Na topie

Departament Energii Stanów Zjednoczonych buduje superkomputer z procesorami AMD Epyc [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Serwery

Kategoria: Komputery Podzespoły Serwery Procesory Tematyka: AMD Epyc superkomputer Producenci: AMD

Superkomputer Perlmutter ma zastąpić obecny system Cori. Konstrukcja zaoferuje ponad 3-krotnie większą wydajność i będzie kosztować 149 mln dolarów.

 • Departament Energii Stanów Zjednoczonych buduje superkomputer z procesorami AMD Epyc [AKT.]
A A

Procesory AMD Epyc są stosowane już nie tylko w serwerach i centrach danych, ale również w potężnych superkomputerach. Departament Energii Stanów Zjednoczonych ogłosił, że podpisał kontrakt na stworzenie superkomputera Perlmutter, który będzie działał w oparciu o procesory AMD.

Perlmutter (nazwa pochodzi od Saula Perlmuttera - amerykańskiego astrofizyka, laureata Nagrody Nobla) został zaprojektowany przez firmę Cray dla Narodowego Ośrodka Komputerowych Badań Naukowych nad Energią (NERSC, National Energy Research Scientific Computing Center) zlokalizowanym w Narodowym Laboratorium Lawrence’a w Berkeley. Superkomputer zostanie uruchomiony w 2020 roku, a jego koszt ma wynieść 149 mln dolarów.

Cray Shasta
Superkomputer Perlmutter będzie bazował na najnowszej platformie Cray Shasta

Maszyna ma bazować na nowych procesorach AMD Epyc (prawdopodobnie będzie to już 3. generacja układów o nazwie kodowej Milan) i akceleratorach obliczeniowych Nvidia Tesla. Oczekuje się, że konstrukcja zaoferuje ponad 3-krotnie większą wydajność niż obecnie dostępny w ośrodku NERSC superkomputer Cori – będzie to zatem system przed-eksaskalarny (oferujący wydajność poniżej 1 eksaflopsa).

Superkomputer będzie wykorzystywany przez ponad 7000 naukowców w ponad 600 projektach rocznie wspierając badania naukowe na ekstremalną skalę i pozwalając rozwijać nowe źródła energii, poprawiać efektywność energetyczną, odkrywać nowe materiały i analizować potężne zestawy danych z naukowych ośrodków eksperymentalnych.

Aktualizacja 14.11.2018 14:30

Perlmutter - budowa węzła

Departament Energii Stanów Zjednoczonych potwierdził informacje odnośnie wykorzystanych podzespołów w superkomputerze Perlmutter. System ma dysponować węzłami do obliczeń procesorowych i graficznych.

Perlmutter

Węzyły procesorowe zostaną wyposażone w procesory AMD Epyc z rodziny Milan (Zen 3) oraz co najmniej 256 GiB ośmiokanałowej pamieci operacyjnej (pojemność jest zależna od wykorzystanych procesorów).

Perlmutter

Oprócz tego udostępnione zostaną węzły do obliczeń graficznych - mają one bazować na jednym procesorze AMD i czterech układach graficznych Nvidia Volta (już kolejnej generacji) z 32 GB pamięci HBM2.

Na konferencji zademonstrowano również budowę węzłów - firma Cray postawiła na konstrukcję chłodzoną cieczą, która ma wyróżniać się bardzo dużą gęstością zabudowy. uruchomienie systemu planowane jest na 2020 rok.

Źródło: AMD, TOP500, Tom's Hardware

Odsłon: 7148 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij

Serwery w marketplace

 1. cochinek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-02 10:43

  Poniżej eksaflopsa? Pff ale bieda :D

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2018-11-02 14:53

   to pewnie przez wydajność pojedynczego wątka :D

   Skomentuj

  2. Michał 06
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-11-14 14:48

   Jak budują superkomputer właśnie z tych procesorów to chyba mają jakieś dane że lepszych w najbliższym czasie nie będzie :)

   Skomentuj

 2. sn00p
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-11-02 10:52

  Możliwe że za 10 lat te procesory trafią na allegro jako używane za 300 zł. Tak jak ma to miejsce teraz z Xeon.

  Skomentuj

  1. Berry
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-11-02 11:15

   Procesory serwerowe pracują w niemal laboratoryjnych warunkach, nie są kręcone, są z "lepszego sortu"... A niech trafiają, posłużą jeszcze wiele lat ;)

   Skomentuj

   1. stalkerpl
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-11-02 14:54

    nie trolluj z tym sortem, myśl samodzielnie

    Skomentuj

    1. PawelSalsa
     Oceń komentarz:

     3    

     Opublikowano: 2018-11-03 04:50

     Ten lepszy/gorszy sort to właśnie z wolnomyślicielstwa powstał. Nie troluj więc za bardzo z tym samodzielnym myśleniem bo sam za bardzo go nie używasz..

     Skomentuj Historia edycji

 3. BitBaron
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-11-04 17:42

  Bitcoina chcą kopać :d

  Skomentuj

 4. DragonRed
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-11-14 15:31

  Kolejny szaleńczy skok z wydajności na Watt dokona się dopiero po przejściu na pierwszą generację litografii nazwaną GAAFET i GAAPET gdzie tranzystory będą mogły być układane wertykalnie.Znów nie się tego to porównać z tym co dało chociażby przejście z 28nm na 14nm i teraz gdy Zen 2 będzie oparty na 7nm a pierwszej generacji Zen był w 14nm.Przekonamy się w najbliższej przyszłości czy Samsung wejdzie także w działalność układów wysokowydajnych z wysokim TDP.
  Na początku tego roku zrzeszenie producentów litografii i naukowców opracowało plan jak przez najbliższe lata będzie się kształtować rozwój technologi produkcji i wygląda on tak jak na obrazku.
  https://zapodaj.net/e04136aebc7bf.png.html
  Widać na nim , że jeżeli chodzi o te dwa wymiary oczywiście ponade w -nanometrach- nawet Intelowskie 10nm spełnia standard 7nm ale oprócz tych dwóch wymiarów są jeszcze dwa inne mające wpływ na całkowitą powierzchnię tranzystora.
  Samsung na przykład we wrześniu podczas swojego sympozjum ogłosił , że w drugiej połowie 2019 roku będzie już dopracowywał swoje '5nm' mające wymiary 40nm na 27nm a według tego obrazka zbliżyli by się bardziej do oznaczenia '3nm'.Zapowiada się , że Samsung jeszcze trochę i uderzy czymś wyjątkowym tworząc jakiś potężny superkomputer.Czy jest możliwe , żeby Samsung zaczął dzielić swoją litografię na dwie części - jedną dla rynku z niskim TDP a druga dla tego z wysokim TDP to wkrótce się przekonamy bo widać zapędy do totalnej dominacji na rynku przewodników to oni mają nie lada.

  Skomentuj

 5. Dexterr
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-11-14 16:42

  Samsung z niczym nie uderzy bo nie ma dobrych procków.
  A architektura ARM do superkomputerów nie bardzo się jeszcze nadaje.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!