Na topie

Premiera przeglądarki Mozilla Firefox dla Modern UI w Windows 8 przesunięta

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Przeglądarki WWW

Fundacja Mozilla zapowiedziała, że premiera przeglądarki Firefox dla Modern UI w Windows 8 po raz kolejny została przełożona - tym razem na 18 marca.

mozilla firefox dla modern ui tablet premiera przesunięcie

AA

Fundacja Mozilla poinformowała, że długo wyczekiwana wersja przeglądarki internetowej Firefox przystosowana do dotykowego interfejsu Modern UI dla systemów Windows 8 zaliczy kolejne opóźnienie.

Mozilla Firefox to od wielu lat jedna z najpopularniejszych na świecie, otwarto źródłowa przeglądarka internetowa, za której rozwój odpowiedzialna jest niedochodowa organizacja. Wraz z wydaniem systemu Windows 8 pojawiło się również miejsce dla aplikacji działających w interfejsie Modern UI i specjalnie przystosowanych do ekranów dotykowych komputerów i tabletów.

Tym tropem poszło wielu producentów oprogramowania, którzy jeszcze przed premierą systemu Windows 8 pracowali już nad przystosowanymi do Moden UI aplikacjami jak np. Google Chrome. Na taki sam pomysł wpadli również i twórcy Firefoxa, aczkolwiek wspomniane wydanie nie było dla nich priorytetem, a dodatkowo powiązane było z przepychankami słownymi z Microsoftem.

mozilla firefox wygląd modern ui metro ui australis windows 8

Początkowo fundacja Mozilla skupiała się jedynie na tradycyjnych wydaniach przeglądarki Firefox dla desktopowych systemów Windows, Linux i Mac oraz mobilnych Android. Podobnie jak w przypadku innych projektów dla interfejsu Modern UI jak np. odtwarzacz VLC, tak i tutaj faza tworzenia specjalnej wersji aplikacji przebiegała bardzo powoli.

W październiku 2012 roku, mieliśmy już możliwość pobrania i przetestowania eksperymentalnego buildu przeglądarki Firefox w wersji Preview dla interfejsu Modern UI, a od tamtego okresu o tej wersji przeglądarki niemalże ucichło. Wydanie przeglądarki było sukcesywnie przekładane z terminu na termin. Twórcy przypomnieli o niej dopiero pod koniec sierpnia, kiedy to udostępnili nocne kompilacje (nightly) wersji Firefox 26 przystosowanej do interfejsu Modern UI. Dodatkowo pojawiło się również zapewnienie, że przeglądarka zadebiutuje 10 grudnia 2013 roku.

mozilla firefox wygląd przeglądarka interfejs moderm ui

Radość posiadaczy Windows 8 nie trwała zbyt długo, gdyż Mozilla po raz kolejny postanowiła przełożyć premierę wspomnianej wersji Firefoxa. Jak się okazuje, wydanie przeglądarki dla Modern UI przełożono na przeglądarkę Firefox 27, która ma zadebiutować 21 stycznia bieżącego roku. I tego terminu twórcy przeglądarki nie są również w stanie dotrzymać, gdyż wspomniana wersja zawiera jeszcze sporo błędów, których raczej nie uda się usunąć do końca stycznia, to zaś powoduje konieczność przełożenia jej premiery na następne wydanie, a więc na Firefox 28, który zadebiutuje 18 marca.

Mając w pamięci liczne przesunięcia premiery Firefox dla Modern UI nie można mieć również pewności, że 18 marca wreszcie doczekamy się jej premiery, dlatego wszystkie osoby wyczekujące stabilnego wydania przeglądarki Mozilla Firefox dla Modern UI powinny uzbroić się w cierpliwość albo sięgnąć po testowe, nocne (nightly) wydania przeglądarki, w których dostępny jest wspomniany interfejs.

Warto również dodać, że z uwagi na okres świąteczny, fundacja postanowiła dać nieco wolnego swoim pracownikom, co przełożyło się bezpośrednio na dwutygodniowe opóźnienie w planie wydawniczym nadchodzącej wersji Firefox 27 dla Windows, Linux, Mac i Android. Jak się okazuje, termin wydania z 21 stycznia został przeniesiony na 4 lutego.

mozilla firefox preview metro ui modern windows 8 pobierz download
Kliknij, aby pobrać przeglądarkę Mozilla Firefox Aurora dla Windows 8 oraz Windows XP/Vista/7, Linux i Mac

Źródło: Mozilla, NeoWin

Odsłon: 15055 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. Tabcin
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-01-03 22:36

  Wydaje mi się że Firefox goni Chrome jeżeli chodzi o prędkość. Aczkolwiek często zdarzają mi się crash'e przeglądarki, jeżeli uruchamiam naraz kilka kart. Wam też się to zdarza ?

  Skomentuj

  1. gibson123
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2014-01-03 23:00

   Tak i niekiedy przy włączonym Youtube potrafi wysypać wtyczkę od flasha

   Skomentuj

  2. R2rrO
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-01-04 00:34

   W momencie pisania:
   Otwartych kilka okien, łącznie coś około 150 kart. FF stabilny nawet gdy używany jest ponad tydzień non stop.
   Obecnie zjada trochę ponad 3GB (przeglądarka) i 1,5GB wtyczka Flasch-shitu.

   Może problemem jest PC?

   Skomentuj

   1. aquadigger
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-01-04 15:02

    Mogę się dowiedzieć po co ci tyle kart? :O

    Skomentuj

    1. R2rrO
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2014-01-05 07:06

     Do pracy :)

     Skomentuj

 2. jsq.olecko
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-01-03 23:10

  Hehehe, ten 8.1... Zachwaliłbym, bo akurat jest co :) ale pominę ten temat, bo jest wielu osobników, których zatwardzeniem jest już 19 letnie menu start. I byli by w stanie gardło poderżnąć w imię jedynego słusznego... :)

  Skomentuj

 3. jsq.olecko
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-01-03 23:11

  Ups, nie ten temat :)

  Skomentuj

  1. sadys
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-01-04 13:47

   dokladnie

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!