Na topie

microSD Express - superszybkie karty pamięci w formacie mikro

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Pamięć flash

Prędkość transferu sięgająca 985 MB na sekundę to cecha wyróżniająca tę klasę kart pamięci przeznaczonych dla urządzeń mobilnych.

 • microSD Express - superszybkie karty pamięci w formacie mikro
A A

Producenci sprzętu mobilnego, nie tylko smartfonów, coraz chętniej wyposażają swoje urządzenia w dużą ilość pamięci wbudowanej. Czasem nawet rezygnując z możliwości jej rozszerzenia przez dodatkowe nośniki. Jednak zapotrzebowanie na te ostatnie nie maleje, a wraz z nim potrzeba by były one coraz szybsze. SD Association ogłosiło więc nowy standard kart pamięci microSD Express, które będą nawet kilka razy szybsze niż dotychczasowe karty pamięci tego typu.

Dopisek Express sugeruje zastosowanie podobnych rozwiązań w komunikacji z urządzeniem jak w kartach typu CF przeznaczonych do większych i bardziej wyszukanych sprzętów. microSD Express to przeniesienie cech, które zostały już opisane przy okazji standardu kart SD Express typu SDUC.

Dla przypomnienia, karty microSD Express wykorzystują magistralę PCIe 3.1 dla komunikacji z urządzeniem oraz interfejs danych zgodny z protokołem NVMe 3.1. Podobnie jak karty SD Express, także microSD Express wyposażone są w dwa rzędy pinów połączeniowych, lecz tym razem drugi rząd jest umieszczony inaczej niż w znanych nam dotychczas nośnikach microSD zgodnych z UHS-II. Oznacza to, że na nowy typ kart nie przesiądziemy się raczej bez poważniejszych zmian w sprzęcie. Na dodatek przewidziano możliwość wprowadzenia dodatkowego pinu, który umożliwi obniżenie napięcia zasilania z 1,8 na 1,2 V. To jednak kwestia przyszłości.

Dokładna specyfikacja opisana jest w dokumencie definiującym standard SD 7.1.

Nośniki microSD Express zapewnią prędkość transferu danych do 985 MB/s, co z nawiązką spełnia wymogi obecnych zastosowań takich jak sprzęty do filmowania, wideo wysokiej rozdzielczości, zastosowania w motoryzacji i nadzorze technicznym czy też sprzęty IoT. Oczekiwaną własnością tych kart jest także zmniejszone zapotrzebowanie na energię (po części konsekwencja dużej szybkości, co pozwala nośnikowi więcej czasu spędzać w trybie obniżonego poboru energii), która zawsze była i jest towarem deficytowym.

Źródło: SD Association

Odsłon: 7789 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Graifitifiz
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-02-26 18:23

  "Prędkość transferu sięgająca 985 MB na sekundę"
  O kurczę :D
  Oby były ludzko wycenione...

  Skomentuj

 2. gostek2012
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-02-26 20:00

  obstawiam, że karta microsd nie wytrzyma takiej szybkości transferu

  Skomentuj

  1. ahael
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-02-27 16:34

   To tak jak u10, xc1, które to niby mają 100 na 200 ,a realnie lecą 70/50.

   Skomentuj

   1. Graifitifiz
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-28 20:19

    To zależy co kto kopiuje, format, nośnik z którego jest kopiowane, same możliwości płyty głównej, rozmiar, ilość plików...
    Sporo jest czynników. Różnica w kopiowaniu między tysiącami małych plików, a jednym dużym jest bardzo duża.
    Te wyniki są z kategorii "do". Czysto laboratoryjne.
    Ale nawet średnio 500 MB/s będzie świetnym wynikiem.
    Pozostaje tylko kwestia ceny...

    Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!