Nauka

Ostatni człowiek, który stąpał po Księżycu nie żyje

opublikowano przez w dniu 2017-01-17

Astronauta Eugene Cernan zmarł w wieku 82 lat. Ostatni człowiek, który postawił swoją stopę na powierzchni Księżyca.

Nie żyje amerykański astronauta Eugene Cernan – ostatni człowiek, który pozostawił odcisk buta na powierzchni naszego naturalnego satelity w 1972 roku. Miał 82 lata.

Gdy w 1972 roku opuszczał powierzchnię Księżyca, kończąc część główną misji Apollo 17, której dowodził, powiedział „odchodzimy tak, jak przybiliśmy i jeśli Bóg pozwoli, powrócimy z pokojem i nadzieją dla całej ludzkości”. Żaden człowiek od tego czasu jednak nie stąpał po księżycowej powierzchni.

Po Księżycu chodziło łącznie dwunastu ludzi, a śmierć Cernana oznacza, że tylko połowa z nich jeszcze żyje. Wśród nich znajduje się Buzz Aldrin, a więc człowiek, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Srebrnym Globie. 

Wracając do Cernana, oficjalnie astronautą NASA został on w październiku 1963 roku i pozostawał członkiem agencji do 1 lipca 1976. Oprócz lądowania na Księżycu (podczas misji Apollo 17) między innymi brał również udział w locie Apollo 10, misji Gemini 9A i był operatorem łączności w misjach Gemini 7 i Gemini 6A. 

W ostatnich latach pracy pełnił obowiązki specjalnego asystenta dyrektora programu Apollo i był zastępcą dyrektora ASTP. Po odejściu z NASA utworzył firmę The Cernan Corporation z sektora aeronautyczno-energetycznego. W 1999 roku wydana została jego książka „Ostatni człowiek na Księżycu”, która została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników i krytyków. 

Urodzony 14 marca 1934 roku Eugene Cernan zmarł 16 stycznia 2017 z powodów zdrowotnych. Do końca swoich dni zachęcał młodych ludzi i władze, by nie dopuścili do tego, by pozostał ostatnim człowiekiem na Księżycu.

Źródło: BBC, CNN. Foto: S71-51308 (21 Sept. 1971) --- Astronaut Eugene A. Cernan / NASA

marketplace

Komentarze

54
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ziemia jest płaska, osadzona na 6 krokodylach, te loty w kosmos to ściema :D
  Zaloguj się
  20
 • avatar
  i wogóle nie polecieliśmy w kosmos!! Satelity to kłamstwo gwiazdy na niebie to kłamstwo (ktoś rozciągnął brudne prześcieradło i napaćkał białe kropki) a za dnia maja taką wielką lampę. Wszystko normalnie jak w teatrzyku.
  Zaloguj się
  14
 • avatar
  [*]
 • avatar
  "Oprócz dwukrotnego lądowania na Księżycu (podczas misji Apollo 10..." Ehmm autor zdaje sobie sprawę że pierwszym statkiem programu Apollo który wylądował na księżycu był lądownik Apollo 11? Apollo 10 doleciał na orbitę i okrążył księżyc w ramach próby generalnej, ale dopiero nr 11 wylądował. Także Eugene Cernan był raz na księżycu (Apollo 17) i raz na orbicie księżyca(Apollo 10) i raz był astronautą rezerwowym (Apollo 14).
  [*]
  Zaloguj się
 • avatar
  Mam nadzieję, że gdy pierwsi ludzie będą chodzić po powierzchni Marsa, zostaną jeszcze jacyś żywi astronauci, którzy kiedyś chodzili po Księżycu i będą mogli to oglądnąć.
  Zaloguj się
 • avatar
  Podobno wbili flagę. Nie da się jej zobaczyć z ziemi przy pomocy super teleskopu? Byłby dowód niezbity
  Zaloguj się
 • avatar
  Zobaczcie sobie konferencje prasową astronautów po powrocie z Księżyca w 1969r.
  Wszyscy, czyli Armstrong, Aldrin i Collins wyglądają jakby ktoś kazał im coś ukrywać. Nie ma w nich odrobiny radości, a przecież powinni tryskać humorem. Widać jakiś wielki zawód. Jakby zabroniono im o czymś mówić.
  Opcje są dwie.
  1. Nie byli na Księżycu w co nie wierzę.
  2. Widzieli obcych. Ewentualnie jakieś pojazdy lub konstrukcje.
  Zaloguj się
 • avatar
  jezus maryja skąd takie ludzie się biorą "płaska ziemia" xD swoja droga ciekawa teoria a jaki ewenement na skale wszechświata wszystkie planety, księżyce, gwiazdy są kuliste a ziemia NIE jak perski dywan płaska xD "Taaa na księżycu... Bajki dla dzieci. Człowiek nigdy nie był na księżycu i prawdopodobnie nigdy nie będzie." a czemu miał by nie być ? i kogo by tam mieli zobaczyć ? zielone ludziki na pikniku ? Nawet jeśli by i tam byli na pewno nie dali by się zauważyć. Ale ja znam odpowiedz na to pytanie czemu tak nijak wyglądali na tej konferencji !! uwaga sensacja ! byli tam komornicy szukający pieniędzy kijowskiego na alimenty xD AMEN
  Zaloguj się
 • avatar
  Jestem mocno skołowany, naprawdę szkoda człowieka, to wielka sprawa wylądować na srebrnym globie. Jednak tak wielu ludzi opowiada, że "ziemia jest płaska" i mają solidne dowody w postać chociażby głupich filmików na yt z naprawdę bardzo wysoka, z balonu meteorologicznego bez choćby lekkiej krzywizny ziemi. Z drugiej jednak strony... Skąd by się wzięły setki, wręcz miliony prac naukowych nt. układu słonecznego itd. (miliony prac, do kosza?) Jestem naprawdę skołowany.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  "Ostatni człowiek, który stąpał po Księżycu nie żyje"

  "Po Księżycu chodziło łącznie dwunastu ludzi, a śmierć Cernana oznacza, że tylko połowa z nich jeszcze żyje."

  O co tu chodzi???
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  W jego oczach widać kłamstwo
  Zaloguj się
  -18
 • avatar
  Taaa na księżycu... Bajki dla dzieci. Człowiek nigdy nie był na księżycu i prawdopodobnie nigdy nie będzie.
  Zaloguj się
  -26
 • avatar
  niku ? Nawet jeśli by i tam byli na pewno nie dali by się zauważyć. Ale ja znam odpowiedz na to pytanie czemu tak nijak wyglądali na tej konferencji !! uwaga sensacja ! byli tam komornicy szukający pieniędzy kijowskiego na alimenty xD AMEN
 • avatar
  Co za mylący tytuł.
  "Ostatni człowiek, który stąpał po Księżycu nie żyje"
  Oznacza, że nie ma więcej ludzi, którzy chodzili po księżycu.

  Jednak z treści można doczytać:
  "Po Księżycu chodziło łącznie dwunastu ludzi, a śmierć Cernana oznacza, że tylko połowa z nich jeszcze żyje."

  W takim wypadku tutuł powinien brzmieć:
  "Człowiek, który ostatni stąpał po księżycu, nie żyje"

  Clickbait title...