Na topie

Wydajne dyski OCZ Vector 150 w niższym procesie technologicznym

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: SSD Producenci: OCZ

Następcy popularnej serii Vector są produkowani w 19-nanometrowym procesie i oferują jeszcze wyższą wydajność.

OCZ Vector 150 dysk grafika

AA

OCZ wprowadził do swojej oferty dyski Vector 150, a więc następców ubiegłorocznej serii Vector. Nowe modele są produkowane w niższym procesie technologicznym i oferują jeszcze wyższą wydajność.

Nośniki Vector 150 są dostępne w trzech wersjach pojemnościowych – 120 GB, 240 GB i 480 GB. Konstrukcje te bazują na kontrolerze Indilinx Barefoot 3 M00 i 19-nanometrowych kościach pamięci MLC NAND, a do komunikacji z komputerem wykorzystują interfejs SATA 6 Gb/s.

Najmniej pojemna wersja oferuje transfery sięgające 450 MB/s podczas zapisu i 550 MB/s podczas odczytu danych, natomiast dwie pojemniejsze zapisują dane z szybkością 530 MB/s. Liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę wynosi 95 000 IOPS dla losowego zapisu i 80 000/100 000 IOPS dla losowego odczytu próbki 4 KB.

Dyski mają 7 mm grubości, a ich pobór mocy wynosi 0,55 W podczas spoczynku i 2,5 W podczas pracy. Współczynnik bezawaryjności oszacowano na 1,2 mln godzin – producent deklaruje, że wytrzymałość komórek pozwala na codzienne zapisywanie 50 GB danych przez 5 lat (tyle zresztą trwa też gwarancja).

Galeria

Specyfikacja dysków OCZ Vector 150:

  • pojemność: 120 GB, 240 GB, 480 GB
  • wydajność: 400/550 MB/s (120 GB), 530/550 MB/s (240 i 480 GB)
  • IOPS: 95 000/80 000 (120 GB), 95 000/100 000 (240 i 480 GB)
  • interfejs: SATA 6 Gb/s
  • kontroler: Indilinx Barefoot 3 M00
  • kości pamięci: 19 nm MLC NAND
  • pobór mocy: 0,55 W (spoczynek), 2,5 W (praca)
  • MTBF: 1,2 mln godzin
  • wymiary: 99,7 x 69,75 x 7 mm
  • waga: 115 g

Najnowsze nośniki firmy OCZ już są dostępne w sprzedaży, a ich ceny wynoszą odpowiednio 120 euro (120 GB), 210 euro (240 GB) oraz 440 euro (480 GB). W zestawie dodawana jest również aplikacja Acronis True Image HD.

Źródło: OCZ

Odsłon: 9434 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
  1. Irrlicht
    Oceń komentarz:

    16    

    Opublikowano: 2013-11-08 09:20

    Właśnie sobie uświadomiłem, że w długiej perspektywie czasowej to nie dyski SSD są drogie, tylko talerzowce są bajecznie tanie (przynajmniej te na rynek "domowy").

    Jak jakieś 15 lat temu składałem swojego pierwszego blaszaka, to 2GB Seagate kosztował mnie 600 ówczesnych złotych, co stanowiło ok. 1/6 ceny zestawu (licząc z 14" monitorem). 2GB się bardzo łatwo zapełniało, więc z 1.5 roku później kupiłem za prawie 900 zł 8GB IBM, który służył mi całkiem długo i mógłby działać do dziś, alei go w tym roku nie przerobiłem na szlifierkę do ołówków :-)

    Skomentuj

    1. Irrlicht
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2013-11-08 09:43

      chochlik: oczywiście przerobiłem go na szlifierkę - http://majsterkowo.pl/jak-zrobic-szlifierke-z-dysku-twardego/

      Skomentuj

      1. pauloso
        Oceń komentarz:

        9    

        Opublikowano: 2013-11-08 11:01

        Jakby nie było służy ci dalej

        Skomentuj

  2. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-11-08 11:51

    "producent deklaruje, że wytrzymałość komórek pozwala na codzienne zapisywanie 50 GB danych przez 5 lat"
    Na pewno dla dysku o pojemności 480GB jak nie jest to zdefiniowane. Co daje 25GB dla 240GB i 12.5GB dla 120GB. Te wartości by się zgadzały jak są pamięci MLC NAND 19nm. Najczęściej będzie kupowana wersja 120GB, więc mamy 12.5GB na dzień przez 5 lat o.O, jak ktoś wykorzystuje dysk do pracy, to go w rok zajedzie jak nie wcześniej. Nie chce mi się też wierzyć, że producent nie ubezpieczył się na przypadki, kiedy dysk po prostu zużyje się w wyniku eksploatacji, a on przez 5 lat gwarancji musi go wymieniać. Zbankrutowałby jak by zaczęły padać. Po co to piszę? Żeby uświadomić wszystkich, że dyski SSD cały czas są tak samo drogie jak kiedyś. Cena spada, bo spada ich proces technologiczny i wprowadzane są oszczędności w typach stosowanych pamięci. To jednak powoduje, że dyski mają coraz mniejszą wytrzymałość. Co z tego, że cena jest o połowę niższa niż kiedyś, jak dysk wytrzyma o połowę mniej. Nie podoba mi się sytuacja z dyskami SSD.

    Ktoś ma dysk SSD, który pokazuje ile danych zapisuje? Ile danych dziennie zapisuje i jak jest eksploatowany?

    Skomentuj

    1. Chiny_X
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2013-11-08 12:53

      Też mam wrażenie, że jest to sztucznie normowane...

      Skomentuj

    2. MarTum
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2013-11-08 13:49

      Tak producenci dołączają oprogramowanie specjalne dla dysku. Przynajmniej ja na samsungu 830 mam takie i jest też tam ilość zapisanych danych.

      Skomentuj

      1. AndreoKomp
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2013-11-08 14:06

        Ja o tym wiem i o to nie pytałem :) Jeśli masz dysk Samsung 830 to zaobserwuj ile dziennie danych na taki dysk jest zapisywane przy Twoim użytkowaniu. Oczywiście bardzo istotne jest w jaki sposób użytkujesz dysk i czy coś przerzuciłeś na dysk HDD typy cache, pamięć wirtualna itp. rzeczy. Ludzie przeważnie myślą, że jak nie zapisują żadnych danych na dysk systemowy, nie instalują nowych programów to on się nie zużywa. Błąd. Wystarczy przecież zostawić pamięć wirtualną, odpalić sobie nową grę, to nam dysk zapisze tyle danych przez kilku godzinną rozgrywkę, że będziemy w szoku lub np. jak będziemy siedzieć i przeglądać internet gdzie cache przeglądarki znajduje się na dysku SSD.

        Skomentuj

        1. aviel
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2013-11-08 15:07

          Na moim Plextorze 128 GB zrobiłem 685 GB w dwa miesiące, czyli ponad 11 GB na dzień. Czy to mało, raczej nie, ale też nie dużo na tyle abym zaczął się zamartwiać o przerzucanie katalogów temp i cache przeglądarek na talerzowca. Tym bardziej jeśli wezmę pod uwagę to, że przerzuciłem pierwszego dnia na niego dwuletni system z programami, Diablo 3 i BF 3 co daje w sumie około 85 GB.

          Ktoś kto używa komputera do gier i przeglądania internetu według mnie nie ma powodów do zamartwiania się o zużycie komórek w swoim systemowym SSD.

          Skomentuj

          1. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2013-11-08 16:45

            Pamięć wirtualną masz włączoną czy nie? Po za internetem i graniem jeszcze coś robisz na komputerze?

            Skomentuj

          2. aviel
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2013-11-08 16:54

            Póki co mam włączoną, ale właśnie zastanawiam się od dłuższego czasu nad wyłączeniem. Nie robię nic z amatorsko/profesjonalnych rzeczy, bawię się maszynami wirtualnymi, ale one siedzą na "talerzowcu", więc to nie ma zbyt dużego znaczenia.

            Skomentuj

          3. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2013-11-08 18:50

            Wyłącz tą pamięć, nie ma sensu jej trzymać. Ja nawet przy 4GB ram mam wyłączoną. Fakt, niekiedy mi wyskoczy okienko, że pamięć się kończy, ale to nie problem. Po wymianie kompa z 8GB ram już problemu w ogóle nie będzie, więc jak tyle masz to nawet się nie zastanawiaj. Niepotrzebnie zużywa Ci dysk SSD. Na pewno spadnie dzienny zapis na dysku po tym zabiegu.
            Tak jak piszesz, domowy użytkownik jeszcze martwić się nie musi przy pamięciach MLC 19nm. Jemu wystarczy na pewno, ale ze sprzedażą już będzie problem, bo kto kupi taki np. 3 letni dysk. Po za tym warto wspomnieć, że funkcja TRIM zapisuje dane w taki sposób, żeby równomiernie zużywać dysk. Jednak nie słyszałem, żeby ona przenosiła dane. W wyniku czego, jak będziemy mieli dysk w połowie zapełniony stałymi danymi, to te komórki będą nie używane, a zużywać się będą dwa razy szybciej pozostałe. W efekcie dysk może wytrzymać dwa razy krócej niż przewiduje to producent, bo co nam po dysku, który utraci połowę swojej pojemności. Warto o tym pamiętać.
            Tak jest teraz, a co będzie jak wejdą 14nm kości pamięć MLC, a już nie wspominam o 14nm kościach TLC. Nie widzę tego kolorowo. Tak mogło by być, jak by dyski naprawdę były tanie. Na razie to spada cena wraz z żywotnością.

            Skomentuj

          4. aviel
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2013-11-08 21:00

            Miałem wyłączoną pamięć wirtualną zanim wymieniłem 60 GB SSD na 128 GB. Włączyłem z powrotem żeby zobaczyć właśnie jakie będzie zużycie codzienne, o ile wzrośnie na dzień ilość zapisywanych GB. Może jeden, może półtorej, zależy oczywiście od gry. Później szczerze mówiąc o tym zapomniałem i przestałem sprawdzać.

            Ze sprzedażą się zgodzę, nie kupiłbym w życiu 3 letniego SSD, nawet od znajomego, z allegro to już w ogóle.

            Skomentuj

          5. webmaniack
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2013-11-09 01:06

            Mi przy 12GB RAM wywalało jak pracowałem :D

            Skomentuj

    3. Almuric
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-11-08 20:51

      CrystalDiscInfo podaje te parametry, także procent zużycia pamięci NAND, powiem krótko daleko do jakiegokolwiek problemu jak widzę po 2 tygodniowej pracy. Prędzej spodziewam się po 2-3 latach, że użyję aktualnego SSD-ka jako pendriva przez esatę niż będzie ten dysk miał inny sens...

      Skomentuj

  3. fosfor_man
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-11-08 14:35

    NIe rozumiem co to jest "Współczynnik bezawaryjności oszacowano na 1,2 mln godzin" - Myslalem ze jest to czas bezawaryjnej pracy takiego dysku...
    To by dalo jakies 175 lat a nie 5 lat.

    Skomentuj

    1. AndreoKomp
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2013-11-08 16:43

      Trudno mi to wyjaśnić tak żebyś to zrozumiał, ale czytałem wyjaśnienie tego parametru. On mówi tak naprawdę ile wyprodukowanych dysków może w danym roku paść. Nie przelicza go się na lata, tylko dotyczy jednego roku.