Na topie

Linux Mint 19 do pobrania - oto co w nim nowego

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Tematyka: Linux Na Topie

Linux Mint 19 otrzymał nazwę „Tara” i będzie wspierany aż do 2023 roku. O tym, jakie nowości wprowadza to nowe wydanie, możecie przeczytać w tym newsie lub przekonać się sami, instalując je już dziś.

 • Linux Mint 19 do pobrania - oto co w nim nowego
A A

Aktualizacja, 30 czerwca 2018: Po miesiącu intensywnych testów Linux Mint 19 o nazwie „Tara” jest już dostępny w pełnej wersji. Zaktualizowaliśmy więc poniższego newsa i dodaliśmy linki (na samym końcu), dzięki którym pobierzecie nowe wydanie „Miętówki” w wariantach Cinnamon, MATE i Xfce.

Autorzy przekonują, że jest to wydanie stabilne, przez co należy rozumieć, że można bez obaw o większe błędy zainstalować je na swoim komputerze. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Linux Mint 19 „Tara” będzie otrzymywał aktualizacje aż do 2023 roku, więc raz zainstalowany będzie mógł pozostać na dysku przez wiele lat.

 

News, 5 czerwca 2018: Osoby, które chcą przejść na Linuksa, najczęściej wahają się: „Ubuntu czy Mint?”. Choć ta pierwsza dystrybucja jest popularniejsza, drugiej również niewiele można zarzucić, a jej najnowsza wersja oznaczona numerem 19 jest już dostępna w wersji beta.

Co nowego w Linux Mint 19 „Tara”?

Linux Mint 19 jest wydaniem LTS (long term support) – jego autorzy deklarują wsparcie aż do 2023 roku. Jego bazą jest Ubuntu 18.04, co powinno oznaczać wysoką stabilność, ale pozwoliło też wprowadzić wiele nowych funkcji.

„Tara” przede wszystkim sprawia, że (usprawniający tworzenie i przywracanie kopii zapasowych) Timeshift staje się jednym z kluczowych narzędzi Minta. Poprawione zostały również inne elementy, na czele z menedżerem aktualizacji i menedżerem oprogramowania. Jest między innymi szybsza wyszukiwarka i usprawniona nawigacja za pomocą klawiszy

Użytkownicy mogą również liczyć na lepszą obsługę wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości, nowy panel ustawień w edytorze Xed i czytniku Xreader, obsługę exFat przy formatowaniu nośnika USB czy też obecność fontów MS w kodekach multimedialnych. Dodajmy, że wersja 19 to także przenosiny na GTK 3.22 oraz obsługa plików .flatpakref i .flatpakrepo.

Mint w trzech wersjach: MATE, Cinnamon i Xfce

Do wyboru mamy trzy warianty. Osoby, które zdecydują się na wersję MATE, ujrzą taki oto pulpit po instalacji:

Mint 19 MATE

Z kolei Linux Mint 19 Cinnamon to teraz także szybsze uruchamianie aplikacji i otwieranie nowych okien, możliwość ustawienia maksymalnego poziomu głośności (od 0 do 150%), uproszczona wyszukiwarka Nemo czy zoptymalizowane Powiadomienia. A wygląda tak:

Mint 19 Cinnamon

Jest również Linux Mint 19 Xfce przeznaczony dla osób, którym zależy przede wszystkim na lekkości. Jego pulpit prezentuje się tak:

Mint 19 Xfce

Pobieranie Linux Mint 19 (download)

Poniżej umieszczamy najważniejsze linki:

Źródło: Linux Mint, ghacks, Softpedia

Odsłon: 21853 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
 1. HardCorak
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-05 10:31

  a zainstalować gruba przy instalacji obok windowsa pewnie dalej nie potrafi...

  Skomentuj

  1. r_e_s_e_t
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-05 15:00

   W ostatnich 3 edycjach nigdy nie spotkałem się z takim problemem.

   Skomentuj

   1. HardCorak
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-05 20:04

    linux mint 18.3 czy inne systemy ubuntu podobne nie pytały mnie o instalację gruba i go nie instalowały. co innego debian ładnie zapytał czy zainstalować i wszystko gra.

    Skomentuj

 2. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-05 13:42

  Po co Gruba, jak Windoza i tak wywala bootloadera z UEFI, szczegolnie przy jego pierwszych implementacjach (to znaczy raz na jakis czas - to tez pozostaje niewiadome, dlaczego czasem sie tak dzieje, a czasem nie). Lepiej juz pobawic sie bootmanagerem typu rEFInd, czy podobnymi.

  Skomentuj

 3. loctor
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-06-30 10:47

  "Osoby, które chcą przejść na Linuksa, najczęściej wahają się: „Ubuntu czy Mint?”."
  Dla takich osób istnieje proste rozwiązanie: Manjaro. :D

  Skomentuj

  1. Naruto1
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-30 15:51

   Ja bym polecił Antergosa. Swego czasu poczytałem o Arch Linux ale nie byłem na poziomie odpowiednim do instalacji czystego systemu (użytkowanie Mandrake'a dało mi podstawy ale tylko tyle, Arch to jednak inna filozofia). Alternatywą był Manjaro. Niestety, napotkałem problemy z kartą graficzną. Po kilku dniach system padł i już nie wstał. Nie pomogła reinstalacja, nic. Społeczności Archa nie udało się rozwiązać problemu. Ktoś polecił mi Antergosa i faktycznie - wszystko ruszyło i działało sprawnie przez kilka lat, aż do... zmiany komputera :) Ale dla użytkownika, który chce się przesiąść z Windowsa na Linuxa chyba najlepszym wyborem jest jednak Mint. Przede wszystkim z powodu przyjaznego środowisko i dużej społeczności w necie. Arch jest "trochę" bardziej... hermetyczny ;) IMVHO oczywiście, żeby nie było :)

   Skomentuj

 4. Guczi04
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2018-06-30 15:14

  Co tu dużo mówi, Linuks jest najlepszym systemem, który powoli, ale skutecznie niszczy windowsa. Zobaczcie statystyki i przyrost popularności Linuksa.

  Skomentuj

  1. putout
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2018-06-30 15:16

   no tak. w takim tempie to za jakieś 200 lat wyprzedzi windowsa na pc

   Skomentuj

   1. Guczi04
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2018-06-30 15:24

    Przyrost popularności jest wykładniczy ćwierćinteligencie.

    Skomentuj

 5. Rantarus
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-07-02 08:35

  Brawo. @Guczi04
  To myślisz że tylko udział linuxa będzie rósł wykładniczo? A Windows co? Nagle M$ stwierdzi że nie będą przez 20 lat wydawać Windowsa żeby konkurencja mogla się rozwinąć? Guzik, Panie inteligentny inaczej... MS też będzie rósł w siłę wykładniczo

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!