Na topie

NEC: najjaśniejsze na rynku projektory 4K zadebiutują na targach ISE 2018

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Projektory

Kategoria: Projektory Technologie i Firma Tematyka: Sprzęt do firmy Producenci: NEC Texas Instruments

Jasne jak najjaśniejsze projektory 2K, jaśniejsze niż jakikolwiek obecnie dostępny projektor 4K. Takie są nowe instalacyjne projektory 4K NEC PH3501QL oraz PH2601QL. W tym przypadku liczy się jasność, cena to rzecz drugorzędna.

 • NEC: najjaśniejsze na rynku projektory 4K zadebiutują na targach ISE 2018
A A

Lutowe targi ISE 2018 poświęcone branży AV w Amsterdamie są okazją do prezentacji ciekawych produktów. Jedną z szeroko prezentowanych kategorii są projektory. Wśród wielu modeli NEC znajdziemy rekordzistów - projektory DLP 4K NEC PH3501QL oraz NEC PH2601QL. Dla osób w branży instalacyjnej to wyczekiwane urządzenia, dla zwykłego konsumenta produkty, które mogą budzić zainteresowanie. Projektory trafiły już do sprzedaży.

Najjaśniejsze projektory w segmencie 4K

Zastanawialiście się kiedyś jakież to projektory, bo cóżby innego mogło się w tej roli sprawdzić, stosowane są do rzutowania obrazu na dużych powierzchniach. Mówiąc duże, mamy tu na myśli wnętrza i zewnętrza hal sportowych i widowiskowych, teatrów, muzeów, parków rozrywki.

Odpowiedź jest prosta, bardzo jasne projektory, takie jak wspomniane modele NEC, których jasność pozwala na uzyskanie bardzo dużej przekątnej przy czytelnym obrazie. Choć projektor ma określoną w specyfikacji jasność to nie charakteryzuje ona jasności samego obrazu. Ta spada im większa przekątna.

NEC PH3510QL

W domach nawet 4000 ANSI lumenów to aż nadto by wygodnie wyświetlić sobie 120 calowej przekątnej obraz. Tymczasem NEC PH3501QL ma jasność aż 40000 ANSI lumenów, a drugi z nowych projektorów 30000 ANSI lumenów. Zastosowanie technologii laserowej (połączenie lasera RB i fosforowego elementu konwersyjnego) zapewnia niezakłóconą pracę przez około 20 tysięcy godzin. W przeciwieństwie do projektorów domowych wykonanych w technologii laserowej tutaj można liczyć na wymianę niektórych podzespołów.

Duża jasność to nie wszystkie zalety. Skoro są to projektory instalacyjne powinny dać szansę na wygodną instalację w docelowej lokalizacji. W przypadku serii PH mamy funkcję przesunięcia obrazu o 50% w poziomie i 17% w pionie. Według zapewnień NEC to lepiej niż jakakolwiek obecnie konkurencja o rozdzielczości 4K w segmencie instalacji wielkoformatowych.

Dobre kolory i jasność nawet w trybie ECO

NEC komunikując jasność 40000 ANSI lumenów dla modelu PH3501QL ma na myśli centrum kadru. Na brzegach jest nieco ciemniej (co ma miejsce w każdym projektorze, ale oko ludzkie nie zawsze jest w stanie tego zauważyć, szczególnie przy jasności obrazu bliskiej, a przy mniejszych przekątnych nawet przekraczającej zdolności ludzkiego wzroku do postrzegania jasnych obiektów), dlatego w specyfikacji znajdziemy informację o jasności 35000 ANSI lumenów w trybie normalnej pracy. Po przełączeniu się do trybu ECO, co przy zapotrzebowaniu na wiele kilowatów (dokładnie 4,7 kW w normalnym trybie pracy), wcale nie jest głupim rozwiązaniem, jasność spada, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie 28000 ANSI lumenów.

Drugi z projektorów ma średnią jasność w normalnym trybie na poziomie 26000 ANSI lumenów, a w trybie ECO 21000 ANSI lumenów (zapotrzebowanie na energię 3,6 kW).

Duże, ciężkie to i drogie - tu ta dewiza się sprawdza

NEC PH3501QL i NEC PH2601QL to projektory, których raczej w domu nie ustawi nawet najbardziej zagorzały miłośnik kina domowego i posiadacz wielkiej groty projekcyjnej. Zniechęcić mogą nie tyle wymiary 697 x 455 x 1180 mm (bez części wystających) i waga 169 kilogramów, a cena sięgająca 190000 lub 160000 euro za egzemplarz (dane z europejskiej strony producenta).

Źródło: NEC

Odsłon: 3685 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij

Projektory w marketplace

 1. eltra
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-02-01 16:50

  Na co to komu ? skoro ni do domu ni do sali kinowej ??? zupełnie niepraktyczne xD ale cena morduje i to w optymistycznym wariancie 660 tysiecy złotych ??lub 790 xD? kogoś chyba poniosły wodze fantazji xD zapewne normalny projektor kinowy idzie kupić w takiej samej albo mniejszej cenie xD nie rozumie możliwości zastosowania tego cuda ? z domu tego tez nie wyniesiesz chyba ze w pakiecie dodaja widlaka :D nie rozumie nie rozumie :D

  Skomentuj

  1. figer
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-02-01 19:32

   Nie rozumiem - kto nie rozumie?
   Przecież to do zastosowań profesjonalnych. Jak byś to używał w domu to tak samo jak byś zakupy ze sklepu woził tirem? Rozumie?

   Skomentuj

  2. Damian_jo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-02-02 08:47

   Po pierwsze - ustawiając coś takiego w domu o ile nie masz pokoju / sali kinowej wielkości tych z IMAX'a najprawdopodobniej straciłbyś wzrok a w najlepszym wypadku dostał zapalenia spojówek.
   Po drugie - jak w artykule jest napisane - jest to projektor do zastosowań profesjonalnych. Te do kina muszą być jasne ale przede wszystkim mieć jak najlepszy kontrast co by widz był zadowolony z jakości obrazu - tutaj jest to sprawa drugorzędna. No i projektorem z kina może i oświetlisz ścianę budynku ale tym z newsa zrobisz to dużo lepiej. Iluminacje na fasadach nie są tworzone za pomocą przenośnych projektorów czy projektorów do domu a właśnie takimi za 600-700 tysięcy. Spokojnie - parę takich pokazów i koszt się zwraca.

   Skomentuj

   1. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-05 00:02

    Dokładnie, ale jak widać nie wszyscy słyszeli o mapingu :-D

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!