Na topie

Nvidia szykuje kartę GeForce GTX 1660 Ti [AKT. 2 - zdjęcie z konferencji]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

GeForce GTX 1660 Ti uplasuje się w średnim segmencie, gdzie zastąpi obecny model GeForce GTX 1060. Nowa seria zostanie jednak okrojona o jednostki odpowiedzialne za Ray-tracing.

  • Nvidia szykuje kartę GeForce GTX 1660 Ti [AKT. 2 - zdjęcie z konferencji]
A A

W sieci pojawia się coraz więcej przecieków na temat kolejnych kart graficznych GeForce GTX. Jednym z pierwszych przedstawicieli nowej serii ma być nie GeForce GTX 1160, ale… GeForce GTX 1660 Ti.

Serwis VideoCardz dotarł do nieoficjalnych informacji na temat specyfikacji akceleratora. GeForce GTX 1660 Ti ma bazować na układzie graficznym Turing TU116 w wersji z 1536 rdzeniami CUDA (ale już bez jednostek RT odpowiedzialnych za Ray-tracing). Oprócz tego zostanie on wyposażony w 6 GB pamięci GDDR6 192-bit.

Model GeForce GTX 1060 GeForce GTX 1660 Ti* GeForce RTX 2060
Generacja Pascal 16 nm Turing 12 nm Turing 12 nm
Układ graficzny Pascal GP106 Turing TU116 Turing TU106
Jednostki cieniujące 1280 1536 1920
Jednostki teksturujące 80 96 120
Jednostki rasteryzujące 48 48 48
Rdzenie Tensor - ? 240
Jednostki RT - - 30
Taktowanie rdzenia 1506/1709 MHz ? 1365/1680 MHz
Moc obliczeniowa 4,4 TFLOPS ? 6,5 TFLOPS
Pamięć wideo 6 GB GDDR5 192-bit 6 GB GDDR6 192-bit 6 GB GDDR6 192-bit
Taktowanie pamięci 8008 MHz ? 14 000 MHz
Przepustowość pamięci 192 GB/s ? 336 GB/s
TDP (zasilanie) 120 W (6-pin) ? 160 W (8-pin)
Cena $249
(FE $299)
? $349
(FE $349)
*specyfikacja nieoficjalna

Wygląda więc na to, że karta będzie wyraźnie słabsza od GeForce’a RTX 2060, ale nadal ma oferować lepsze osiągi względem GeForce’a GTX 1060. Niewiadomą jest cena, od której będzie zależeć opłacalność (i ewentualny sukces) akceleratora.

Nvidia NDA

Nowa karta miałaby zastąpić GeForce’a GTX 1060. Można zatem oczekiwać, że jej premiera nastąpi już niedługo (niektóre redakcje mają już dysponować informacjami o karcie, które zostały zastrzeżone umową poufności NDA).

Aktualizacja 21.01.2019 14:30

W bazie Ashes of the Singularity pojawiły się wpisy z wydajnością laptopa wyposażonego w 8-rdzeniowy/16-wątkowy procesor Intel Core i kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1660 Ti.

Nvidia GeForce GTX 1660 Ti - Ashes of the Singularity

Laptop w trybie High 1080p uzyskał 7400 punktów. Dla porównania konfiguracja z kartą GeForce GTX 1060 uzyskuje tutaj około 6200 punktów (czyli nowa karta byłaby tutaj o 19% wydajniejsza).

Aktualizacja 23.01.2019 10:10

Czyżby GeForce GTX 1660 (Ti) rzeczywiście istniał? Do sieci wyciekło zdjęcie zrobione podczas jednej z tajnych konferencji Nvidii.

Nvidia GeForce GTX 1660 Ti

Na uchwyconym slajdzie nie widać zbyt wiele - producent zapowiada nową serię kart GeForce GTX z generacji Turing (co pokrywałoby się z wcześniejszymi przeciekami). Referencyjny model ma wyglądać podobnie do GeForce RTX 2060/2070.

Źródło: VideoCardz, Golem, Twitter @ Apisak, Twitter @ Komachi

Odsłon: 20019 Skomentuj newsa
Komentarze

35

Udostępnij
  1. HegemoN
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2019-01-17 19:22

    Wincyj numerków choćby intel co pół roku nowa seria, nowe chipsety, nowe płyty 4 odmiany tej samej karty teraz? 2060, 1660Ti, potem 1660, 2060Ti i na koniec perełka 1160 3GB....

    Skomentuj Historia edycji

    1. DreamerDream
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2019-01-17 19:24

      Spokojnie mieliśmy kilka rożnych GTX 1060, więc czemu nie kilka xx60 :> Najwtraźniej Nvdii się opłaca wprowadzać taki burdel i zamieszanie.

      Skomentuj Historia edycji

  2. DreamerDream
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-17 19:23

    Serio słabsza? Czemu? Aby nvdia mogła potem gadać, że wersja z rtx jest lepsza? Pewnie jeszcze dadzą cenę 300$, bo znając myślenie nvdii pewnie sobie pomyślą "skoro mocą jest między gtx 1060 a 2060 to ceną tez musi być w połowie".

    Skomentuj

    1. awesome1337
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2019-01-17 20:00

      >Serio słabsza? Czemu?

      po to żeby wypełnić inne półkę cenowa?

      1060/70 już nie produkują od dawna a karty w tym segmencie są nadal potrzebne

      Skomentuj

      1. Zero-Cool
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-01-18 19:57

        Wiesz, istnieje jedno zasadnicze pytanie, ile sobie za to krzykną i jaką będzie miało to wydajność.

        Może być hit, a może być powtórka z premiery pascalowych 1060 i 1050TI (dla przypomnienia był czas że 1050 TI kosztował ok 800zł a 1060 ok 1000zł, gdzie 200zł różnicy za dwukrotnie szybszą kartę jak wg. mnie dyskwalifikowało wolniejszego GTX'a)

        Oczywiście GTX1050Ti też się sprzedawały, ale nie znaczy to że ich zakup miał sens...

        Skomentuj

    2. xbk123
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-01-17 20:06

      No wydajność to główny parametr do wyceny gpu. Jak mocą będzie po środku to czemu cena też nie miałaby być pośrodku?

      "Serio słabsza? Czemu?"

      Widzisz te parametry? No jakby nie patrzeć to słabsze.

      Skomentuj

      1. DreamerDream
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-01-17 21:14

        Popatrz na to z innej strony. Słyszałeś o serii x50, albo xx50 xd?

        Nvdia zrobiła teraz z serii kartę cenowo mid-end, high-end, a teraz jeszcze chcą walnąć mid-high end'ową. Moim zdaniem to jest chore.

        Skomentuj Historia edycji

        1. awesome1337
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2019-01-17 21:32

          przecież też bedzie seria x50

          w czym problem?

          Skomentuj

  3. solasoft
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2019-01-17 20:36

    Gtx 1060 jest dobra karta do grania w praktycznie kazda gre na 1080p. Wiec nowy model jezeli bedzie w cenie 250$ to bedzie najlepsza karta za ta cene, zwlaszcza ze bedzie DDR6 . Pozdrawiam wszystkich

    Skomentuj

    1. yarwa
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-01-21 15:34

      Będzie za 300 dolków.

      Skomentuj

  4. Majjkee
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-17 21:00

    no cóż... kasę doić trzeba... orają ile można, albo i napewno wincyyyyyy

    Skomentuj

    1. Kuciem
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-01-17 21:59

      nie chcesz? nie kupuj.

      Skomentuj

  5. leon-san
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2019-01-17 22:09

    Trzeba zadać sobie pytanie - czy będzie DLSS. Jeżeli nie , to sobie odpuścić, dołożyć i kupić 2060.

    Skomentuj

    1. AndreoKomp
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-01-17 22:46

      Jak za 1-2 lata każda nowa wymagająca gra będzie wychodzić z DLSS, to faktycznie zakup karty dzisiaj bez DLSS nie ma sensu. Pytanie tylko czy tak będzie, czy DLSS zawita tylko w pojedynczych tytułach. To wygładzanie bardzo mocno odciąża kartę graficzną, więc za 2 lata może dać drugie życie karcie ze średniej półki, kiedy będzie można wyłączyć zwykłe wygładzanie, a włączyć DLSS.

      Skomentuj

      1. leon-san
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-01-18 08:44

        > To wygładzanie bardzo mocno odciąża kartę graficzną


        Czy ja wiem? W testach dostępnych na YT przy użyciu RTX 2070, to DLSS daje 15 fpsów więcej niż użycie TAA. Przy takim samym obciążeniu karty.

        Skomentuj

        1. AndreoKomp
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2019-01-18 15:19

          Moim zdaniem jak karta generuje klatki w przedziale 40-60 fps, to 15 fps więcej to bardzo dużo. To decyduje o tym czy gra jest grywalna czy nie na danych ustawieniach.

          Skomentuj

          1. leon-san
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-01-18 15:59

            I te 15 klatek to różnica przy 4K. W mniejszych rozdzielczościach pewnie będzie jeszcze więcej

            Skomentuj

    2. awesome1337
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-01-17 22:48

      za DLSS odpowiadają tensor cores wiec powinien być tym bardziej że są integralna częścią każdego z 4 bloków które budują SM

      Skomentuj

      1. AndreoKomp
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-01-17 23:08

        https://www.pcgamesn.com/wp-content/uploads/2018/08/Nvidia-Turing-SM.jpg
        Faktycznie, rdzenie tensor nie da się wyrzucić z GPU w prosty sposób. Fizycznie na pewno w GPU będą i jeśli NV ich nie wyłączy to powinno być DLSS w kartach bez obsługi RT.

        Skomentuj

  6. kriegx
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-01-18 00:34

    Tylko jaki ma sens kupowanie karty klepanej w starym procesie technologicznym skoro niebawem wyjda znacznie lepsze uklady 7nm? Dojenia lemingow ciag dalszy chyba, ze zdecyduja sie poczekac na Q3/4 i odswieza turinga bez rtx wlasnie w 7nm i obnizajac cene jak przy legendarnych maxwelach.

    Skomentuj

    1. awesome1337
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2019-01-18 01:25

      niebawem czyli kiedy?

      za pół roku? rok?

      jak ktoś potrzebuje karty to niech kupuje

      Skomentuj

      1. kriegx
        Oceń komentarz:

        -6    

        Opublikowano: 2019-01-18 11:05

        Przeciez jest napisane. Czytanie ze zrozumieniem boli czy o co chodzi? Przeciez nikt nikomu nie broni niczego kupowac. Jak dla mnie to mozesz zmieniac sobie karte nawet co 2 tygodnie i byc lemingiem. To czy kogos na to stac nie jest istotny bo mowimy tutaj o czynniku oplacalnosci i dobrowolnego nadstawiania sie pod dymanie. Jesli to lubisz to Twoja sprawa.

        Skomentuj

        1. awesome1337
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-01-18 11:37

          >mowimy tutaj o czynniku oplacalnosci i dobrowolnego nadstawiania sie pod dymanie

          jakie tu dymanie i nie opłacalnosc widzisz?

          Skomentuj

        2. xbk123
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2019-01-18 11:56

          W tej branży "co chwila" wchodzi coś nowego. Rozumiem, że zakup pascali czy turingów to bycie lemingiem, ale już niedługo nadchodzi przełomowy moment w historii, kiedy zakup nowej serii w 7nm będzie oznaczał bycie niezwykle bystrym klientem. Daj spokój. Dołożę Ci 100pln za zakup wymarzonego pascala, jak przestaniesz pisać.

          Skomentuj

    2. michal_mat
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-01-18 10:35

      samo przejście w nowy proces nie znaczy lepiej, były już w przeszłości przypadki jak stare, zoptymalizowane układy pracowały wydajniej niż nowe, w niższym procesie.
      Jak nowy za te same lub mniejsze pieniądze będzie dawał więcej fps przy takiej samej jakości, to można się podniecać

      Skomentuj

      1. kriegx
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2019-01-18 11:14

        To juz zalezy czy mowimy o REALNYM zejsciu w procesie produkcyjnym takim jak 7nm czy o jakims sztucznym tworze pokroju 12nm ladnie wygladajacym tylko na papierze i w reklamach. Oczywiscie nie masz racji bo nie uwzgledniles problemow z uzyskiem przy produkcji tak wielkich ukladow jak obecne topowe GPU. Zejscie na nizszy proces mimo jego wczesnego etapu wdrozeniowego i tak sila rzeczy poprawi sytuacje bo produkcja mniejszych ukladow bedzie znacznie latwiejsza i naturalnie powinna zwiekszyc swoja oplacalnosc. To czy Nvidia obnizy ceny jak przy maxwellach to juz inna sprawa i zalezy rowniez od AMD. Dla koncowego klienta 7nm oznacza nie tylko potencjalnie nizsza cene, ale i znacznie lepsza kulture pracy, nizsze temperatury, wyzsze zegrary, wyzsza wydajnosc lub kombinacje powyzszych.

        Skomentuj

  7. solasoft
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-01-18 15:23

    Nikt nikomu nic nie kaze kupowac. Jezeli sa ludzie ktorzy maja czas czekac na "lepszy/nowszy model" do czasu az beda za starzy zeby grac w gry lub nie beda miec czasu na granie bo zycie z wiekiem sie zmienia i problemy rowniez , no coz.. Ja nie czekam bo niema na co czekac i jak cos potrzebuje to kupuje/uzywam/modernizuje. A inni moga czekac.. na nowy model :)

    Skomentuj

  8. PITUCH3
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-18 16:25

    żenada

    Skomentuj

    1. awesome1337
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-18 17:38

      niby czemu?

      Skomentuj

  9. Zero-Cool
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-18 19:54

    Się zdublowało

    Skomentuj Historia edycji

  10. CrisPL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-18 23:13

    Jeśli faktycznie ma ta karta wyrzucić z rynku GTX 1060 to miała by sens w cenie 1200-1300zł. Nie mniej teraz patrząc po tym to RTX 2060 szkoda, że nie ma 8GB tak jak GTX 1070, którego zastępuje.

    Skomentuj

  11. mahneto
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-20 18:33

    Panowie a gdzie gtx 2050 lub gtx 2050ti.

    Skomentuj

  12. Makkk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-21 15:28

    Na jakiejś śmiesznej stronce napisali (odnośnie aktualizacji z dzisiaj), że ta karta jest wydajniejsza od RTX-a 2060... ;D

    Skomentuj

  13. HomeAudio
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-01-21 16:28

    Kiedyś jeszcze się trochę orientowałem w oznaczeniach kart NVidii... a teraz to choler wie - trzeba mocno studiować jakieś benchmarki (i/lub dane techniczne) aby wiedzieć co takie ustrojstwo jak 1660 Ti potrafi. Może cena trochę sugeruje segment i możliwości - ale też niestety nie zawsze i na pewno nie precyzyjnie.

    Skomentuj

  14. fitgame
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-23 12:47

    Ktoś kto zajmuje się nazewnictwem w Nvidii powinien wyciągnąć widelec z kontaktu.