Na topie

Qualcomm chce zakazu produkcji i sprzedaży iPhone'ów w Chinach

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Smartfony

Kategoria: Mobile Telefony Smartfony Tematyka: iPhone Na Topie Patenty Producenci: Apple Qualcomm

Firma Qualcomm twierdzi, że Apple narusza kilka z jej patentów i dlatego żąda całkowitego wycofania rodziny iPhone z Chin.

 • Qualcomm chce zakazu produkcji i sprzedaży iPhone'ów w Chinach
A A

To, że Qualcomm i Apple nie są największymi przyjaciółmi, nie jest żadną tajemnicą, ale konflikt ten wszedł teraz na jeszcze wyższy poziom. Ta pierwsza firma żąda wprowadzenia zakazu produkcji i sprzedaży smartfonów tej drugiej na terenie Chin.

Qualcomm chce odciąć firmę Apple od największego smartfonowego rynku poprzez zakaz dystrybucji, a także uniemożliwić jej produkcję iPhone’ów w kraju, w którym aktualnie powstaje większość tych urządzeń. Na jakiej podstawie? Otóż chodzi o patenty.

„Apple wykorzystuje technologie stworzone przez Qualcomm bez płacenia za nie” – powiedziała Christine Trimble, rzeczniczka tej drugiej firmy. Rzeczone patenty dotyczą konkretnie technologi Force Touch i zarządzania energią. 

To zaskoczyło firmę Apple (a przynajmniej takie można odnieść wrażenie). Gigant mówi, że pierwszy raz wychodzi temat tych właśnie patentów. (Bez większych sukcesów) skarżona była już wielokrotnie, ale ta sprawa wydaje się jej szczególnie dziwna.

„Firma Apple zna wartość innowacji i zawsze jest gotowa uczciwie płacić za wykorzystywane patenty” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu. – „W trakcie negocjacji z firmą Qualcomm nigdy nie rozmawialiśmy o tych patentach, zresztą zostały one przyznane jej dopiero co”.

W dalszej części oświadczenia czytamy, że jest to najpewniej kolejny przykład bezpodstawnego nadużywania własnej pozycji przez Qualcomm. Całość zaś kończy zdanie: „wierzymy, że ten ostatni wysiłek prawny także zakończy się niepowodzeniem”.

Źródło: Bloomberg, The Verge, Apple

Odsłon: 5495 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. derekpl
  Oceń komentarz:

  19    

  Opublikowano: 2017-10-14 21:54

  Biedny Apple ktory nie troluje patentami

  Skomentuj

 2. Chiny_X
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-10-15 12:27

  Nosił wilk razy kilka.

  Skomentuj

 3. patryk1011
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-10-15 20:23

  Dają odpowiednią płacę i zapraszamy do Polski ;)

  Skomentuj

 4. anemus
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-10-16 02:24

  Qualcommowi zadek się pali bo zaraz może zostać wyeliminowany z większości dużych rynków, a kary są spore ale wojując z Apple to raczej dostaną strzała w twarz, a nie kasiorę. W Chinach po przegranej mogą dostać całkowitego bana oprócz blisko mld kary, który już dostali.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!