Na topie

Płyty główne Z370 tylko dla procesorów Coffee Lake - radykalny krok Intela

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Płyty główne

Mimo tej samej podstawki, Intel odcina się od starej platformy - Z370 tylko dla Coffee Lake. Pytanie jak zareagują klienci...

  • Płyty główne Z370 tylko dla procesorów Coffee Lake - radykalny krok Intela
A A

Coraz większymi krokami zbliża się premiera procesorów Intel Coffee Lake, a także przeznaczonych pod nie płyt głównych z serii Z370. Jak wygląda kwestia kompatybilności ze starym sprzętem? Niestety nieciekawie…

Procesory Coffee Lake wprowadzą małą rewolucję w ofercie „niebieskich”, bo poszczególne serie układów otrzymają więcej rdzeni i przez to powinny oferować zauważalnie wyższe osiągi. Można zatem podejrzewać, że jednostki spotkają się ze sporym zainteresowaniem wśród klientów.

Co prawda nowe procesory będą korzystać z obecnej podstawki LGA 1151, ale jakiś czas temu producent potwierdził tutaj konieczność posiadania nowej płyty głównej z serii 300 (stosowna informacja pojawiła się na wzorach opakowań nowych jednostek). Informacja ta mogła zasmucić posiadaczy płyt z serii 200, którzy liczyli na niedrogą modernizację komputera.

Jak wygląda obsługa starych procesorów na nowych płytach głównych? Serwis Hardware.info sprawdził to na przykładzie procesora Celeron G3930 z generacji Kaby Lake i jednej z płyt Z370 (nie wiadomo dokładnie jakiego modelu). Mimo fizycznej kompatybilności, konfiguracja nie potrafiła przejść procedury bootowania.

  Intel Core 6. gen "Skylake" Intel Core 7. gen "Kaby Lake" Intel Core 8. gen "Coffee Lake"
Płyty główne - Intel 100 V V X
Płyty główne - Intel 200 V V X
Płyty główne - Intel 300 X X V

Wygląda więc na to, że nowa platforma będzie wspierać tylko i wyłącznie nowe procesory… przynajmniej na początku, bo nie można tutaj wykluczyć obsługi kolejnej generacji procesorów Core 9. gen „Ice Lake”. Myślicie, że to dobra strategia czy jednak wolelibyście, aby producent zachował obsługę nowych procesorów na starych płytach i/lub starych procesorów na nowych płytach?

Źródło: Intel, Hardware

Odsłon: 5722 Skomentuj newsa
Komentarze

61

Udostępnij
  1. mutissj
    Oceń komentarz:

    25    

    Opublikowano: 2017-09-18 19:21

    8 miesięczne płyty z serii 200 nie otrzymają nowych CPU, ładnie

    Skomentuj

    1. Skaza
      Oceń komentarz:

      -9    

      Opublikowano: 2017-09-18 21:14


      Czy brak realnej konkurencji ze strony AMD pozwala na taką strategię?

      Skomentuj

      1. drcocaina
        Oceń komentarz:

        15    

        Opublikowano: 2017-09-18 21:30

        Czy oderwanie od rzeczywistości tłumaczy takie wypowiedzi.

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-10-03 10:49

          dla mnie intel jest spalony. jeśli decydujemy się na intela, to wyłącznie na długotrwałe eksploatowanie platformy, z praktycznie zerowymi możliwościami upgrade dla procesora.

          cieszę się że amd odżywa (niestety nadal jadą na stracie), bo do płyty pod ryzena można będzie wsadzić przyszłe procki. a intel? rżnie nas na 2 sposoby, raz na nowych CPU które są przesadnie drogie, drugi raz na płycie głównej bo robią wszystko, aby na siłę wcisnąć nam kolejny drogi chipset. dla kontrastu procki AMD mają najważniejszą część chipsetu wbudowaną w samo CPU, a na zewnątrz jest jedynie coś w rodzaju extendera do wbudowanego chipsetu, i nie jest on obowiązkowy. to umożliwia konstruowanie tanich płyt bez chipsetu. u amd też jakby więcej jest linii PCIe :) nie ma takiej lipy jak w x299 gdzie z powodu statycznego przypisania roli do linii, mamy jejszcze bardziej ograniczoną platformę.

          Skomentuj

      2. BariGT
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-09-19 06:12

        * POZWALAŁ

        Skomentuj

    2. freeman94
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2017-09-18 23:48

      cwaniactwo intela przechodzi ludzkie pojęcie,
      zero intela w kolejnym buildzie.
      Nie bedę płacił za sprzęt który wypada ~10% wydajniej i to nie w wszystkich zastosowaniach tylko przez max rok,
      Wolę konkurencje bo w późniejszym czasie mogę upgradować ( ryzen refresh)

      Skomentuj

    3. arnakus
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-09-19 06:54

      Obawiam się że, Z370 "wytrzyma" niewiele dłużej albo tyle samo. Ice Lake 8C/16T ma być obsługiwany tylko przez Z390 i pojawić się w połowie przyszłego roku.

      Skomentuj Historia edycji

    4. q3aki
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-09-19 10:37

      ehh nic nie mow, czyli kupilem nowa plyte aby uslyszec , ze nie bede mogl zrobic upgrade'u

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-10-03 10:51

        dokładnie tak. intel po raz kolejny zrobił cię w trąbę. chcesz zrobić upgrade? musisz sprzedać to co masz za grosze na alledrogo.

        Skomentuj

  2. kokosnh
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-09-18 19:30

    Znaczy każdy sobie z tego zdawał sprawę, jak intel wyłamał się z tick-tock, bardziej mnie szokują plotki na temat płyt Z390

    Skomentuj

    1. Raider0001
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2017-09-18 20:01

      Z390 będzie pewnie po tyle ile x99 czy co tam było w hi-end ostatnio
      Odnośnie ankiety to Intel przeginał już pałę od dawien dawna, powinna być opcja: Nie interesują mnie tymczasowo produkty tej firmy...

      Skomentuj Historia edycji

  3. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-18 20:00

    Mozliwe, ze IceLake tez bedzie wymagala Z390, a to ze wzgledu na mozliwe 8c/16t, ktorych to Z370 niekoniecznie musi (moc) wspierac. Sie okaze za rok. Intel juz zarobil kilka razy w nos od AMD - ostatnio to bylo przy Pentium4 - ciekawe, czy TR ze swoja "jaktozwyklebywatoscia", czyli wartoscia dodana w przyszlosci, znowu utrze nochala Intelowi w 2018.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-09-18 20:49

      być może te procesory będą wykonane w zapowiadanej nie dawno architekturze hybrydowej, gdzie łatwiej "dokładać" poszczególne elementy do procesora. Wyleci grafika(albo będzie jakaś minimalna) a dodadzą 4 rdzenie.

      Skomentuj

      1. Alcedo1
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-09-18 22:37

        na wszystkich forach gadasz jak potłuczony o technologii hybrydowej, nudny jesteś jak flaki z olejem

        Skomentuj

  4. Kwarkon
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-18 20:07

    Chciałeś napisać że mimo mechanicznej kompatybilności :)
    Żeby stwierdzić kwestię elektrycznej kompatybilności trzeba było by mieć wymagania do porównania.

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-19 06:17

      TDP jest takie samo. Wiekszosc topowych płyt i tak może podać duuuuuuzo więcej mocy. Mój Asrock X99 moze teoretycznie dostarczyć 1300W dp procesora. Tez niem po co ale ograniczenia elektryczne to raczej teoria dla serii Z270 docelowo skierowanej dla entuzjastów.

      Skomentuj

      1. Kwarkon
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-09-19 16:32

        Tylko że TDP i moc maksymalna to inna para kaloszy.
        CPU ma dużo różnych sygnałów z czego tylko kilka odpowiada za TDP.

        Btw poczytaj sobie co to Voltage Margining.
        Wystarczy że jeden mniejszy sygnał już nie wystarcza dla stabilnej pracy dodatkowych 2 rdzeni albo musieli wykorzystać jakiś nieużywany pin i stare płyty przestają być kompatybilne.

        Skomentuj

      2. kokosnh
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-19 20:15

        Tu się mylisz, płyta może dostarczyć tyle, bo im mniej CPU pobiera, tym sekcja zasilania ma wyższa efektywność i jest chłodniejsza. Gdy zwiększysz pobór o 50% to temperatura powędruje w górę i może się okazać że jej chłodzenie nie będzie wystarczające, jak jest w przypadku niektórych płyt x299.
        Oraz sama moc nic nie mówi, bo nic nie schłodzi takiej sekcji nawet obciążonej w 1/4 mocy, efektywność liczy się bardziej, jak i same właściwości sekcji, bo jak masz efektywną sekcję, to ją możesz bardziej obciążyć na tym samym chłodzeniu.

        Skomentuj

  5. Kwarkon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-18 20:07

    double post - do usunięcia

    Skomentuj Historia edycji

  6. Zwis88
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-09-18 20:19

    To ja proponuję żeby były osobne płyty do pentiumów, osobne do i3, i5, i7, każda seria na osobnym gnieździe, jeszcze żeby inna była do non a inna do K.

    Skomentuj

    1. Raider0001
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-18 20:55

      lepiej to by było gdyby nie było non ani k, jak to wiesz konkurencja zrobiła

      Skomentuj Historia edycji

      1. Zwis88
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-19 21:27

        No ale do bezczelnego blokowania mnożnika w tych samych procesorach i sprzedawanie tych z odblokowanym o 30% drożej to już zdążyliśmy przywyknąć. Nie cierpię intela ale mam ich procesor(to jest właśnie monopol), bo za czasów kiedy chciałem cep do grania to jedyne co AMD mogło mi zaoferować to FX-a(by być uczciwym to nikt im nie bronił zrobić dobrego CPU wtedy) i to jeszcze w czasach świetności gier na UE3 gdzie praktycznie mocny rdzeń to był podstawą by mieć te 60 fps, natomiast mój 4670k godnie ale jednak się starzeje, i wiem że mam teraz wybór, i na 99% jestem zdecydowany na jakiegoś Ryzena 1700x, ale się spłukałem na GTX1070 i mi żal jeszcze proc brać :D

        Skomentuj Historia edycji

    2. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2017-09-18 21:06

      to nie amd...

      Skomentuj

      1. michal13225
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-09-18 21:27

        a to amd ma osobne podstawki dla każdego segmentu procesorów? :)

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          -7    

          Opublikowano: 2017-09-18 21:30

          A o AMach i FMach i innych "radiowych" zagrywkach już zapomniałeś?

          Skomentuj

          1. Sora_
            Oceń komentarz:

            7    

            Opublikowano: 2017-09-18 22:15

            Yhm...byly az dwie ostatnio AM3 i FM2
            trzymaly sie ladnych kilka lat.

            Z tego co pamietam FM2+ wyszla gdzies okolo 2013 i ma sie swietnie do...dzisiaj, ostatnia iteracja APU - Bristol Ridge ciagnie na podstawce sprzed 4 lat.

            Odnosnie AM3(+) nie bede sie wypowiadal bo FX'y nigdy mnie nie interesowaly i malo o nich wiem.

            AM4 jest deklarowane dla Ryzenow i przyszlych APU na nich opartych. AMD deklaruje ze podstawka bedzie stosowana przez dluzszy czas. Pewnie w okolicach 2-3 lat. I to jest wedlug mnie dobra decyzja i nie robienie klientow 'w bambuko'.

            Skomentuj

          2. AmigaPPC
            Oceń komentarz:

            4    

            Opublikowano: 2017-09-18 22:24

            Powinieneś napisać "nie robienie klientów w Intela" :)

            Skomentuj

          3. Eternal1
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-09-19 09:14

            AMD deklaruje wsparcie dla podstawki AM4 na minimum 4lata.

            Skomentuj

          4. mjwhite
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-09-19 14:45

            @Sora_
            @AmigaPPC
            @Eternal1

            Czy ja coś wspominałem o AM4? czy wy w ogóle wiecie o czym jest rozmowa? skoro nie to po co wtrącacie się do dyskusji?!

            Skomentuj

  7. isbazaj
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-09-18 20:47

    Zbrodnia normalnie, inaczej tego nie można nazwać!
    Polityka intela to DYKTATURA.

    Skomentuj

    1. Raider0001
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-09-18 20:57

      czekam na informację o Zen v2 kompatybilnym z obecnym sprzętem...

      Skomentuj

      1. lenoxxx
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-09-18 21:32

        Tylko, że obecna podstawka AM4 ma mieć wsparcie około 4 lat a nie jak u konkurenta kilka miesięcy.

        Skomentuj

        1. michal_mat
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-19 08:42

          podstawka jest ta sama :). Chipset inny....

          Skomentuj

          1. lenoxxx
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-19 09:26

            Brawo ty. Doskonale wiesz o co mi chodziło.

            Skomentuj

  8. drcocaina
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-09-18 20:58

    Z innej beczki. Od rana czekam na wzmianke o Nvidia Tesla V100 bo właśnie nastąpił skok technologiczny, a tu nic.

    Skomentuj

    1. Han44
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-09-18 21:36

      A proszę bardzo https://ithardware.pl/aktualnosci/nvidia_dgx_1_superkomputer_z_8_gpu_tesla_v100_przetestowany-3846.html
      https://www.purepc.pl/karty_graficzne/tesla_v100_wydajnosc_nvidia_volta_w_geekbench_4_robi_wrazenie

      Skomentuj

      1. drcocaina
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-09-18 22:04

        To nie są linki do benchmark.pl

        Skomentuj

  9. Lt-Col Kukiz
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-09-18 21:01

    Dajcie spokój, mam Z270 od marca i już w październiku jest za stara do odpalenia "nowego CPU" Porażka

    Skomentuj

    1. Franz
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-09-18 21:20

      A po co ci nowy procesor?

      Jak masz takie parcie by wymienić swoją i7 to kupisz nową płytę i po sprawie.

      Skomentuj

      1. Lt-Col Kukiz
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-09-18 21:28

        Nie mam żadnego parcia na nowy CPU , tym bardziej, że w większości tytułów nie będzie korzyści z dodatkowych rdzeni. Śmieszy mnie to, że kilka miesięcy to za dużo na jeden chipset.

        Skomentuj

      2. lenoxxx
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-09-18 21:36

        W tym momencie może nie ma parcia na nowy CPU lecz w przyszłości (nawet rok) może się to zmienić i co wtedy kiedy wszystkie podzespoły działają prawidłowo i są praktycznie nowe?

        Skomentuj

  10. Han44
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-09-18 21:34

    I tak q...rwa co pół roku zmiana podstawki i nonstop zmiana- cip-ów, za pół roku icy pod podstawkę z serii 400.
    A kasa leci ale ja już nie zmienię chyba że na reda.

    Skomentuj

  11. Sielock
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-18 21:37

    Tak intel teraz co nowa serie procesorów będzie wymagał nowej płyty, o ile od dłuższego czasu korzystałem z procesorów intela to mam nadzieje, że AMD utrze niebieskim nosa.

    Skomentuj

    1. Hezen
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-18 21:51

      Już uciera... jak icy będzie wymagał nowej podstawki to zobaczysz jak intel przegnie pałe i się zesra. Pałka będzie tak wygięta że intel na nią siądzie i będzie próbował zatrzymać szambo :()

      Skomentuj

  12. hudy1994
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-09-18 21:56

    Ból dupy i tyle

    kiedyś intel co procek zmieniał podstawkę a teraz płacz

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-09-19 06:35

      Kiedy dokładnie?

      Skomentuj

      1. hudy1994
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-09-19 10:06

        to normalne ze intel zmienia płyty co 2 gen procków, ale chyba ktoś nie czyta uważnie zmian

        Kentsfield+Yorkfield = LGA775
        Lynnfield = LGA1156
        Sandy Bridge+Ivy Bridge = LGA1155

        Dodać trzeba jeszcze że intel pierwszy raz od x lat wprowadza większą ilość rdzeni niż 4 do swoich procesorów co jest innowacją w pewnym sensie (czekam na testy)

        Ból dupienie o to że nie możesz kupić nowego procka jak tylko wyjdzie bo musisz zmienić płyte w cenie ~500pln gdzie za proc sie płaci ~1500

        Szczerze to od 2012 nie zmieniałem procka i chyba będzie akurat okazja.

        Skomentuj

        1. scoobydoo19911
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-09-19 12:06

          Akurat lga775 żyła dosyć długo jak na intela, i cały czas była kompatybilna wstecz.

          Skomentuj

  13. PITUCH1
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-09-18 22:26

    taa wypad do konkurencji, bogaci jesteście, na rachunki was stać :) na same goldy i platinium zasilacze też :)

    Skomentuj

  14. Arek13022
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-18 23:07

    Jakby jeszcze Coffie były wydajniejsze jakoś strasznie od Kaby Lake'ów to może by się to przyjęło a tak? Wzrost znowu o ~10 procent, znowu glut, nadal 14 nm, tylko rdzeni więcej a i tak rzadko kiedy się wykorzysta ponad 4 rdzenie. Strzał w stopę

    Skomentuj

    1. SebastianFM
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-19 11:03

      Jak będą miały więcej rdzeni to będą wydajniejsze? Co ma się niby nie przyjąć? 8 rdzeni. Jakby tak było to nie robiliby do tej pory HT w procesorach 4-rdzeniowych.
      Ja mam i5-4570 i chętnię go wymienię na jakiegoś nowego 8-rdzeniowca. :)

      Skomentuj

      1. Arek13022
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-19 14:42

        Ja posiadam I5-6600K i jakoś nowinki z segmentu mainstream mnie nie przekonują. Realna różnica wydajności to koło 10 procent, tak bardzo potrzeba tych 5 fpsów w grach albo paru punktów więcej w benchmarkach. Tym bardziej teraz, jak konkurencja zaczyna nabierać wiatru w żagle, Intel nie powinien trzaskać siebie samego po twarzy takimi decyzjami

        Skomentuj

  15. piruet1974
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-19 00:28

    Ja już mam konkurencję. 2 x R5 1600.

    Skomentuj

  16. wielkiwac
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-09-19 04:00

    Dziekuje, dowidzenia. Poczekam na ZEN 2.

    Skomentuj

  17. shoken
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-19 04:26

    no jasne przecież intel na tych swoich fanbojach trzepie kapuche i nie ma co ich zalowac niech kupuja co rok nowy zestaw komputerowy ... heheh intel z tymi swoimi fanbojami postepuje dokladnie w taki sposob https://www.youtube.com/watch?v=_2yjjHzifL8 :D

    Skomentuj

  18. SebastianFM
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-19 09:59

    Ja p......e, znowu narzekanie. Jak ktoś będzie rzeczywiście musiał wymienić procesor na nowszy to po prostu z procesorem sprzeda też obecną płytę.
    Ja miałem już wiele komputerów do tej pory i nauczyłem się, żeby podczas zakupu nie nastawiać się na późniejszy upgrade. Wyjątkiem jest tylko RAM.

    Skomentuj

  19. Fiona
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-19 10:38

    Intel = jednorazówka


    Tak by wychodziło. Upgrade - lol, zapomnij....

    Skomentuj

  20. topiq
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-19 10:50

    No to jednak mój upgrade sprzętu będzie na zasadzie zakupu i7 2600 + OC do obecnej płyty, a później czekanie na nową architekturę czy to od AMD czy Intela.

    Skomentuj

  21. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-09-19 13:43

    A jak mogą zareagować klienci? INTEL dość długo był samodzielnym sprzedawcą CPU na tym rynku i tylko totalna nieznajomość sprzętu PC pozwalała na wybór produktu konkurencji.
    W tej chwili z powodu swojej opieszałości już jest pozamiatany tylko jeszcze o tym nie wie ale czuje w trzewiach.
    Dla osób lubujących się w jego produktach przecież nie ma problemu ,żeby zmieniali podstawkę co 9 miesięcy.
    Ludzie często wypowiadają się na temat produktów ,z którymi nigdy w życiu nie mieli do czynienia a przy normalnym użytkowaniu na przykład przeglądarki typu FIREFOX z 40+ kartami otwartymi chciałbym zobaczyć miny posiadaczy i7 7700k jak to działa na RYZEN 7.
    W codziennym użytkowaniu już mamy kolejnego króla w tym drugim przypadku jak wyżej teraz tylko czekać na lepsze wykorzystywanie wielowątkowości a 5Ghz będzie nie wystarczające gdy już czasami brakuje wątków w CPU.Jednak patrząc na rozwój sytuacji jeżeli RYZEN ale ten w procesie 7nm GF będzie tym czy przewiduję to i sam być może będę chciał go wymienić na nowy bo skok będzie bez porównania lepszy jak przejście z 28nm na 14nm gdyż ten pierwszy był przeznaczony na wysokie zegary taktujące zaś drugi myślę ,że maksymalnie do 35W CPU a potem już tylko gorzej.
    Dlatego zbliżające się APU RYZEN 2500u będzie wspaniałym przykładem do produkcji jakich CPU nadaje się najlepiej ten proces produkcji a dodatkowo INTEL myśląc ,że zrobił tak ogromny skok dając na rynek mobilny 8wątkowe CPU COFFEE jednak może nie czuć się już tu liderem bo pierwsze zapowiedzi produktu konkurencji rzucają światło dzienne na możliwości ich nowego dzieła - A12 - 9800p /APU 2500u mamy +56% do IPC CPU ,+90% do wydajności GPU a jak wiemy A12-9800p miał tutaj 15W więc wiemy ile miał ten drugi.
    Jeżeli przecieki okażą się prawdą to wiele osób będzie chciało mieć laptopa z APU AMD jak na poziomie 15W jest on już tak wydajny.
    Cena biorąc obecność RYZENÓW będzie na pewno atrakcyjna bo AMD już do tego przyzwyczaiło zwłaszcza ,że jest to przedstawiciel średniej półki więc AMD jeszcze ma lepsze APU w rękawie.
    To będzie wybór byle przed świętami był już dostępny bo z miłą chęcią pod choinkę bym sprezentował żonie.

    Skomentuj Historia edycji

  22. Koriolan
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-19 13:45

    naprawdę następujące po sobie generacje procesorów wnoszą aż tyle, że za każdym razem je wymieniacie?
    ostatni raz wymieniałem procek bez wymiany płyty gdzieś na przełomie stuleci (Slot 1->FCPGA)

    Ten biznes musi się kręcić. Producenci płyt głównych też mają coś do powiedzenia- dla nich sytuacja w które płyta pasowała by pod trzy kolejne wysypy procków jest słaba.

    Ryzen gen 2 bedzie pasował pod obecne płyty AM4? możliwe ale np jakieś funkcjonalności mogą nie być dostępne.

    Skomentuj

  23. Carius
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-09-19 17:12

    Zabawne jest to, że myślałem mocno nad przesiadką z 6600K na coś z większą ilością rdzeni, bo byłoby to przyszłościowe. Problem w tym, że mam chipset Z170, więc plan spalił na panewce. Szkoda, z jednej strony Intel będzie nabijał kabzę producentom MOBO, ale z drugiej strony straci wielu klientów jak ja, czyli takich, którzy chcieli wyłącznie nowego CPU, bo reszta im wystarcza.