Systemy operacyjne

Nokia tłumaczy się z systemu MeeGo w N9

opublikowano przez Dawid Mączka w dniu 2011-06-29

Nokia jakiś czas temu była na rozdrożu, obrała jednak ścieżkę wydeptaną przez Microsoft i zamierza nią twardo podążać do samego końca. Przynajmniej tak można streścić w kilku słowach stanowisko CEO Nokii, Stephena Elopa.

Prezes Nokii musiał się wypowiedzieć ponieważ w sieci pojawiło się wiele sprzecznych informacji. Na początku roku fiński gigant komórkowy zawiązał bliską współpracę z firmą z Redmond, której owocem będzie wykorzystanie systemu Windows Phone 7 w najnowszych smartfonach Nokia. Ciągle czekamy na urządzenia o kodowej nazwie 'Sea Ray', które mają pojawić się pod koniec tego roku z WP7. Problemem jest tylko, że do sieci trafiły informacje na temat Nokii N9 z systemem MeeGo, oraz Nokii N5 z Symbianem Anna.

O tym drugim nie wiadomo zbyt wiele, w przeciwieństwie do smartfona z zainstalowanym systemem Linux. Ostatnio podawaliśmy pierwsze informacje dotyczące smartfona Nokia N9. Jednak reakcja użytkowników i redaktorów serwisów dt. mobilnych technologii zaskoczyła chyba nawet samą Nokie. Znaczna większość wypowiada się bardzo pozytywnie na temat N9 i ciągle pojawiają się pytania „jak Nokia mogło zrezygnować z MeeGo bez obserwacji reakcji rynku na nowy system”. Pojawiły się nawet głosy, że fiński producent może wrócić do tego systemu i wydawać telefony zarówno z MeeGo jak i WP7.
 

Smartfon Nokia N9
 

Spekulacje te jednoznacznie uciął Stephen Elop, CEO Nokii, w jednym z ostatnich wywiadów. Prezes giganta komórkowego poinformował, że firma zapoznała się z pozytywnymi opiniami na temat smartfona Nokia N9systemu MeeGo i firmie bardzo zależy na zdaniu jej klientów. Niestety powrót do systemy tworzonego wspólnie z Intelem nie jest możliwy i nigdy nie nastąpi, niezależnie od sukcesu jaki odniesie N9. Telefon trafia do sprzedaży ponieważ był tworzony przed decyzją o nawiązaniu współpracy z Microsoftem, a firma nie chciała kasować projektu. Naprawdę szkoda bo prostota i przejrzystość MeeGo jak widać przypadła do gustu.

Elop zaznaczył jednocześnie, że firma robi wszystko by nadchodzące telefony z systemem Windows Phone 7 przypadły do gustu klientom. Podobno odbyły się już rozmowy z operatorami komórkowymi oraz grupami testowymi i odzew na telefony Nokii z systemem WP7 jest bardzo pozytywny. Firma ma nadzieję, że urządzenia te odniosą sukces na rynku i pozwolą na równą walkę zarówno z produktami Apple jak i telefonami z Androidem.

Z jednej strony smuci fakt, że Nokia nawet w obliczu potencjalnego sukcesu smartfona Nokia N9 z MeeGo nie zamierza dalej wspierać systemu, z drugiej cieszy fakt, że trwają wzmożone prace nad smartfonami z WP7. Smutno patrzyło się na Nokię, która z lidera rynku, stałą się graczem, który praktycznie przestał się liczyć na rynku smartfonów.


Więcej o Nokii:

Źródło: Hot Hardware

marketplace

Komentarze

16
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Elop = wtyczka MS i kompletna katastrofa dla Nokii.
  Zaloguj się
 • avatar
  Czekam, czekam na WP7. Jakiś konkurent dla androida, który nie potrzebuje twoich danych.

  A i jak ktoś ma coś debilnego do odpowiedzi w tej kwestii to lepiej żeby się wstrzymał.
 • avatar
  "Prezes giganta komórkowego poinformował, że firma zapoznała się z pozytywnymi opiniami na temat smartfona Nokia N9 i systemu MeeGo i firmie bardzo zależy na zdaniu jej klientów. Niestety powrót do systemy tworzonego wspólnie z Intelem nie jest możliwy i nigdy nie nastąpi, niezależnie od sukcesu jaki odniesie N9." - po prostu nie wierze w to co czytam.
 • avatar
  Czy ktoś z fanów systemu MeeGo mógłby podać, w czym ten system jest taki super i miałby pomóc w odniesieniu sukcesu firmie Nokia? Przyznam się iż wgrałem go na N900 jakiś czas temu i... natychmiast wywaliłem. Ani to ładne, ani funkcjonalne. Osobiście po stokroć bardziej podoba mi się Maemo.
  Jeżeli ktoś zna ciekawe strony, materiały dot. MeeGo i jego zajefajności proszę się podzielić - chętnie zweryfikuję swój pogląd.
  Pozdrawiam
 • avatar
  Oba sa OK. MeeGo bardziej przypomina mi XP, a Maemo 7. Kwestia gustu czy stawiasz na oczedna funkcjonalnosc czy na bajeranckie wodotryski.
 • avatar
  MeeGo to bardzo udany system, w dodatku w pełni bazujący na Linuksie a nie jak Android wyłącznie na jego jądrze. MeeGo to przyszłość smartphonów i być może tabletów. Potrzeba mu jedynie wsparcia ze strony producentów oprogramowania, ale patrząc na to, że za systemem stoi Intel to jestem przekonany, że wsparcia mu nie zabraknie. Taki system to znacznie więcej aplikacji niż w przypadku Androida czy WM7. Bo jak wiemy oprócz appsów stworzonych przez deweloperów system jako dystro linuksa posiada możliwość odpalania appsów pisanych bezpośrednio pod linuksa.
  Zaloguj się
 • avatar
  Mam obecnie Nokie i gorszego telefonu nie miałem dawno, wiesza się toto, wycisza się samo nie słychać jak ktoś dzwoni, czas rozmów jest nieprecyzyjny raz pokazuje dobrze a innym razem pokarze 3 sek rozmowy jako 3 minuty

  szajs
  Zaloguj się
 • avatar
  Zapalmy Nokii świeczkę.

  [*]
 • avatar
  Nokia jest jak Saab, kochasz albo nienawidzisz.
 • avatar
  Sytuacja wygląda tak na rynku:
  iOS- duży sukces i duża klapa, odpala tylko na produktach apple
  Symbian- martwy, nigdy nie rozwijany na poważnie poza telefonem brakowało aplikacji, marketów, gier!! np ostatnia próba wskrzeszenia gier które nie wykorzystywały nawet GPU...
  Android- kopia iOS ale bez jego minusa, wyskoczyli z tym w odpowiednim czasie więc sukces gwarantowany byle producenci zabrali się za naprawianie błędów softu w telefonach - kwestia czasu!
  MeeGo- trochę za późno...
  Win7- może kiedyś MS skończy go pisać i doda więcej języków niż 5 !?!

  Nie dajcie się nabić w balona, znacie już jedyną słuszną drogę.