Na topie

Najważniejsze trendy w branży IT w 2018 roku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Dynamicznie zwiększała się liczba cyberataków, ale świadomość tego typu zagrożeń. Wśród najprężniej rozwijających się sektorów znalazły się z kolei Internet Rzeczy i Big Data as a Service.

 • Najważniejsze trendy w branży IT w 2018 roku
A A

Wzrost liczby cyberataków i wycieków danych, pozytywny wpływ wejścia RODO na bezpieczeństwo infrastruktury IT, zwiększenie przystępności Internetu Rzeczy oraz wzrost popularności usług BDaaS (Big Data as a Service). To cztery główne trendy w branży IT, z jakimi mieliśmy do czynienia w 2018 roku. 

Więcej zagrożeń, ale i większe bezpieczeństwo

W 2018 roku co sekundę w niepowołane ręce trafiało 214 rekordów z firmowych baz danych – to wzrost aż o 72 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Właściwie nie było miesiąca bez informacji o dużym wycieku danych – wystarczy wspomnieć choćby o sprawach z Cambridge Analytica, British Airways czy Mariott w rolach głównych. 

Łącznie w ciągu całego roku utracie lub skradzeniu uległo więcej niż 6,7 mld rekordów, co jest bardzo niepokojącą liczbą. Jeszcze bardziej do myślenia daje statystyka przedstawiana przez Gartnera, z której wynika, że prawie połowa (48 proc.) wycieków była wynikiem nieodpowiedzialności lub lekkomyślności pracowników. 

Jeśli chodzi o RODO, to jak dotąd nie mieliśmy do czynienia z żadną spektakularną grzywną, bo też sama jej perspektywa okazała skutecznym motywatorem dla przedsiębiorstw. Jak podaje Computerworld, aż 87 proc. polskich firm usprawniło swoją infrastrukturę informatyczną pod kątem bezpieczeństwa w ramach przygotowań do wejścia w życie unijnego rozporządzenia. Zdecydowanie więc można mówić o pozytywnym efekcie.

Rosnące znaczenie technologii IoT i BDaaS 

Kolejny istotny trend to popularyzacja Internetu Rzeczy. Wartość sektora dynamicznie rośnie, a koszty wdrożenia związanych z nim rozwiązań – drastycznie maleją. – „Produkty działające w ramach tej technologii stają się coraz tańsze, czego przykładem są chociażby inteligentne głośniki – obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów IoT” – komentuje Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud – firmie, która wskazała właśnie taką czwórkę najważniejszych trendów.

„Obecnie [inteligentny głośnik] można kupić już średnio za ok. 170 PLN, co czyni go przystępnym dla użytkowników. Agencja badawcza Strategy Analytics podaje, że w 2018 r. sprzedano 86 mln tych urządzeń” – dodał Zmaczyński. Ekspert przewiduje, że w 2020 roku wyniki Internetu Rzeczy będą zdecydowanie lepsze, a motorem napędowym będzie technologia 5G.

Bardzo szybko rośnie też znaczenie sektora technologii Big Data as a Service – globalnie tempo wynosi około 30 proc. rocznie. Przetwarzanie danych w chmurze wciąż nie jest jednak szczególnie popularne w naszym kraju, ale niewykluczone, że sytuacja ta będzie się zmieniać. Raczej jednak nieprędko, bo 58 proc. respondentów badania PwC wykluczyło możliwość wdrożenia takich rozwiązań na obecnym etapie. 

Źródło: Aruba Cloud, inf. własna. Foto na wejście: MiraCosic/Pixabay

Odsłon: 12890 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. pablo11
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-03-06 01:55

  Łączenie technologii 5G z ogromnym rozwojem jest dla mnie nieco zabawne. Wejdzie ona w miastach dopiero za kilka lat, na terenach wiejskich nie wiadomo, czy wszędzie. Różni się od LTE przede wszystkim szerokością pasma. w przypadku LTE jest to 15MHz, w przypadku 5G, jest to 200MHz lub 4x200MHz, dla całego pasma, ale to raczej nie nastąpi, bo wszyscy operatorzy musieliby swoje wykupione pasma współdzielić.

  Do tego zasięg jest niższy niż w 4G, poza tym, LTE IOT i LORAWAN mają ograniczone zastosowanie przez cenę, kilka lat po premierze LTE, to nadal nie jest często wykorzystywane w projektach IOT.

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-06 01:59

   całkowita przepustowość 5G, dla wszystkich sieci, jest może 3-5x większa niż dla 4G, licząc oczywiście to, że byłaby rozwinięta tak jak obecne LTE. Więc nie ma się co spodziewać cudów na kiju. To jest siec stworzona na podstawach z LTE A i zwiększeniu częstotliwości-zmniejszeniu zasięgu. To zmniejszenie zasięgu może dodać trochę pojemności sieci, o ile nadajniki będą bliżej siebie.

   Skomentuj

  2. jeomax.co.uk
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-03-06 02:09

   Niedlugo przed tym *G nie bedzie gdzie dzieci chowac. Mowicie, jakby to bylo oderwane od naszej rzeczywistosci - jakies suche fakty, przepustowosci, pokrycia. Ja mysle natomiast, ile pornoli, danych handshake'u i zwyklego spamu w postaci fal przeplynie przez cialo moje i mojej rodziny i ile bede musial sie zastanawiac, jak bardzo i kiedy to nam wreszcie zaszkodzi. Poszukajcie na YT, co mowi brytyjski ekspert od tej technologii na temat 5G.

   Skomentuj

   1. Gładziu
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-03-06 11:07

    Nie zapominaj że od przejeżdżających pociągów krowy przestają dawać mleko. To też eksperci dwieście lat temu stwierdzili.

    Skomentuj

   2. odkupiciel375
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-03-06 11:57

    O płaskiej ziemi tez sami eksperci mówią ze to prawda... wole już raka po 40 od tego wifi co stoi obok mojego łózka niż słuchać takich "specjalistów z jutubów"

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!