Wydarzenia

Odwrócony VAT wejdzie w życie 1 lipca - pomoże walczyć z elektroniką niewiadomego pochodzenia

z dnia 2015-04-21
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
111 komentarzy Dyskutuj z nami

Sejm przegłosował nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług.

Odwrócony VAT

Sejm przegłosował nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług. Już 1 lipca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące podatku VAT w transakcjach związanych między innymi ze smartfonami, tabletami, laptopami, aparatami fotograficznymi i konsolami gier. Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie tzw. mechanizmu odwróconego VAT.

Już od pewnego czasu działający na polskim rynku producenci i importerzy elektroniki zgłaszali, iż padają ofiarą nieuczciwej konkurencji. Mowa była tutaj o podmiotach, które sprowadzają do Polski sprzęt i w sposób świadomy unikają płacenia podatku VAT. Argumentem pokrzywdzonych było to, iż działają oni nie tylko na szkodę ich samych, ale także uszczuplają budżet państwa, które traci w wyniku nieodprowadzanych podatków.

Ten drugi argument nie mógł przejść bez echa. Resort finansów oszacował sumę wyłudzeń VAT-u w 2014 roku na 9 mld złotych. Według raportu kancelarii prawnej DLA Piper skala wyłudzeń VAT-u na samych smartfonach może sięgać nawet 1,8 mld złotych rocznie.

Właśnie tutaj wspomnieć należy o nowym mechanizmie, który pozwalać ma zwalczać tego typu praktyki. Jest to przywoływany już, tzw. odwrócony VAT. Zakłada on, iż obowiązek rozliczenia podatku VAT przenoszony jest ze sprzedawcy na nabywcę towaru. Mowa jednak o przypadkach, gdy kupujący jest czynnym podatnikiem VAT, a zakup dotyczy „jednolitej gospodarczo transakcji” o wartości większej niż 20 tys. złotych netto.

Nowelizację Ustawy zapisać trzeba na konto sukcesów Związku Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE). Już w lutym i lipcu 2014 roku, wspólnie z kancelarią DLA Piper, przygotował on bowiem raporty uzasadniające wprowadzenie w życie mechanizmu odwróconego VAT-u.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

"Jesteśmy pewni, że nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług i wprowadzenie odwrotnego mechanizmu VAT, to bardzo ważny krok w walce z oszustwami podatkowymi. Liczymy na to, że na zmianach prawnych zyskają uczciwe podmioty, a z obrotu zniknie towar niewiadomego pochodzenia, w podejrzanie niskich cenach." – Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE

Źródło: ZIPSEE, ingenioustravel

marketplace

Komentarze

111
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kolejny bubel, konsumentom na pewno to nie pomoże
  Zaloguj się
  23
 • avatar
  Jakbyśmy nie mieli najwyższego VAT-u w Europie na elektronikę....
  Aby myślą jak nam dowalić. Nigdy za regulacje i podatki nie płacą sprzedawcy tylko konsumenci.
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  Podatki VAT, dochodowe, czy tzw. "składki ubezpieczeniowe" są miarą współczesnego niewolnictwa. Człowiek się nie liczy, liczy się tylko by biedny budżet przypadkiem nie stracił. Nie ważne, że zgarnięcie dodatkowych 9 mld złotych podatku VAT zlikwiduje kilka tysięcy miejsc pracy, wypchnie kilka tysięcy ludzi na bruk odbierze szansę na samodzielne życie i rozwój wielu ludziom. Kto by się z tym liczył? Usłyszymy, że przecież te pieniądze posłużą samym szczytnym celom: np. na "walkę z bezrobociem", "aktywizację zawodową", albo może rozwój i promocję przedsiębiorczości. Tylko jak można przyczyną zwalczać skutki? Jak można najpierw zniszczyć 1000 przedsiębiorstw, a potem skakać z radości, bo 100 innych otrzymało dotację?
  Zaloguj się
  10
 • avatar
  Ceny elektroniki w PL sa chyba juz najwyzsze na swiecie, jednak jak widac o miejsce w czolowce trzeba ciagle walczyc :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Tak zniknie podejrzanie tania elektronika z niewiadomego pochodzenia bo dolicza VAT i się zrobi tylko elektronika z niewiadomego pochodzenia. Kościół nadal wyudza podatek bogacąc się na znacznie większą kwotę....
  Zaloguj się
 • avatar
  Konsumenci zapłacą więcej, nachapią się więcej kasy, którą zaraz rozkradną albo zmarnotrawią, niczego to nie zmieni.

  Mamy najwyższe podatki w europie i przez to ledwo żyjąca gospodarkę, nie polecam wracać z zagranicy.
  Zaloguj się
 • avatar
  To jest oczywiście dla dobra obywatela, czyli wszystko podrożeje.
 • avatar
  gdyby nie było VATu i podatku dochodowego oraz zmuszania ludzi do płacenia na marmury w ZUSie to nie byłoby "nieuczciwej konkurencji"
  Zaloguj się
 • avatar
  Prawda jest taka, że nawet gdyby ta zmiana i inne podatkowe cuda w tym kraju przyniosły dochód na poziomie 180 decylionów złotych budżet i tak by się nie domykał.

  Zasady są proste. Cytując wybitnego praktyka komunizmu stosowanego Lecha wysadzonego o świcie: "skoro obywatel ma pieniądze to skądś je musi mieć". I drugi z bliższej przeszłości. Wyleciało mi nazwisko tego PO aparatczyka: "ograbić pospólstwo". Wszystkie urzędy i wataha urzędasów wzięły to sobie do serca i pogrążamy się w maoizmie jak Francja. Opodatkować wszystko co się rusza...

  Należy tępić cwaniaków, którzy nie płacą VAT-u tak jak cała reszta a nie przenosić to na konsumenta (bo on jest zawsze bity). Był podejrzany towar i będzie podejrzany towar. Młodsze pokolenie, które w ogóle nie pamięta czasów przed '89 rokiem zawsze ma pełno frazesów, że kiedyś to kombinowano. Ha. Skala oszustw po '89 roku urosła chyba z 10 trylionów razy. Władza nie szanuje obywateli. Obywatele tym bardziej nie będą szanować władzy. Ludzie mają już dość Balcerowizmu, Macierewizmu, Kaczyzmu, Pasożytów Oligarchicznych, Przestępców i Szulerów, Szabrowników Lewizny Demagogicznej no i oczywiście Przekręty Szmal Libacje. Nie ma się co dziwić, że 5 milionów już wyjechało. A będą wyjeżdżać następni.
 • avatar
  Odwrócony VAT jest już stosowany np co do stali. A tymczasem artykuł sugeruje jakby to było pierwsze wprowadzenie tego mechanizmu w naszym kraju :P
  Zaloguj się
 • avatar
  Przeciez to nie sluzy likwidacji elektroniki niewiadomego pochodzenia tylko likwidacji karuzeli podatkowych.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Przeczytałem 2 razy i... nie rozumiem.
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Czyli Komputronik chce płacic za pałace?
 • avatar
  Te same firmy, które wcześniej "handlowały" stalą, a obecnie elektroniką, przerzucą się na coś innego. W sumie super, ktoś ma pomysł, by w końcu zrobić wszystko z odwróconym VATem, tylko po co takimi małymi kroczkami?
 • avatar
  Niech rzad obnizy podatek, skoncza sie kombinecje, to bardzo proste. Kazdy kto prowadzi dzialalnosc wie 19% +23% czyli oddaje prawie polowe tego co faktycznie ma na koncie, psychologia. Jak rzad obnizy podatek, bedzie wiecej osob, ktore chetnie go zaplaca, zniknie szara strefa. Co za tym idzie wplywy z podatkow beda znacznie wieksze niz teraz. Uczmy sie od tych, ktorzy to przerobili w swojej gospodarce. Nasz rzad potrafi podnosic podatki co jest odwrotne w skutku
 • avatar
  A w jaki sposob chcialbys cos zmienic w Polsce??? Myslicie, ze wszyscy komunisci I caly ich aparat po 89 roku wyparowal? Czlowieku, to jest grupa liczaca setki tysiecy osob wlaczajac w to politykow, prokuratorow, sedziow, wojskowych, policje i sluzby specjalne.
  Nie masz szans!
 • avatar
  Powinni prawidłowo zdefiniować podstawową ustawę o VAT, a nie powielać bubel i robić jakieś odwrotki. jak zwykle wszystko od d* strony.
 • avatar
  Dla mnie jest śmieszne ze to się nazywa okradaniem państwa.
  Drugi śmiech na sali to piractwo co niby też jest kradzieżą.
  Spokojnie doczekamy się ze prawo będzie nakazywać ze białe to czarne wiec oczywiście tak będzie.
 • avatar
  Jak zwykle chca wiecej hajus dla siebie, co za banda zlodziei ! I oczywiscie odbije sie to na nas ! Bo na kim by innym ! Zafajdany polski rzad