Mint 18.2 Oprogramowanie

Przetasowania

Wydanie nowej wersji oprogramowania zawsze wiąże się z mniejszymi lub większymi zmianami logistycznymi. Sonya nie wprowadza ich zbyt wiele, ale warto o nich wspomnieć. Brasero nadal jest dostępne w repozytorium, ale przestało być domyślnie preinstalowane. Zmiana ta najpewniej jest podyktowana znikomym już zapotrzebowaniem na płyty i ich wypalanie. Program APT zyskał obsługę oznaczeń markauto i markmanual (czy wybrany pakiet ma być instalowany i aktualizowany ręcznie czy automatycznie). Dodatkowo konto roota ze względów bezpieczeństwa zostało domyślnie zablokowane, ale oczywiście nadal można zyskać uprawnienia administratora poprzez świadome dopisanie prefiksu “sudo” na początku polecenia.

Mint 18.2 Przetasowania

 

Sonya zgodnie z polityką zapoczątkowaną w 2014 roku jest wydaniem LTS, czyli wsparcia długoterminowego, a to oznacza, że system ten będzie rozwijany do 2021. Jeśli ciekawi Was pełna lista zmian, to można ją podejrzeć na stronie projektu.

Odsłon: 14179 Skomentuj newsa
Komentarze

35

Udostępnij
  1. Q2hvY2hsaWs6
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2017-07-05 16:23

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Dawno nie miałem do czynienia z linuxem, ale dalej wygląda ubogo jak wyglądał. Całe szczęście do niczego mi nie jest potrzebny.

    Skomentuj

    1. hjgvcygv
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-07-05 21:04

      Raczej ładnie i estetycznie, masz tam chyba wszystkie funkcje typowego systemu. Mi ubogo wygląda interfejs metro w windows 10 :P PS. Ma ktoś dobry program aby dać w nim coś w stylu Aero?

      Skomentuj

      1. deton24
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-07-06 07:24

        http://www.glass8.eu
        Jest dla 8.1 i 10.

        Do tego instaluje się też unigned themes na zmianę widoku okien i ściąga różne motywy.

        Tylko konfiguracja jest trochę karkołomna.

        Skomentuj

        1. hjgvcygv
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-07-06 14:31

          Trudno, chętnie zerknę bo mam już dość kafli. Dzięki za link :)

          Skomentuj

    2. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-07-06 09:08

      Linux jak słownik: obu dawno nie widziałeś. Wyrazy kończące się na "-x" odmieniamy ze spolszczonymi końcówkami, czyli: linuksa, linuksowi, linuksem itp.

      Skomentuj Historia edycji

      1. Q2hvY2hsaWs6
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-07-06 10:18

        Dzięki. W sumie zapomniałem o tym i się nie zastanawiałem nad tym jak pisałem.

        Skomentuj

  2. Skaza
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-05 17:11


    Doskonale. Obecnie Windows 10 zbiera bardzo mieszane opinie i jest to szansa (dla wszystkich malkontentów) na rozpoczęcie zupełnie nowej przygody. Sam coraz bardziej jestem ciekaw :)

    Czekam niecierpliwie na pełny artykuł na temat Mint (a także innych odsłon Linuxa).

    Skomentuj

      1. marculonis
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-07-05 20:49

        No, nie wiem, czy do końca masz rację. Ludzie strasznie "psioczą" na GNOME 3, chyba bardziej niż na UNITY. Sama powłoka, to nie argument za lub przeciw jakiemuś systemowi. Mint jest fajny, Ubuntu też - każdy wybiera to, co lubi. Ja lubię MATE, który jest lekki i stabilny. A gdy porównasz MATE w Ubuntu MATE i Mint MATE, to szybko stwierdzisz, że daleko jeszcze Ubuntu do detronizacji Minta, bo poprzeczka w kwestii estetyki/stylizacji została zawieszona bardzo wysoko przez Mint'a.

        Skomentuj

      2. olszi
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-07-05 21:24

        "Linuks [...] do pracy się nie nadaje", czyli jak poznać kogoś, kto w ogóle z branżą IT nie ma do czynienia.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-07-05 21:49

          rozwin swoją mysl.
          Pojęcie IT jest tak szerokie ze wepchnac do niego mozesz niemal wszystko a skoro uwazasz ze na linuxie mozna pracowac w kazdej branzy związanej z IT to proponuje przemyslec to jeszcze raz lub sie nie osmieszac.

          Skomentuj

          1. shoken
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-05 22:32

            A to wcale nie jest wina Ubuntu czy tam Minta tylko developerow którzy sa nauczeni tylko pisac soft na windows.I dla nich takie ubuntu to jest czarna magia.Ale z drugiej strony to lepiej ze nie pisza tego swojego crapowatego softu na Ubuntu bo przez to system jest bezpieczniejszy.Byle haker nie rozwali systemu za pomoca jakiegoś m.e.DOC crapu.

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-05 23:45

            bzdury

            Skomentuj

          3. olszi
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-07-06 00:09

            Nie napisałem, że linux nadaje się do każdej pracy. Miałem na myśli, że ktokolwiek o minimalnym pojęciu o branży IT wie, że linux ma wiele zastosowań biznesowych, gdzie jest lepszą opcją niż Windows. Proponuję przemyśleć jeszcze raz co napisałeś i się nie ośmieszać.

            Skomentuj Historia edycji

          4. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-06 11:19

            bo pisanie że ktos w ogole z branżą IT nie ma nic wspolnego po takim stwierdzeniu jest naduzyciem.
            Wiele osób jest związanych z branżą IT w pewnym stopniu i mogą smiało tak stwierdzić bo w ich zakresie linux będzie bezużyteczny.
            IT to bardzo szeroki zakres i w wielu jego sektorach linux jest totalnie bezużyteczny. Takie stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe.

            Skomentuj

          5. olszi
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-06 11:57

            Masz jakieś poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Napisałem, że takie osoby wiedzą, że jest on często używany, a nie że używają.

            Skomentuj

          6. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-07 08:27

            masz problem z artykułowanie mtego co chcesz przekazac - " kto w ogóle z branżą IT nie ma do czynienia."
            czyli teraz nie potrafisz wycofac się rakiem z tego co napisałes.
            A teraz piszesz ze napisałeś że jak ktos ma cokolwiek wspólnego z IT to wie ze może on mieć także zastosowanie.
            No to ludku drogi powtarzam Ci jeszcze raz - IT to tak szerokie pojęcie ze ja moge równie dobrze uwarzać ze C64 ze swoim BASICem może się do czegoś nadawać.
            Równie dobrze mogę uważać ze linuks nie nadaje się do niczego bo windows w kazdej dziedzinie sprawuje się lepiej (i tego nie przeskoczysz zadnym argumentem bo ja tak uważam).
            To ze da się cos zrobić pod linuksem, to że da się na nim pracowac nie oznacza że nie można stwierdzić że do pracy się nie nadaje (bo przecież mamy prostsza alternatywę).

            Skomentuj

  3. Chiny_X
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-07-05 17:28

    Jako, że gry komputerowe to wciąż dla mnie frajda, to ten OS chyba nie jest dla mnie... Niestety...

    Skomentuj

    1. hjgvcygv
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-05 21:05

      Nie jesteś sam, ja mam tego Minta(główny system) i windows 10(ten sam powód co ty).

      Skomentuj Historia edycji

      1. Raider0001
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-08 17:22

        u mnie nawet jako zapasowy się nie nadaje do użytku, brak lan, brak audio, brak stabilnego obrazu bo FreeSync nie działa

        Skomentuj

        1. hjgvcygv
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-07-08 21:56

          W 10 też mam problem LAN(kartą wifi). Przez to muszę ręcznie się łączyć, ale mogło być gorzej. W 7 wszystko działało.

          Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-07-06 11:21

      kup sobie konsole, zainstaluj linuksa i problem rozwiązany.
      Dwie pieczenie na jednym ogniu i nie musisz ciągle ładować w sprzet ;)

      Skomentuj Historia edycji

  4. marculonis
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-07-05 17:44

    Dorzucę kilka słów od siebie, bo od mniej więcej od 7 lat siedzę na Linx Mint jako pierwszym systemie. Bardzo się cieszę, że takie systemy jak Ubuntu, Mint czy Arch Linux ujrzały światło dzienne, bo dzięki temu mamy teraz naprawdę komfortową sytuację w zakresie doboru systemu pod różne zastosowania. Ja czasem tworzę modele i renderuję w Blenderze i nie wyobrażam sobie innego systemu pod to konkretne zastosowanie, jak Linux.

    Wczoraj zainstalowałem Linux Mint 18.2, podmieniłem kernel na najnowszy stabilny 4.12. Do tego wymieniłem driver dla RX 470 (Mesa 17.2-devel) i... naprawdę jest świetnie. Wszystko śmiga szybko i stabilnie. Steam oraz gry natywnie kompatybilnymi z Linux'em działają bardzo płynnie - np. Tomb Raider, Metro 2033/Last Light, Bioshock Infinite, Civilizacja 5 a nawet Civilizacja 6 choć akurat z tym tytułem i wydajnością pod Linux były wcześniej problemy. No i jest perełka w postaci Mad Max pod API Vulkan - stabilne 60 fps'ów w max detalach na FX 8350 + RX 470 + 16GB DDR3

    Gry z GOG'a odpalam pod WINE i większość - choć nie wszystkie - działają conajmniej poprawnie.

    Widnowsa używam, bo programuję w C# i potrzebuję natywnego systemu, ale wirtualna instancja w VirtualBox w zupełności zaspokaja moje zapotrzebowanie na Microsoft'owe środowisko. Do tego, te gry, które nie pójdą pod WINE w 99% działąją na wirtualnym systemie. Do tego dużo mniejsze ryzyko (prawie zerowe) na infekcję ransomware.

    Linux Mint 18.2 - polecam dla każdego !!!

    Skomentuj

    1. blebleble
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-07-05 18:52

      I w 99% będziesz miał pokaz slajdów na wirtualnym systemie.

      Skomentuj

      1. marculonis
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-05 20:44

        Trochę masz rację ale... Ciągle mówimy o 'starszych' tytułach, które z jakiegoś powodu nie chcą działać pod WINE. Ostatnio taki przypadek miałem z CAESAR IV, który na wirtualnym systemie śmiga aż miło. Do tego, nowsze edycje VirtualBox mają poprawiony driver emulacji GPU, który częściowo działa na fizycznym sprzęcie i zapewnia przyzwoite efekty.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-07-05 21:51

          ale to dalej połśrodek. Jak będziesz chciał pracować w konkretnym sofcie który jest pod windows only to nie będzie to takie oczywiste - szczególnie jak wszystkie zasoby mają znaczenie.

          Skomentuj

      2. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-05 21:54

        A co z QEMU?

        Skomentuj

      3. deton24
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-06 07:28

        Jak się boisz Ransomware to tu masz soft chroniący przed Petią i WannaCry:
        Cybereason ransomfree.

        Skomentuj

    2. olszi
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-06 00:17

      na Windowsa w virtualce też trzeba mieć licencję... dual boot lepiej się sprawdzi dla kogoś, kto sporo gra

      Skomentuj

    3. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-06 09:12

      Polecam (komu ?) każdemu. Albo "Dla każdego" (bez polecam).

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-06 11:36

        Po co stawiasz spację przed znakiem zapytania?

        Skomentuj

    4. Roman Chojnacki
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-13 09:37

      Do zarządzania kernelami polecam UKUU ;)

      Skomentuj

  5. helganin
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-05 18:09

    Właśnie miałem instalować ubuntu i teraz nie wiem czy nie brać Minta

    Skomentuj

  6. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-05 21:57

    Szkoda, że niewielu twórców open-source myśli o aplikacjach dobrej jakości, a jedynie o upiększaniu coraz to większej liczby środowisk graficznych.

    Skomentuj

    1. marculonis
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-05 22:44

      To prawda, że "para idzie w gwizdek" ale z drugiej strony scena linuksowa pozwala poczuć stary, dobry klimat komputerowy z lat 90tych. Ludzie robią coś z dobrej, nieprzymuszonej woli, z pasji i chęci dzielenia się czasem i swoimi umiejętnościami. Nie spodziewałbym się, że raptem jakość oprogramowani open source zrówna się zupełnie z apkami z Windowsa czy Maca. Jednak różnica jest taka, że tutaj możesz sam dorzucić cegiełkę do rozwoju softu, który lubisz lub potrzebujesz. Sam staram się wspierać projekt Mesa i wolne chwile poświęcam na testy i debugging. Czasem coś napiszę i podrzucę i potem mam straszną radochę, jak widzę progres.

      Skomentuj

  7. kristof080
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-06 04:22

    Konsola - wkladasz plyte i grasz. Windows - wkladasz plyte i grasz. Linux - trzeba zamontowac cd-rom. Dlatego Linux nigdy sie nie przebil. I pewnie nigdy tego nie zrobi.