Na topie

Pioruny - w kolorze i zwolnionym tempie - tym razem nie ma się czego bać

Autor:

Szef strefy Foto

więcej artykułów ze strefy:
Foto

Kategoria: Foto Kamery Tematyka: filmowanie Phantom wideo 4K

Superszybkie kamery wideo doskonale pokazują piękno groźnych zjawisk jakimi są wyładowania atmosferyczne.

  • Pioruny - w kolorze i zwolnionym tempie - tym razem nie ma się czego bać
A A

Technologie superszybkiej rejestracji obrazu w połączeniu z cyfrowymi kamerami dają nam szansę obserwowania zjawisk naturalnych w ich pełnej glorii. Tym razem polecamy wam film Transient, który jest opowieścią o burzach i piorunach. Nakręcony z pomocą kamery Phantom Flex4K w rozdzielczości 4K przy 1000 kl/s.

Takie tempo rejestracji oferują też aparaty Sony (nie tylko), jednak nie jest to jeszcze tak dobra jakość jak w przypadku kamery Phantom. Dużą przeszkoda oprócz rozdzielczości jest też dynamika podczas filmowania, której w aparatach jeszcze brakuje.

Film Transient stworzył Dustin Farell, który przez miesiąc podróżował po Arizonie (i okolicach) polując na efektowne zjawiska burzowe. W trakcie swojej wędrówki przebył około 32 tysięcy kilometrów (takie to było polowanie). Czasem przez kilka dni nie działo się nic wartego uwagi, to znowu musiał gnać na złamanie karku by zdążyć uchwycić niezwykłe zjawiska. Tak zebrał 10 terabajtów materiału, z którego ulepił 3 minutowe wideo.

Na filmie możemy zobaczyć w zwolnionym tempie jak powstaje piorun, jak rozprzestrzenia się, szukając odpowiedniego miejsca do uderzenia. Widzimy też wyładowania zachodzące w chmurach, wyładowania nocne, ale też te za dnia. Przez sporą część filmu możemy podziwiać też w pokazane w przyśpieszonym tempie zmieniające się twory chmurowe. Wszystkiemu towarzyszy bardzo atrakcyjna kolorystyka, która dowodzi jak barwna potrafi być natura.

Źródło: Vimeo

Odsłon: 3920 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
  1. Smuga
    Oceń komentarz:

    -12    

    Opublikowano: 2017-12-06 15:25

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Ci którzy zaznaczyli samo "NIE" - polecam kupić sobie mózg bo jesteście tacy sami jak ci, co podczas burzy zmieniają dom w bunkier przeciwatomowy, podobna skrajność.

    Skomentuj

  2. Hunlo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-06 16:02

    Na zdjęciu wygląda niczym układ oddechowy. To pewnie niebo ma kaszel!

    Skomentuj

  3. krzychopata
    Oceń komentarz:

    -8    

    Opublikowano: 2017-12-06 18:49

    Podziwiajcie bo te wszystkie pioruny są dziełem jedynego Boga Wszechmogącego!!! Zresztą tak jak wszystko co istnieje!!!

    Skomentuj

  4. Snake73
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-06 20:29

    A który to? Ten żydowski czy jakiś inny?

    Skomentuj

  5. rob 25
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-12-06 20:35

    Tak ap ropo pioruny wystrzeliwują z ziemi w niebo ,niektóre te bardziej potężne sięgają granicy kosmosu imają przepiękną czerwoną barwę .

    Skomentuj

  6. gofish
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-06 22:05

    Świetna sprawa

    Skomentuj

  7. gofish
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-06 22:05

    Świetna sprawa

    Skomentuj

  8. xchaotic
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-07 00:41

    Pioruny wytwarzaja taka energie ze mozna tam przez chwile znalezc antymaterie a ostatnio wykryto rowniez fale grawitacyjne, takze ja do piorunow mam szacun ;)

    Skomentuj

    1. tls01
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-12 11:02

      Podasz źródło?

      Skomentuj

  9. lysycoprobo
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-12-07 06:49

    kiedyś piłem wódkę i walnął mnie piorun to była "terapia szokowa" od tamtej pory nie pije alkoholu

    Skomentuj

  10. raffal81
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-07 07:17

    Natury nie można lekceważyć. Kiedyś za dzieciaka będąc na wakacjach z rodziną, mieliśmy domek z widokiem na jezioro, siadaliśmy przy oknie i oglądaliśmy jak pioruny tańczą na niebie ;) a zdarzało się że trafiały w samo jezioro ;) tak przynajmniej się nam wydawało :) coś pięknego ;]

    Skomentuj

  11. seff1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-11 04:31

    xchaotic: "gravitational waves" i "gravity waves" to nie to samo. Pioruny nie wytwarzaja zauwazalnej fali grawitacyjnej z tych, ktore wykrywa sie od zderzen gwiazd neutronowych i czarnych dziur. A co do antymaterii - zgadza sie, tyle ze to nie jest nic szczegolnego. Antyczastki fruwaja w okol ciebie w kazdej chwili i pioruna do tego nie potrzeba.

    Skomentuj

  12. Piotrekg.
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-12 16:17

    "Nakręcony z pomocą kamery Phantom Flex4K w rozdzielczości 4K przy 1000 kl/s."
    Z ciekawości sprawdziłem rozmiar i cenę tego urządzenia.. no kamerka sportowa to to nie jest, ale jako rejestrator w samochodzie może by się zmieściła :)