Na topie

Polska fabryka mikrosatelitów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Firma Creotech Instruments pracuje nad uniwersalną platformą dla mikrosatelitów o nazwie HyperSat. To naprawdę może być „coś”.

Polska fabryka mikrosatelitów

A A

Mikrosatelity to statki o wadze na poziomie kilkudziesięciu kilogramów, które orbitując wokół Ziemi, mogą służyć na przykład do monitorowania warunków atmosferycznych. Polska firma Creotech Instruments pracuje nad uniwersalną platformą, która w przyszłości będzie mogła wynosić w przestrzeń i obsługiwać takie urządzenia.

HyperSat – tak nazywać będzie się platforma służąca do wynoszenia na orbitę mikrosatelitów telekomunikacyjnych oraz tych, których ładunkami są instrumenty optyczne lub radarowe. Istnieje już jej prototyp, a najpóźniej za trzy lata gotowy ma być działający produkt, który będzie mógł być produkowany seryjnie (tj. do 10 egzemplarzy rocznie).

Po co Creotech Instruments się za to zabiera? Aby przyspieszyć przeprowadzanie tego typu misji. Obecnie integracja instrumentu z platformą i wystrzelenie potrafi zajmować nawet kilkadziesiąt miesięcy. Dzięki HyperSat zaś czas ten skrócić ma się do zaledwie dziewięciu miesięcy. Ma też być taniej.

Konstrukcja platformy HyperSat będzie modułowa. W wersji najmniejszej wymiary wynosić będą 30 x 30 x 10 cm, a w największej – 30 x 30 x 60 cm. Prototyp można zobaczyć na filmiku poniżej, a spotkał się on podobno z takim zainteresowaniem, że Creotech Instruments nawiązuje już pierwsze ważne kontakty:

Źródło: PAP, Business Insider. Foto: materiały prasowe

Odsłon: 3015 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
 1. Filippo386
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-04-27 15:28

  wincyj śmiecióf w kozmozie!

  (bez obrazy dla tego wynalazku)

  Skomentuj Historia edycji

  1. limera1n
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-04-27 15:43

   no i co z tego że są śmieci w kosmosie xd jak będzie ktoś chciał to je spalą jakimś laserem albo same spadną i sie spalą w atmosferze

   chyba lepiej zaśmiecać kosmos i się rozwijać niż siedzieć i nic nie robić

   Skomentuj

    1. rulax
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-04-28 19:11

     Może wreszcie jakaś technologia w Polsce się pojawiła zamiast kolejnej montowni samochodów albo biedry....

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!